Vknihách Online Vknihách komentáře u knih

Vojvodova pomsta Vojvodova pomsta Georgette Heyer

historické, dramatické, vtipné

Moja druhá prečítaná kniha od autorky GEORGETTE HEYER, ktorá začala písať v 20. rokoch 20. storočia. Na konte má mnoho románov, vo vydavateľstve Ikar s krásnymi obálkami vyšli minimálne štyri a verím, že to nebude konečné číslo.

Autorka má dobový, historický štýl písania, odvážne používa sarkazmus a iróniu, jej hlavné hrdinky sú svojské, miestami ľahkovážne, drzé, inteligentné, bojujúce za svoju pravdu, ale v spoločnosti, napriek svojej povahe, veľmi obľúbené.

Hneď na úvod vám poviem, nečítajte anotáciu. Ja som ju nečítala a príbehom som bola unesená. Na škodu, myslím, anotácia prezrádza až príliš. Pokazí vám odhalenia a zvraty, ktoré som si ja náramne užila.

Začiatok príbehu VOJVODOVA POMSTA bol pomalší, spoznávala som hlavné postavy a dôvod zášti vojvodu z Avonu. Vstupom chudobného chlapca Léona na scénu sa už začali diať veci a bola som nesmierne zvedavá, ako bude príbeh pokračovať (ak si prečítate anotáciu, je dosť možné, že vás príbeh bude nudiť!)

Dej sa odohráva v Anglicku a Francúzsku a myslím, že autorka to nechutné obdobie napudrovaných vlasov a parochní zvládla perfektne. Smotánka, plesy, návšteva kráľovského dvora, spletité vzťahy postáv Množstvo vedľajších postáv dotvára kulisy bohatého spoločenského života.

Celkovo bol príbeh dynamický, miestami dramatický, ale poväčšinu sa autorka držala humoru a úsmevných situácií.

Musím sa však priznať, že toto dielko odo mňa nedostane plný počet pri hodnotení. Okrem pomalšieho rozbehu, mi vadili francúzske frázy. Jediné, ktoré som poznala, bolo slovko imbècile. Inak to je so mnou a jazykmi bieda. Naozaj by som prijala preklad alebo aspoň slovníček v závere knihy. Pre mňa by bol neoceniteľný.

17.07.2023 4 z 5

Nikdy nebudem tvoja Nikdy nebudem tvoja Emily Wibberley

divadlo, láska, rodina

Autorská dvojica EMILY WIBBERLEY a AUSTIN SIEGEMUND-BROKA píše príbehy pre mladých dospelých. V tomto príbehu otvárajú viacero tém, ktoré sú/mohli by byť dnešným tínedžerom blízke.

Hlavnou postavou príbehu NIKDY NEBUDEM TVOJA je 17-ročná Megan. Je presvedčená, že každý vzťah jej vydrží len pár týždňov a následne si jej ex-priateľ nájde lásku svojho života. Megan sa tvári, že ju to nezraňuje a v úvode knihy sa javí ako ľahkovážna, prelietavá i povrchná. Opak je pravdou, no má imidž tej, ktorá je vždy nad vecou.

Doma to tiež nemá ružové. Mama sa po rozvode odsťahovala a Megan žije s otcom, malou nevlastnou sestrou a tehotnou manželkou svojho otca. Má pocit, že jej rodina sa rozpadla, každý má svoj život a ona nikam nepatrí.

Aby toho nebolo málo, jej vášňou je režírovanie a organizácia školských divadelných hier, no kvôli prijímačkám na vysnenú vysokú školu je povinná v nejakej hre okúsiť aj hereckú stránku umenia. Hlási sa na malú rolu, dostane však hlavnú rolu Júlie a Rómeom nie je nikto iný ako jej ex-priateľ.

Ja do cieľovej kategórie tejto knihy už dávno nepatrím, napriek tomu po mládežníckej literatúre siaham veľmi rada. Konkrétne v tejto knihe ma zaujalo hneď niekoľko vecí.

Megan prešla počas príbehu premenou. Vďaka novému priateľstvu si dovolila byť otvorenejšia a pripustiť si, že každý ukončený vzťah ju zamrzel, zranil, napriek tomu ako pôsobila navonok.

Romantické linky boli presne také, ako som u 17-ročných očakávala. Áno, bolo ich viacero. Okrem Megan som sledovala aj idylický vzťah jej najlepšej kamarátky a rodiaci sa nádejný gej vzťah kamaráta Anthonyho.

Keďže v príbehu dominuje téma divadla, autori veľmi zaujímavo poňali úvod každej kapitoly. Krátke citácie z Rómea a Júlie osviežili nielen začiatok kapitol, ale boli použité aj časti replík tejto Shakespearovskej hry.

Mňa, ako rodiča, však najviac zaujala rodinná linka príbehu. Privítala by som dokonca, aby sa Megan zdržiavala doma častejšie, keďže drvivá väčšina príbehu sa odohrávala na skúškach, či v bistre a škole. Už pri prvej zmienke o tom, ako si Megan nažíva v súkromí, mi nebolo všetko jedno. Smútok, nedostatok pozornosti, akoby bola doplnkovým členom cudzej rodiny a nie súčasťou tej svojej. Tieto situácie mi lámali srdce. Otec sa staral o manželku a malé dieťa, Megan s Rose nemala žiadny vzťah, aj keď obývali ten istý dom. Hlavná hrdinka síce tu-tam spomenula pozitívny vzťah so sestrou, okrem jednej konkrétnej situácie, žiadny vzťah akoby nebol. Práve preto by som si želala viac riadkov venovaných rodine. Samozrejme, postupne sa rodinná situácia vykryštalizovala k mojej spokojnosti, no napriek tomu by som si o rodine Megan chcela prečítať viac.

Začiatok bol taký nemastný-neslaný, ale postupne som sa do deja dostala a nemusím si pripomínať, prečo po YA príbehoch siaham. Vždy si oddýchnem, nazriem do hláv mládeže a podumám nad ich radosťami i strasťami.

Ak budeš prosiť o každé ospravedlnenie, ktoré ti dlžia, stratíš hlas. Nemôžeš stratiť hlavu pri každom probléme, bolesti alebo krivde, ktorej sa ti dostalo. Zlé veci sa stávajú. Upriamiš pozornosť na budúcnosť a neobzeráš sa.

08.07.2023 4 z 5

Na kolenách Na kolenách Juraj Gerbel

svižné, akčné, prepracované

Na kolenách je presne také čítanie. Ak teda holdujete žánru triller, autora Juraja Gerbela si rozhodne nenchajte ujsť.

Pred časom som mala možnosť prečítať si autorovu knihu Príliš neskoro. Síce som vtedy mala pár poznámok, tentoraz nemám proti ani mäkké F.

