Vknihách Vknihách komentáře u knih

Boss a ja Boss a ja Sara Mia Velinská

Autorkin štýl je sofistikovaný, popretkávaný jej inteligenciou. Už pri predošlých dielach som si vravela, že svoju nastavenú autorskú latku len tak neprekoná. Omyl. Sara Mia Velinská je presne ten typ autorky, ktorá je každou knihou o kus lepšia.

Pri predošlých knihách som prežívala všetko s postavami, no Marcel a Izabela sú pre mňa samostatná kategória. S nimi bolo všetko oveľa intenzívnejšie. Autorkin talent spočíva okrem iného, aj v umení opísať pocity postáv tak, že sa vám zahryznú až do mozgu a zimomriavky vás budú boľavo omínať rovnako pri pasážach plných vášne, ako pri tých, kde panuje strach, hrôza a beznádej.

Sara nikdy nevytvorí plytký príbeh. Jej knihy sú poskladané z uveriteľných postáv, ktoré by mohli žiť vo vašom susedstve. Majú svoju prácu, život, minulosť a to, že sa dva svety stretnú, aj keď v knihe, neznamená, že do deja vstúpia jednorožce. U Velinskej ich rozhodne nečakajte. Postavy zápasia s predsudkami, očakávaniami spoločnosti, vlastnou rozpoltenosťou a morálnymi zásadami, čelia okoliu i minulosti. Všetko je ale uveriteľné, bez prvkov absurdity.

Autorka nás okrem zakázanej lásky, ktorá je síce dôležitou, ale nie jedinou témou príbehu, zavedie do vôd špinavostí súdneho systému, nelegálnych činností kartelov, v mnohých pasážach budete uznanlivo prikyvovať znalostiam a rozhľadenosti autorky. Povodí nás po trópoch, jej očami ukáže horské zimné krásy krajiny.

Vzájomná príťažlivosť Marcela a Izabely nie je ako vzbĺknutie suchého raždia. Ich vzťah je morálne neprístojný, obaja si to uvedomujú, no z príťažlivosti vzíde láska. Pravá, obetavá, odpúšťajúca, zraniteľná, vášnivá

Izabelu vnímam ako zranenú, no silnú ženskú hrdinku, ktorá si musí vybrať kariéru alebo lásku Marcel má však vo svojom výbere jasno. Miluje svojho syna, ktorý v príbehu nie je len do počtu, ale je súčasťou situácií a rozhodnutí nielen jeho otca. Pre Marcela je však extrémne náročné zbaviť sa svojej nálepky a odstrihnúť od minulosti, ktorá ho ničí a sťahuje na cestu, z ktorej chce uniknúť.

Velinská sa neštíti vášnivých scén, ani brutality, či preukázania ľudskej slabosti. Boss a ja v sebe skĺbil prvky dark-romance, spoločenského románu, trileru, drámy a romantiky, so štipkou erotiky. Dokonale vyvážené dielo, ktoré si vďaka šikovnosti autorky musíte zamilovať.

16.12.2023 5 z 5

Impulz Impulz Michaela Zamari (p)

Impulz mi sadol. A ešte ako! Takmer 500 strán padlo na moje pomery rýchlo. Ba priam priskoro. Naozaj sa mi nechcelo lúčiť s postavami, ktoré som si obľúbila od prvých riadkov.

Kto pozná tvorbu Zamari, vie, že sa s vervou pustí do písania. Má rada opisy ciest po svete, ktoré zakomponuje do deja absolútne nenásilne, vyžíva sa v dvojzmysloch, doťahovačkách a humore jej vlastnom, čo nemusí byť po chuti každému. Ja si však tento Michaelin špecifický štýl užívam a veľmi ma baví.

Kivi a Divožienka rozdúchavali iskry, ktoré medzi nimi lietali a myslím, že im nikto nedržal palce viac ako ja. Fandila som im, pri ich morálnych dilemách som bola tým pomyselným diablikom na pleci a našepkávala- veď to chceš, čo môžeš stratiť? Vrhni sa do toho, čo ti radí srdce ani Riley, ani Connor ma ale dosť dlho nepočúvali, no tú chémiu som si užívala a autorka ju perfektne vygradovala. Kto sa s Miškinou tvorbou už stretol, intímne scénky ho isto nezaskočia. Pre tentokrát sa ale Zamari rozhodla staviť na dosť netradičný sled udalostí. Hmmm bolo to odvážne- za mňa v tom najlepšom slova zmysle.

Autorka opísala stret postáv jedinečne, vďaka vôni/impulzu. Postupne si k sebe hľadali cestičky, spoznávali sa, ale aby to nemali jednoduché, sledovalo ich niekoľko párov očí, preto bola opatrnosť na mieste a po prečítaní usudzujem, že robili dobre.

Riley zbožňovala otca, no myslím, že mu tolerovala až príliš. A nielen ona. Postava Stephena mi proste nebola sympatická ani na konci a to sa zo začiatku javil ako dokonalý ocko. Leyton bol hmmm najprv by som ho uškrtila, potom som ho “pozorovala prižmúreným skúmavým pohľadom a nakoniec som uverila, že je takým, aký bol na pláži, keď utekal za no, dúfam, že budeme mať možnosť nahliadnuť aj do jeho života, isto by to bolo zaujímavé čítanie už podľa toho, čo autorka o postave načrtla.

