Akce L

Podtitul knihy zní Příběhy z atomového věku.
Kniha vyšla v edici Knižnice vědeckofantastických příběhů, svazek 6, ilustroval Teodor Rotrekl.

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40674/akce-l-40674.JPG 440

Kniha Akce L

bnmbnm
24.11.2021

Čtivou hard sci-fi Zlatého věku, poněkud kalí větší míra ideologického obsahu než by asi bylo i na tom konci 50. let nutné, nicméně z nostalgie bych dal jasných 5.
Jenže... autorem je renomovaný fyzik, trocha ekologické naivity budiž odpuštěna, ale flagrantní porušování termodynamických zákonů odborníkovi z poloviny 20. století odpustit nelze.

encyklopedie
15.04.2018

..ač je to stařenka mezi českou scifi ...pořád patří mezi ty nejlepší.... na ty roky, kdy to Běhounek stvořil .... jen se čtenář musí přenést do té doby ....a nepřemýšlet, jak se to tady děje skoro u každého starého scifíčka .... doporučuji všem nadšencům starých scifíček a ti modernisté, co nerozumí scifi z období Zlatého věku, běžte od této knihy pryč .....
100% jako vyšitých ....

Shrek2014
08.06.2017

Zajímavá. Klukovská četba, prima!

EvikU.
09.04.2017

Asi celkem hezké. Sci-fi moc nemusím.

WeeWar
29.09.2016

historická scifi. historická vědeckým obsahem, historická ideologicky, histrorická jakýmsi zcela a absolutně skepsi postrádajícím nadšením.

Ale jako malej jsem to zbaštil i s navijákem a myslím si, že pokud by dnešní děti měly nějakej šajn o tehdejší době, mohly by si to přečíst bez újmy na zdravém úsudku.

Zajímavé je to konfrontovat třeba s R.A. Henlainovou, byť snad o desetiletí mladší knihou Měsíc je drsná milenka. Pokud srovnávám nesrovnatelné, omlouvám se všem skifi bibliofilům:)

Tazz1
09.03.2015

Robinzoni vesmíru byli lepší. Toto je trochu jako vědecký popis té doby...bohužel pro současného člověka už trochu passé. Přesto se to dobře čte. Jedna z knih mého mládí...

Rup
10.06.2014

Na příběhu jsou patrné některé silné vlivy. Jednak socialistická ideologie poplatná době vzniku románu, zadruhé zcela zřetelný vliv Foglarovek a Verneovek s tím, že zde chybí jakýkoli zlotřilec. Na to, že byl autor světově uznávaný badatel, mě zaráží značná naivita a nepřesnosti. I když to psal v době "velkých budovatelských úspěchů" ještě větších budovatelských děl (např. Bělomořsko-baltský kanál - dle různých zdrojů 30 tis. až 1/2 milionu mrtvých), bylo už v té době zřejmé, že tyto megalomanské stavby mají na přírodu spíše devastující vliv, namísto aby přinášely užitek. Jiná, z vědeckého hlediska dost zásadní výtka, se týká rotace Měsíce. On se totiž točí! A sice tzv. synchronní (vázanou) rotací, tedy stejnou rychlostí jako obíhá kolem Země, takže vidíme stále jen jeho jednu stranu. Takže kdyby jej roztočil ještě více, tak už tam neudrží ani argon, natož kyslík. Přínos naučný žádný, příběh fádní až nudný. Ovšem jako vitavita si pamatuji, že jsem jej coby kluk zhltnul jak malinu. No nedoporučím, ale tři bodíky dám.

Willandra
18.07.2013

Četla jsem do semináře o sci-fi. Kniha vznikala v době velkých objevů a údajně ji Běhounek několikrát přepisoval, ale nevím, co je na tom pravdy. Trochu mi byl proti srsti ten ideální svět budoucnosti, ale ubránila jsem se dívat se na knihu jako na ideologickou. Samotná akce Luna s cílem roztočit měsíc, aby se dal kolonizovat, je ale zlatá.