Autor kapitoly pomenoval TU, TAM a časom sa pridalo aj MEDZI. Je to originálne, viete kde sa daná kapitola odohráva, ale neviete kto v nej, alebo v určitej časti, bude dominovať. Juraj totižto vytvoril celú plejádu postáv. Dobrých, zlých, v Rusku, Nemecku aj vo vzduchu. Čo je ale zvláštne, v najlepšom slova zmysle, že sa mi ten zástup postáv vôbec neplietol! Vždy som vedela kto je kto a dovolím si tvrdiť, to je u mňa rarita! Preto snímam klobúk pred talentom Gerbela nielen v písaní akčných, napínavých scén, dychberúcich a neočakávaných zápletiek, či dokonca do detailov premyslenom, prepracovanom deji. U mňa Juraj vyfasuje špeciálne miesto vo vytváraní a opise postáv, ktoré sú špecifické, svojské, či sa jedná o vagabundov, obete alebo o vykreslenie samotného hlavného hrdinu Andreja Bojara. Toho žeriem a vizualizujem si ho tak trochu ako Keanu Reevesa(aj keď to nie je celkom moja šálka kávy). Podľa opisu, mrštnosti, pohotových reakcií ale tá Andrejova hlava tú by som teda chcela!

Veľmi sa mi páči, ako autor vyskladá dej. V úvode vás vhodí do situácií, ktoré spolu na prvý, ani druhý, dokonca ani na tretí pohľad nijako nesúvisia. Gerbel pomaly nitky svojho príbehu odmotáva a vy budete žasnúť, akým smerom sa dej bude uberať, so zatajeným dychom budete čakať, ako sú prepletené osudy postáv, čo je jadrom celého tohto príbehu, ale najmä, a to vám garantujem, budete čítať ako na ihlách, pretože budete nutne potrebovať vedieť kto sa skrýva za tajomnou postavou ON. Zaručene pri odhalení zalapáte po dychu! A tie špecialitky, ktoré má ON za ušami (v jednom momente sa mi tak skrúcal žalúdok, akoby sa na ňom robil námornícky uzol) x_x myslím, že sa na svet budete pozerať úplne inak!

Ďakujem, Juraj Gerbel, za možnú paranoju, ktorá po tomto príbehu hádam vzklíči v nejednom čitateľovi.

06.07.2023 5 z 5

Zlodej tulipánu Zlodej tulipánu Majka Danihelová

akčné, drsné, romantické

Ak ste si postavy v prvej časti série Dedička neobľúbili, týmto dielom sa to, podľa mňa, nenapraví. Kdesi som čítala, že táto kniha/séria je mišmašom sci-fi, drámy, fantasy, romantiky, erotiky, akčných scén Áno, je! Aj preto to milujem! Autorka píše ako bohyňa, nikdy neviem, čo na mňa vybalí na ďalšej strane, čítam ako na tŕní, občas s hnevom, frustráciou, striedajúc prihlúply úsmev a rozďavenú papuľku-čaro Danihelovej tvorby.

O Violet som napísala, že je zasraný nindža, ako ju častovali v Dedičke ruže viaceré postavy. Musím ale povedať, že v Zlodejovi tulipánu tento nindža odhalil svoje slabiny a jej schopnosť ala Wonderwoman dostala trhliny. Prejavila sa u nej ľudskosť, najmä v častiach s Brooksom. Neraz sa mi lámalo srdce nad konaním Violet, ale kto som ja, aby som ju súdila?! Dokázala som ju pochopiť. Srdce jej kázalo jedno, myseľ(a teta Ida)druhé.

Keďže Zlodejom tulipánu naskočíte do rozbehnutého vlaku, odporúčam osviežiť si pamäť aspoň niekoľkými záverečnými stranami Dedičky ruže. Okrem starých známych postáv, nám prikvitli aj nové. Jedna zaujímavejšia a záhadnejšia ako druhá. Violet opäť zápolí s minulosťou, tentokrát ju však do nepríjemností zatiahne znova Joy. A v tejto časti nastupuje sci-fi linka. Vôbec ju nepokladám za prehnanú. Ide o vývoj technológií a nie nejaká blbosť, ako výlet na Mars. Špeciálnou postavou bol sympoš Zafírko a myslím, že nejedna čitateľka špekuluje, kto to je. Aj keď sa Violet odhalil, mala som teóriu, ktorú mi dievčatá v skupine spoločného čítania vyvrátiliSpomeniem aj starého Zivaka, ktorý ma náramne zmiatol a vyvolal ďalšie otázky(akoby som ich mala popri čítaní málo). Taktiež postava Logana sa mi dostala viac pod kožu. Nie je len arogantný, namyslený somár je v ňom viac. A je mi ho ľúto.

Kvitujem Majke, že celý dej má perfektne premyslený. V príbehu sa nestretnete so situáciou, ktorá by sa stala sčista-jasna. Všetko so všetkým súvisí.

Ak ste mali po dočítaní prvej časti série otázky, po Zlodejovi ich budete mať viac :D Danihelová to proste vie! Ponapína vás ako gumku v gaťkách, nakoniec vám len pleskne o holú kožu a vy sa budete čudovať, kde sú ďalšie strany nuž, na tie si budeme musieť počkať a snáď nezostane ani jedna otázka nezodpovedaná. A ja tajne dúfam, že Brooks dostane to, po čom najviac túži

06.07.2023 5 z 5

Sex s ex... alebo milujte ma ešte raz Sex s ex... alebo milujte ma ešte raz Michal Slanička

slovenský Sex v meste

Neviem, tú knihu som nečítala, seriál nevidela ani jednu časť, ale ak to je naozaj takéto, neľutujem.

Hneď na začiatku vyzdvihnem štýl Michala Slaničku. Píše skvele, jeho opisy sú trefné, povymýšľal aj veľa zábavných či trápnych situácií, nad ktorými som sa mohla zasmiať. Mohla. No nezasmiala som sa. Naozaj, štýl autora super, to, o čom píše, už až tak nie. Takže ho nezatracujem, som zvedavá na iné jeho diela, napr. Prešporské srdce, či Pliaga. Rozhodne však nič so slovom sex v názve. Radšej.

Hlavnou hrdinkou príbehu Sex s ex alebo milujte ma ešte raz je Viki, letuška, slobodná žena s dospievajúcim synom, žijúca s mamou podobné osudy. Tiež, ako jej syn, vyrastala bez otca, ani nevedela kto ním je. Proste sa o tom doma nerozprávalo. V knihe figurovali aj priatelia Viki, a to Simona, akože nymfomanka o_o povrchná panovačná trúba a Luky, šokujúco, gej. Veď to by ani nebola zaujímavá hlavná hrdinka, keby za kamoša nemá geja. Nič proti, náhodou, Lukáš mi bol sympatickejší ako Viki a Sima dokopy.

No ale prečo ten názov knihy? Keďže je Viki už dlllho bez sexu a počas letu je jedným z pasažierov jej ex, ktorý ju pozval na víkend do Londýna, jej úžasná kamoška sa rozhodne pre projekt sex s ex. S každým ex, s ktorým sa Viki spojí. A že ich bolo no a tu už prichádza na rad Slanička s jeho humorom a absurdnými situáciami a vymýšľaním rôznych typov mužov a ich správania. Niektorých sme mali možnosť si aj vychutnať nielen zo spomienok letušky, ale aj (nanešťastie) pri stretnutí v súčasnosti.

Knižka ma nebavila. Správanie a nekonečné úvahy a monológy Viki ma otravovali- nie sme jedna krvná skupina a tým pádom príbeh (asi) nezafungoval ako mal.

Najviac som si obľúbila Tobiáša, syna Viktórie. Bol proste rozumný, šikovný, inteligentný chalan a to v knihe ani nemal veľa priestoru.

