WeeWar WeeWar komentáře u knih

Akce L Akce L František Běhounek

historická scifi. historická vědeckým obsahem, historická ideologicky, histrorická jakýmsi zcela a absolutně skepsi postrádajícím nadšením.

Ale jako malej jsem to zbaštil i s navijákem a myslím si, že pokud by dnešní děti měly nějakej šajn o tehdejší době, mohly by si to přečíst bez újmy na zdravém úsudku.

Zajímavé je to konfrontovat třeba s R.A. Henlainovou, byť snad o desetiletí mladší knihou Měsíc je drsná milenka. Pokud srovnávám nesrovnatelné, omlouvám se všem skifi bibliofilům:)

29.09.2016 4 z 5

Komando plukovníka Brenta Komando plukovníka Brenta František Běhounek

Perfektní námořničina, príma žůžo dobrodrůžo.

PS: Znalost plovoucí kotvy udělala nejednou na kapitána pronajaté jachty dojem, byť si vůbec nejsem vědom, že by tím zařízením ta která loď byla vybavena. Třeba to také četli:)

Tobiáš Lolness Tobiáš Lolness Timothée de Fombelle

Tohle balení knihy, tedy dva romány v jednom je úplně ideální. Nemusíte, a třeba ani jako já si nevšimnete, že jde o dvě díla:)

Knihu jsem kupoval neteři na základě recenze v Respektu a vlastně ani nevím, zda ji přečetla. Vím ale, že já ano a zhltl jsem ji jako jednohubku.

Je to sice na první pohled dětská kniha o boji dobra a zla s dětským protagonistou v hlavní roli, ale ten soudobě společenský přesah, jakýsik envirormentální pohled na věc a boj proti předsudkům je čistě dospělácká záležitost zapasovaná do krásného, až magického prostředí stoletých stromů a bujných trav.

Plástev jedu Plástev jedu Josef Pecinovský

Pecka mého dětství/mládí. Upřímě snad jediný rodokaps, který mě totálně dostal a rozložil. Nebyl jsem ale uplně pravidelným čtenářem, takze bych nerad soudil a schazoval Rodokaps jako takovy.

Za vše u tohodle počinu mluví snad to, že jsem tenhle jed tenkrát půjčil i svému citlivému, nábožensky založenému kamarádovi, který ji zhnusen a až snad otřesen vůbec nebyl schopen dočíst.

Přestože jsem toto dílo četl snad i pětkrát, na další díly u mě nikdy nedošlo. Nevím jestli je to dobře, či ne, ale slibuji, že se o ně pokusím.

Poselství z vesmíru Poselství z vesmíru Clifford D. Simak

Tuhle knihu jsem si, ani nevím proč, vyvztekal (jj, spratek) v nějakém knihkupectví na jedné z početných dětských dovolených s babičkou (díky za ně za všechny: babičku, dovolené i knihu:). Knihu jsem tehdy vůbec nechápal, myslím, že tenkrát ani nedočetl a skončila v knihovně mezi dalšími z knih ze série KOD.

Později, v pokročilých náctinách, jsem ji znovuobjevil u mě v knihovně a při čtení mě sebrala tak, že jsem ji poté vnucoval snad každému kámošovi, který jen trochu četl knihy. U drtivé většiny měla slušný úspěch.

Robinzoni vesmíru Robinzoni vesmíru František Běhounek

Perfektní oldskul scifi mého snad až předpubertálního mládí. Jsem rád za to, že ji mám v knihovně.

Zahradníkův rok Zahradníkův rok Karel Čapek

Knihu jsem si přečetl, abych v předjaří roku 2016 alespoň trochu vhlédl do zahradnického šílenství mé tchýně (kytky a zelenina a jejich různé kousky jsou prostě všude od sklepa až po půdu, o zahradě nemluvě, to je snad 10 měsíců z roku úplná džungle) a snad i pochopil, proč mám už v únoru vyvézt hlínu, ano Hlínu:) ze skleníku, jet někam traktorem ke koním, naložit plnej valník hnoje, ten překydat do skleníku a zase tam polovinu hlíny před pár (dvěma!) dny vyveženou zase návezt.

