Wajny Wajny komentáře u knih

Audiokniha

Toto je moje první audiokniha a jsem nadšená! K běžné četbě mi teď ještě přibydou audioknihy, protože když už jste večer totálně oddělaní, tak vždy zvládnete poslech minimálně jedné kapitoly a to je prostě skvělé! Takže poprosím tipy na skvělé audioknihy

Jsem fanynkou Harryho Pottera, takže je jasné, že knižní verzi S kouzelnickou hůlkou mám samozřejmě už doma, jen přečíst ji nějak nestíhám. Takže když mi přišla nabídka audioknihy, ihned jsem po ní skočila. Děkuju @nakladatelstvi_rosier @nakladatelstvi_prah @audioteka_czsk #spoluprace

Na začátku chci ocenit výkony Radka Škvora a Anežky Pohorské, kteří namluvili tuto audioknihu. Anežka namluvila předmluvu, kterou napsala Emma Watson a Radek pak samotný text. Jen díky jeho (jejich) předčítání, to byl tak skvělý autentický zážitek! V téměř všech pasážích totiž slyšíte typický Dracův projev a já se musím přiznat, že v některých situacích mi přišlo, že stojí vedle mě, šklebící se a s typickými ulíznutými blonďatými vlasy.

Audiokniha nás provází Tomovými začátky herectví, jeho cestou k roli Draca Malfoye a samotným natáčením Harryho Pottera. Harry Potter figuruje v knize často, protože je velkou součástí jeho života a jak sám Tom říká, je za něj vděčný. Jednotlivé kapitoly jsou plné vtipných zážitků (i s jeho hereckými kolegy) a zároveň se nebojí otevřít ani vážnější témata. Líbí se mi jeho odvaha a nadhled s jakým vše vypráví. Jsou tu i skutky, které jsou špatné, ale on tím, že o nich mluví, právě ukazuje všem, že každý někdy dělá chyby, ale pokud se z nic poučíte a nevzdáte se, vše dobře dopadne.

Posloupnost vyprávění mi připomínala život Draca Malfoye v HP. Ze začátku veselé momenty a pak je střídají ty pochmurné a bolestné, ale v obou dvou případech, u Draca i u Toma, vše dopadne dobře.

Tom působí jako obyčejný člověk, kterého nezlákalo pozlátko slávy a jeho velkým snem je žít normální život. Zmínka o tom, jak se těší až se se svými malými mudly koukne na filmy HP, mě dojala. Celé vyprávění na mě působí upřímně a líbí se mi, že Tom se bere přesně takový, jaký je.

Celá audiokniha je srdečná, dojemná, místy smutná, ale hlavně je opravdová! Doporučuju ji všem fanouškům Toma Feltona (to je totiž nutnost), ale i nefanouškům, protože už dlouho jsem neslyšela, tak povedenou autobiografii.
Hlas Radka Škvora dodal příběhu osobitost a dojem, že Tom Felton sedí vedle vás (v mém případě - leží u mě v posteli).

16.10.2023 5 z 5

Vodník Vodník Tereza Bartošová

o detektivkách moc často nesahám, ale potřebovala jsem změnu! A proč rovnou nesáhnout po detektivce od české autorky? Na první pohled mě zaujal název – Vodník, který mi evokoval Erbenovu baladu a i při čtení jsem měla stejné mrazení, jako při čtení Vodníka

„Vyvalily se vlny zdola,
roztáhnuly se v širá kola;
a na topole podle skal
zelený mužík zatleskal.“

Kniha přináší autentickou atmosféru české vesnice s podivínskými obyvateli a děsivou přírodou okolo. Autorka dokázala skvěle vystihnout prostředí říčky a starodávného mlýna, toto zajímavé prostředí je skvělým základem pro detektivní příběh.

Hlavní dvojici vyšetřovatelů jsem si zamilovala. Jsou sympatičtí, nahlédneme i do jejich běžného života a odkryje se i něco z minulosti. V příběhu je velké množství postav, což mi přijde pochopitelné vzhledem k pátrání, nepletli se mi a byla jsem za ně ráda, protože jsem tak mohla více hádat, kdo je "ten zlý".

Zároveň mě potěšila skvěle promyšlená detektivní zápletka, která udržovala napětí až do samého konce. Kniha mě vtáhla a nepustila až do poslední stránky. Líbilo se mi, že v knize nejsou přehnané akční scény, nedochází k zbytečně vyhroceným situacím a příběh tak působí velmi uvěřitelně.

Kniha Vodník mě jedním slovem dostala a nemůžu najít jediný nedostatek.

Doporučuji všem milovníkům detektivek a já se už nemůžu dočkat, až se vrhnu na další autorčinu knížku. Teď nevím, jestli počkat na Dceřinu kletbu nebo se vrhnout na Klekánici?

12.02.2024 5 z 5

Vánoční prasátko Vánoční prasátko J. K. Rowling (p)

Vánoční prasátko je krásný příběh o lásce jednoho kluka ke své nejoblíbenější hračce Pašíkovi. Kniha je doporučena pro čtenáře od 7 let, ale já si myslím, že ani dospělý se jí nemusí bát, protože je opravdu skvělá.