Záver bol síce fajn, ale nijak ma neprekvapil, aj keď sa o to autor neraz pokúsil-neúspešne.

Môj prvý stret s autorom nedopadol bohvieako, ale dám mu ešte šancu na reparát :D

03.07.2023 3 z 5

Zmiznutie sestier Hollowových Zmiznutie sestier Hollowových Krystal Sutherland

záhadné, nechutné, originálne

ZMIZNUTIE SESTIER HOLLOWOVÝCH by som zaradila k mysterióznemu hororu s prvkami fantasy pre mladých dospelých. Ide o vskutku originálny námet, ktorý autorka spracovala veľmi zaujímavo. Jej štýl písania je skvelý, opisy sú podané presne tak, ako na vás majú pôsobiť

Postáv v príbehu nie je veľa, dokázala by som ich spočítať na prstoch rúk. Vďaka tomu sa autorke podarilo v príbehu vytvoriť komornejšiu atmosféru. Teda v prípade, ak nerátame mŕtvoly, tých bolo požehnane. Všetko sa točilo okolo rodiny Hollowových a ich rodinného tajomstva. Po znovunavrátení zmiznutých detí si predsa mali žiť všetci šťastne, až kým nepomreli. Prečo to bolo inak?

Touto záhadou sa prelúskavame až do záveru knihy. KRYSTAL SUTHERLAND do pochmúrneho Londýna zasadila príbeh, ktorý dýcha hnilobou a dymom. Mŕtvoly, smrad a kadečo iné, nechutné, autorka opíše surovo, s ničím sa nebabre. Kto nechutnosti nemá rád, mal by si dvakrát premyslieť kúpu knihy.

Puto sestier Hollowových je naozaj silné. Najmladšia Iris, rozprávačka príbehu, je tichá, chce napriek tomu, čo zažila v detstve, zapadnúť a žiť normálnym životom. Vivi, prostredná sestra je rebelka každou bunkou a Grey, nadpozemsky krásna, najstaršia zo sestier, módna návrhárka a modelka, je pre svoje sestry ochotná urobiť čokoľvek. Každá je iná, ale len Iris je pre mamu všetkým.

Záhady sa v deji postupne vysvetľujú, okrem iného, aj samotné zmiznutie troch sestier na prelome starého a nového roka. V rozprávaní sa autorka vracia do minulosti a čriepky postupne zapadajú na svoje miesto. Z drvivej väčšiny sa bude príbeh uberať, pre vás, neznámym smerom, čo je pre nečakané zvraty to pravé orechové. Iris takmer ničomu nerozumie, ale cíti, že všetko, čo sa im deje v súčasnosti, súvisí s minulosťou a ich zmiznutím.

Pomerne útla kniha s pozoruhodnou obálkou v sebe ukrýva miznutie detí, mágiu, vraždy, fyzické ataky, nadprirodzeno, ale aj budovanie vzájomných vzťahov, či snahu o porozumenie.

Po polovici knihy som si častejšie všímala opakovanie, či pripomínanie opisov, pasáží a fráz, ktoré mi udreli do oka a pôsobili na mňa dosť rušivo. Okrem toho naozaj niet čo z môjho pohľadu vytknúť. Príbeh sa uzavrel aj keď epilóg necháva autorke dvere otvorené na pokračovanie, podľa mňa nutné nie je. Uspokojila by som sa so samostatnou knihou.

03.07.2023 4 z 5

Král Král Devney Perry

Človek(ja), by si pomyslel, že pokiaľ ide o romancu z prostredia motorkárskeho gangu, aj keď bývalého, že celý ten dej bude nejak temnejší, hlavný hrdina drsnejší, zápletky akčnejšie
Ale trt!
V detektívnej linke, ktorá sa objaví v začiatkoch, bolo hneď pri prvých indíciách jasné, aké má spojitosti s postavami ako obeť, tak jej dcéra. Autorka veľmi zahmlievať nevie. Našťastie, nenapísala krimi ani triler, ale ero-romantiku so štipkou mixu týchto žánrov. Ale uprieť sa jej nedá, že písať vie. A ešte ako dobre! Príbeh som prečítala za deň, či dva, číta sa naozaj skvele. Vášeň medzi postavami funguje, či už pri prekáračkách alebo v posteli. Drzá a tvrdohlavá novinárka Bryce sa dostane drsnému Dashovi pod kožu až tak, že prehodnotí celý svoj doterajší život. Svojhlavý chlapík dokáže odpúšťať aj prehrešky, za ktoré vlastnému otcovi vrazil do zubov Bryce, Bryce :) páči sa mi, keď ženy zdomestikujú veľké zvieratá XD z Kinga sa stal ratlík v tele leva.
Čo ma mrzí je, že krimi linka bola predvídateľná a HLAVNE, že stále neviem kto je vrah a aký mal motív takže Rytíř, drž mi palce, aby som sa k tebe dostala ešte v tomto živote

01.07.2023 4 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Osudné svedectvo
ROBERT BRYNDZA

Po dlhšom čase som sa s chuťou zahryzla do krimi príbehu. Výber padol na knihu Roberta Bryndzu. Konkrétne ide o 7. pokračovanie série s hlavnou hrdinkou Erikou Fosterovou.
Hneď na úvod každému potencionálnemu čitateľovi dávam na známosť, že od Roberta je toto moja druhá prečítaná kniha a práve s Erikou Fosterovou som nečítala ani jednu. Vôbec to však nevadilo. Kniha obsahuje samostatný príbeh, vyšetrovanie vraždy, no Bryndza nám priblíži aj osobný život Fosterovej- udalosti, ktoré ju doviedli do nového domu, čo tomu predchádzalo a míľniky z jej života, vôbec nebudete stratení, séria sa dá čítať aj samostatne.

Byrokrati obyčajne kašlú na podstatu toho, čo robia. Iba ich vzrušuje, keď ti môžu odmietnuť podať informácie.(str.245)