06.12.2023 5 z 5

Jedine môj Jedine môj Barbora Astor

tanec, hudba, láska, bolesť Snáď tieto slová najviac definujú príbeh Jedine môj. Tanec a hudba sú vášňou a dennou súčasťou oboch hlavných hrdinov. Láska ich prepadne nečakane, no zápasia aj s bolesťou. Nielen fyzickou, i keď, naše postavy sa nevyhnú ani tej. Už tretie pokračovanie “voľnej série z prostredia najznámejšej chlapčenskej speváckej skupiny minulej dekády a osudy mladých mužov nám v podobe fikcie priniesla nadaná Barbora Astor. Prečítané mám všetky tri knihy a musím povedať, že každá kniha je iná, osobitá, autorka rozdáva hrdinom jej príbehov životné situácie, ktoré sú uveriteľné, s iným rodinným zázemím a minulosťou, ktorá postavy vyformovala. Je cítiť, že Astor bola/je fanúšičkou spevákov a vysnívala si pre nich životné lásky, doteraz iba spomedzi obyčajných dievčat. Ktovie, možno v ďalších knihách narazíme aj na celebritný pár (áno, toto by som si prosila). Spomínam to často- som pomalý čitateľ. Napriek môjmu “tempu som knihu prečítala už za dva dni. Bola skvelá, perfektná, dokonalá. Nemám ani najmenšiu bodku, ktorú by som mohla vytknúť. Ellie a Logan sa spoznávajú postupne. Pracovné stretnutia sa menia na priateľstvo, náhodné strety ich posúvajú ešte ďalej náznaky, prečo Ellie drží pri živote tanec s neterkou a z očí jej sála smútok s odhodlaním, nám autorka po kvapkách dávkuje. No rozprávanie Ellie Loganovi po tom, čo v jeho živote nastal zlomový moment, bolo niečo srdcervúce. Dve doráňané duše sa pokúšali vyliečiť navzájom. Snaha sa cení a láska aj hory prenáša- bude to v šťastí našich hrdinov stačiť? Síce je príbeh písaný z pohľadu oboch hlavných postáv, na Loganovu chvíľku som čakala 100 strán a aj potom prevládali časti z pohľadu Ellie. Napriek tomu nemám pocit, že by ma autorka ochudobnila o niektoré pocity, myšlienky či konania Logana. Všetko bolo tak akurát povedané/napísané alebo ututlané pre ten správny moment. Čo sa týka vedľajších postáv- Maddie bola slniečko, jej ocko mi nesedel od prvej zmienky a priatelia Ellie boli perfektní. Naozaj, ako rodina. Páčilo sa mi, že pomalým finišom Astor neuberala príbehu na reálnosti. Žiadne zmeny v postoji a názoroch lusknutím prsta, aj keby sme práve také počínanie ubúdaním stránok knihy očakávali. Postavy sú zásadové, niekedy to hraničí až s tvrdohlavosťou, no kto z nás odpúšťa ľahko? Ako som už spomínala, každá časť série Môj je iná. Táto je veľmi emocionálna, najmä čo sa týka potláčaných boliestok na duši, ťažké vyrovnávanie sa s údermi reality a hľadanie kúska šťastia. Aj keď ho Ellie a Logan nájdu jeden v druhom, predsa si odopierajú, čo by mohli mať. Ako prevenciu pred ďalším sklamaním, čo je pochopiteľné. Sériu nie je nutné čítať postupne, ja to však odporúčam. Užijete si momenty, malé aj veľké, ktoré sa vzájomne prepletajú jednotlivými príbehmi. Ak na takúto pasáž narazíte, s úsmevom si pripomeniete- AHA, TAK TAKTO TO TEDA BOLO U NICH :) Síce séria Môj ešte nie je na konci, ale ja som už teraz veľmi zvedavá s čím ďalším Barbora Astor príde. Píše vždy lepšie, čo badať každou knihou, zvraty nie sú prehnane dramatické, pocity postáv opisuje s nehou a intímne chvíle s riadnou dávkou vášne, no vkusne. Mne nedá inak, ako vám knihy len a len odporučiť.

08.11.2023 5 z 5

Twisted Games: Kráľovská hra Twisted Games: Kráľovská hra Ana Huang

spaľujúca vášeň, iskrenie a chémia

To mi, žiaľ, v príbehu princeznej a bodyguarda chýbalo. Napriek tomu, sa mi však pomaly zrejúca láska v knihe KRÁĽOVSKÁ HRA páčila.

Dôvod je jednoduchý. Vyvážili to iné emócie. Môže sa zdať, že v príbehu lásky by chýbajúca vášeň mohla byť kameňom úrazu. Nie u mňa. Páčilo sa mi, že autorka vo mne dokázala vyvolať niekoľko druhov emócií. Síce som vzájomnú náklonnosť hlavných hrdinov verila, niečo osobné, intímne, mi tam chýbalo, ale po dlhých úvahách som prišla na to, že som to takto pravdepodobne vnímala najmä kvôli častému skákaniu v čase. Mala som dojem, že autorka mi niektoré pohľady, či dotyky zamlčala XD

Nevadí, emócií som si užila dosť. Smútok z náhlych zmien, frustrácia z obmedzení, oddanosť a láska k priateľkám, rozhorčenie voči rodine, odpor k niektorým postavám, dojatie, hnev i šok pri určitých odhaleniach a kopec iných.

Bridget som si obľúbila už v predošlej knihe Bezpodmienečná láska. Jej cesta z princeznej, ktorá si žije privilegovaný život so snahou o normálnosť, po záver knihy, kedy sa chopila toho, čo jej osud(spolu s bratom)nadelil, bola úžasná. Dospela, bila sa za to, čo jej patrí, za seba aj svoju krajinu. Bola silná, láskavá, chápavá

Naopak Rhys bol zvláštny. To jeho smrteľne vážne vystupovanie! Ako toto mohlo Bridget imponovať? Asi videla pod masku od začiatku. Inak si to neviem vysvetliť. Ale jeho gestá, maličkosti, ktoré pre svoju zamestnávateľku robil, boli veľmi úsmevné. Zápletku týkajúcu sa bodyguarda som tipovala dávno predtým, ako sa stala- a správne. Nevedela by som si predstaviť inú.

Vedľajšie postavy sa párkrát zapojili do deja, ale o zťahu Alexa a Avy som sa nič nové nedozvedela. Čo je aj škoda, ale zas som dostala jasnú indíciu, kam povedú kroky Josha a celkom sa tomu teším. To bude hate-to-love ako vyšité.

Čo ma ale dostalo do kolien situácia takmer v závere knihy, návrat do domu ďaleko od ľudí odohrala sa tam taká epická scénka, až sa mi reálne vykotúľali slzy z očí! A to nie je bežné, stalo sa mi niečo takéto pri konkrétnej činnosti postáv úplne po prvý krát. Nerozumiem tomu, no nezabudnuteľná chvíľa ako táto ma rozcítila natoľko, že som potrebovala vreckovku.

Vyše 400 strán príbehu som si užila, pretože Huang píše parádne a radím ju k mojim obľúbeným zahraničným autorkám.

Tajná zahrada Tajná zahrada Frances Hodgson Burnett

Tajná záhrada- pre najmenších (6+)

krásne ilustrovaná klasika

Kto by nepoznal smutný a bolestivý príbeh o Mary, sirote, ktorá z Indie po smrti rodičov musela žiť v Anglicku na strýkovom panstve. Rozmaznaná slečinka sa cítila osamelo, náhodou spoznala bratranca na pokraji smrti a našla tajnú záhradu.

Tento príbeh som ako dieťa milovala. Vždy som bola za “drsniačku, ale film z roku 1993 ma zakaždým dokázal rozcítiť a dojať. A ako príbeh vnímala moja Pauli?