Mladší čtenáři určitě ocení dobrodružnou linku, neustálé napětí a taky zlého nepřítele Ztrátu. Putování Kuby a Vánočního prasátka bylo poutavé, setkávají se s různorodými "věcmi" a poznají hodně nových měst v kouzelné Zemi ztracených. Líbí se mi, jak autorka zakomponovala poučení a myslím si, že si z toho děti opravdu něco odnesou.

Já hlavně obdivovala neuvěřitelnou autorčinu fantazii, protože Země ztracených je perfektně vymyšlena a taky "skryté poslání", o tom, že si máme věcí vážit a nepropadat tolik konzumu.

Už se hrozně moc těším až budou děti větší a my si ji přečteme společně.

03.01.2023 5 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

Ach...tohle bylo tak skvělé!

Čtivé, svižné a krásně napsané. Je zde hodně vtipných situací a hlavně dialogů, které jsou neskutečně dobře napsané. V knize nechybí "wau okamžiky", co vás donutí tetelit se blahem. Romantické pasáže střídají, ty které vám zlomí srdce. Nechybí ani erotika, která byla perfektně napsána, hlavně díky tomu, že chemie mezi postavami funguje a vše bylo postupné

Příběh se odehrává na půdě univerzity, ale jedná se už o doktoranty a profesory, takže dospělý lidé, kteří se tak opravdu chovají. Nechybí ani odborné rozhovory, které mě zaujaly, i když tomu téměř vůbec nerozumím, tak byly dobře zpracované. Autorka se lehce zaměřuje na rozdíly mezi muži a ženy ve vědě a nerovnosti v profesním životě.

Oba dva hlavní hrdiny jsem si ihned oblíbila! Olive byla zábavná, místy trochu ztřeštěná a hodně svá a Adam byl perfektní, takový trochu bručoun, ale to já miluju! Líbilo se mi jejich špičkování, poznávání a to jak stáli za sebou. Protiklady se prostě přitahují!

Před každou kapitolou jsou hypotézy, které jsou dále prozkoumány a opravdu hezky okořenily příběh.

Doporučuji! A já si určitě nenechám ujít ani další knihu Šach a mat, která má vyjít ještě letos.

18.02.2023

Srdcem proti zdi Srdcem proti zdi Mariana Zapata

Srdcem proti zdi je jedním slovem SKVĚLÁ! Rozhodně se vyrovná i mému milovanému Kultimu.

Vanessa mi byla ihned sympatická -  usměvavá, vřelá a dobrá kamarádka. Líbilo se mi, že si šla za svým a nenechala si nic líbit, ale nikdy nikomu neodmítla pomoc.
Naproti tomu Aiden byl takový mlčící a mručící medvídek, který ale vždy když bylo potřeba věděl, co přesně říct. I přestože jsou oba dva velmi rozdílní, mají toho hodně společného a hlavně se skvěle doplňují.
Romantická linka byla pomalá a já se těšila na každou interakci mezi Van a Aidenem.

Příběh měl pomalejší rozjezd, chvilku trvalo než se to rozjelo, ale zase byl čas pořádně se seznámit i s ostatními postavami, které v příběhu mají svou úlohu a vůbec by mi nevadilo se o nich dozvědět víc, hlavně o Zachovi. Trochu mi  chybí mužský pohled na příběh, hlavně ze začátku, kdy Aiden řekl jedno slovo na deseti stránkách.

Kniha mi nešla vůbec odložit a po přečtení bych si ji klidně hned přečetla znovu..., ale nejsem blázen...jen jsem teda stihla rereading ostatních knih od Zapaty.

18.01.2023 5 z 5

Hlava plná lásky Hlava plná lásky Ali Hazelwood

Hlava plná lásky je mix vědy a romantiky s dobře vykreslenými postavami. Autorce se povedlo vytvořit zajímavý pohled do vědeckého světa, zejména do NASA a neurovědy, i když některé informace mi přišli zbytečné, protože jsem jim nedokázala porozumět. Přesto je kniha velmi čtivá. Příběh je vtipný, inteligentní a neuchýlí se k trapnému humoru.

Romantická linka je povedená, avšak odhalíme tu podobnosti s další autorčinou knihou Hypotézou lásky – je zde podobná situace, stejný mužský hrdina, dějová zápletka i vyústění. Mě to, ale nijak nevadilo, protože jsem mezi knihami měla velký rozestup, ale kdybych knihy četla ihned za sebou, tak bych byla docela zklamaná. Poznávání hlavních hrdinů je pozvolné a ani nechybí to správné jiskření. Bavili mě i erotické pasáže, které jsou velmi dobře napsané. Líbí se mi, že jejich vztah se vyvýjí bez zbytečných dramat, intrik a divných zápletek.

Bee je kombinací průbojnosti a zároveň mírného nedostatku sebevědomí. Co je na ní úžasné, je to, jak autorka dokázala vystihnout její inteligenci a vtip. Bee umí poutavě popsat složité vědecké koncepty a přesto zůstává lidská a srozumitelná. Je fajn vidět takovou silnou a výřečnou hlavní hrdinku, která má reálné problémy a řeší je.