Kniha sa mi páčila, a to veľmi.
Začnem však obálkou Zbožňujem, ak obálka korešponduje s príbehom a je na nej vystihnutý nejaký moment, prípadne detail z príbehu a Osobné svedectvo toto spĺňa do bodky. Pri čítaní niektorých častí sa vám chĺpky na tele postavia do pozoru, a to aj vďaka obálke.
V prológu sa odohráva vražda. Nie je v príbehu jediná, ale perfektne navodí tú správnu krvavú atmosféru. Útok je z pohľadu obete, Bryndza vymyslel perfektný, neokukaný postup trýznenia, ktorý popísal bravúrne. Strach, bezmocnosť, bolesť, dokonca aj posledné výdychy obete boli tak uveriteľné, akoby som v miestnosti stála s vrahom.
Spustí sa vyšetrovanie trestného činu. Hľadajú sa podozriví. Ja, ako zarytá fanúšička záhad, som samozrejme upodozrievala každého muža, ktorý sa v knihe ocitol. Novými a novými zisteniami Eriky, som ich postupne vylučovala, no Bryndza má talent ťahať ma za nos a vylúčení podozriví sa opäť dostali do hry. No na koho padol Čierny Peter som si musela počakť až do nervy drásajúceho záveru.
Väčšinou mám problém pamätať si mená, prípadne rolu postavy v príbehoch,v ktorých sa to ľuďmi len tak hemží. V knihe Osudné svedectvo tomu tak nebolo. Postavy sú opísané tak, že si ich jednoducho dokážete vizualizovať a ak nepomôže toto, charakterové črty vám budú v orientácii kto je kto veľmi nápomocné. Nie každý autor to s postavami takto vie.
Čo sa týka samotnej postavy Fosterovej, bola presne taká, ako by som si predstavovala, že bude.Je húževnatá, inteligentná, rázna, tvdohlavá, nebojácna ale Akoby fungovala len zo zotrvačnosti, čomu sa však netreba diviť. Posledných päť rokov života jej toho naložil na bedrá poriadne veľa a jediné, čo jej pumpuje krv do žíl, je práca, ktorou žije. V novom dome sa preto ani nedokáže zabývať, občas som mala dojem, že ani nechce. Pre koho vlastne?!
Vďaka vyššej moci za Argos(obchodná sieť, ktorá ponúka hádam všetok sortiment aj s donáškou). Za túto vsuvku som autorovi naozaj vďačná. Erika si zaslúži trochu svetla do svojho života v pološere. Snáď Bryndza príde s ďalšou knihou, prípadom pre Fosterovú a bude jej/nám dopriate pokračovanie z jej súkromia.
Parťáci Mossová a Peterson boli skvelý tím nielen v práci, ale aj v súkromí. Dbali o seba navzájom a neváhali podať pomocnú ruku. Nie ako kolegovia, ale priatelia.
Pátranie po možnom motíve a spojitosti medzi postavami ma neprestane nikdy udivovať. Najmä ako v tomto prípade, kde bolo informácií spočiatku žalostne málo, inšpektori dokázali vydolovať priam neexistujúce súvislosti.
Kniha nemá ani 400 strán, ale dokázala som ju prečítať za necelé dva dni. Našepkám, že to je práve kvôli štýlu Roberta, krátkym kapitolám, ktoré udržujú živú dynamiku deja a hlavne preto, že som Osudné svedectvo nedokázala pustiť z rúk. Ani stranu som sa nenudila. Bryndza ma svojím príbehom doslova prišpendlil ku kreslu a pustil až po dočítaní poďakovania (mimochodom, Felton? TEN FELTON sa podieľa na jazykovej korektúre v angličtine?!? paráda!)
Môj obľúbený autor M.W. Craven o knihe Osudné svedectvo povedal: Kľukaté, temné a oživené protagonistkou, ktorá si vás získa od prvej strany.
Nedá sa nesúhlasiť :)

01.07.2023

Jenom ne Rich Jenom ne Rich Penelope Bloom

vtipné, romantické, oddychové

Také je nové dielko známej autorky humorných šteklivých romantických príbehov Penelope Bloom, s názvom Jenom ne Rich.

Autorka má skvelý štýl písania. Príbeh odsýpa doslova sám, striedajú sa kapitoly hlavných hrdinov, čo ocení každá čitateľka, často sa budete smiať a ešte častejšie sa vám bude držať úškrn na tvári, pretože tých hlášok tam je požehnane. Keby len hlášok, ale aj situácii. Či už bizarných, trápnych alebo proste Cadovských. Kto prečítal, pochopí.

Hlavné postavy boli fajn, aj keď podľa opisu som si Kiru nevedela predstaviť ako sexi knihovníčku. Rich pochádza z troch súrodencov, ktorí sú perfektní, Cade o kus viac ako Nick, ale rodičov by som s radosťou nakopala do ich akožearistokratických frňákov. Otrasné existencie. To už aj otec Richovej snúbenice Stelly bol príjemný. Síce ako šaratica, ale dalo sa to zniesť.
Ale Cade! Baby moje! To je jeden šialený magor XD milujem ho! Neviem sa dočkať príbehu, v ktorej bude hlavným hrdinom. No a hlavne, ktorú kamošku bude obháňať, pretože počas celej knihy som si nedokázala zapamätať, ktorá je ktorá. Či je policajtka Iris alebo Miranda :/ každom prípade verím, že sa nasmejem ešte viac.

Knihu odporúčam napriek muškám, ktoré mi v príbehu vadili. Jednou z nich bolo odhalenie týkajúce sa Kiry. Celé to na mňa zapôsobilo ako ľadová sprcha a po tomto odhalení som už akosi chémiu medzi postavami necítila. Ďalšou mini zlodejkou hviezdičky v hodnotení je u mňa pričasté vtipy a prirovnania súvisiace s vaječníkmi. Autorka má tie svoje evidentne v obľube, ale aj 5x opakovaný vtip už nie je smiešny o_o no a do tretice mi vadilo, že v poznámke autorky sa knihy(aj zo zvyšku série) volali Jen ne Rich (Cade, Nick) a mňa až obliala horúčava, že ani neviem AKO sa volá kniha, ktorú som dočítala!!!No môžu mi robiť takéto šoky!? XD Samozrejme, táto posledná prkotina moje hodnotenie nijak neovplyvnila, ale do kelu! Toto sa nerobí :) Kniha sa volá JENOM NE RICH asi chybka v preklade.

25.06.2023 4 z 5

Jabloňové lásky Jabloňové lásky Zuzana Široká

šesť generácií žien, šesť historických období, šesť starých odrôd jabloní

Týmto sa definuje knižka Jabloňové lásky a je to úplne presné zhrnutie v skratke toho, čo v knižke nájdete.

Zuzana široká napísala úžasný román. Síce sa začínal akoby som to povedala proste nezaujal ma od prvých riadkov. Kniha štartuje príbehom Simony v súčasnosti, má svoj život, partnera, prácu, no všetko sa jej razom vymyká spod kontroly, všetko sa jej rozpadá pred očami, celá ilúzia šťastia sa rozplynie a zostane je len holá a krutá pravda. Preto sa rozhodne utiecť k babke na dedinu. Stará mama vlastní penzión a Simona vhupne do diania bez akejkoľvek prípravy. A presne v tomto momente to začne byť zaujímavé.

Simona nájde v podkroví staré denníky a zápisky žien. Žien z jej rodiny. Simona tak spoznáva históriu svojho rodu a musím povedať, že pre mňa tieto historické zápisky a rozprávanie tých, už mŕtvych, žien bolo fascinujúce. Autorka perfektne opísala vtedajší život, s čím sa tí ľudia denne lopotili, aké to mali ženy(samozrejme aj muži) ťažké a aké (mizerné) postavenie mali v spoločnosti. Historické zápisky sa začínajú Terezou v roku 1872. Síce stále píšem, že ide o zápisky, ale príbeh sa odohráva z pohľadu danej postavy. Čiže Simona našla zápisník, ale skočíme si do minulosti, kde sa nám hlavné postavy predstavujú, rozprávajú nám o svojom živote a práve príbeh Terezy sa začína pôrodom jej dcéry Kláry, ktorú jej vezmú. Už len pritom, ako toto píšem, mám opäť zimomriavky, a to som knihu čítala takmer pred dvomi mesiacmi. Je to neuveriteľne silná knižka, celkom útla, na to, aké silné ženské hrdinky a ich osudy v sebe ukrýva.