Nádherné ilustrácie Margarity Kukhtiny podnietili detskú zvedavosť a rozhodne zaujali Pauli natoľko, že sme si knihu TAJNÁ ZÁHRADA prečítali za dva večery. Príbeh sa jej, našťastie, páčil, aj keď to na začiatku vyzeralo kadejak. Pauli je citlivá najmä čo sa týka úmrtí a hlavne rodičov, tak som ju chlácholila, že to je len začiatok a istotne sa všetko na dobré obráti. Síce to je rozprávka, ale Mary sa rodičia nevrátia, takže v tomto som tak trochu zavádzala, avšak smrť Lennoxovcov nebola v deji to hlavné.

Celkovo sme s príbehom spokojné, no niečo nám predsa len nesadlo. Miestni obyvatelia, záhradník, slúžka Marta, či jej brat Dickon, používali nárečie a to bolo v knihe otrasné. Pauli mu ani nerozumela- spočiatku sa ma pýtala prečo tak divne rozprávam a požiadala ma, aby som čítala NORMÁLNE. Priznám sa, dosť to rušilo aj mňa.

Príbeh o Tajnej záhrade vznikol už v roku 1911 a radí sa ku klasickým dielam anglickej a svetovej literatúry. Túto detskú verziu prerozprávala Geraldine McCaughrean veľmi dobre(až na ten slang) a verím, že zaujme mnohé deti, nielen pútavou obálkou so zlatými prvkami a bohatými ilustráciami, ale hlavne samotným príbehom dvoch utrápených detí, ktoré zmenia svoj osud.

05.11.2023 4 z 5

Milenkine prsia Milenkine prsia Kristína Ježovičová

súčasné, historické, mládežnícke aj erotické

Takýto koktejl namiešala Ježovičová v príbehu, kde sú ústrednou témou prsia. Nie je to však len také povrchné čítanie

Kristínin štýl som rozpoznala už od prvých riadkov. V úvode spoznávame puberťáka Viktora, ktorý je zahľadený do spolužiačky a dúfa, že náklonnosť je obojstranná. Ďalšou postavou je Stela, Viktorova rovesníčka, suseda a nie je tomu tak dávno, čo sa nazývali priateľmi. Táto súčasná linka bola typicky Ježovičovská, prirodzená, aktuálna, s charaktermi postáv mladých ľudí, ktoré môžeme vidieť vo svojom okolí.

Keď však autorka “prepla na minulosť, bolo to niečo nové, mnou nepoznané. Túto Kristíninu stránku som spoznávala postupne. Písanie bolo podľa mňa zvládnuté dobre, dobovo, avšak príbeh Emilly mi akosi nesadol. Jej pohnutý osud sa ma nedotkol, nesúcitila som s ňou. Všetko to boli jej rozhodnutia a ja som sa s nimi, napriek tomu, že som chápala, aké mali ženy postavenie v spoločnosti,nedokázala stotožniť. Príbeh Emilly má pokračovanie v knihe s názvom Porcelánová láska a ja som naň zvedavá, aj keď ma príliš nenadchol. Musím však uznať, že autorka sa pustila veľmi otvorene do dobových zábaviek, nerestí, intríg aj spoločenských vzťahov. Túto časť uzatvára vtedajšia medicína a je to riadne surové čítanie.

Zaskočilo ma, že knižka nemá kapitoly a tiež fakt, že Stele a vlastne aj Viktorovi sa venovalo príliš málo priestoru. YA súčasná linka ma bavila viac, aj preto som jej v príbehu chcela viac. Snáď v pokračovaní si prídem na svoje. V hodnotení sa prikláňam k lepším 3 a slabším 4*.

05.11.2023 3 z 5

Drzý bastard Drzý bastard Vi Keeland

Autorské duo sa s ničím nekafre. Už úvod bol, pre mňa, šokujúci. Pán drzý bastard sa nie prívetivo v obchode prihovorí neznámej Aubrey. Spadla mi sánka. Som si pomyslela, ok dievča, ignor, hlavný hrdina nebude taký debil a čoskoro nastúpi na scénu, len žiadne obavy, žiadny strach. A viete čo? Prd makový!!! Tento debil bol hlavným hrdinom. Jedno sa mu však nedá uprieť. Jeho nechutná úprimnosť, rozumej- nevymáchaná huba, bola aj vražedne vtipná. Doťahovačky medzi hrdinami, po tom, ako sa tento exot predviedol v obchode a následne sa nanominoval Aubrey do auta, lebo jemu sa pokazila motorka a bezodkladne sa musel dostaviť do svojho cieľa, boli skvelé, plné smiechu s pridanou hodnotou menom Esmeralda snehová vločka XD vďaka tejto postave(?) zažili dosť bizarné situácie. Toto sa dialo v prvej časti knihy, s koncom, ktorý rozjarené romantické dušičky prefackal.
V druhej časti sa nám už striedali pohľady hlavných hrdinov. Táto časť bola vážna, priniesla plno šokujúcich odhalení nielen o Chanceovi(perfektné meno pre postavu Drzého Bastarda), ale aj o jeho sestre, živote Aubrey po tom, čo začala nový život.
Už to ale stopnem, viac neprezradím, príbeh pána Bastarda(áno, hlavný hrdina sa dal uviesť do kancelárie Aubrey ako mistr Bastardo XD a nikomu to neprišlo zvláštne ach, tá Amerika) a jeho vyvolenej si prečítajte, lebo Vi a Penelope proste majú čo ponúknuť ;)

Ocelová princezna Ocelová princezna Rina Kent

pokračovanie série plné sexu a tajomstiev

Zvrhlý král bol skvelý. Aké bolo pokračovanie série s názvom KRÁLOVSKÁ ELITA?

Nuž, RINA KENT svojej povesti “zvrhlej autorky nezostala nič dlžná. V knihe OCELOVÁ PRINCEZNA nadviazala pri bombe, ktorú odpálila na konci predošlej knihy. Príbeh tentoraz otvára Aiden s jeho zlou predtuchou. Kapitoly z jeho pohľadu, ktorých však bolo stále menej oproti šľahnutej Else, boli skvelé a prijala by som ich viac. Naproti tomu by Elsa sama seba nemusela už druhú časť presviedčať ako Aidena nenávidí a trávi s ním čas s donútenia.