Levi je ze začátku odtažitý, ale postupně odhaluje svou pozornost a laskavost. Jeho vývoj a tajemství přidávají do příběhu lehké napětí.

Osobitě vykreslené postavení žen ve vědě přináší do příběhu hloubku a sílu. To je další vrstva, která podporuje myšlenku autorky a jejího důrazu na důležitost rovnosti ve vědě a nejenom tam.

Ali Hazelwood je jistota, pokud hledáš milou romantikou knihu s dobrými postavami a skvělými dialogy. Její hlavní hrdinky jsou výrazné, chytré a vždy se dokáží prosadit. Romantická linka je plná skvělých rozhovorů a neuvěřitelného jiskření mezi postavami. A netradiční prostředí dodává jejím příběhům na atraktivitě.

18.12.2023 5 z 5

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

Další díl z Romantických útěků. Vždy když mám chuť přečíst si něco milého, odpočinkového a nic vyloženě YA, tak sáhnu právě po této sérii.

Hotýlek na Islandu mě bavil, příběh je velmi čtivý, ale nehledejte v něm nic originálního (bohužel).
Na této sérii se mi nejvíce líbí, že se autorka zaměřuje na poznávání dané země, jeho tradice, zvyky a i jídlo. Zde se autorka zaměřila hlavně na děj kolem ústřední dvojice než na tyto podrobnosti - byli zde výlety, ale přišly mi na jedno brďo. Taky mi zde chyběla nějaká žena, která by skvěle popsala Island (ta co tu byla mi vůbec neseděla).

Měla jsem i menší problém s Lucy, která mi úplně nesedla, vadilo mi její chování a některé myšlenkové pochody mi přišli nevyzrálé. Alex je takový ten typický hodný kluk, který vše zvládne...nuda.
Jejich vztah byl pro mě nudný a obří tajemství taky nebylo nic šokujícího.
Konec mi neseděl - nechápu proč takové zmatky, i když bylo všem jasné, jak to dopadne.

Tento díl řadíme mezi ty slabší. U mě vede Pláž v Chorvatsku.

20.11.2022 4 z 5

Přísně tajné Přísně tajné Elle Kennedy

Elle Kennedy je už taková sázka na jistotu a já se na každou její knihu hrozně moc těším. A ještě když se spojí se Sarinou Bowen je to vždy pecka! Kniha je neuvěřitelně čtivá a já ji přečetla během jednoho večera....ehm noci.

Tahle kniha má snad úplně všechno - lásku, přátelství, porozumění, zradu, napětí ani erotika nechybí. Celý příběh se točí okolo vyvíjejícího vztahu dvou mladých mužů, vše je postupné a netlačí na sebe.

V knize je hodně vtipných momentů, ale zároveň se tu řeší i vážné a důležité věci. Nejsou tu žádná zbytečná drama a většina událostí je řešena v klidu. Opravdu se mi líbilo, jak k celkové situaci přistupovali rodiče "Humra", protože já jsem se trochu bála nějakého dramatu, ale takhle to za mě bylo perfektní!

Humří kraťasy i Hříšníka jsem si oblíbila. Líbilo se mi, jak k sobě přistupovali a jak řešili i své vlastní problémy. Je zde hodně vidět, jak se oba dva posunuli dál, přemohli svůj strach, prosadili si, co v životě chtějí a stali se z nich silnější osobnosti.

V příběhu není moc prostoru pro vedlejší postavy ani pasáže z "obyčejného okolního světa". Vše je zaměřena na ty dva a to se mi moc líbilo, protože se vše řešilo hned a zakončení mohlo být krásně pohádkové!

11.03.2023 5 z 5

Rapsodie Rapsodie Laura Thalassa

Ona si přeje.
On přání plní.

Já jsem Rapsodii objevila úplnou náhodou na Insta a jsem za to hrozně moc ráda, protože tenhle příběh je jedním slovem skvělý! A rozhodně by neměl utéct žádnému milovníku tohoto žánru!

Příběh je neuvěřitelně čtivý a vy si ho po přečtení budete chtít přečíst znovu. Jsou zde dvě časové linky, které perfektně zpracovávají vývoj postav, dozvíte se, jak vše začalo a ke konci vše do sebe zapadne. Kniha má úžasnou temnou atmosféru, originální námět a dramatický konec. Líbilo se mi, že občas do pozadí ustoupily akční scény a na místo toho se autorka zaměřila na hlavní postavy které byly opravdu skvěle vykresleny. Oba dva se chovali racionálně, byli k sobě upřímní a nebyli dětinští.

Autorka stvořila originální svět plný nadpřirozených bytostí - víly, vlkodlaci, sirény.... a taky nový nadpřirozený svět - Jinosvět. Oba dva světy jsou propojeny a mají i svou vlastní vládu a "policii". Líbí se mi fungování magie, hlavně ta Handlířova a jeho splácení dluhů. Hodně mě bavilo "detektivní" pátrání po záhadě, která se odehrává v Jinosvětě.

