Fantóm z internetu

Fantóm z internetu https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/508110/bmid_fantom-internetu-Z9P-508110.jpg 5 11 6

Blanka prežíva ťažké dni. Po niekoľkoročných nezhodách medzi rodičmi od nich odchádza otec a zakladá si novú rodinu, čo jeho dcéra ťažko znáša. Aj priateľstvo s najlepším kamošom sa jej akosi rúca. Snaží sa s tým vyrovnať ako vie, keď tu do jej života vtrhne internetová známosť. Pomáha jej zvládnuť novú situáciu, zabudnúť a cítiť sa sexi. Veď písať si s cudzím človekom je také oslobodzujúce. Príjemné. Dráždivé. A nebezpečné. Stačí okamih a rozprávka sa mení na nočnú moru, z ktorej niet úniku. Zrazu nie je jediná Blankina noc bez temných tieňov. Kto je fantómom z internetu, ktorý požaduje stále viac a viac? Je to niekto neznámy? Alebo niekto, kto jej je bližší, ako by čakala? Čo sa stane, ak Blanka nesplní nástojčivé požiadavky nebezpečného fantóma? Môže sa to stať komukoľvek. Aj tebe. Čo urobíš?... celý text

Romány Pro ženy Literatura slovenská
Vydáno: , Naše vojsko

Fantóm z internetu , 2022

DJDunda
22.12.2023 4 z 5

Z knihy som sa dozvedela technické veci, o ktorých som nevedela, že sú možné. Avšak, čo sa týka literárnej stránky, nebola zlá, ale ani ničím výnimočná. V mladšom veku by ma určite zaujala viac.

TerkinKnižnySve
07.11.2023 5 z 5

Simona Kutišová - Fantóm z internetu

Kniha pre mládež a ich rodičov o tom, že vo virtuálnom svete sa môže skrývať láskavý priateľ ale i nebezpečný predátor!

-Môže sa to stať komukoľvek. Aj tebe. Čo urobíš?-

Veľmi silná kniha o tom ako veľmi sa môže pokaziť nevinne "pismenkovanie" s cudzím človekom.

16-ročna Blanka sa dostáva do veľkých problémov vďaka Fantomovy z internetu. To čo vyzeralo byť ako nevinná zábava sa stáva nebezpečnou vydieračskou hrou a sama nevie ako si poradiť.

Samozrejme ja ako dospelý človek a matka mám na knihu úplný iný pohľad, čo mala robiť ako to mala robiť, komu to mala povedať, nuž 16-rocne dievča sa na veci pozerá zas troška inak.

Knihu určite odporúčam a veľmi dlho budem nad ňou ešte uvažovať, čoho všetkého sú ľudia v dobe internetu schopný a prečo to vôbec robia?
Snáď zvrátený humor, zlý život, zlomyseľnosť?

Ťažko o tom polemizovať ale určite treba deti v pubertálnom veku upozorniť na všetky nástrahy internetu.

Nebolo by zle knihu navrhnúť ako povinné školské čítanie na strednej!

Ďakujem za možnosť prečítania knihy v štafete a ďakujem autorke za to, že túto knihu napísala!

E.T.007
30.08.2023 3 z 5

No, vyzerá to tak, že pôjdem málinko proti prúdu, ako tak vidím to vysoké hodnotenie...

Hlavná téma bola fajn, rozhodne aktuálna, jednoznačne poučná, a ani zápletka nebola zlá, no príbeh ako celok ma až tak nenadchol ani nijako hlbšie nezasiahol. Je však super, že autorka mladých upozornila, na čo si majú dávať pri komunikácii cez sociálne siete pozor, a poskytla im návod, ako v podobných šlamastikách, v akej sa ocitla Blanka, postupovať.

Príbeh je dosť prvoplánový a fakt vyznieva ako poučovanie, čo je možno dôvod, prečo sa ma až tak nedotkol, ale má svoje posolstvo, takže určite stojí za prečítanie.