Okej, takže Elsa odhaľuje postupne záhady svojho života spred 10 rokov, na ktoré si vôbec nespomína. Musím povedať, že niektoré momenty boli predvídateľné, ale väčšina bola prekvapivá a pár dokonca šokujúcich. Toto sa deje počas celého príbehu, v zásade je to ale pomalšia kniha. Aiden vytvára zázemie pre svojho “loptoša a manipuláciou, ktorej sa Elsa chabo snaží ubrániť, si často “zašantí. Autorke sa podarilo napísať knihu plnú sexu, s celkom širokou škálou polôh, čo môže znieť ako nuda, avšak jej štýl je natoľko fajnový, že aj keď by ste radi nejakú tú “skopičinu preskočili, tak to neurobíte čo ak by vám ušiel nejaký detail, zásadný pri odhaľovaní tajomstiev :D

Vcelku bola pre mňa kniha o kúštik slabšia ako Zvrhlý král. Zarezonoval vo mne hlavne sex- naozaj ho tam z môjho pohľadu bolo priveľa XD, pritom autorka neopomínala ani zvraty, ktorých bolo tiež neúrekom.

Kent si poistila čitateľky, ako inak, odpálením nálože zvratov na posledných stranách. Časť som tušila, časť čakala a som veľmi zvedá na pokračovanie Rina teda písať vie bohovsky ;)

05.11.2023 4 z 5

Pomsta beštie Pomsta beštie Jack Meggitt-Phillips

magické, clivé, napínavé

Také je čítanie knihy Beštia a Bethany: POMSTA BEŠTIE.

Veľmi sa mi páčilo, že v tejto časti sa autor venoval akoby samotnému začiatku príbehu Beštie. Síce to bolo pre moju Pauli mätúce, nechápala prečo je Ebenezer raz dospelý, 500-ročný chlapík a raz dieťa, no pre mňa to bolo fakt super. Pauli som vysvetľovala, kedy sa vraciame do Ebenezerovho detstva a rovnako ako ja, bola zhrozená, aké dokážu byť deti zlé a práve zraniteľní jedinci túžiaci po priateľstve, či akejkoľvek chvíľke pozornosti, zakotvia v toxických vzťahoch (áno, prosím pekne, v tejto knihe boli názorné ukážky toxicity a nie v romanciach, ktoré čítam). Lenže ako sa hovorí “z kaluže do blata a Ebenezera zachránila v detstve Beštia, ktorej pomohol, aby sa necítil taký sám. Nebola to nezištná pomoc z jej strany. Veď aj za dlhovekosť vďačil Beštii. Náležite jej každý rok života splácal.

Až Bethany vniesla do života Ebenezera nový vietor. Vytvorilo sa medzi nimi krásne priateľstvo a obaja si uvedomili, že chcú byť lepšími. Aj toto autor poňal s humorom a stále prítomný pomyselný čertík na pleci zasahoval do dobrých úmyslov postáv. Či ich priateľstvo ustojí skúšky, ktoré im nachystá papagájica Claudette, sa dočítate v tomto pokračovaní príbehu.

A čo Beštia? V závere bude mať veľkolepé entré priamo na divadelných doskách. Vskutku napínavý záver vám nechá otvorené dvere na domnienky, ktoré verím, budú vyvrátené alebo potvrdené v tretej časti tejto originálnej série pre deti od 8 rokov.

JACK MEGGITT-PHILLIPS vsadil na silu priateľstva a dôvery, predsudky a zlú minulosť, či manipuláciu. V tom, aby napísal perfektný text, mu dopomohli vedľajšie postavy a nemálo ilustrácie, ktoré navodili tú správnu atmosféru príbehu.

Tři hříšná tajemství Tři hříšná tajemství Nikki Sloane

vášnivé, nespútané, dramatické

Hneď na úvod oznamujem, že po tejto knihe je NIKKI SLOANE mojou obľúbenou autorkou romanticko-erotických románov.

Jej štýl je perfektný, ľahko čitateľný, avšak knihy Nikki nebudú pre každého, presnejšie, pre každú čitateľku. Sloane si nedáva servítku, vulgarizmy lietajú zľava- sprava, a teda- k môjmu výroku spred vyše roka, že je citeľné, keď (erotickú) knihu prekladá chlap, beriem späť. Michaela Doubravová požila surový slovník a v tejto knihe mi to sadlo ako riť na šerbeľ.

Autorka nezaobchádza s postavami v rukavičkách. Píše živočíšne, s vášňou, ale s nehou, keď to situácia vyžaduje. Scénky sú vyvážené, plynulé,

S prídavným menom NESPÚTANÉ, v úvode, to môže vyznieť zavádzajúco, keďže v exkluzívnom, luxusnom klube zaviazaných očí sa ženy “na predaj zväzujú, no hlavná hrdinka na predaj nie je napriek tomu, že v klube pracuje, ale na inej pozícii. Ja som mala na mysli nespútané v zmysle autorkinej fantázie :) Táto kniha je pre zlé dievčatá, ktoré sa neštítia (prečítať si) rôznych praktík (ktoré nebudem prezrádzať). Určite Nikkinu odvahu napísať niečo takéto ocenia.

Ide o štvrté, voľné pokračovanie série, nie je nutné čítať všetky časti po poradí, vyskytujú sa tu postavy z predošlých kníh, ale ich vzťahy sú zahalené rúškom tajomstva(nejaké tie spoileríky sa objavia, ale nič, čo by vás odradilo od čítania prvých troch častí).

Nebola by to skvelá kniha, keby sa niečo kolosáne nepokašle a dramatický záver sa mi fakt páčil.

Elektrizujúci, rýchly vzťah Regan a Silasa, bol pre mňa v tomto príbehu skvelý, vôbec nie hrrr, ale tak akurátne vášnivý a zbytočné oddiaľovanie nevyhnutného by ubralo na atraktivite. Nemám absolútne čo vytknúť a už teraz sa teším na ďalšie sloanovky.

27.09.2023 5 z 5

Zostanem s tebou Zostanem s tebou Miroslava Varáčková

frustrácia, láska, bezmocnosť

Tieto pocity na mňa pri čítaní doliehali najviac.

Ani pri vplyve bookstagramu na výber mojich prečítaných kníh som sa k tvorbe MIROSLAVY VARÁČKOVEJ nedostala. Až doteraz.

Do knihy ZOSTANEM S TEBOU som šla naslepo, bez akýchkoľvek očakávaní od príbehu, autorky, či postáv.

Miroslava je skvelá rozprávačka, píše veľmi realisticky, s ľahkosťou, no zároveň sa zaoberá pálčivými problémami, s ktorými nejeden mladý čovek zápasí.