Callie, siréna, je hodně silnou postavou, která se musí vypořádat s hroznou minulostí. Je vtipná, sarkastická a jde si za svým. Dokáže ukázat i svou slabou stránku a ke konci si říci i o pomoct.
Handlíř je perfektní! Líbí se mi to tajemno kolem něj a že i přestože je vykreslen jako totální alfablbec, který je mocný a nebojí se jít přes mrtvoly. Když byl ale s Callie vůbec tak nepůsobil, nebyl hnusný ani povýšený a choval se k ní opravdu hezky.
Tuhle dvojici jsem si opravdu oblíbila - jsou sympatičtí, téměř nic mi na nich nevadí a skvěle se k sobě hodí.

Líbí se mi propojení fantasy s milostnou linkou, která sem opravdu pasuje a vůbec jsem není vtlačena na sílu. Romantická linka je zajímavá, tajemná a místy i hodně zábavná. Líbí se mi, že je vše postupné (podložena i jejich společnou minulostí), nechybí pošťuchování a ani erotika. Vše dává smysl a působí přirozeně a uvěřitelně.

Tohle prostě chcete číst! Už teď vím, že se zařadí mezi mé oblíbence letošního roku!

07.02.2023 5 z 5

Hra o dědictví Hra o dědictví Jennifer Lynn Barnes

Když jsem začala číst Hru o dědictví, trochu jsem se bála, že bude připomínat Papírovou princeznu, která se mi líbila, ale v některých ohledech mi přišla trochu přehnaná. Naštěstí tohle je úplně jiné, jen začátek se trochu shoduje.

Autorčin styl psaní je lehký, svižný a nebojí se drsnějších scén. Kniha je rozdělena na velmi krátké kapitoly (2-4 strany). Na to jsem si teda musela trochu zvykat, protože jsem měla pocit, že jsou hodně osekané a vždy mě trochu zbrzdily.

Kniha má tajemnou atmosféru, což umocňuje rodinné sídlo, ve kterém jsou tajné chodby, tunely a na každém kroku se skrývá tajemství. Příběh je neokoukaný, plný akce, zvratů a konec vás naláká na další díl #otevrenykonec Je zde nespočet hádanek, rébusů a já obdivuji "starého pána", že to tak brilantně vymyslel.

Hlavní Avery jsou si okamžitě zamilovala. Ze začátku působila trochu naivně, ale líbilo se mi, že má všechno srovnané, je inteligentní a zábavná. Ani bratři Hawthornovy nejsou k zahození. Líbí se mi, jak je každý z nich jiný. A samozřejmě už mám i oblíbence.

Romantická linka je velmi nevýrazná a já doufám, že v dalším dílu se trochu změní, protože jestli bude stejně ubíhat, tak to bude pro mě nuda a trochu teda doufám i v nějaký trojúhleník.

Jediné na co jsem trochu naštvaná jsou nedokončené dialogy. Mám ráda, když věci gradují a není nic řečeno ihned, ale tady mi to přišlo, že se to dělo až moc často a u některých situací mi to přišlo zbytečné.

Knihu doporučuji úplně všem! YA s detektivní linkou, která se čte sama!

18.01.2023 5 z 5

Neonoví bohové Neonoví bohové Katee Robert

Na knihu jsem se opravdu těšila, protože jsem si říkala, že se bude jednat o zpestření v podobě řecké mytologie. Příběh ale nemá absolutně nic společného s řeckou mytologií, jen jména a místo děje. Chybí podrobnosti o Olympu, lidech v něm, fungování světa či nějaká historie.

Děj tu není skoro žádný a když už něco tak je předvídatelný. Konec byl uspěchaný a až moc překombinovaný. Nelíbilo se mi střídání "dramat" a jejich návštěvy města, kdy najednou zahodili všechny starosti.

Hlavní hrdinové jsou trochu jednodušší, hlavně Hádes vůbec nepůsobil jako bůh, kterého by se měl každý bát, spíš jako poblouznění středoškolák, který si konečně..... Jediného čeho je tu opravdu hodně je erotika, která je ale napsána na jedno brdo a někdy mi přišla až moc na hraně vkusu.

Menší plus dávám za vyprávění z pohledu obou postav. Na další díly se nechystám.

14.01.2023 2 z 5

Ukradený polibek Ukradený polibek L. J. Shen

V poslední době mám štěstí na výběr knížek, i přestože některé se mi líbí méně, tak mají vždy něco společného - jsou neuvěřitelně čtivé!

Ukradený polibek jsem si chtěla přečíst už dlouho, takže když jsem dostala chuť na romantiku, byl jasnou volbou. Podle anotace jsem čekala něco trochu jiného....Tady totiž vůbec nešlo o milostný trojúhelník (to by se musel Angelo víc snažit), ale spíš o napravení jednoho senátora.

Prostředí mafie mám ráda. Líbí se mi, že je hodně odlišné a platí tu úplně jiná pravidla.

