vivalamuff Online vivalamuff komentáře u knih

Ohněm a mečem Ohněm a mečem Henryk Sienkiewicz

Nadčasové dílo. Sienkiewicz si mě tímhle dílem získal. Amen. Málokdy se mi stane, že mám hned několik oblíbených postav v ději. Nebo že fandím srdnatému záporákovi (Jurko Bohun) více než zbožnému dobrákovi (Jan Skrzetuski). Pan Zagloba je postava naprosto fantastická, pan Podbipięta zase dojemná - hlavně jeho neslavný konec. Malý a šikovný rytíř Wolodyjowski, který vystupuje i v dalších dvou románech, mi kupodivu nikdy k srdci nepřirostl. Sama netuším proč. O ženské postavy tu také není nouze, ale kněžna Helena vede ve všech směrech, protože je tak krásná a pro svou lásku a záchranu obětovala i ty vlasy :-D, stejně jako zlá čarodějka Horpyna, protože když se ta objevila na scéně, přísahám, po těle mi běhaly zimomřivky.
Některé pasáže jsou v knize k pláči, nad jinými se člověk od srdce zasmál - tady jednoznačně vede důvtipný Zagloba, který se prostě rád podívá na dno sklenice. Je tu kombinace všeho. Rovněž se mi líbil dobře popsaný střet rozdílný světů ukrajinských kozáků a polských husarů, pro něž rytířská čest znamenala totéž co pro kozáky svoboda. "Takže Bratři, komu je kozácká sláva milá za mnou!"
PS: V roce 1999 byl podle knihy zfilmován i film - dle mého soudu výborný, navíc se docela věrohodně držel dějové linie. I když jsem se opět divila, že si Helena vybrala Jana, a ne Bohuna, který by pro ni položil i svůj život! To se o Janovi nedalo říct... Ten se totiž striktně řídil rytířských zásad a měl být vzorem/ideálem pro tehdější polské čtenáře.

24.07.2016

Egypťan Sinuhet: Patnáct knih ze života lékaře Egypťan Sinuhet: Patnáct knih ze života lékaře Mika Waltari

Není divu, že je Egypťan Sinuhet jedna z nejlépe hodnocených knih. Román je velmi čtivý a fantasticky dobrodružný. Chvíli si musíte zvyknout na styl psaní, ale stojí to za to. Waltari si se Sinuhetem skutečně vyhrál... postavy jsou propracované, děj neméně. Dozvíte se opravdu hodně o životě Egypťanů i o jejich myšlenkových pochodech. Asi největší zajímavostí pak je, že Mika Walteri v Egyptě ani nikdy nebyl, a stejně dokázal tak dobře vystihnout podstatu tehdejšího světa.
PS: Doporučuji i další Waltariho díla, především pak Tajemného Etruska.

24.07.2016

Bratia Karamazovovci Bratia Karamazovovci Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Jedna z mých nej knih, a nejnom pro to, že pana Dostojovského považuji za literárního génia. Dokonalý sloh, dokonalá logika. Dílo je neuvěřitelně obsáhlé, vyskytnou se tam - hlavně zpočátku - nudnější pasáže, ale má to své opodstatnění. Nemůžu ani říct, který z bratrů Kamarazových mě nejvíce vzal za srdce. S postupem stránek se to totiž neustále měnilo! Kniha stojí za přečtení :-) vhodná je však pro zkušenějšího čtenáře, který už má něco načteno - myslím z klasiků, protože jinak riskujete, že to prostě nedočtete :-P

24.07.2016 5 z 5

Lesk a bída kurtisán Lesk a bída kurtisán Honoré de Balzac

Literární skvost. Tuhle knihu je radost číst. Všimněte si, jaký jazyk spisovatel užívá. Málokdo to takhle umí. Snad jenom ruští spisovatelé jako Dostojevskij a spol. Děj je poutavý, některé postavy jsou strašidelné už jenom ve své podstatě - Evropa, Asie nebo pan abbé Herrera. Ester jsem si nemohla oblíbit, nechápala jsem ji. Stala se z ní pouze taková figurka na šachovnici, stejně jako Lucien. Jeho charakter byl svým způsobem ještě horší než u našeho falešného kněze, protože se skrýval za maskou hezoučkou mladíka, vlezdoprdelky. Zakončení knihy bylo tím pádem vcelku pochopitelné...