Ak si poviete, aké náročné to mala Tereza, tak si počkajte na Klárin život. Ani jedna zo žien v Simoninej rodine to naozaj nemala ľahké.Marína, Angelika, ba ani Daniela

Veľmi chválim autorkin štýl a to, ako každej postave naložila na plecia bremeno, ktoré sa reálne mohlo stať nejednej žene v dobe, v ktorej sa príbeh odohrával. Aj keď sa mi Simonin príbeh zdal až rozprávkový, oproti jej ženským predkom, tiež sa potýkala s polenami, ktoré jej život hádzal pod nohy.

Celý tento nádherný príbeh statočných žien, je prevoňaný jabloňovým sadom a rôznymi odrodami jabĺk. Ako krásne a symbolicky ku každej postave(ktorú mala práve charakteristika jablone definovať),autorka priradila vhodne zvolenú jabloň, len nechápem prečo sa v závere rozhodli Eliške venovať jabloň iní ľudia. Keďže podľa tradície to malo byť inak.

Síce ide o knihu z roku 2017, čiže nepatrí medzi najaktuálnejšie novinky, rozhodne by som vám odporúčala poobzerať sa po nej.

25.06.2023 5 z 5

Veci, ktoré v nás ostanú navždy Veci, ktoré v nás ostanú navždy Lucy Score

Ak hľadáte príbeh, ktorý je ťažké zvládnuť na jedno posedenie, ale napriek počtu strán vás ani riadok nebude nudiť, rozhodne siahnite po tejto knihe.
Veci, ktoré v nás ostanú navždy som dočítala ešte cez víkend a stále mi hlavné postavy rezonujú v mysli. Neviem sa ich zbaviť. Dobiedzajú a vyžadujú si moju pozornosť. Ak by na mňa z poličky nevykrikovali knižky, ktoré čakajú na prečítanie a moja súkromná Narnia(skriňa plná kníh)na mňa nehúkala ako amplióny pri skúške sirén,určite by som si dala re-reading hneď po dočítaní poslednej stránky. Žiaľ, myslím že na pár mesiacov knižku odložím na poličku k prečítaným knihám, ale určite, určite sa k nej vrátim.
Hlavné postavy sú úúúžasné! Uhundraný Knox s obrovským srdcom a Naomi, večne zachraňujúca svoje nepodarené identnické dvojča. Príbeh srší humorom, iskrením medzi hlavnými postavami, no to nie je všetko ja milujem príbehy z prostredia malých miest v Amerike. Obyvatelia sú tak neskutočne priateľskí, súdržní a aj prišelcov medzi seba príjmu bez predsudkov. Podajú pomocnú ruku, vypočujú si, poradia hej, hej, sú to len fiktívne príbehy, ale presne takúto atmosféru spolupatričnosti v knihách zbožňujem. Celé je to dotvorené postavami a rôznymi situáciami- humornými aj vážnejšími. Veľmi sa mi páčilo, že postava malej Waylay nebola iba doplnková, ale plnohodnotne sa podieľala na deji. A to pozdravenie HEJ,WAY :D skvelé! Keďže Tina je problémová žena,bolo od začiatku jasné, že zanechanie svojho dieťaťa sestre nie je to jediné, čo Naomi skomplikuje život. Táto dramatická zápletka síce bola trochu predvídateľná, ale nemyslím si,že by to nejako uškodilo. Veľmi sa mi páčil náčelník polície a dúfala som nejakú zápletku aj s touto postavou. Nestalo sa, ale aj tak je to presne taký príbeh aký chcete čítať. Čakala som tiež,že Naomino tajomstvo bude niečo oveľa závažnejšie. Zažiť to ale určite nechce žiadna žena. Nakoľko ide o sériu dúfam, že všetky knihy budú rovnako hrubé a rovnako dobré, ak nie lepšie.

25.06.2023 5 z 5

A čo ak áno? A čo ak áno? Michaela Zamari (p)

To, že Michaela dokáže za rok vyprodukovať viac ako jednu knihu, je úžasné. No za 5 rokov mať na konte už 12(ak som dobre narátala) kníh je fakt na zamyslenie. Zamari je inšpiráciou pre nejedného autora, pretože popri práci, domácnosti, čítaní, recenzovaní a cestovaní, dáva život postavám zo svojej fantázie na papier pre nás, čitateľov, neskutočným tempom.

Najnovšia kniha je iná, ako tvrdí sama autorka, od predošlej tvorby a je to cítiť od prvých riadkov. Dávnejšie som čítala knihu Posledný džentlmen, ktorá bola inšpirovaná životom autorky. Teraz, o pár rokov neskôr od džentlmena, prichádza Michaela so spoveďou, aj keď možno nie všetko sa stalo tak, ako v knihe. Ja som mala po celý čas pocit,rovnaký, ak nie silnejší, ako pri čítaní Posledného džentlmena-akoby sa mi Michaela otvorila, ako priateľka pri teplej káve, či pohári dobrého vína. Jej, vlastne pardón, Majine zážitky z roku 2013(kedy sa príbeh odohráva), sa pretkávali s minulosťou tak, aby čitateľ chápal všetko.
A čo ak áno nie je príbeh nadupaný akciou, či dych berúcimi zvratmi. Je to oddychový príbeh. Smutný? Veselý? To sa dozviem až v ďalšej časti, ale dosť sa obávam toho, čo bude nasledovať, ale predbieham. Vrátim sa späť k tejto knihe.
Maja je extrovert, miluje ľudí, cestovanie, v náture ma zvedavosť a chuť spoznávať všetko, čo život ponúkne. Je vo vzťahu s mužom, ktorý na sebe pracuje, vie, čo od života chce a ide si za tým s Majou po boku. Niečo tu však nesedí
Na výlete po Írsku sa Maja stretne s dávnym kamarátom, obnovia svoje priateľstvo a konečne začína vidieť to, čo prehliadala
V knihe nájdete lásku k životu, to, že spriaznená duša je spriaznená aj po rokoch odlúčenia, že pravá láska nespútava a neobmedzuje, že skutočné priateľstvo pretrvá.
Cestovanie sa strieda s rozprávaním o živote s partnerom, spomienkami na prvé stretnutie s Denim, obnovenie starého priateľstva, no čo príbehu dodalo na dynamike, boli textové správy.
Boli to realisticky písané správy. Doťahovačky medzi postavami sa striedali s bežnými problémami, s ktorými sa navzájom zverovali. Napísali si ich nespočetné množstvo, ale najkrajšie bolo, že sa dokázali rozprávať aj zoči-voči. Otvorene a úprimne. Aj keď zábrany padali v textovej forme.
Rozmýšľala som nad hodnotením knihy. Prekážalo mi až nič aj keď z príbehu nespadnete na zadok, nenudí, pobaví, prinúti vás zamyslieť sa čo by bolo keby aj vo vašom živote, posmutniete, srdce sa vám rozbúcha. Prežijete nejeden pocit s Majou a to je aj pri oddychovej knihe veľké plus.