Hlavná hrdinka Tereza pendluje v striedavej starostlivosti, po rozvode rodičov, medzi dvoma domácnosťami. Mne osobne, sa táto linka páčila najviac. Páčila to nie je správne slovo. Skôr ma zasiahla! Napriek tomu, že ja som z úplnej rodiny, správanie Terezy som absolútne chápala vo všetkých ohľadoch. Otca milovala, no mala mu za zlé, že zničil rodinu. Bolo to tak? Naozaj je na vine len jeden člen? Či ide o kolektívne zavinenie? Varáčková jasne definovala začiatok nového otcovho vzťahu, tým u mňa padol do nemilosti, nech urobil čokoľvek. Moje sympatie si trooolinku získal až v závere, no napriek tomu som naňho a jeho priateľku mala ťažké srdce. Mama bola zlomenou ženou, na ktorú sa valil život silou uragánu a nemala síl čeliť mu rozvod, šibnutá matka, brat v prdezahraničí, doťahovačky s exmanželom kvôli metódam výchovy, osamelosť No a Tereza, zmietaná vo víre svojich pocitov- k otcovi, mame, Soni(otcova priateľka), novému chalanovi Olimu,- ktorá mala oporu v rebelskej spolužiačke a kamarátovi Ďurovi.

O tejto knihe by som vedela písať veľa. Či už o láske medzi Olim a Ter, osudu, ktorý ich zviedol dokopy a zvrat, ktorý nikto z nich nečakal. Bláznivé dni v škole, adrenalín v kombinácii s resetom Terezy v spoločnosti Ďura a ich umeleckej vášni, no vždy, vždy mi myšlienky utekajú k rodinnej situácii Terezy. Niekto by mohol vnímať Terezu ako nevďačnú rozmaznanú hlupaňu(zahliadla som niekde taký názor), ja však vidím smutné neisté dievča, túžiace po rodinnom šťastí spred pár rokov. Nie dva domovy. Nie smutnú, strhanú mamu a jej nálady. Nie otca, ktorý si vraj želá, aby boli všetci šťastní, pritom mu ide najmä o vlastné pohodlie a záujmy.

27.09.2023

Temné osudy Temné osudy M. V. Jírová (p)

pokračovanie erotickej fantasy série

Je také? Áno aj nie. Takto

Viac ako erotických scén je v príbehu erotický náboj, vibrácie, ktoré sú naozaj uveriteľné medzi hlavnými postavami Benom, Michelle a Samom. Už v predchádzajúcej časti tento vzťahový trojuholník jestvoval a hlavná hrdinka z toho vyšla ako prelietavá ťapša. Omyl! Jej nerozhodnosť vo vzťahu bola objasnená a v podstate vás núti súcitiť nielen s Michelle, ale aj Benom a Samom. Všetci traja milujú, a predsa má každý z nich boľavé srdce.

Čo sa týka fantasy, tak tu autorka uletela poriadne. Nemyslím to samozrejme vôbec v zlom. To, čo dokázala skĺbiť a aké situácie a zápletky z toho vytrieskala proste padla mi sánka.

Postáv bolo v príbehu neúrekom a keďže moja hlava nemá kapacitu na mená, často som sa strácala, najmä v prípade, kedy postava zmizla z deja a po polke príbehu, či na konci,sa vrátila.

Síce som e-knihu čítala dlho a s prestávkami, naozaj som si ju užila. MIZENÍ-TEMNÉ OSUDY bola spracovaná lepšie, než autorkina prvotina, to bolo poznať už po pár stranách a M.V. JÍROVÁ sa poriadne odviazala v napínavých, akčných i bojových scénkach. Tie s erotickým nádychom jej idú vážne skvele a úprimne tvrdím, že samotný sex v knihe ani nechýbal. Autorka to vykompenzovala časťami kedy boli postavy neustále v pohybe, v boji, na úteku, s tými miernejšími, kedy si dopriali oddych a trochu zábavy.

Viete čo je vážne masaker? Keď si čítate a ste našponovaní ako gumka v gatiach ako sa to celé skončí. No a potom to príde. Záver. A vy pozeráte ako mucha puk a premýšľate, prečo vám nikto nepovedal, že Mizení nie je duológia o_o. otvorený koniec a môj malý infarkt ako bonus XD.

17.09.2023 4 z 5

Môžu za to svrčky Môžu za to svrčky Barbora De Alava

dobrodružstvo, život, láska

Debut Barbory de Alava nepochybne zaujme originálnou obálkou, no anotácia nebude zaostávať (prečítate si v komentári).

Hlavný hrdina Ben, chlapčisko zo Slovenska, si toho preskáče naozaj veľa. Jeho život nie je prechádzka ružovou záhradou a to už od detstva. Svoje nepekné zážitky detstva čitateľovi poodhaľuje postupne v spomienkach, ale súčasnosť mu rovnako predkladá skúšku za skúškou a Benjamín sa snaží, hľadá, bojuje o svoje miesto pod slnkom. Horšie časy striedajú lepšie. Po celý čas som mala pocit, akoby sa Ben vybral na road trip. Možno, sčastijeho výlet totiž nebol len o zábave a užívaní si. Neraz zápolil s existenčnými problémami.

Život v Amerike bol presne taký, aký si predstavujem. Cukrová vata, jednorožce a ružové okuliare- zidealizovný americký sen sa nekonal. Realita so všetkým zlým aj dobrým sprevádzala hlavného hrdinu jeho cestou naprieč krajinou. Barbora opisovala obyčaje regiónov, jedlá, mentalitu ľudí i prostredie, akoby (toto slovo je isto zbytočné) ich zažila na vlastnej koži. Uveriteľne, s ľahkosťou, bez príkras.

Celkovo na mňa príbeh pôsobil veľmi príjemne. Zo začiatku sa mi zdalo, ako keby Benove zbrklé rozhodnutia urýchľovali dej. Postupne som sa naladila na to správne tempo a užila si menšie i väčšie dobrodružstvá s postavami.

Čo by som príbehu mohla vytknúť, a toto je naozaj iba môj pocit, či preferencia pri čítaní-príbeh rozprávaný v prvej osobe, ale písaný odťažito/neosobne (?) Bilo mi to do očí najmä vo vzťahoch Bena, či už pri láske k Vicky, kamarátovi z detstva Jakubovi, bratovi i mame aj keď, hneď sa mi natíska otázka- nebol to zámer autorky? Netuším. Barbora to so slovami rozhodne vie, vyhrá sa s nimi, avšak sem-tam mi dialógy pokrivkávali.

