Vidlička Vidlička komentáře u knih

Všichni muži Kremlu - Stručná historie dnešního Ruska Všichni muži Kremlu - Stručná historie dnešního Ruska Michail Zygar

Balada, kterak přes slibný začátek různé okolnosti "donutily" všechny muže Kremlu vrátit se ke starému dobrému ruskému smýšlení. O to strašidelnější, že na rozdíl od roku 2016, kdy byla kniha napsána, vidíme, kam až to dospělo.

Z dnešního úhlu pohledu velmi vtipný Putinův citát o amerických postojích ke gruzínskému konfliktu z roku 2008: "Člověka nepřekvapuje jejich cynismus sám o sobě. Překvapuje míra tohoto cynismu, schopnosti vydávat bílé za černé a černé za bílé. Schopnost obratně učinit agresora obětí agrese a odpovědnost za následky svrhnout na oběti samotné."

A posledních pár odstavců opravdu doporučuju k bedlivému promyšlení. Nejenže shrnují knihu, ale i poslední dvě dekády ruské nejvyšší politiky... a opět vzhledem k dnešní situaci odhalují, že i když je Vladimir I. Hrozný ta nejdůležitější možná figura, není jediná...

06.05.2022 5 z 5

SAS - Příručka jak přežít SAS - Příručka jak přežít John Wiseman

Chca nechca musím jednu hvězdičku strhnout za zpracování knížky, ne za její obsah, tam si netroufám jakkoliv polemizovat s odborníky z nejodbornějších!
Překlad je tragickej (chobotnice a její tykadla), stylistika a gramatika jakbysmet. Knížka by taky zasloužila jiný formát, aby držela otevřená, když budu podle ní třeba smolit nějaký uzel. A takový ty barevný proužky na okrajích stránek, abyste mohli rychle nalistovat příslušný oddíl, by neměly být všechny v jedné výšce, ale rozděleny podle kapitol. Vím, jsou to blbosti, ale takový je holt můj dojem z knížky.
Jinak, klobouček před každým, kdo zkoušel i zkusil. Doufám, že nebudu nikdy muset, každopádně putuje do mého únikového zavazadla.

07.01.2022 4 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

"Neodejdu," zahučel krysař. "Je zbytečné odcházet, chceme-li se vrátit."

Ach! Lovestory jako prase, Hollywood by se na tomhle popásl.

Ten konec a Landa tomu dodali čtvrtou hvězdičku.

Každopádně doporučuji zhlédnout český loutkový film z roku 1985: https://www.csfd.cz/film/1120-krysar/prehled/.

14.05.2021 4 z 5

Kronika města Kocourkova Kronika města Kocourkova Ondřej Sekora

Jako dítě nadšená. Jako dospělý ale teprve člověk docení, že lidská blbost je neomezená :-).

27.04.2020 5 z 5

Paralelní světy Paralelní světy Michio Kaku

Jak to jenom všechno dokážou vymyslet, vypočítat a změřit?! Obdiv.
Můj druhý nejoblíbenější účastník Vetřelců dávnověku absolutně perfektně vysvětluje vše od vzniku vesmíru, přes jeho vývoj, až k několika možným koncům, se všemi možnými odbočkami paralelními vesmíry skrz červí díry i jinudy, s pomocí teorie strun či multiverza, a nebojí se i zafilozofovat na teologické téma, které k tomu neodmyslitelně patří.
Pochopí i absolutní jantárek i díky tradičnímu slovníčku a poznámkovému aparátu na konci knihy. A že si ohřívá i vlastní polívčičku? Proč by se nezapočítal ke všem ostatním fyzikům, kteří něco důležitého či přelomového vyfyzikovali...
Prostě lábuš!

22.10.2019 5 z 5

Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Díl 1-2 Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Díl 1-2 Jaroslav Hašek

"Člověk by chtěl být gigantem, a je hovno, kamaráde."