19.06.2023 5 z 5

Školský (ne)poriadok Školský (ne)poriadok Marek Zákopčan

Popri povinnostiach si prajem len, aby mal deň viac hodín a ja o niečo viac energie. Aj preto vám o tejto skvelej, dajme tomu, že na prvý pohľad nenápadnej knižke, píšem až teraz.
Kto Marekovu tvorbu okoštoval vie, že sa zaručene pobaví. Jeho dávka humoru vsadená do školského prostredia pôsobí prirodzene, dialógy vám nanútia priblblý úsmev, ktorý nie a nie zísť z tváre. Aj Pauli ma na to so zdvihnutým obočím neraz upozornila XD.
Postavy máme staré známe (z predošlej časti s názvom Zvonením sa všetko začína), ktoré mi veľmi chýbali, no ani som si to pred čítaním neuvedomila. Som rada, že Zákopčan z príbehu nespravil samostatnú knihu, ale rozhodol sa nám ukázať, aký je(mohol by byť) život študentov gymnázia a jeho profesorov. Pribudnú nové postavy do učiteľského zboru, aj noví študenti. Za trest je hlavný hrdina triednym učiteľom, no trest sa minie účinku, aj keď sa pani riaditeľka(semetrika) všemožne snaží poukazovať na pochybenia Daniela. Riečan má ale čisté svedomie. Je zásadový, no neuveriteľne vnímavý. Pri čítaní som si neraz povzdychla s ľútosťou, že ja som také šťastie na učiteľov nemala, no zároveň s nádejou, že snáď moje deti to šťastie mať budú.
Lívia a Daniel dokazovali, že učiteľstvo je poslanie a nie len zamestnanie. A to nie iba v budove školy, ale aj pri lyžiarskom výcviku či KABU. Aj keď sa kniha zameriava na školu a jej príbeh, Marek dal priestor aj osobnému životu postavám, ktoré si zvolil za hlavné. Študenti Adriana, Kristián, Andy a Denis vytvorili nesúrodú štvoricu priateľov. Každý z nich mal svoje problémy, ktorým musel čeliť a myslím, že okrem spisovateľského talentu ma Zákopčan v tejto sérii utvrdil, že nie je len učiteľom, ale aj mimoriadne vnímavým a empatickým človekom. Strasti mládeže a ich povahy sú uveriteľné, smutné, plné nepochopenia a každý zo štvorice sa s tým pasuje po svojom. Nebol by Riečan Riečanom, keby nezasiahne pri náznakoch zmeny správania u svojich študentov, za to je pre mňa tento čudácky samotár srdcovkou.
Ak nemáte stále poňatia čím obdarovať blízkeho, toto je kniha, ktorá zahreje pri srdci každého!

11.06.2023 5 z 5

Prokletý Prokletý Benedict Jacka

magické, akčné, napínavé

Druhý diel série Alex Verus, s názvom PROKLETÝ, spĺňa trojslovné prívlastky, ktorými som knihu charakterizovala, do bodky. Žáner urban fantasy často nečítam, ale musím priznať sama sebe, že táto séria sa mi dostáva riadne pod kožu.

Prokletý je o kus lepší príbeh, ako jeho starší brat (PŘEDURČENÝ). Lepší v prepracovanosti deja, ktorý sa síce rozbieha pomalšie, no postupne pekne graduje, nechýbajú bojové scénky plné ohňa, ľadu, mágie, ale aj úplne bežných granátov a typických strelných zbraní. Akciu striedajú kľudnejšie pasáže, v ktorých Alex musí vyriešiť hneď niekoľko problémov a prekážok a ako by to bolo, keby mu pri tom nejde o kejhák.

V príbehu vystupujú nám už známe postavy, ale aj úplne nové. Tu sa natíska podotknúť, že tých postáv bolo v knihe naozaj dosť a jediní, koho som si nemýlila, boli Alex, Luna, Arachné, Sonder a Deleo. Takže dosť prúser :)

Ďalším mini mínusom boli pre mňa dosť dlhé kapitoly. Aj to, rovnako ako moja pamäť rybičky Dory je subjektívne, vám sa mená môžu pamätať dobre, rovnako tak môžete mať v obľube dlhé kapitoly. Okrem týchto drobností nemám krivého slova, ktoré by som autorovej knihe adresovala.

Do života Alexa aj Luny vstúpia iní ľudia, z čoho som mala od začiatku nepríjemný pocit. Už v prvej časti som dúfala v romantickú linku, dúfam však naďalej. Vzťah týchto dvoch postáv je komplikovaný, ale napriek tomu cítim chémiu. Či ju tam autor napísal, alebo je to len moje zbožné prianie, netuším. Zatiaľ. Verím, že ďalšími časťami sa to bude vyvíjať v môj prospech :D

Veľkým plusom je pre mňa sympatický hlavný hrdina, humor, situácie používania mágie, dynamika príbehu, zvraty, skvelý výber charakterov vedľajších postáv a v neposlednom rade, opäť ukončený príbeh. Ak vás BENEDICT JACKA zaujal, verím, že siahnete po ďalšom pokračovaní.

Někdy se stanou věci, se kterými jste nemohli počítat, a prostě se s nimi musíte nějak vypořádat.

11.06.2023 4 z 5

Búrka Búrka Iveta Klemanová

neskutočne úžasné, silné, emotívne

To boli prvé tri slová, ktoré vo mne príbeh po dočítaní zanechal. Skutočne, zostala som paf

Autorka Iveta Klemanová vlani svetu predstavila e-knihu Nesúď, kým nevieš. Už pri jej čítaní som zaňuchala talent, ale kvapka čohosi mi tam chýbala. V Búrke som to dostala nie s kvapkou čohosi, ale s pretekajúcim pohárom. Búrka bola dokonalá. Možno k tomu prispel tím vydavateľstva, možno autorkina Miška a možno za to môže len a len Iveta. Faktom však zostáva, že po tejto Búrke nevyjde slnko. Jej dozvuky v sebe si ponesiete ešte dlho. Dúfam v to, pretože vo mne rezonujú ešte stále(knihu sim dočítala pred týždňom).

Hlavnými hrdinami sú Elliot a Louisa. Pred začítaním sa, som si neuvedomila, že Elliot má po štyridsiatke a dospelú dcéru. Prekvapilo ma to, nepopieram. Čím si prešiel v detstve a neskôr, keď sa mal tešiť z každého okamihu života, mi lámalo srdce. Neskutočne ťažko sa mi čítali jeho spomienky. Zármutok v duši Elliota pretrvával naozaj dlho a svoje srdce uzamkol len pre jednu ženu. Takáto láska sa zdá byť rozprávkovo nereálna. Ja v ňu však verím. Elliot sa upol na dcéru a prácu, kým mu do života nezakričala(doslova) Louisa. Túto ženskú hrdinku som si obľúbila od začiatku. Bola svojská a úprimná, na nič sa nehrala.

Kvitujem autorke, ako zapracovala na profesiách postáv. Klobúk dolu. Či o jednotlivých úkonoch letušiek alebo dosť podrobné povinnosti ohľadne vedenia futbalového klubu, štadióna a dokonca sme nahliadli aj do zákulisia Super Bowl-u. Nepotrebujem si googliť, či je to tak, ako napísala autorka. Verila som jej to a to mi stačí.

Náhody neexistujú a vďaka knihe Búrka tomu naozaj budete veriť. Osud vám do cesty posunie ľudí vždy v pravý čas a ak majú v našom živote zostať, osud ich priveje opäť a zas, až kým sa nepoddáme.

