wooloong wooloong komentáře u knih

Rychlé šípy Rychlé šípy Jaroslav Foglar

Na komiksech o Rychlých šípech jsem vyrostla, prakticky jsem se na nich naučila číst a celé repliky znala zpaměti. V dětství jsem tyhle sešity (ze kterých dali dohromady výše uvedenou knížku) prostě milovala. Teď v dospělosti a s odstupem mi už ty jejich příběhy nepřijdou až tak křišťálově čisté a jejich charaktery zas tak bezchybné, ale asi už jsem na ně moc stará. Za první dojem musím dát pět hvězd.

12.10.2013 5 z 5

Sputnik, má láska Sputnik, má láska Haruki Murakami

Nedávno jsem četla Kafku a 1Q84 a dost se mi to se Sputnikem míchalo. Vypravěč K. s Tengem - oba učitelé, oba mají nějakou tu vdanou "přítelkyni" a osudovou lásku. Fialka měla několik rysů shodných Fukaeri - mladá, krásná, osobitá až neomalená, obě začínající spisovatelky. Záhadná žena středního věku, která žije jen napůl - Mjú nebo Saeki? Paralelní světy. Taky mi vadil závěr. Rozplynul se do ztracena. Představovala bych si, že nakonec opravdu zazvoní telefon, a Fialka se ozve. Žádné zbytečné vysvětlování, jenom zmínka o tom, že je naživu. Bylo by to tak vlastně ještě tajemnější a ještě nedořečenější. Ještě více otázek, ale přesto by to mohlo fungovat.

11.10.2013 4 z 5

Vím, že jsi vrah Vím, že jsi vrah Phyllis Dorothy James

Přišlo mi to takové nedotažené.

09.10.2013 3 z 5

Smrt v sutaně Smrt v sutaně P. D. James (p)

Pokud má tahle paní renomé nástupkyně Agathy Christie, potom to touhle detektivkou ani trochu nepotvrdila. Jak jen by si dokázala Agáta pohrát s tajemným a trochu strašidelným prostředím, jak by dokázala rozvést a pak rozplést celou zápletku až do oslnivého finále v podání pana Poirota! Škoda! Agáta byla prostě jenom jedna.

09.10.2013 3 z 5

Přicházím tě zabít Přicházím tě zabít P. D. James (p)

Četla jsem ji poměrně nedávno a zdlouhavě jsem se musela rozpomínat, o čem to vlastně bylo. Nebylo to úplně špatné, jenom ne tak dobré, aby mi to uvízlo na dlouho v paměti.

09.10.2013 3 z 5

Já si tě najdu Já si tě najdu P. D. James (p)

Moc mě to neuchvátilo. Taková detektivka naruby.

09.10.2013 3 z 5

Rubáš pro slavíka Rubáš pro slavíka P. D. James (p)

Tuhle detektivku jsem četla snad ještě na základce. A tehdy se mi fakt hodně líbila.

09.10.2013 5 z 5

Maják Maják P. D. James (p)

Autorka nám možný motiv předhodí několikrát a nakonec nám všechny kostičky puzzle seskládá přímo před očima bez jediné mezery. Podle mého by ale knížce prospěla polovina stránek. Vadí mi vycpávky, které přímo nesouvisí s dějem.

Mlčenlivé hlasy Mlčenlivé hlasy Ann Cleeves

Překvapivé finále, dobře rozvedená zápletka. Jedna hvězda dolů je za bohorovnou, protivnou, závistivou a nesympatickou Veru Stanhope.

Stíny vzpomínek Stíny vzpomínek Ann Cleeves

Tak nevím, Vera Stanhope mi přijde jako pěkně protivná baba a ty její špinavé bosé nohy v sandálech, atopické ekzémy, oškubané sukně, usmolený kabát a neurvalé chování mě vůbec nedojímají. Pokud se paní spisovatelka snažila vytvořit dámskou variantu slavného Columba, ani trochu se jí to nepovedlo, ale příběh byl super.

Skryté hlubiny Skryté hlubiny Ann Cleeves

Vera Stanhope mi prostě není sympatická, ale detektivka byla napínavá a dobře se četla.

Černý krkavec Černý krkavec Ann Cleeves

Dobrá detektivka, napínavá a s překvapivým závěrem.

Past na vránu Past na vránu Ann Cleeves

Vera Stanhope mi není moc sympatická, ale detektivka se mi líbila, byla napínavá a měla překvapivou pointu.

Smrt v oblacích Smrt v oblacích Agatha Christie

Pět hvězdiček dávám za knihu + TV film. Všechny knihy zpracované do filmové podoby se mi bez výjimky líbí především díky dokonalé postavě Hercula Poirota (přesně tak si ho představuju) a dále díky krásným reáliím vesměs z třicátých let, především architektura je zvolena dokonale. A tady jsem si navíc vychutnala let letadlem. Nevíte náhodou někdo, kde leží dům z filmů White Heaven Mansions?

06.10.2013 5 z 5

Záhadné zmizení lorda Listerdalea Záhadné zmizení lorda Listerdalea Agatha Christie

U některých povídek jsem si záhadu rozluštila sama, a to nemám u Agathy ráda. Nejradši ze všeho jsem napnutá až do samého konce a posledních pár stránek rozluštění čtu s čelistí překvapením spadlou až na podlahu.

06.10.2013 3 z 5

Smrt staré posluhovačky Smrt staré posluhovačky Agatha Christie

Jako vždy záhada jako řemen a překvapivé rozuzlení. Výborná je i v TV verzi.

Smrt na Nilu Smrt na Nilu Agatha Christie

Jedna z nejlepších, které kdy Agatha napsala.

Sittafordská záhada Sittafordská záhada Agatha Christie

První Agatha, kterou jsem kdy četla, ještě jako dítě. Tehdy mě moc nezaujala, ale zpětně hodnotím výborný nápad, jak spáchat téměř dokonalou vraždu, i její řešení.

06.10.2013

Schůzka se smrtí Schůzka se smrtí Agatha Christie

Souhlasím s Píšťalkou, že postavy nejsou příliš sympatické a exotické reálie nevyužité, ale detektivní zápletka se mi líbila.

06.10.2013 4 z 5

Rané případy Hercula Poirota Rané případy Hercula Poirota Agatha Christie

Dostat na pár stránek excelentní záhadu, její řešení a konečné rozuzlení, to chce výborného spisovatele. Paní Christie to prostě dává!