Prirovnania a humor De Alavy je presne moja šálka, veď pozrite:
Z každého rohu nás ovalí iný pach. Kari, močovka, vanilka, prdy, voňavky, tráva, zvratky, kebab. -kto by sa nezamiloval do New Yorku na prvý čuch?! XD

V Môžu za to svrčky však nájdete aj krásne myšlienky zo života:
Musíš vyskúšať veľa správnych a nesprávnych ciest, aby si prišiel na to, že nič také ako správna alebo nesprávna cesta neexistuje.

Skvelý debut, klobúk dolu

16.09.2023 4 z 5

Vražedná pomsta Vražedná pomsta Sandra Brown

akčné, napínavé, vášnivé

Sandru Brown sa nedá nemilovať jej dar slova je v mojich očiach excelentný a myslím, že sa to nikdy nezmení. Nečítala som všetky jej diela, mám čo doháňať, ale jej štýl je prudko návykový, ľahko čitateľný, v krimi príbehoch premyslený natoľko, že ma presvedčí o páchateľoch a nakoniec je všetko úplne inak. Napriek tomu, že som si s čítaním poslednej brownovky dávala načas, prečítala som ju rýchlo, ako ostatne všetky knihy Sandry.

Hlavnými hrdinami sú texaský ranger, Crawford Hunt, pri ktorom som bola spočiatku na pochybách, ktoré meno je krstné a ktoré priezvisko a pred očami sa mi stále natískala podoba Chucka Norrisa(lebo Walker, texaský ranger)a krásna, zásadová sudkyňa Holly. Silné postavy, ktoré zvedie dokopy pojednávanie o zverenie dieťaťa do starostlivosti. V súdnej sieni sa však hneď v úvode strhne streľba. Huntovi sa prevráti život hore nohami. Jeho srdce opantá sudkyňa, hlavný vyšetrovateľ incidentu si rieši na Crawfordovi osobné nesympatie a celé vyšetrovanie vedie úplne opačným smerom, aby toho nebolo málo, svokor mu hádže polená pod nohy a uštedruje pomyselnú ranu za ranou. Bolo by toho veľa aj na koňa. Hunt je ale chlap z ocele, riadi sa heslom IDEM, RIEŠIM.

U Brown som zvyknutá na šokujúce zvraty, ktoré samozrejme ani vo Vražednej pomste nechýbali. Myslím, že aj názov knihy vás navedie zdanlivo na nesprávnu stopu a budete si vravieť, aký je len páchateľ jednoznačný a dej predvídateľný. Vôbec nie! Sandra je majsterka nečakaných situácií, a síce páchateľa odhalí už takmer v ¾ príbehu, ale záverečné rozuzlenie, motívy a všetka akcia je úžasne prepracovaná. Holly je v knihe trocha v úzadí, nemá temnú minulosť, je vzornou občiankou, sudkyňou dodržujúcou všetky možné pravidlá. Prím tu hrá Crawford, svojhlavý policajt, ktorý je pravý opak Holly a fakt si ho zamilujete. Je to hrdina od kosti.

Ak hľadáte skvelé čítanie, kde sa snúbia skvelé charaktery (záporné, aj tie kladné), neočakávané zvraty, riadna dávka napätia a iskrivá láska medzi hlavnými hrdinami, berte do ruky knihy Sandry Brown! Môžete začať touto ;)

25.08.2023

Ano, pane řediteli Ano, pane řediteli Lucie Srňánková

pikantné, romantické, dramatické

Niekde som zahliadla, že táto kniha je porno. Nie, nie je. Je to romantický príbeh (aj keď ho tak možno samotná autorka ani nazývať nechce) s riadnou dávkou erotických scén. Nič pre hanblivky..

Podobných, kancelárskych príbehov už bolo napísaných neúrekom, ja som ich až toľko neprečítala a ani nemám rada porovnávanie, tak sa zaobídem bez toho. Lucie Srňánková ide s kožou na trh! Pikantné scény píše veľmi dobre, žiadne mušličky či nektarinky tu nenájdete a musím povedať, že aj kreativita v tejto oblasti Lucii rozhodne nechýba.

Srňánkovej štýl písania je príjemný, stránky sa otáčali samy, dokonca aj zvraty a sex sa striedali priamo úmerne bežnému životu postáv. Autorka použila moje obľúbené striedanie kapitol z pohľadu ženskej aj mužskej postavy, čo naozaj oceňujem. Vidieť do hláv oboch hlavných hrdinov je pridaná hodnota príbehu. Obe postavy boli skvelé. Asi tak do polovice. Potom to u mňa trošku sem-tam zaškrípalo a pretočila som očami, ale chápem kvôli veľkej zápletke (žiadny wau efekt sa u mňa nedostavil, asi si užíval miešaný drink na Bali), ktorá bola presne podľa mojich predpokladov(čo nie je plusový bod), postavy sa správali divne, mimo svojich povahových čŕt, ktoré som mala možnosť obkukať od prvých strán.

Veľmi sa mi však páčila romantická linka aj vyvíjajúci sa vzťah Míši a Adama. Dokonca aj úplne prvý fyzický kontakt bol super, napriek tomu, že by sa mohol považovať za cez čiaru. Toto bolo za mňa úplne v poriadku. Vášnivé, dravé, živočíšne temperamentné, ako obe zúčastnené strany.

Jsi moje droga a já bez tebe nepřežiju. Každej den potřebuju svoji dávku.

18.08.2023

Inak normálni Inak normálni Tammy Robinson

Hlavnou hrdinkou príbehu je Maddie, ktorej celý život sa točí okolo starostlivosti o sestru. Síce sa v starostlivosti striedajú s mamou, ale ona sa tejto úlohy statočne zhostila už ako 8-ročná a podriaďuje tomu celý svoj život. Uvedomuje si, že jej sestra je na pomoc odkázaná, na druhej strane v hĺbke duše túži po živote, aký vedú jej rovesníci. Bez zodpovednosti, bez akéhokoľvek ohľadu na potreby iného človeka.

V príbehu máme aj rozprávača Alberta, ktorého kapitoly sa striedajú s Maddie. Zo začiatku mi tento mladík pripadal ako taký čudák, no bol to mladý muž s veľkým srdcom, starostlivý, ohľaduplný, láskavý a bolo mi veľmi ľúto, v akej rodine musel vyrastať, čím všetkým si musel prejsť a vlastne žiť každý deň s kopou hlúpych poznámok na svoju adresu. Lámalo mi to srdce.