11.03.2019 4 z 5

Dneska už se tomu směju Dneska už se tomu směju Adina Mandlová

Jóóó, stará dobrá Adinka! Je s ní holt sranda jak ve filmu, tak na stránkách téhle opravdu zábavné a čtivé knížky, ačkoliv si v životě prožila i megahafo toho špatnýho. Samozřejmě jeden neví, kde končí skutečnost a začíná samopřibarvování, ale je mi to fuk. Týhle holce to odpouštím, už jen proto, že mám pocit, že jsme si dost podobné - nesmírně fťypné, krásné, šarmantňý, yntelygentní, úspješné a... a... vůbec!

31.10.2018 4 z 5

Slepičí krok: 111 fejetonů ze zvědavosti Slepičí krok: 111 fejetonů ze zvědavosti Rudolf Křesťan

Semování a tamování:
"Zkoušíme otevírat pravé dveře tam. Potom sem. Rumplujeme jimi, a když neuspějeme, posléze jimi ještě ramplujeme. Slovník spisovného jazyka českého připouští oba tvary. Jsou-li veřeje přesto neoblomné, začneme obtěžovat dveře levé. Stejným způsobem a se stejnou vehemencí. Tam se do chňapadel opíráme. Sem taháme. Tamování je náročné, semování neméně.
Specifickým případem jsou dveře na Slovensku, kde nápis ŤAHAŤ má tu zvláštnost, že při četbě přes sklo znamená přesně totéž z jedné i z druhé strany."

Pan Křesťan je nekřesťansky vtipnej a geniální, má přesně můj šálek humoru, a jde okamžitě do mých oblíbených. Ó, jak lituju, že jsem se k němu pročetla až teď! Ale neva, mám se aspoň na co těšit, protože toho napsal habakuk.

29.01.2024 5 z 5

Dobrou a ještě lepší neděli Dobrou a ještě lepší neděli František Nepil

Nepilovo povídání o naší zemi by se mělo číst mláďatům v hodinách občanské nauky. Slzydoočívhánějící.

Pohlazení po duši v tomto případě není klišé ale skutečná charakteristika Františkova vyprávění.

Ještě že toho Myšák napsal tolik!!

10.01.2024 5 z 5

Mrtvé duše Mrtvé duše Nikolaj Vasiljevič Gogol

Ach ta ruská satira, to je prostě přesně můj šálek вареньего! Nesmírně jsem se bavila.

Myslím, že spravedlivě se dá hodnotit pouze první, dokončený díl, který by byl pro mě ale, stejně jako Dantovo peklo, ten nejlepší z trojice. Nástin druhého dílu byl už zbytečně mravokárný a na hrdinovo obrácení vůbec nedošlo, protože si bohužel pro Nikolaje Vasiljeviče sáhlo před dokončením tohoto opusu jeho vlastní peklo...

05.12.2023 5 z 5

Pád Gondolinu Pád Gondolinu J. R. R. Tolkien

Co říct?! Středozemě není nikdy dost. Díky, Christophere!!

Ale už ne díky Argu, které má u všech knížek z této Tolkienovské řady špatné stránkování u ilustrací, což považuju za šlendrián.

01.09.2023 5 z 5

Mimozemšťané v Guslaru Mimozemšťané v Guslaru Kir Bulyčov (p)

Ha! Ha! Haaaaa!!!! Tak to bylo úžasný! Vtipný, chytrý, milý a tak pozemský! Nejvíc jsem se chlámala tomu, že se Guslařané nikdy příchodu emzáků nedivili, ba naopak měli radost z možných vědeckých přínosů. I satira může být laskavá. Bravo, Kire!

24.08.2022 5 z 5

Po Praze chodím... Po Praze chodím... František Nepil

Člověk má chuť hned tam běžet a pokoukat se na všechny ty hospůdky páně Nepilovýma očima! Kdyby byl ještě víc nakloněn i truňku, připomínal by svou láskou komisaře Ledvinu z Adély...

06.01.2022 4 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Mám ráda Ebena, jeho způsob myšlení a jeho frky. Osobně bych vytrhla, jak radí, asi jen tak dva fejetónky. Moc milý a hezký čtení!