Franceska mi byla sympatická, ale občas jsem nad jejím chováním kroutila hlavou. Musela jsem si pořád připomínat její nízký věk a to, že nic kromě internátní školy nezažila. Občas se chovala nevyspěle a naivně, ale na druhou stranu si stála za svým, nebála se ukázat pravdu a její hobby mě bavilo, i přestože bylo hodně netradiční. Perfektně je popsán její vývoj z naivní husičky do slušné intrikářky.

Wolf mě většinu příběhu hrozně vytáčel. Většinou mám ráda tento typ - drsný, arogantní..., ale tady mi jeho chování přišlo už přes čáru a něco bylo opravdu odpudivé. Líbí se mi, že ale postupně odkrývá víc ze sebe a že si uvědomuje, že jsou důležitější věci než pomsta.

Romantická linka byla povedená. Pro mě byla i uvěřitelná, protože se nejednalo o nic rychlého a jiskření mezi postavami bylo skvělé! Nejvíce mě bavily slovní přestřelky mezi Franceskou a Wolfem. Ani mi nevadilo obří klišé na konci, jen nemuselo být tolik protahované.

Pro všechny milovníky romanticko- erotických příběhů určitě doporučuji. Já mám L.J.Shen velmi ráda, už jsem od ní četla dost knih a nikdy mě žádná nezklamala.

19.11.2022 4 z 5

Zmije a křídla noci Zmije a křídla noci Carissa Broadbent

Tohle byla pecka! Nevěřila jsem tomu, že je ještě možné vykouzlit něco originálního v oblasti upírské fantasy, a přece se to podařilo! Styl psaní je dokonalý, udržuje vaši pozornost od začátku do konce.

Autorka se s ničím nemazlí a po lehkém seznámení s postavami a prostředím, vás ihned vtáhne do děje. Celé pojetí turnaje bylo skvěle vykreslené, jednotlivé boje a soutěže jsou velmi detailně popsány, takže se neobejdeme bez krve (hodně krve). Intriky, spojenectví a tajemství jsou zde na denním pořádku. S každou další stránkou jsem byla nervóznější, co se stane dál.

Autorka vytvořila nový fantasy svět, plný všelijaké magie, znepřátelených upírských rodů a lidí, kteří jsou tak trochu do počtu. Jednotlivé prvky můžeme znát z jiných knih, ale vše dohromady nám utváří originální svět. Jen je škoda, že nebylo věnováno více prostoru popisu tak komplikovaného světa. Doufám, že se dozvíme více v dalším díle.

Oraya, sarkastická lidská princeznička s ostrými zuby, je prostě úžasná! Je drsná, a nebojí se vzít osud do vlastních rukou. Přitom však nepostrádá rozum, vše si promyslí a jen tak nikoho si nepustí k tělu. Kapitoly jsou doplněny o střípky z její minulosti, což nám ji přibližuje, ale pouze v minimálně míře. Raihn mě okamžitě zaujal – nebezpečný a přitažlivý – skvělá kombinace. Jeho citlivá stránka a obětavost mě dostala.

Romantická linka je skvělá! Prochází celou knihu – z hate to love se mění na něco víc. Líbí se mi, jak Oraya postupně spouští své bariéry. Nechybí slovní přestřelky a jiskření mezi Orayou a Raihnem a ani o erotické scény nejsme ochuzeni.

Bavil mě i vztah otce a dcery, jejich složitý vztah mě stále držel v napětí. Vincent je opravdu skvělou postavou - s morálně šedým charakterem.

Konec byl předvídatelný – když se stalo to, co se stalo, tak jsem si říkala, že to určitě bude takhle a ono opravdu bylo tak to mě lehce zamrzelo. Ale stejně to nemění nic na faktu, že ten příběh miluju a nemůže se dočkat dalšího dílu.

A jestli pořád váháte zda číst, tak řeknu jen dvě slova – okřídlení upíři.

28.03.2024 5 z 5

Plavba zlých snů Plavba zlých snů L. J. Shen

Plavba zlých snů je poutavým čtením, které nás zavádí do malého města, kde se všichni znají, a chyby se těžko odpouští. Hlavní dvě postavy, Cruz a Tennessee, na první pohled nemohou být odlišnější. Cruz je zlatý hoch, zatímco Ness je vyvrhel města. Postupně však zjišťujeme, že jejich veřejné masky jsou mnohem složitější, než by se zdálo na první pohled.

Když chybou Ness skončí na špatné výletní lodi, na počátku to mezi Cruzem a Ness vře. Postupně se však začínají více sbližovat a začínají se odhalovat tajemství z jejich dospívání.

Ness je silnou postavou. Její vztah s Bearem byl krásný, a já se vždy dojala, když se jí zastal. Avšak občas jsem nerozuměla jejímu nedospělému chování a proč se pořád staví do pozice vyvrhele. Potěšilo mě, že autorka šikovně uzavřela minulý vztah a nenajdeme zde žádný zbytečný milostný trojúhelník.

Cruz byl dobrý, ale já mu nemůžu pořád odpustit ten knírek Taky mi vadilo jeho občasné špatné chování k Ness, hlavně že začátku, kdy mi přišlo, že si s ní jenom zahrává a snaží se jí z důvodu minulosti ubližovat.