24.07.2016 5 z 5

Brněnské Židovky Brněnské Židovky Naďa Horáková

Kniha mě svým způsobem zklamala. Zaprvé ani nevím, proč se jmenuje Brněnské židovky. Je to narážka na Hester a Nobu? Jejich příběh je vlastně jenom taková vsuvka do celého děje. Kdyby se kniha jmenovala Brněnští židé, tak bych to pochopila, ale takhle mi ten název nedává smysl. Což ale asi není podstatné. Podstatné je, že děj se odvíjel strašně rychle. Byla tu nějaké zápletka a ta se během další stránky hned vyřešila. To mě mrzelo. Chybělo mi pak napětí a chvílemi jsem se i nudila. Navíc žádná z postav mi nepřirostla k srdci. Možná i proto, že jich bylo hodně a žádná nebyla popsaná do hloubky. Kapitoly samy o sobě byly krátké. Někdy jsem se ani nenadála a už jsem četla zase o něčem jinám, popř. o někom jiném. Dávám tedy tři hvězdičky.
Přesto, abych nebyla jenom kritická, musím přiznat, že paní spisovatelka používá hezkou, spisovnou češtinu, čehož si vážím. Zkusím další díly. Třeba budu ještě překvapená :-)

09.07.2016 3 z 5

Králův rytíř Králův rytíř Shannon Drake (p)

Knihy od S. Drake jsou fakt na jedno brdo. Hlavní hrdinka, která se i v tomto díle musí vdávat proti své vůli, je většinou tvrdohlavá a umíněná dědička nějakého ohromného panství s móresy malého dítěte. Mění se pouze čas a místo děje... strašná škoda. Navíc tahle kniha mi přišla jako směs všeho možného i nemožného. Nemělo to spád, bylo to takové vaření vody z ničeho. Takže dávám tři hvězdičky - prostě průměr. Stále ale nemohu dopustit na některé knihy jako je Ondina nebo Princezna ohně! Jsou to však starší exempláře. Řekla bych, že s přibývajícími roky dochází paní spisovatelce dech...
PS: A ještě bych dodala, že osud Dara a Anny mě zaujel mnohem více než hlavních hrdinů. A to je něco, co by se v dobré knížce asi nemělo stát.

29.06.2016 3 z 5

Do svítání tvá Do svítání tvá Teresa Medeiros

Závěrečné rozuzlení na konci nemělo chybu. Bylo to pro mě strhující překvapení. Kniha je opravdu moc hezká, předčila mé očekávání.

07.05.2016 5 z 5

Předvečerní láska Předvečerní láska Lisa Kleypas

Tuhle knížku jsem si přečetla na doporučení. A neudělala jsem chybu. Dopisy mezi hlavními hrdiny byly plné citu a něhy, takové pohlazení na duši, a celému příběhu dodaly šťávu. Přesto musím jednu hvězdičku ubrat. Děj od poloviny poněkud pokulhával. Zkrátila bych ho tak o 40 stran...

07.05.2016 4 z 5

Hrej hráčem Hrej hráčem Emma Hart

Jedním slovem katastrofa! Děj neskutečně naivní, nereálný a hlavně nelogický. Pochybuju, že by se taková "hodná holka" dala propůjčit k onomu dost ošklivému plánu. Nejde ani tak o něj (Bradena), ale o ni a o její city a tělo. Nejsem prudérní, ale co je moc to je moc.
Každopádně jde vidět, že je autorka ještě neskutečně mladičká...

07.05.2016 odpad!

Láska a česť Láska a česť Jana Pronská

Autorka píše velmi poutavě. Kniha se mi líbila. Byla mi blízká i tím, že se děj, třebaže trochu naivní, odehrává v našem slovanském prostředí. Rozhodně stojí za to, si knížku přečíst. Žádná romantická duše nebude litovat.