25.12.2021 5 z 5

Co ryba ví? - Vnitřní život našich vodních příbuzných Co ryba ví? - Vnitřní život našich vodních příbuzných Jonathan Balcombe

Před blížícími se Vánocemi bych knížku doporučila přečíst opravdu každému, ale i zde platí, že si jí přečtou nejspíš ti, co to "nepotřebují". No nic... Mě nejvíc zaujaly veškeré ty pokusy, kterak vyzkoumat jak rybky to a ono, a hlavně jak mnozí z těchto pokusníčků dopadli (mrtvě/živě/vypuštěně...). Autorův láskyplný způsob vyjadřování mi, přiznám se bez mučení, vháněl slzy do očí, protože holt pro veškerou žoužel (šupinatou, chlupatou i jinou) já mám slabost, a když to s ní někdo taky myslí dobře, jsem naměkko. Knížka, ač má jednoduchou populárně naučnou formu, je plná faktů, zajímavostí, nejnovějších poznatků a Nema, což mi přišlo dost zábavný! Méně jsem se bavila, když došlo na čísla, ale takhle na zvracení je mi z veškerý lidský nadřazenosti a neskromnosti... Ó, já svatá, vidím to sama, jak tenhle komentář zní, ale nějak si nemůžu pomoct. Každopádně knížka super!

03.11.2021 5 z 5

Propletený život Propletený život Merlin Sheldrake

Očivykulující a mozkorozcvičná halda informací! Sympaticky osobním způsobem nám Merlin (Merlin! :-DD) dá nahlédnout do fascinujícího světa, který se vymyká dosavadním vědeckým škatulkám a vůbec lidskému nazírání na svět. Být pár dní houbou by rozhodně byl strašně zajímavý zážitek.

24.09.2021 5 z 5

Já, Jára Cimrman Já, Jára Cimrman Jiří Šebánek

"Bylo to poprvé v životě, kdy jsem poznal, že býti výjimečný znamená býti neoblíbený."

Génius, nekompromisní obhájce nelidských práv a zakladatel synchronizovaného plavání za doprovodu spousty fotografického doprovodného materiálu nikdy nezklame.

Podle mě nemáme jen jednoho Cimrmana, neboť géniové jsou všichni ti pánové, kteří ho "objevili" a pochodeň jeho díla třímají a nesou stále dál. Vivat!

14.05.2021 4 z 5

Obyčejný život Obyčejný život Karel Čapek

Masterpiece!

Nevěděla jsem, že to ostatní vnímají přesně jako já! Úleva? Jistě, nejsem aspoň takový magor... ale zase taky nejsem tak výjimečná, jak jsem si myslela... Ale jsi, neboj, říká Ta, která...

21.12.2020 5 z 5

Muž se psem Muž se psem Zdeněk Jirotka

Jak to, že tohle ještě nikdo nezfilmoval?! Mohla by to být stejná pohodička jako Saturnin. Inteligentní (Archimédes/Marat/Alžběta) i situační (honička s kotlíkem) a hlavně veskrze anglický humor v českých reáliích. Sympatický zloduch se smyslem pro jakoukoliv srandu Marescu, sympatický (a kupodivu) chytrý Watson, sympatická (výjimečně, protože tyhle krásný a chytrý slečny bejvaj většinou pěkný důry) slečna Kadlecová, sympatický asistent pan Červinka, sympatický rozvážný vyšetřovatel pan Kavaňas, a nakonec i ten Teston byl docela sympaťák - tohle je prostě TAK POHODIČKOVÝ ČTENÍ podle mýho gusta, že prostě musím dát pět.

29.10.2019 5 z 5

Kniha – přítel člověka, člověk – přítel knihy Kniha – přítel člověka, člověk – přítel knihy Mirko Ryvola

Proč, proč, proč jde dát jen pět * ?!?!

Knižní čtvrtky; doba, kdy byl nedostatek knih; knižní zasilatelství a jejich přešlapy - nádherná nostalgie! Poučení v podobě citátů a knihtiskařského řemesla. A hlavně pisatelské dovednosti rozhořčeného národa či nebohého studentstva! To vše doplněno kreslenými frky našich nejlepších kreslířů. Jedním slovem DOKONALOST. A ještě dvěma slovy NEHORÁZNÁ PRDEL! :-D

22.03.2019 5 z 5