Jurajovamaka
14.08.2023 5 z 5

Príbeh o tom, ako sa nevinné písmenkovanie so zaujímavým chlapcom môže ľahko zmeniť na strašidelnú nočnú moru...a zdanlivý blízky priateľ na vydierača a predátora...
Nie je všetko zlato, čo sa blyští. Toto známe porekadlo by sa v Simoninom príbehu dalo aplikovať na viacero postáv. Blanka, hlavná postava, má v hlave spolužiaka Tibora. Doma sa jej rúca zázemie a síce má kamarátky a Lukáša, predsa im nehovorí všetko. Ako názov knihy avizuje, hlavnou zápletkou príbehu bude internet, sociálne siete a ich používanie. Kutišová zvolila zaujímavé charaktery postáv a šla na ne psychológiou. Zraniteľnosť, vek, neskúsenosť, dôverčivosť a kam toto môže viesť, ak sa dieťa cíti osamelo, deprimovane, nepochopene
Knihu by som zaradila k vhodnému, až nutnému čítaniu pre mládež aj dospelých. Či už rodičov, pedagógov, vychovávateľov,dospievajúcich Otvára oči, prinúti všímať si detaily zmeny v správaní mládeže, uvedomiť si, že v pohode a všetko je v poriadku môžu byť len prázdne frázy pre upokojenie dospelého, pretože deti nechcú pridávať starosti, hanbia sa otvorene hovoriť o tom, čo ich trápi. Kutišová nám touto knihou vyslala signál, že pozornosť sa deťom musí venovať v akomkoľvek veku, pri akýchkoľvek dospeláckych starostiach
Určite knihu ODPORÚČAM a zaradila by som ju k povinnému čítaniu na ZŠ druhý stupeň a na SŠ.

Vknihách
22.03.2023 5 z 5

realistický, nemilosrdný, šokujúci

Presne taký je FANTÓM Z INTERNETU.

SIMONA KUTIŠOVÁ má ľahký štýl písania s neľahkými témami. Jej príbehy sa radia k žánru pre mladých dospelých, avšak Fantóm je, ako sa zhodnú viacerí čitatelia a ja sa jednoducho musím prikloniť k tomuto názoru,vhodné, ba priam nutné, čítanie aj pre dospelých. Či už rodičov, pedagógov, strýkov, tety, milé susedy Otvára im(dospelým) oči, prinúti všímať si detaily zmeny v správaní mládeže, uvedomiť si, že v pohode a všetko je v poriadku môžu byť len prázdne frázy pre upokojenie dospelého, pretože deti nechcú pridávať starosti, hanbia sa otvorene hovoriť o tom, čo ich trápi. Kutišová nám touto knihou vyslala signál, že pozornosť sa deťom musí venovať v akomkoľvek veku, pri akýchkoľvek dospeláckych starostiach

Nie je všetko zlato, čo sa blyští. Toto známe porekadlo by sa v Simoninom príbehu dalo aplikovať na viacero postáv. Blanka, hlavná postava, má v hlave spolužiaka Tibora. Doma sa jej rúca zázemie a síce má kamarátky a Lukáša, predsa im nehovorí všetko. Ako názov knihy avizuje, hlavnou zápletkou príbehu bude internet, sociálne siete a ich používanie. Kutišová zvolila zaujímavé charaktery postáv a šla na ne psychológiou. Zraniteľnosť, vek, neskúsenosť, dôverčivosť a kam toto môže viesť, ak sa(v tomto prípade)Blanka cíti osamelo, deprimovane, nepochopene

Všetky situácie, postavy, či dialógy boli tak skutočné! Úzkosť Blanky prýštila zo strán, jej zúfalstvo, obavy a beznádej odkvapkávali z knihy každým riadkom takmer od polovice príbehu. Ja sama by som nevedela ako sa zachovať. Blanka chcela chrániť najmä mamu, dopustila sa chýb, za ktoré kruto platila, napriek vedomiu, že jej skutky nie sú správne.

Kutišová nenapísala príručku ako sa správať na sociálnych sieťach. Napísala príbeh Blanky, ktorý by mohol byť príbehom kohokoľvek z nás. O to je silnejší, uveriteľnejší, mrazivejší, šokujúcejší, smutnejší nie každé dieťa má šťastie(v nešťastí) ako Blanka a aj na to Simona vo svojom príbehu upozorňuje.

Prečítanie tejto knihy bude vstupenkou mojej dcéry na sociálne siete(to je moja podmienka). Je mi ľúto, že školstvo podobným témam nevenuje dostatok priestoru.