Vďaka Bee, autistke, sa Maddie a Albert spoznajú. Sledovala som vývin vzťahu, ktorý nebol jednoduchý, ale rodil sa z priateľstva, nezáväzne, no o to hlbším sa stal po čase. Albert si bol vedomý toho, že Bee je neoddeliteľnou súčasťou života Maddie a tak ju aj bral. Nie ako príťaž, nie ako kaziča rande a schôdzok. Bral ju takú, aká bola a vďaka tomu sa doňho Maddie znova a znova zamilovávala.

Autorka má veľmi príjemný štýl. Napriek ťažkým témam to podáva s ľahkosťou. Všetky trápenia postáv opisuje vhodne pre mládež, takže knižku by som odporučila od takých 14 rokov.

Myslela som si, že pri veľkom zvrate takmer v 3/4 knihy sa už nič nemôže pokaziť a naozaj som držala palce ako Albertovi, tak Maddie. No autorka mala s mojimi slzami svoje zámery a pred koncom na mňa hodila emočnú bombu. Najprv som neverila, čo som si prečítala, môj mozog to nechcel akceptovať.

V záverečných kapitolách som si poplakala s každou postavou, s mamou aj Maddie, rozčuľovala som sa nad otcom- ako toto mohol spraviť, ako môže byť taký chrapúň V konečnom dôsledku som zostala síce so slzami v očiach, ale s pokojom na duši.

Môže nás cudzí človek milovať a poznať viac ako vlastná rodina? Áno, môže! Žiaľ

03.08.2023 5 z 5

Cesta: Veľká panda a malý drak Cesta: Veľká panda a malý drak James Norbury

hĺbavé, depresívne, motivačné

Podobný typ literatúry nevyhľadávam, nie je to nič pre mňa. Po novom roku sa však začali častejšie objavovať príspevky na instagrame práve s touto knihou a vo mne klíčila zvedavosť.

Aj keď kniha nie je najtenšia, to minimum textu, ktorú obsahuje, som zlupla ešte skôr ako sa v nedeľu dovaril obed. Ilustrácie má nádherné, navodzujú presne tie nálady, ktoré VEĽKÁ PANDA A MALÝ DRAK pred a najmä počas svojej púte prežívajú. Ich CESTA je kadejaká, presne taká ako sám život.

A o tom kniha je. O životnej púti, rázcestiach, dobrých i zlých rozhodnutiach, no najmä o tom, aké pocity pri tom prežívame a ako sa s nimi vyrovnávame.

Ja som však ten uhundraný typ človeka, ktorý nemá rád nevyžiadané rady. Ja byť na Dráčikovom mieste, neraz by si Panda zlízla odšteknutie, že takéto drísty nikoho nezaujímajú :D. Avšak byť v Pandinom kožuchu, Dráčika by som určite každú chvíľu okrikovala, aby sa vzchopil, prestal ľutovať a nevymýšľal hlúposti. Toľko k motivačnej literatúre pre Val XD !

V tomto prípade(motivačnej literatúry)sa snažím vidieť to, že kniha, veľa múdrych rád a hlbokých myšlienok môžu pomôcť ľuďom pri ich zlých náladách, melanchólii, či počiatku depresie. Pretože Panda naozaj Draka podrží, nech sa rozhodne akokoľvek. Ak my vo svojom okolí nemáme oporu akou je Drakovi Panda,nič to. Z tejto publikácie sa môže stať verný priateľ kohokoľvek a ukázať, že aj po najväčšom daždi vyjde opäť žiarivé slnko.

Cesta moje plné hodnotenie nedostane, a to z jednoduchého dôvodu. JAMES NORBURY zvolil katastrofálny záver. Vysvetľuje čitateľovi, čo a ako má chápať -_- . Predsa nech si každý čitateľ sám uvedomí, čo číta a rozhodne sa sám, ako bude text a ilustrácie vnímať. Snáď netreba vysvetľovať ako čo autor myslel :/ . Za mňa toto do žiadnej knihy rozhodne nepatrí!

02.08.2023

Analýza lásky Analýza lásky Ali Hazelwood

nedorozumenie, humor, láska

Myslím, že tieto tri slová najvýstižnejšie opisujú knihu Analýza lásky.

Aj keď mám doma predchádzajúcu knihu, ktorá bola preložená do slovenského jazyka od Ali Hazelwood, s názvom Hypotéza lásky, zatiaľ som ju nečítala, možno aj preto som nadmieru spokojná s tým, aký príbeh som dostala. Prečo možno? Viaceré recenzie spomínajú veľkú podobnosť autorkiných kníh. Za seba však môžem hovoriť, že Analýza lásky je určite kniha, s ktorou bude každá romantička spokojná.

Hlavná hrdinka Bee srší humorom a zbožňuje vedkyňu Mariu Curie- Skłodowsku. Okrem iného sa o tejto historickej osobnosti z vedeckého prostredia dozvieme veľa pikošiek, zaujímavostí a myslím, že autorka v nejednej z nás prebudila sympatie k madam Sklodowskej. Áno, Mária si zažila veľa neprávostí no dá sa povedať, že dnešný svet je voči šikovným, múdrym vedkyniam spravodlivý? Ani omylom!

Bee si založila ešte počas štúdia účet na sociálnej sieti s názvom @ CoByUrobilaMaria a musím povedať, že aj táto platforma zohrala celkom dôležitú úlohu v deji. V mene Márie rozoberala nielen ona, ale aj vedkyne z celého sveta svoje zážitky a krivdy, ktoré sa im stali na akademickej pôde. Účet bol v obľube a TEN zvrat sa mi veľmi páčil, pretože nepoukazuje iba na bezmocnosť pri obvineniach šíriacich sa sociálnymi sieťami, ale aj to, ako sa dotknutá osoba naozaj cíti- zúfalstvo, bezradnosť a paniku opísala Hazelwood uveriteľne.

Čo by to bolo za romantiku, keby sme tu nemali uhundraného vedca, s ktorým musí naša Bee spolupracovať. Je tichý, no rázny, autoritatívny, rešpektovaný Vzťah hlavných hrdinov bol naštrbený už od štúdia na univerzite, kde sa spoznali a naozaj som sa často pristihla, že sa usmievam, pretože takéto nedorozumenia sú naozaj bežné. V tejto knihe vidno, ako môže dopadnúť, keď niečo predpokladáme a neoveríme si, aká je skutočnosť.

Ali Hazelwood zvolila nevšednú cestu a svoje romantické príbehy vsadila do netypického prostredia. Aj preto sú jej príbehy zárukou originality. Teším sa že nezaháľa, píše a ešte viac, že naši prekladajú.