Příběh je vyprávěn z pohledu obou hlavních postav a romantická linka se pomalu vyvíjí směrem k nevyhnutelné epické lásce. Líbí se mi také zmínky z minulosti, které dodávají příběhu hloubku a kontext.

Kniha není bez dramatu, která se objevují jak ve formě minulých vztahů, tak hlavně ve formě rodiny Tennessee. Je těžké nerozčilovat se nad tím, jak se členové této rodiny chovají k Ness. Jejich ponižování a hysterie jsou téměř nepřekonatelné, a jejich jednání směrem k vlastnímu dceři/sestře je opravdu otřesné.

Všechny vedlejší postavy mě štvaly (až na Beara). Jejich náhlé uvědomění a omluvy mi přišly příliš plytké a málo uvěřitelné, zejména jak se z nejhorší rodiny staly najednou nejvíce milující.

Plavba zlých snů je zábavným románem s chytlavým příběhem a silnými hlavními postavami. Má své momenty, které vás překvapí, a obsahuje všechny ingredience, které od autorky L.J. Shen očekáváme. I když mě některé aspekty příběhu štvaly, stále se jedná o čtivý a dojemný příběh lásky a sebepoznání.

28.10.2023 5 z 5

Poslední absolvent Poslední absolvent Naomi Novik

Poslední absolvent je druhým dílem série Scholomancie. Já první díl Smrtící vzdělání četla loni na jaře a úplně jsem se do něj zamilovala, takže už se nemůžu dočkat až vyjde třetí závěrečný díl, naštěstí by to mělo být někdy letos!

Tato knižní série má snad vše! Neskutečně vymyšlený systém světa, originální školu (v ní by se zapotil i Harry Potter) a perfektní postavy! V knize nechybí dobrodružství, postupná přátelství, intriky a ani romantika, která je zde popsána přesně ve stylu Galadriel, to znamená neromanticky a opravdu jinak. Jako v prvním díle byl geniálně a velmi originálně zpracován první polibek, tak tady se nebojte dostanete toho ještě více... a ještě více ujetějšího.

Já si zamilovala autorčin styl psaní, který je hodně roztahaný, je zaměřen na detaily a autorka přeskakuje sem tam. Běžně nemám ráda tyhle roztahané knihy a většinou mě hodně nudí, tady ale autorka dokázala vytvořit úžasnou atmosféru, která vás nedonutí knihu odložit. A Eliny monology jsou bezkonkurenční, takže vám ani nevadí, když najednou El v bojové scéně začne přemýšlet o tom, proč je taková jaká je.

Galadriel je sarkastická, vtipná a líbí se mi, jak se postupně otevírá a o co se snaží je úžasné. Trochu mi vadilo, že zde bylo málo Oriona, určitě by si tenhle zlatý chlapec zasloužil více (snad v dalším díle).

Rozhodně tato kniha není pro každého, ale pokud se do ní začtete, tak si ji určitě zamilujete. Není totiž nic mezi tím, buď ji milujete nebo ne. A velký podíl má na tom Galadriel, kterou já, jak vyplývá z recenze, miluju a tajně obdivuju!

Miluju to! Po poslední větě se nemůžu dočkat třetího dílu!

21.03.2023 5 z 5

Tajemství obsidiánu Tajemství obsidiánu Petra Martišková

Kniha je velmi čtivá, příběh graduje a je tu nespočet tajemství. Opravdu mě zaujaly kapitoly z pohledu Damiana, které byly hezkým zpestřením a přiblížily nám tak jeho pohled na věc. Autorka má vše promyšlené, vše dává smysl a konec mě nalákal na další díl.

Autorčin styl psaní je velmi dobrý, hlavně popisy míst byli perfektní. V nejednu chvíli jsem si připadala jako když tam opravdu jsem.

Není zde vymyšlen nový svět, ale vše se odehrává v současné Praze. To bylo za mě skvělé, protože Staré město, uličky, temná zákoutí a historky z něj mají tu správnou tajemnou atmosféru. Jen mi sem trochu neseděla mezinárodní škola, která měla svá pravidla, ale zároveň působila hodně česky (např. oběd v kuchyni).

Pojetí démonů je perfektně zpracované. Líbí se mi, že jsou rozděleni a mají i svou vlastní královskou rodinu. Nápad se zaklínačem je povedený, ale chybělo mi o něm více informací (jak fungují, nějaké společenství...), které snad budou v dalším díle. V některých věcech, ale vidím velkou podobnost se sérií Svůdné zlo (dobro/zlo, atmosféra knihy, hlavní postavy), takže jsem zvědavá, jak se bude příběh vyvíjet dál.

Hlavní postavu jsem si oblíbila docela rychle, ale v některých situacích mi přišla hodně naivní a taky mi vadilo, že se nesnažila více pídit po tajemstvích a docela lehko se nechala odbýt. Líbí se mi, že to není žádná superžena, ale opravdu normální holka, která řeší běžné věci a tedy i démony. Hodně se mi líbilo, jak prožívala pocity nevědomosti a to, že celý život žije ve lži.