Popravdě je kniha precizně po Čapkovsku napsaná, jistý vhled jsem získal, ba dokonce mě přepadlo i chvilkové vzrušení, ale zahradník se ze mě bohužel rozhodně nestal. Jakékoli nadšení vyprchalo právě u toho skleníku a hlavně v dnech následujících.

Ale abych byl spravedlivý, kniha je to opravdu krásná, troufám si říci, že o dost krásnější, než samotný koníček:)

Výpravy Ra Výpravy Ra Thor Heyerdahl

Vor z balzového dřeva Kon-Tiki mě přesvědčil tak(mega vlny a pak přistání na atolu), že bych byl možná i ochotný na něj nastoupit, ale plavba na rákosové matraci přes Atlantik už je na můj vkus moc velkej hardcore:) Jinak kniha klasika klasik + u mě jistá závist pánům Dobrodruhům.

Cesta do země Mašukulumbů Cesta do země Mašukulumbů Emil Holub

Objevné čtení o tom, jak drsné a náročné (finančně, materiálně, organizačně, fyzicky i psychicky) byly výpravy tam, kam se i dnes vypravit na vlastní pěst považuje za téměř šokující, bláznivé, či přinejmenším nezodpovědné dobrodružství.

Tři svíce za budoucnost Tři svíce za budoucnost Václav Cílek

Praktický, v uvozovkách, průvodce předapokalyptickou dobou, tedy naší současností a brzkou možnou budoucností. Čtení nutící k zamyšlení a vyvolávající nepřijemné šimrání v žaludku a mrazení v zádech. Čtení, které vám neodbytně vnukává stále jeden a týž dotaz: Má to vše dnešní okolo nás nějaký smysl a jaký, kam spějeme?

Jak jsem vyhrál válku Jak jsem vyhrál válku Patrick Ryan

Převážně nevážné až zcela absurdní(jak taky jinak vtipně/vesele popsat děsivost a marnost války, válečnou mašinerii?) čtení o válce, které na 90% pobaví 90% čtenářů. Kdo nepřelouská Hellera, nechť potrénuje na Ryanovi:)

Říkali mu Terazky Říkali mu Terazky Miloslav Švandrlík

ale jo, proč ne, absurdita bolševické blbosti je v některých pasážích až neuvěřitelně uvěřitelná:)

Silo Silo Hugh Howey

Na jeden zátah, celkově až na pár míst čtivé, když se dokážete přenést přes zjevné, hlavně technického rázu, nesmyslnosti popisovaného prostředí: celá civilizace je stovky let surovinově soběstačná včetně dolů, vrtů atpd? Funguje bez výtahu, vše tahají po jednom schodišti? Na vše má jeden dieselovej generátor elektřiny, který funguje desítky let bez odstávky?

Edit: Pry to byla puvodne jen povidka, nevim, necetl a nezkoumal jsem, ale pokud by tomu tak bylo, bylo by to asi lepsi, pokud by zustala jen ta filozofie videni sveta a par technickych naznaku z fungovani civilizace. Ale chapu, ze "manazeri psani" z literatu zdimou maximum (hlavně pod sebe, vertikálně, žádné horizontální rozpínání:), podobne jako pravnici z lidi zlomivsich si nohu na schodech v supermarketu z toho duvodu, ze jim tam nefungovala jedna zarovka z dvaceti a chybela tam cedule s upozornenim.

23.09.2016 4 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Drsné, jemné, nelidsky lidské, lidsky nelidské, hnusné, krásné, romantické. Zkrátka a dobře v této knize najdete snad vše, co rozervané srdce čtenářovo ráčí. Pulitzer zaslouženě.