01.08.2023 5 z 5

Nevesta na skúšku Nevesta na skúšku Helen Hoang

chudoba, dohoda, autizmus

Príbeh bol oveľa krajší, ako som si myslela, že bude. Veď kniha vo výpredaji v knihyprekazdeho.sk a človek nemá veľké očakávania. Opäť raz sa mi potvrdilo, že aj vo výpredaji sa dajú nájsť knihy, ktoré chytia za srdce a ešte dlho ich neviete vyhnať z hlavy.

Nevesta na skúšku je presne takým príbehom. Esme, je chudobná ako kostolná myš. Vo Vietname ju náhodou na toaletách nájde elegantná pani, dá jej návrh na sobáš s jej synom a spokojný život v Amerike. Syn Khai je fešák, nevesta pre dobro svojej rodiny súhlasí.

Toto je len úvod príbehu. Chudoba, ktorá kvári Esme, nie je jej jediným problémom. Autorka postavu hlavnej hrdinky vykreslila ako silnú, odhodlanú, húževnatú, inteligentnú a krásnu mladú ženu. Miestami by sa mohlo zdať, že Esme sa Khaiovi až nanucuje, ja som to tak ale nebrala. Esme postupne vypozorovala Khaiove odlišnosti, brala ho ale takého, aký bol. Okrem skúšky, či bude vhodnou manželkou, mala táto postava v Amerike aj inú misiu. Akú a ako dopadla, si prečítajte.

Khai je autista. Jeho zmýšľanie, vnímanie okolia a nutnosť rutiny Helen napísala (pre mňa) uveriteľne. Vpád spolubývajúcej jeho život narušil, no nebol nepríjemný. Práve naopak. Esme mu priniesla do života zmeny, o ktorých ani netušil, že by mu chýbali. Musím spomenúť aj sexuálne scénky. Dôvod Khaiovho správania v súvislosti so sexom som tušila, no napriek tomu som sa musela aj smiať. Smiešne to však nebolo. Bojoval sám so sebou a nechápal, v čom je problém. Našťastie má úžasného brata, ktorý mu pomohol, poradil, bol veľkým bratom ako sa patrí. Aj Quana som si preto veľmi obľúbila a prečítať si jeho príbeh by vôbec nemuselo byť nudné čítanie.

Helen Hoang do príbehu vsunula aj kopec krásnych myšlienok a po prečítaní poznámky autorky som na knihu ako celok, pozerala o kus iným okom.

Záverečné rozuzlenie zápletky bolo trochu urýchlené. Každý problém, či tajomstvo sa vyriešilo postupne v jednej situácii, čo však nepovažujem za mínus. Naopak, pri čítaní ma dosť rušili chyby a myslím, že miestami čudný preklad (veď kto už len používa napr. slovo DOHROMA= synonymum slova doparoma). Napriek tomu ma príbeh autistu a chudobného, ale hrdého dievčaťa s túžbou žiť dôstojný život nadchol natoľko, že mu dávam plný počet, 5*.

01.08.2023

Kosti v srdci Kosti v srdci Colleen Hoover

Colleen, ach, Colleen

Aké tri najvhodnejšie slová vybrať k tvorbe tejto autorky? Colleen je spisovateľka,ktorá sa pohrá s vašimi citmi, pri jej knihách, aspoň ja určite, zažívam celú škálu emócií- hnevám sa, smejem sa, som smutná, bezradná, frustrovaná, šťastná, zamilovaná, úzkostlivá, sklamaná, plná očakávaní a v závere si v podstate uvedomím, že naozaj mám zlomené kosti v srdci.

Od Hoover je toto moja tretia prečítaná kniha, ak si dobre pamätám, no napriek tomu si dovolím tvrdiť, že táto autorka je famózna. Ja som sa jej tvorbe strašne dlho vyhýbala, sama netuším prečo. Možno práve kvôli tým všetkým pozitívnym recenziám, pretože až tak má nelákajú také tie typické ošiaľové knihy, teraz však ošiaľu CoHo rozumiem.

Milujem, ako autorka dokáže vo svojich príbehoch vytvoriť zlomené existencie, ktoré bojujú za svoj lepší život. Samozrejme, mám na mysli najmä hlavné postavy, pretože hlavná hrdinka tejto knihy Beyah mala otrasný život na to, že bola len tínedžerka. Žila s mamou v karavane, ale žena, od ktorej mala dostávať lásku, pohladenie, pekné slovo, zázemie a podporu, nedostala nič- doslova a do písmena. Jej matka sa nesnažila žiť lepší život, nesnažila sa o nič a je to veľmi smutné.

Opakom trpkého života Beyah bol Samson, ktorý mal dokonalý život. Ale bolo to naozaj tak? Je vždy všetko tak, ako to vyzerá navonok?

Kto čítal túto knihu vie, v čom vidím istú podobnosť s knihou Končí sa to nami. To mi však absolútne neprekážalo, pretože som si obe hlavné postavy zamilovala aj s ich chybami, náladami či reakciami, ktoré neboli vždy primerané. Samson bol síce odmeraný a tajnostkársky, ale inak mal úžasnú povahu- bol skromný, pozorný, ochranársky, srdečný a priateľský.

Ako to už Hoover vie, počas krásneho príbehu lásky sa vyskytli nejaké tie zádrhele, ale to, čo sa dialo po trištvrťke knihy, určite nikto z čitateľov nečakal. Samozrejme, tento zvrat nám, romantičkám, akoby vrazil do zubov a z toho, čo nasledovalo, mi spadla sánka.

Začal sa kolotoč tvrdohlavosti a zamilovanosti Beyah, opäť si pripadala, že je sama proti celému svetu. Musím priznať, že som si aj poplakala. Nebolo to kvôli šokujúcemu zvratu. Veľmi ma dojala pasáž rozhovoru Beyah s otcom na balkóne. Zlomilo mi srdce, koľko nedorozumení a nevypovedaných vecí medzi sebou mali, a pritom obaja mohli mať úplne iný vzťah, úplne iný život. Síce sa všetko dobre skončilo, no ako sa hovorí, netreba plakať nad rozliatym mliekom, napriek týmto starým múdrostiam som presvedčená, že rany na duši človeku zostanú.

Na záver vyzdvihnem obálku(sk preklad). Veterník má s príbehom krásnu spojitosť a jeho význam vás zahreje pri srdci. Presne to mám na knižných obálkach najradšej. Keď súvisia s dejom, krátkym momentom či významnou pasážou a vtedy si poviete tá obálka je dokonalé súznenie obalu a obsahu.

18.07.2023 5 z 5