U Damiana jsem trochu na vážkách. Na jednu stranu hodně rychle odkryl, jaký vlastně je, ale na druhou stranu moc nevíme, co ho všechno k tomu vede, kolik mu vlastně je...a co vše za svého "života" zažil. Občas na mě působil jako hodný hošánek a možná bych od něj čekala trochu víc drsnosti a temnosti.

Více mě zaujal Cedric, jeho sarkastické řeči jsou perfektní. Další zajímavou postavou je děda (stařík) a opravdu se těším až se o něm dozvíme více, hlavně o všech jeho tajemstvích.

Romantická linka byla na mě až moc rychlá. Od začátku je sice cítit jistá chemie mezi Annou a Damianem, ale chybí mi zde romantické a více dialogů mezi nimi. Takhle to na mě nepůsobí moc opravdově. Taky mi trochu chybělo objasnění, proč se vlastně do sebe zamilovaly, zda Damian prožíval nějaký vnitřní boj nebo je to běžná věc mezi démony.

Napínavý fantasy příběh s romantickou linkou, kde hlavní roli hraje zaklínačka a démon, můžu určitě doporučit!

21.01.2023 4 z 5

Království hříšných Království hříšných Kerri Maniscalco

O Království hříšných byla slyšet všude jen samá chvála a ani já nejsem výjimkou - bylo to perfektní! Příběh je čtivý, dokáže vás pohltit a pořád se něco děje. Námět je originální - čarodějnice, peklo, hříchy, kletby, proroctví, démoni a nechybí ani zajímavé prostředí - prosluněná Itálie, která nám ukazuje svou temnou stránku. Líbí se mi, jak autorka do příběhu zakomponovala italskou kuchyni. V knize není nouze o intriky, hádky a vy do poslední chvíle nevíte, jak to dopadne.

Příběh nepostrádá ani originální postavy. Hlavní postava Emilia je čarodějnice a vy si ji určitě zamilujete. Líbí se mi, jakou prošla změnou a že se snaží za každou cenu dosáhnout všeho, co si zamane. Občas působila naivně a trochu hloupě (hlavně co se týče otázek, kdy se ptala na nepodstatné věci). Ira (pekelný princ) byl fascinující - líbí se mi jeho smysl pro humor, sarkastické poznámky a jeho oslovení "čarodějnice" mě nenechalo chladnou. Klidně bych mu zaprodala duši, kdyby mě o to požádal.

V příběhu je velmi zásadní detektivní linka, která je velmi dobře zpracovaná a odkrývá nám jen určité střípky, takže já dlouho tápala, kdo je vlastně vrahem. Nechybí ani "romantická linka" nebo spíše jiskření a přitažlivost mezi Irou a Emilií.

Menší mínus vidím v tom, že mi chybí více informací. Po přečtení se objevilo ještě více otazníků. A taky jsem měla pocit, že se občas v příběhu ztrácím a objevily se i logické nesrovnalosti.

Pokud máte rádi temnější příběh se zajímavou detektivní zápletkou, tak rozhodně doporučuji!

12.12.2022 5 z 5

Láska mezi řádky Láska mezi řádky Lauren Asher

Na Lásku mezi řádky jsem slyšela samou chválu, mě ale nijak extra neuchvátila. Příběh i samotné čtení bylo dobré, ale nenabídly nic, co bych nečetla v mnoha jiných knihách tohoto žánru.

Příběh byl předvídatelný a plný klišé, chyběla mi hloubka a originalita ve vyprávění, které by knize dodaly na kvalitě. U čtení jsem se ale bavila, protože tu je dost vtipných pasáží.

Moje největší očekávání směřovalo k prostředí Dreamlandu. Bohužel se prostředí zábavného parku nevyskytovalo tolik, kolik jsem čekala, a působilo spíše jako kulisa k nalákání čtenáře.

Příjemně mě překvapilo, že schéma šéfa a podřízené nebylo zpracováno tradičním způsobem. Autorce se podařilo vyhnout klišé zakázaných vztahů či pracovních intrik a vytvořit realističtější podobu vztahu, která byla více uvěřitelná.

Autorčino rozhodnutí vyprávět příběh z obou pohledů přineslo nadhled, ale přesto jsem měla pocit, že postavy zůstaly ploché. Oba hlavní hrdinové mají své šrámy z minulosti, avšak jejich vyřešení mi přišlo příliš rychlé a povrchní, což působilo nevěrohodně. Působilo to jako by tyto problémy sloužily pouze k zdůvodnění chování hlavních postav.

Rowan mi připadal jako hrozný snob (ve skrytu se samozřejmě skrývá zlomená bytost), ačkoliv se později jeho postava trochu zlepšila, tak ani potom jsem si ho nedokázala oblíbit. Zahra byla milá a sluníčková, ale občas mi připadala falešná.
Velké plus je, že ti dva spolu byli skvělý! Jiskřilo to mezi nimi a bavilo mě postupné poznávání. Ani erotické pasáže nebyly špatné. Byly dobře napsané a nezačínaly příliš brzy.

Nemohu zapomenout zmínit, že kniha má opravdu krásnou obálku! Když jsem ji poprvé uviděla, myslela jsem si, že se jedná o fantasy Každá romanticko-erotická kniha bez polonahého muže je pro mě velkým plusem!