Co bych ale obvzláště vypíchl, byť možná srovnávám nesrovnatelné, je to, že tento příběh rozhodně nedopadne tak americky dobře, jako příběhy, dnes stejně, či asi i populárnějšího brita Folletta.

25.07.2016 5 z 5

Nová studená válka aneb jak Kreml ohrožuje Rusko i Západ Nová studená válka aneb jak Kreml ohrožuje Rusko i Západ Edward Lucas

V roce 2009, kdy jsem to jako novinku louskal v Rakousku na lyžařském zájezdu, to bylo celkem znepokojivé, ale vlastně dobrodružné politickošpionské čtení. Jenže dnes je to v podstatě příručka, průvodce a výkladový slovník soudobé ruské politiky v jednom.

24.07.2016 5 z 5

Řeka bohů Řeka bohů Ian McDonald

Ani napodruhé, po několika letech od premiéry, jsem to prostě stejně neocenil. Dolouskal, ale pocity jsou spíše negativní. Kniha je to hustá, imaginace vám běží na plné obrátky(od Milionáře z chatrče přes ......, až po TRON: Legacy:), je to prostě cyber s velkým C.
Jenže ty přehršle postav, míst a bohů s nepřelouskatelnými a nezapamatovatelnými jmény v x dějových linkách ve mě stejně vyvolali takový podivný pocit nevolnosti, jako kdybych četl Silmarillion napsaný v jazyce prvního vydání Jiráska....

Dávám tedy 2 hvězdy, byť by to asi bylo na víc.

24.07.2016 2 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Ve filmu by to byl slusnej akcnak. Jako ctivo? Uprime, byt nerad, konstatuji, ze je to jednohubka!

Má to cele od zacatku do konce velice slusnej drive, jakysik prequel/sequel styl vypraveni je taky docela zajimavej, Ale tech spojek je nekdy az moc a nektere jsou uplne rusive, az k nasrani, for me. Nerikam, ze nedavaj smysl:)

Jinak je to takova vlastne dost typicka filmove akcni slataninka, silně přitažená za vlasy, kdy je hlavni hrdina od vseho trochu, ale hlavne a predevsim desne cool a nejvic nejlepci: Richie Rich, Holmes, Bourne, Body, Doyle, John McClane a nepochopitelne(fakt nechapu proc) i nejakej fetak. To, proc je smazka, se tam ale nejak vice nerozepisuje.

Za drajv bych dal 5 hvezd, kvuli prehaneni bych dal 2-3 hvezdy, tak celek dam za 3 hvezdy plus velky plus.

16.07.2016 3 z 5

Příroda v ČSSR Příroda v ČSSR Jiří Čihař

muj tata ji miloval, ja ji miloval, moje deti (3 a 5let) ji miluji: Stale se rozsirujici repertoar zajmu od "Bubobubo, Vulpesvulpes, ves, kiste, šlemíšť=hlemýžď/šnek a paouky", ktere jsou stalici repertoaru, az po "presne" urceni kdejake mouchy, ci plevele.

02.07.2016 5 z 5

Havel Havel Michael Žantovský

perfektní, vřele doporučuji všem, tedy i zarytým antihavlovcům a jiným tmářům.

17.06.2016 5 z 5

Dědictví otců Dědictví otců Robert Merle

za me jedna z tech nej knih meho detsvi. fakticky ekvivalent k indiankam od Maye, klukovinam od Foglara, ci Dvou divochu od Setona.

cetl jsem i nedavno v dospelosti, furt dobre, ci pusobi jakasi nostalgie, doporucuji jako peknou oddychovku s historicky realnym presahem.

dalsi knihy z cele snad trinactidilne serie mam rozectene po cislo 5., ale uz to proste neni uplne vonco.

Ale tady to je super kinder kniha: hrad, kone, panstvi, pole, mlyny, cikani, mor, vse to slape jak ma.

20.04.2016 5 z 5