1813: Válečný požár

Bitva národů u Lipska v roce 1813, která zásadně změnila tvář Evropy. Evropa sténá pod Napoleonovou vládou. Po dramatické porážce Grande Armée v Rusku přecházejí Prusko a carská říše do protiútoku. Ve vykrváceném, válkou zdeptaném Sasku čeká mnoho lidí rozhodování, které neodvolatelně změní jejich životy. Je uzavřeno příměří a lidé čerpají naději. Ale v zákulisí si vládcové už dávno rozdělili Evropu mezi sebou, a vyvolali tak ohromnou bitvu u Lipska – do té doby největší válku na světě....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/259249/big_1813-valecny-pozar-YZQ-259249.jpg 471

Válečný požár 1.

Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: , Knižní klub

1813 Kriegsfeuer, 2013

Kniha 1813: Válečný požár

Nunynka
28.07.2020

Musím říct,že autorku obdivuji. Napsat takovou knihu,kde se skoro vše zakládá na pravdě a ještě do toho vložit románovou linku,to je opravdu úžasné. Čtivo trochu horší na soustředění a je tam moc postav na zapamatování,ale jako celek je kniha výborná!

rampapa
30.04.2020

Zamilivala jsem si Empírovou dobu a jakékoliv informace a knížku týkající se této doby si vzdy musim přečíst. A tahle knížka je krásné napsaný a dobře se četla. Knížku velmi doporučuji.

alka14
01.11.2018

Jelikož si moc z dějepisu ohledně Napoleonova období nepamatuji. Měla jsem na začátku problém se orientovat ve jménech a národech. Jinak příběh ušel. Přečetla jsem i druhý díl. Ovšem série o porodní bábě se mi líbila víc.

tinka1974
18.10.2018

Trochu zklamaná. Porodní Bába byla super.Tento romám byl na mě moc historický. Hodně fakt, škoda, že nebyly rozvedeny do příběhu. Čekala jsem, že půjde o příběhy lidí na pozadí války a ono to bylo přesně naopak. Řádila válka a sem tam se vložil příběh. To mi ale nezabrání přečíst si další díl, protože mě zajímá, jak to dopadne s Henrietou

woodward
21.09.2018

O "dějinném směřování" k bitvě národů u Lipska, o politických souvislostech, motivacích, stojícími za činy vládců bojujících zemí, i o tom, co a proč si o tom všem myslí obyvatelé Saského království, se v téhle knize člověk doví hodně - ale ne dost. Na můj vkus se paní autorka až příliš zaměřuje na příběhy a zážitky jednotlivců. Věřím, že, jak tvrdí v doslovu, to všechno jsou autentické momenty doložené a zdokumentované - jen se třeba staly jiným osobám než které si autorka vymyslela. Jen se mi zdá, že v historickém románu o slavné bitvě by autor neměl své ambice omezit na sdělení, že válka je zlá, špinavá, krvavá záležitost a válčící panovníci se ve svých rozhodováních řídí jen vlastní ješitností a svými sobeckými zájmy. V bezmála sedmisetstránkovém románu bych očekával, že autorka mnohem důkladněji seznámí čtenáře s celkovým pohledem na situaci politickou i vojenskou, do kterého pak lze vkládat jednotlivé linie lidských příběhů, ať už fiktivních nebo historicky potvrzených. Za to jí ovšem všechno to válčení nestálo. Podle mého soudu o utrpení lidí postižených válečným běsněním, pokud autor nechce čtenáři sdělit nic jiného, se dá napsat zajímavě (a dojímavě) i na nějakých 150 stránkách. Historický román by měl zachycovat historii a pod tím si doopravdy nepředstavuju vyprávění o tom, jak to tenkrát měli lidi ve válce těžký. Těžký to mají lidi ve válce vždycky; to není historie, to je permanentní skutečnost.

paja86
03.08.2018

Co se týče knih s popisem dějin a ještě dost do podrobností,tak to není můj šálek kávy...
Líbilo se mi,že se tam objevuje víc příběhů osob,kterých se válečné období týká i když třeba jen okrajově,že kniha není zaměřená pouze na vyprávění o minulosti...
Nejvíce mě oslovil příběh o Henrietě...
Ráda bych si přečetla další díl,abych se dozvěděla jak to /nejen/ s Henrietou dopadlo...

Dela111
28.07.2018

Přes dvě stě let po strašlivé bitvě u Lipska autorka vypráví jak k ní došlo a o co šlo ve skutečnosti. Podala celkový obraz vojenských operací a tajné diplomacie v jejich pozadí. Detailně vylíčila průběhy bitev a popsala válečné hrůzy (tak detailně, že mi z toho nebylo zrovna dobře a občas jsem měla slzy v očích). Skoro všechny postavy tohoto románu skutečně žily.
Sabine Ebert si zaslouží obrovský obdiv - aby byl románový děj naprosto historicky přesný, přečetla dle svých slov mezi dvaceti až třiceti tisíci stránek odborné literatury.
Kniha je skutečný unikát mezi historickými romány, ALE doporučuji pouze těm, kteří se zajímají o napoleonské války nebo těm, kteří se chtějí o této době dozvědět co nejvíce. Nejde sice o literaturu faktu, ale přesto román nebude bavit každého, těch historických dat je tam hodně a ubírá to takové té lehké čtivosti.

astroweb
12.01.2018

Musím napsat, že z počátku jsem měl se čtením dva problémy. První byl, že jsem se nemohl ztotožnit s černobílým vylíčením Napoleona a nemohl jsem se vyznat rozdílu mezi Sasy a Prusy. Knihu jsem proto odložil, ale nedalo mi to, vrátil se a dočetl a rozhodně nelituji. Není to sice Vojna a mír,ale spíš bych román přirovnal k Jihu proti Severu. Perfektní vylíčení válečných operací a zajímavé osobní příběhy románových hrdinů.