Láska mezi řádky nepřináší nic nového a vše je hodně přeslazené. Nicméně si myslím, že občas si člověk potřebuje přečíst takovou pohádku o princích v soukromých letadlech Těším se na další knihy ze série, zejména na příběh Declana a Iris.

3,5/5

Nikmakbooks

06.03.2024 3 z 5

Smlouva na lásku Smlouva na lásku Cassie Connor

Mezi mou nejoblíbenější romantickou linku patří právě předstíraný vztah či manželství #fakedating a ještě když je k tomu donucená blízkost ve stylu sdílení pokoje, tak slintám blahem. A Smlouva na lásku má oboje!

Knihu jsem přečetla neuvěřitelně rychle a díky ní jsem se i dostala ze čtecí krize, takže tip pro vás! Autorka píše lehce, svižně, zajímavě, ani na chvilku se nenudíte a nebojí se jít do hloubky a zapracovat i na vývoji postav. Příběh sám o sobě není nijak extra originální, ale to zpracování je skvěléuž jen ty vtipné narážky na film Dokonalá partie! Miluju ho!

Hlavní postava Rebecca je totální workoholik, který se snaží navenek působit neuvěřitelně tvrdě, ale zároveň si všechno bere až moc k srdci. Občas mě štvala její zabedněnost a to, jak ji vše dlouho trvalo, nakonec ale došlo i k pár změnám v jejím chování, za což jsem velmi ráda, protože někdy byla opravdu nesnesitelná.

Hudson je totální sluníčko! Je ochranářský, ale ne takovým tím divným macho způsobem, ale spíše je ten typ co vám podá deku a nechá vás vybrečet. Baví mě jeho uvolněnost, jaké má priority a přístup k životu.

Ti dva spolu jsou úžasní! Jiskří to mezi, baví mě #grumpysunshinevibe který je obrácený a to se moc často v knihách nevyskytuje a erotické scény jsou velmi dobře napsané – bez nějakých prazvláštních tvarů.

Ke konci mi trochu vadilo to natahování a opět trochu menší drama, které bylo za mě zbytečné. Taky mi chybělo větší rozuzlení ohledně rodiny Rebeccy, protože vztahy mezi nimi zabírají docela velkou část příběhu a tady mi přišlo, že se usmířili až moc rychle.

Skvělý romantický příběh plný lásky, humoru a zajímavých hlavních, ale i vedlejších postav. Já si čtení opravdu užila, takže pokud váháte, zda číst, tak neváhejte už ani minutu.

29.11.2023 4 z 5

Dýchej za mě Dýchej za mě Eva Kollerová–Střihavková

Dýchej za mě je krásný dojemný příběh, který vás chytne za srdce. Autorka skvěle zpracovala příběh dvou sester, bohémské „Gusty“ a praktické Milady, a to vše na základě pátrání v archivech a dochovaných dopisech. Do této doby jsem netušila, že existovala nějaká Augusta Nekolová, nadaná malířka, která se narodila do špatné doby. Možná kdyby se narodila v jiné době, znal by ji téměř každý.

Vypravěčkou příběhu je Milada, což pro mě bylo překvapením, protože jsem si před čtením myslela, že vše bude popsáno z pohledu Augusty. Myslím, že nadhled Milady je přínosem, díky němu je zde větší důraz na kontext doby. Příběh se odehrává na začátku 20. století (Rakousko-Uhersko) a během 1. světové války, právě začátky války narušili běžný život všem a hlavně nikdo neočekával, že bude trvat tak dlouho. Z knihy vyřazuje tíživá atmosféra, ale styl psaní tomu neodpovídá, je lehký a svižný. A tak strašně dobře se čte!

Stěžejní postavou je právě malířka Augusta, ale pasáže, které se týkají umění, jsou minimální. Tohle je příběh o běžných věcech a problémech tehdejší společnosti (společenské konvence, postavení žen, rozdíl mezi obyvateli z vesnic a měst, dopady 1. světové války). Všechny tyto drobnosti dokreslují celý příběh a přidávají mu na autentičnosti.

Nejvíce se mi líbil kontrast mezi oběma sestrami. Gusta je energická, houževnatá, milující a odhodlaná za každou cenu prorazit. V hodně situacích byla mimo realitu a bylo vidět, že opravdu žije jen pro svá plátna. Kdežto Milada je rozvážná, obětovaná, praktická, ale občas i sobecká a marnivá. Jsou to dvě obyčejné ženy, které mají své slabé a silné stránky, a i přes své rozdíly (nebo možná právě proto) se milují a mají mezi sebou neuvěřitelné sesterské pouto.

Dýchej za mě je příběh plný života, ale i smrti. Je plný emocí a skvěle tu jsou popsané vztahy.
Celý příběh podkresluje tísnivý pocit z války, takže čekejte smutné zasmušilé čtení, ale i tak to bylo krásné.

Za knihu mockrát děkuju @nakladatelstvi_rosier #spoluprace

16.10.2023 5 z 5