06.05.2016 5 z 5

Bellagrand Bellagrand Paullina Simons

Já jsem zklamaná. Pořád mi v knize něco chybělo. Například to, jak se Gina s Harrym seznámili. Prostě jsem se celou dobu nedokázala začíst.
Později jsem zjistila proč. Brouzdala jsem se po webových stránkách spisovatelky a narazila na takové menší překvapení... Před touto knížkou je ještě Children of Liberty, který zachycuje příběh Giny a Harryho ještě před Bellagrandem. I to jak se Gina v roce 1899 dostane do Ameriky. Škoda, že tenhle díl nebyl přeložen jako první. Možná bych pak pochopila, proč se Gina do Harryho zamilovala. Já jsem na něm neshledávala vůbec nic pěkného. Choval se jako osel a to nejenom k ní.
Taky se přiznám, že některé pasáže mně byly silně proti srsti. Možná je to i díky tomu, že jsem dopředu věděla, jak tragicky to celé dopadne. Na druhou stranu... kdyby i se svým synem nepřijeli do Sovětského Svazu, nikdy by Alexandr nepotkal Taťánu...

05.03.2016 3 z 5

Měděný jezdec Měděný jezdec Paullina Simons

Jedna z nejlepších knih vůbec! Za posledních dvanáct let jsem ji stihla přelouskat už 4x. Příběh je krasný a dojemný, především však velmi emotivní.
První díl je určitě nejlepší, druhý a třetí už pokulhává, ale stejně jde o nadprůměrný román. Láska mezi Taťánou a Alexandrem je nesmrtelná.

24.02.2016

Chamtivost Chamtivost J. R. Ward (p)

Mně se tahle série líbila mnohem více než Bratrstvo. Mělo to spád. Strašně jsem si oblíbila Jima i ostatní hrdiny Padlých andělů.

17.01.2016 5 z 5

Tajemství porodní báby Tajemství porodní báby Sabine Ebert

Mně se to líbilo. Není to typická romantika. Rozhodně jsem ráda, že nežiju ve středověku. Někdy jsem chtěla řvát nad tou strašnou nespravedlností, která se Martě a Chtistianovi udála...

Dívka, již jsi tu zanechal Dívka, již jsi tu zanechal Jojo Moyes

Tahle kniha je moje nej od J. Moyes. Strašně jsem Sophii fandila a celou dobu doufala, že to dobře dopadne. Člověk si také při čtení uvědomí, co všechno v životě máme a čeho si neceníme... tedy většinou. V originále vyšel ještě prequel k této knížce. Ve volném překladu - Líbánky v Paříži. Taková malá chuťovka na maximálně čtyři hodiny. Ale moc hezká. Doufám, že to někdy vyjde i v češtině.

Jeden plus jedna Jeden plus jedna Jojo Moyes

Tahle úžasná knížka mě dokázala rozesmát i rozesmutnit. Jojo Moyes je prostě vynikající spisovatelka. Četla jsem od ní každou knihu, která vyšla v češtině nebo slovenštině a nikdy jsem nebyla zklamaná. Za mě jasných pět hvězdiček.

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Kniha, která vás vezme za srdce.

04.12.2015 5 z 5

Lucrezia Borgia - Dcera ďábla Lucrezia Borgia - Dcera ďábla M. G. Scarsbrook

Hezká, čtivá kniha. Autorce bych vytkla pouze jednu věc. Vůbec se nesnažila řídit historickými fakty.

04.12.2015 3 z 5

1813: Válečný požár 1813: Válečný požár Sabine Ebert

Jedním slovem úžasné. A taky poučné, někdy až příliš (autorka se striktně držela historických dat a událostí). Ovšem nenechte se odradit počtem stránek, protože příběh je ve své podstatě velmi čtivý - hned na začátku vás chytne a jen tak nepustí. Za mě pět hvězd.

04.12.2015 5 z 5