Po Praze chodím...

František Nepil vypráví o známých pražských hospůdkách a vinárnách, starých domech a domovních znameních. Text doprovází ilustrace Ivana Svatoše.

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/111385/po-praze-chodim-hRs-111385.jpg 4.639

Kniha Po Praze chodím...

Widow Embalmer
24.11.2019

U této knížky jsem zažíval příjemné pocity uvolnění. Nutno tedy dodat, že jsem ji na etapy celou přečet na záchodě, ale kromě fyzické úlevy docházelo určitě i k psychické rehabilitaci, určitě jo. Je to taková ta knížka, jejíž krása spočívá v její zbytečnosti. Je plná milých, jemných a literárně něžných malých příběhů a poznámek, postřehů a sdělení. Je to ten typický projev gentlemana u krbu a sklenky brandy, po náročném dni práce, kdy už se jen tak nezávazně konverzuje, už se odpočívá, nikdo se za ničím nežene a prostor dostává vzdělaná a něžná mysl, která má touhu pohladit sdělením, které není ničím závažné, o to více je ve své lásce k tématu kouzelné. Vlastně jsem se nic důležitého nedozvěděl, přesto jsem se od knihy a pak i od prkýnka jen ztěžka odtrhával.

evelýny
24.11.2019

Tak nenápadná kniha a probudila u mě tolik vzpomínek...
Připomněla mi ,,mládí nevybouřené" a pak při jejím čtení nešlo nevzpomenout na mého dědu, také Františka.
Ten první o hospůdkách a vinárnách psal, ten ,,můj" v nich pracoval, ale jeho vyprávění až tak poetické nebylo, nicméně nás děti nesmírně bavilo.
Zajímavost: O jedné restauraci - vinárně pan Nepil píše jako o šantánu. Moje babička o ní mluvila vždy jako o pajzlu. Oba dva měli na mysli restauraci U Pavouka.

P.S: Dnes již své oblíbené vinárničky nenavštěvuji. Nemám ráda, když jsem v nich cizincem... Raději si o nich čtu a nostalgicky vzpomínám na léta minulá, vyjde to, zatím, levněji... )

jprst
02.10.2019

Pro pana Nepila a jeho vyprávění snad ani nelze jiné hodnocení provést.

pingu1
09.04.2019

Půvabné, milé, laskavé čtení, pohlazení po duši, jak to umí snad jen pan Nepil :-) Knížka je malá a útlá, ale v kombinaci s krásnými ilustracemi na chvilku zapomenete na dnešní hektickou dobu a můžete se ponořit do nostalgie staré Prahy ...

Boogie007
21.02.2019

Když jsem knížku objednávala, tak jsem ani moc nepátrala po popisu. Samotný autor už byl pro mě zárukou. Když mi knížka přišla, tak jsem se trochu ulekla, když jsem zjistila, že tématem by měly být pražské hospody, restaurace, vinárny. Ale stačila už jen první část, abych se zase "odlekla" a v klidu si mohla užívat krásný poetický popis historie nejenom samého předmětu, ale i okolí, k tomu se dozvídat zajímavosti o pražských znameních, atd. atd. A protože mě to tak zajímalo a nejsem z Prahy, tak jsem zabrousila na internet a kontrolovala si, zda jsou všechna zmíněná zařízení stále v provozu. Jsou :-).

Česneksmedem
19.09.2018

Pokud jste někdy poslouchali vyprávění Františka Nepila, tak vás jeho charakteristický hlas doprovází i při čtení jím napsaných knih. A to čtení je terapie a pohlazení na duši, které je v tomto případě bohužel velice krátké. Takřka kapesní formát vás provede po pražských vinárnách a kavárnách s bonusem v podobě historických souvislostí. Poprvé kniha vyšla před více jak třiceti roky, a to díky řediteli Restaurací a jídelen, kterým byl pan Majer. Ten ji využíval jako dar návštěvníkům v některých pražských vinárnách a kavárnách (samozřejmě měl šťastnou volbu s výběrem spisovatele).
V knize se například dozvíte, jak hnůj zachránil dvě osoby před rozplácnutím, jaká barva a jaké číslo dominuje v pojmenování těchto pražských podniků, kde popíjel kat Mydlář, nebo že se na impregnaci stropních trámů používala volská krev. Teoreticky by se mohlo zdát, že dnes je takovéhoto přípravku nedostatek, ale tím bych si nebyl tak úplně jistý.

JointlieKat94
11.02.2018

To bylo miléčtení, pan Nepil mi krásně vylíčil atmosféru minulých let.. jako bych byla s ním, a ty stropy a domy viděla a pozorovala vedle něj. Moc krásné čtení. :)

Briv
03.09.2017

Bylo to moc laskavé čtení, kterým jsem se dostala do Prahy a procházela se tam společně v Františkem Nepilem. Moc příjemný zážitek - děkuji za něj.