Pravdivé výmysly

Patnáct nejzábavnějších Lúkianových satir, parodií a dialogů je zhruba pětinou toho, co se nám z díla rozverného antického vypravěče zachovalo. Všecky vynikají břitkým vtipem a osvobozujícím smíchem. V Hostině ukazuje spisovatel, jací jsou filozofové v jeho době pokrytci a šarlatáni: ti, kdo z řečnických kateder hlásají lidstvu ideály snášenlivost, zdrženlivosti a skromnosti se na hostině u bohatého mecenáše přejedí, opijí a vyčtou si tak hrozné věci, že se ze slovní půtky vyvine nakonec pěstní potyčka a hodovníci odcházejí se šrámy, boulemi a pohmožděninami. V Cestě nad oblaky se autor posmívá plané honbě za bohatstvím, ve Snu víře v převtělování, v Příživníkovi paroduje lidskou dotěrnost, ve Vyděděném se dozvídáme o léčebných postupech starověké medicíny, v Oslovi o kouzelnických praktikách thesalských čarodějnic i o milostných dobrodružstvích jejich služek. Korunou Lúkianových vyprávění je fantazie o cestě na Měsíc, do podsvětí a na Ostrovy blažených a Ostrovy hříšníků, nazvaná ironicky Pravdivé příběhy. pod slupkou nezávazných rozpustilostí se tají v pracích antického satirika nejedna hlubší myšlenka a záleží na důvtipu čtenáře, kolik si z těchto úsměvných historek odnese jadrnějšího fládru....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/44_/44004/pravdive-vymysly-44004.jpg 4.65
Literatura světová, Humor, Historie
Vydáno:, Odeon

Samosatensis opera, rec. C. Iacobitz (1905)

Kniha Pravdivé výmysly

mgeisselreiter

Přečetl jsem první 2 povídky a knihu jsem odložil. Je to pro mě ztráta času. Víc můj komentář u povídek. Nevím, zda některá další povídka by mě více zaujala, ale riskovat zklamání nebudu. Hodnotit celou knihu nemohu, když jsem ji nepřečetl, ale za první 2 povídky by to bylo 20%. 11. 5. 2019.

Messilina

Myslím, že se jedná o krásnou ukázku toho, že antická literatura není nudná a že i pravda může být řečena tak nějak vtipně a potom i jinak působí-nenudí, nemoralizuje, ale poučí.

Marekh
06.04.2018

Citáty, které mne oslovily:

Nevědomost je strašná věc a působí lidem mnoho zlého. Zahaluje věci jakousi mlhou, zatemňuje pravdu a vrhá na život každého člověka stín.

Pomluva je žaloba proti nepřítomnému, neznámá žalovanému, které se věří jen podle tvrzení jedné strany, aniž k tomu může druhá strana co říci.

Kde jsou totiž větší naděje, tam je i závist krutější, nenávist nebezpečnější a žárlivost úskočnější.

Lúkianos
řecká, 120 - 180