Vrelo odporúčam každému čitateľovi bez ohľadu na vek, pohlavie, farbu pleti, vierovyznanie TOTO JE KNIHA PRE VŠETKÝCH!

adelka_books
11.03.2023 5 z 5

Keď nie si online, akoby si ani neexistoval. Túto vetu sme počuli už mnohokrát, či z nášho okolia alebo niekde vonku medzi ľuďmi. Najčastejšie ju však počujeme z úst dospievajúcich. Online svet sa im stal akousi nenahraditeľnou súčasťou ich bytia. Vytvárajú si v tomto obrovskom svete plnom možností svoje životy. Zdieľajú so svojimi priateľmi na rôznych sociálnych sieťach svoje zážitky, radosti a mnohokrát aj svoje trápenia. S napätím očakávajú reakcie na daný príspevok, ktorý publikovali. Je však správne o všetko sa deliť s online svetom? Túto otázku by sme si mali položiť všetci bez ohľadu na vek. Áno je veľkým lákadlom podeliť sa so svetom o svoje myšlienky. Neraz sa to stalo aj mne. Ale čo ak niekto naše myšlienky obráti voči nám? Nikdy totiž nevieme kto sa skrýva na druhej strane. Prosím, buďme obozretní a dohliadajme aj na tých najcitlivejších, na tínedžerov.

Je až príliš ľahké podľahnúť čaru písania si s niekým neznámym. Viem to podľa vlastnej skúsenosti. Bohužiaľ niekedy nás ten na druhej strane očarí tak, že si nedokážeme zložiť ružové okuliare. A až keď je príliš neskoro zistíme, aký sme boli naivní a hlúpi. A to nemusíme byť ani tínedžer. Online svet môže byť veľkým pomocníkom, ale aj nepriateľom. Len k tomu treba pristupovať s rozumom a rozvahou. Internet nám nikdy nenahradí skutočný život, priateľov, rodinu, či zážitky. Toto dôležité posolstvo si odnášam z knihy Fantóm z internetu, ktoré sa budem snažiť odovzdávať aj ďalej. Otvorilo mi to oči a odteraz budem obozretnejšia.

Blanka je mladé 16 ročné dievča, ktoré chodilo na strednú školu a malo usporiadaný život. Všetko sa zdá byť v poriadku. Zaujímajú ju len sociálne siete, like a komentáre, taký bežný kolobeh u mladého človeka. Bolo to vykreslené veľmi dobre a reálne . Jedného dňa sa však všetko zmení a Blanka zrazu prežíva jedno z najťažších období svojho života. Rodičia sa rozvádzajú a otec si nájde novú partnerku. Jej mama je z toho nesvoja a rieši svoj smútok po svojom. Blanku si odrazu nikto nevšíma. Je z toho všetkého zničená. Ešte aj vzťah s najlepším priateľom Lukášom nie je ideálny. Z dlhej chvíle sa prihlási na internet, kde sa jej ozve sympatický Ferdo, ktorý je milý a zdá sa, že jej rozumie. Blanka si s ním čoraz viac píše a zveruje mu aj tie najtajnejšie tajomstvá. Všetko sa zmení v okamihu, keď mu pošle svoju fotku v plavkách. Z priateľa sa stane predátor, ktorý jej nedá pokoj.

Táto časť sa mi čítala veľmi ťažko. Nikto by sa nemal stať obeťou kyberšikany na internete, a tobôž nie mladé dievča, ktoré sa nevie brániť. Cítila som obrovskú zlosť voči Ferdovi. Chcela som vojsť do príbehu zatriasť Blankou, aby to niekomu povedala. Inokedy som mala chuť ju objať a pomôcť jej. Striedali sa vo mne rôznorodé emócie. Niekedy som sa sama obzerala, či mi nesvieti kamera na notebooku, ako by som sa stala obeťou. Rozčulovalo ma správanie Blankiných rodičov. No zároveň som si uvedomila, že aká som rada, že sa rodičia o mňa a mojich súrodencov zaujímajú, aj keď mi to často lezie na nervy.

Kiežby Lukášov, ako bol ten Blankin, bolo viac. Bol to chalan so srdcom na pravom mieste. Stál pri Blanke aj v tých najhorších chvíľach.

Ferdo bol vykreslený veľmi realisticky a mala som pri každej jeho správe buď motýliky alebo zimomriavky. Hoci som tušila kto sa skrýva za touto prezývkou. Do posledného okamihu som myslela, že sa mýlim. Po tom zistení som uvažovala, čo sa mu asi odohráva v hlave.

Tento príbeh by sa mal stať povinným čítaním pre základné a stredné školy, ale aj pre rodičom, aby zistili čomu čelia ich deti na internete.

Určite si táto kniha zaslúži viac pozornosti.

Veľmi pekne ďakujem autorke za prejavenú dôveru a zaslanie knihy na spoluprácu.

internetová komunikace

2021  92%Iba s tebou
2021  90%Raz sa uvidíme
2023  95%Fantóm z internetu
2021  92%Bez teba
2014  60%Adonis v tričku

Kniha Fantóm z internetu je v