Nádherným príbehom v príbehu bola legenda o Nahej pravde. Nikdy som o nej nepočula, ale musí existovať aj o nej je táto kniha. O sile lži, o zbytočnosti vysvetľovania a vyvracania fám. Vďaka Klemanovej Búrke si až do konca života budem pripomínať- Čokoľvek sa o tebe hovorí a nie je to pravda, nerýp sa v tom. Nevysvetľuj, nekomentuj, nechaj ich v tom a ono to prejde samo ako búrka. Len čo začneš veci vysvetľovať a vyvracať,bude sa to vliecť ako pomalý špinavý dážď.

Pred koncom bol príbeh srdcervúci a ja som nevedela na koho sa hnevať viac. Autorka mi však epilógom vyrazila dych. Bez patetického hádzania okolo krku s miliónom ruží a žiadosťou o ruku, napísala famózne vyznanie lásky lásky ku všetkým, ktorých kedy Elliot miloval!

Nečakala som takýto príbeh, dostala som ho a nemenila by som ani písmenko(no dobre, možno by som zmenila knihu, o ktorej sa hlavní hrdinovia rozprávali v lietadle na takú, ktorú som už čítala :D). Symbolická búrka na obálke sa strhne v nekontrolovateľný uragán a či a ako ju postavy ustoja si určite prečítajte. Na 260 stranách dostanete naozaj veľa

29.05.2023 5 z 5

Kriedou alebo mečom Kriedou alebo mečom Ján Gálik

škola, šikana, nový pedagóg

Kedysi dávno (no dobre, nie až tak dávno), keď bola táto kniha čerstvou novinkou, mi niekto knihu odporučil, že je zo školského prostredia ako knihy Mareka Zákopčana. Ja, ako Marekov fanúšik (zároveň odporca porovnávania kníh, či autorov) som sa do tejto knižnej štafety prihlásila, netušiac, čo ma na stránkach knihy čaká. Nie som natoľko naivná, aby som si myslela, že pôjde o romantiku, vzhľadom k voľbe obálky. No to, čo som dostala naservírované, by som ani náhodou k Zákopčanovej (zatiaľ) dilógii neprirovnala ani omylom.

Už prvá strana bola drastická, a tak som si hovorila, že nič horšie ma už nečaká. Omyl! Nemyslím to v zmysle, že by bol príbeh zlý. Skôr sú tam hororové prvky, ktoré slabým povahám určite neprídu vhod. Mne osobne meč, dýka, pohár ani žhavič problém nerobili. V príbehu som sa začala zadrhávať, keď sme sa ocitli v metasfére, vlnovíroch, Bezčasovi, atd. Sci-fi žáner, aj keď ho nečítam často, mi nerobí problém. V KRIEDOU ALEBO MEČOM mala sci-fi linka veľké opodstatnenie, napriek tomu som s ňou bojovala. Oveľa viac ma bavil reálny svet, na ktorom JANKO GÁLIK začal stavať základy svojho príbehu.

Veľmi ma bavila škola, do ktorej sa Michael, ako nový učiteľ, dostal. Riaditeľ, Patrik aj učiteľka Oľhavá, pri ktorých som si nebola na istom, ako sa s novými školskými zákonmi vysporiadajú a ako s nimi budú koexistovať. Ďalej tu bola banda malých tyranov, na ktorých nič neplatilo a šikanovali tých pár šikovných žiakov bažiacich po vedomostiach.

Rovnako tak sa mi páčili časti z Michaelovho štúdia, tu už ale bola vložená veľká časť metasféry a jej fungovaniatakže najmä vo večerných hodinách to na mňa pôsobilo ako medovkový čaj

Autorovi sa však nedá uprieť fantázia, premyslený dej, gradácia napätia, zabŕdol aj do bojových scén, pohrával sa so psychikou postáv. Príbeh je bez pochýb originálny, so vždy aktuálnejšou témou šikany, v tomto prípade aj snahou o jej elimináciu, pretože prerástla cez hlavu celej spoločnosti. Jedni ju vítali, druhí, pokoškodení, sa búrili

Či sa šikany podarilo v knihe zbaviť, si už ale musíte prečítať sami.

Rozbehnutý vlak sa nedá zastaviť tým, že mu postavíte do cesty domček z kariet.

26.05.2023 4 z 5

Haka za lilii Haka za lilii M. K. Hardy

Tak si čítam, čítam, ani neviem ako a som pred koncom. TAKTO SA PÍŠE SLOW BURN DO PSEJ MATERE! A stojím si za tým. Dávno som nečítala čtivý, príťažlivosťou nabitý príbeh bez temnej minulosti aspoň jednej z postáv, prípadne oboch, s hrdinami tak reálnymi
Ach, Haka, zakvačila si sa mi do mysle a srdca. Nie si príbehom, na ktorý sa po dočítaní zabúda. Prebývaš vo mne už nejaký ten deň, dokonca týždeň a ja nechcem, aby som na teba niekedy zabudla.
Chcem viac takýchto príbehov.
Hlavná hrdinka Lily je šťastne zadaná. Teda, aspoň si to myslí. Benovo správanie bolo naozaj na päsť, škoda, že sa mu neušla. Dopriala by som mu a nie jednu. Ja, naivka, som si myslela, že ju Ben podvádza, ale zdalo sa mi, že by práve podvádzanie bolo menším zlom v tomto prípade. Neraz ma pichlo pri srdci ako tieto záležitosti Lily znášala s hrdosťou, napriek tomu, že ju to zakaždým zasiahlo ako nečakaná rana na solar. Napriek tomu, že bola občas odkázaná na pomoc iných, snažila sa byť maximálne sebestačnou, nefňukala, málokto tušil dôvod, prečo občasnú pomoc potrebuje, prípadne si ľudia nevšimli, že niečo nie je v poriadku. Jej šikovné ruky fyzioterapeutky, techniky a podrobnú náplň práce autorka písala tak úžasne, že ma pri čítaní občas niekde zabolelo a túžila som po masáži od Lily(pritom neznášam masáže a cudzí dotyk!) Našťastie sme mali pohľad aj hlavného hrdinu Alexandera, profesionálneho hráča rugby. S Lily ich zviedla dohromady náhoda a veľmi sa mi páčilo pomalé spoznávanie sa, nič hrr hrr, všetko plynulo akosi samo proste krása! Ak máte chuť na kus romantiky so skvelými postavami, zaujímavými a nečakanými zápletkami z prostredia športu, dajte šancu autorke M.K.Hardy! Dám ruku do ohňa za to, že vás svojím príbehom nesklame.

18.04.2023 5 z 5

Zrodení z mágie Zrodení z mágie Natali Fox

magické, dobrodružné, napínavé

Už Katja- Prebudená mágia, ako autorkin debut, bola skvelá. Katjina mladšia sestra s názvom ZRODENÍ Z MÁGIE bola ešte lepšia.

Síce som bola takmer 50 strán zmätená, stratená, priam dezorienovaná- nevedela som kde som, kto je kto, čia postava rozpráva danú časťchytalo ma zúfalstvo, pretože som si ťažko vybavovala podľa mien, ktoré si ja nepamätám, kto je daná postava. Je to však moja chyba, nie chyba autorky. Mohla som si prečítať aspoň kus z konca predošlej časti. Našťastie som sa začala orientovať a už to odsýpalo.

NATALI FOX šetrí náš čas aj peniaze. Nevracia sa k tomu, čo bolo v prvej časti. Keď, tak len okrajovo a stručne, nevenuje zbytočnému opakovaniu pozornosť. Preto je fajn vrhnúť sa na pokračovanie ihneď, prípadne si dať re-reading prvej časti. Budete sa lepšie orientovať v deji aj postavách. Našťastie, ja som si počas čítania na dosť podstatných vecí spomenula.

Musím vyzdvihnúť opäť nádherné ilustrácie, mapy, rovnako tak detailne premyslený dej, nové postavy a magické bytosti, zvraty, dynamiku deja, nečakané a šokujúce zistenia a čo by to bolo za YA fantasy, keby sa nám tu nevykryštalizujú nejaké tie vzťahy láskové.

Drvivú väčšinu príbehu je rozprávačkou Katja, s ňou zažívame riadne dramatické chvíle, neraz ide o život nielen jej, ale aj jej súputníkom. Dlhá a namáhavá cesta do Bieleho mesta však prinesie svoju odmenu v podobe mnohých odpovedí- ale mnohé nám, čitateľom, zostane naďalej záhadou.

Asi 100 strán pred koncom je len Argosových a jeho ceste (za šťastím?). Som rada, že Natali nám dovolila nahliadnuť aj do jeho púte, bola rovnako, ako Katjina, nebezpečná, namáhavá s viacerými odhaleniami.

Záverečná kapitola je venovaná Liane(nech mi všetci odpustia, ja netuším, či sa už predtým v príbehu vyskytla, jej meno ani postava mi nič nehovoria). Aj tu nám Natali kadečo odhalí, ale epilóg Páni moji! To je niečo mám hlavu v smútku, ale v duši nádej, že snáď o rok si prečítam pokračovanie.

Veľa som vám toho neprezradila, ale sľúbiť vám môžem 500 strán kvalitného čítania, tak smelo do toho :)

13.04.2023 5 z 5

Na vlásku Na vlásku Lucy Score

bezradnosť, nádej, láska

to pociťuje hlavná hrdinka Ally. Má toho dosť. Skĺbiť štyri práce dá zabrať a k tomu ešte svojpomocne opravovať dom. Kedysi mala dobrý život, prácu, ktorá ju bavila, ale o to všetko prišla a bola odhodlaná napraviť, čo sa pokazilo. Prečo a pre koho to urobila, sa pomaličky v príbehu dozvieme.

Všetko sa ale začne originálnym stretnutím Ally s hlavným hrdinom Dominicom. To teda bola podívaná. Nahlas som sa smiala, a to sa mi až tak často pri knihách nestáva. Dominic bol typický dudroš- navonok. V skutočnosti bol starostlivý, láskavý a robil dobré skutky kde sa dalo, hlavne nenápadne.

Musím povedať, že autorkin štýl mi lahodí. Mala som možnosť prečítať si jej knihu Veci, ktoré v nás ostanú navždy a čítanie som si užila rovnako aj tentoraz. LUCY SCORE dáva prednosť starším postavám (v tomto prípade 39 a 44), no poväčšine sa mi zdalo, že čítam o dekádu mladších ľuďoch. Neviem prečo. Netvrdím, že starší nemajú nárok na šťastie, lásku, či problémy tohto typu, ale celkovo správanie postáv mi korešpondovalo skôr s mladšími ročníkmi.

Okrem veku mi nič do oka neudrelo. Príbeh som si maximálne užila a prežívala s postavami všetky radosti aj trápenia- a že ich teda bolo požehnane. Humor pretkaný vážnymi témami a vášnivými scénkami, priateľstvami a rodinou, to celé vsadené do prostredia luxusu a módnych značiek. Úprimne, toho prostredia som sa obávala, ale autorka z príbehu nespravila polovičný teleshopping, takže mi spadol kameň zo srdca.

Príbehov na tému od nenávisti k láske je neúrekom, no myslím, že ak ste ich milovníkom, NA VLÁSKU vám nesmie ujsť.

07.04.2023 5 z 5

Fantóm z internetu Fantóm z internetu Simona Kutišová

realistický, nemilosrdný, šokujúci

Presne taký je FANTÓM Z INTERNETU.

SIMONA KUTIŠOVÁ má ľahký štýl písania s neľahkými témami. Jej príbehy sa radia k žánru pre mladých dospelých, avšak Fantóm je, ako sa zhodnú viacerí čitatelia a ja sa jednoducho musím prikloniť k tomuto názoru,vhodné, ba priam nutné, čítanie aj pre dospelých. Či už rodičov, pedagógov, strýkov, tety, milé susedy Otvára im(dospelým) oči, prinúti všímať si detaily zmeny v správaní mládeže, uvedomiť si, že v pohode a všetko je v poriadku môžu byť len prázdne frázy pre upokojenie dospelého, pretože deti nechcú pridávať starosti, hanbia sa otvorene hovoriť o tom, čo ich trápi. Kutišová nám touto knihou vyslala signál, že pozornosť sa deťom musí venovať v akomkoľvek veku, pri akýchkoľvek dospeláckych starostiach

Nie je všetko zlato, čo sa blyští. Toto známe porekadlo by sa v Simoninom príbehu dalo aplikovať na viacero postáv. Blanka, hlavná postava, má v hlave spolužiaka Tibora. Doma sa jej rúca zázemie a síce má kamarátky a Lukáša, predsa im nehovorí všetko. Ako názov knihy avizuje, hlavnou zápletkou príbehu bude internet, sociálne siete a ich používanie. Kutišová zvolila zaujímavé charaktery postáv a šla na ne psychológiou. Zraniteľnosť, vek, neskúsenosť, dôverčivosť a kam toto môže viesť, ak sa(v tomto prípade)Blanka cíti osamelo, deprimovane, nepochopene

Všetky situácie, postavy, či dialógy boli tak skutočné! Úzkosť Blanky prýštila zo strán, jej zúfalstvo, obavy a beznádej odkvapkávali z knihy každým riadkom takmer od polovice príbehu. Ja sama by som nevedela ako sa zachovať. Blanka chcela chrániť najmä mamu, dopustila sa chýb, za ktoré kruto platila, napriek vedomiu, že jej skutky nie sú správne.

Kutišová nenapísala príručku ako sa správať na sociálnych sieťach. Napísala príbeh Blanky, ktorý by mohol byť príbehom kohokoľvek z nás. O to je silnejší, uveriteľnejší, mrazivejší, šokujúcejší, smutnejší nie každé dieťa má šťastie(v nešťastí) ako Blanka a aj na to Simona vo svojom príbehu upozorňuje.

Prečítanie tejto knihy bude vstupenkou mojej dcéry na sociálne siete(to je moja podmienka). Je mi ľúto, že školstvo podobným témam nevenuje dostatok priestoru.

Vrelo odporúčam každému čitateľovi bez ohľadu na vek, pohlavie, farbu pleti, vierovyznanie TOTO JE KNIHA PRE VŠETKÝCH!

22.03.2023 5 z 5