Vidlička Vidlička komentáře u knih

Spasitel Spasitel Andy Weir

Už vím, proč mám ráda sci-fi. Protože je jako já. Nabité vědomostmi, které ale většinou k ničemu nejsou; když filozofuje, je sice trochu nudné, ale to holt k tomu patří; většinou seriózní, ale taky to umí pěkně rozjet, a kde sakra bere ty šílený nápady...; ne každej ho snese, ale kdo už jo, ten ví, že je mega šťavnatý a zajímavý!

Ne každé sci-fi je ovšem bezezbytku jako já, Spasitel třeba nebyl nudnej ani na jediném řádku! Miluju navíc tyhle "vědecky-vysvětlovací" kousky, kde se toho ranec dozvím. Ryland i Rocky byli naprosto úžasní a Andyho obdivuju - kam on, ku*va, na to chodí?! Doporučuju všema pěti končetinama!

"Porušil jsem vnější buněčnou stěnu nanoinjekcí."
"Šťouchal jste do něj tyčkou?"
"Ne!" bránil jsem se. "Vlastně ano. Ale bylo to vědecké šťouchnutí velice vědeckou tyčkou."
"Trvalo vám dva dny, než vás napadlo do něj dloubnout."

"Teď musíme počkat, až se probere počítač."
"Pospěš."
"Dobře, budu čekat rychle."

"Jsem císař Kómatius. Poklekni přede mnou."

14.04.2023 5 z 5

Tomu se říká mistrovské umění. A mluvím teď o Solženicynovi nebo Šuchovovi? On ne každý umí popsat den v gulagu tak, že to vyzní celkem pozitivně, a ne každý umí přežít den v gulagu tak, že to vypadá celkem ucházejícně. On se ale každý den nepodaří schrastit dvě šlichty nebo tabáček, a ne každý je takový čiperný pozitivník jako Šuchov. A těch dnů nebylo tři tisíce šest set třiapadesát ale celkem milióny a milióny za všechny zničené osudy. Díky, Alexandře Isajeviči, že jste nám představil Ivana Děnisoviče. A díky vám, Ivane Děnisoviči, že jste i za takové bídy dokázal vyloudit na rtech čtenáře úsměv - na mých teda určitě.

15.07.2019 5 z 5

Spolčení hlupců Spolčení hlupců John Kennedy Toole

Ještě pochopím, že kdo sáhne po této knize náhodou bez bližšího výběru, nepochopí, která bije. Ale jak může někdo, kdo si ji účelově vybere jako humoristickou, nenajít nebo nepochopit tu neskutečnou poklonuvyžadující záplavu neuvěřitelně inteligentního a přesto i komicky směšného humoru?! Asi jen takový člověk, z kterého si dělá legraci i kniha sama nejen dějem ale už v názvu... Omlouvám se za urážlivá slova, ale je to tak. Dávám pět hvězdiček, protože toto je opravdu perla, pro které jediné je mám vyhrazené. A dalších pět za geniální překlad, kde se jistě pan Kořán báječně vyřádil. (Pro rejpaly: Nejsem takový génius, za jakého se zde vydávám - taky jsem do tohoto skvostu musela dozrát a dala jsem ji až napodruhé)

18.05.2017 5 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Aš nazg durbatulûk, aš nazg gimbatul,
aš nazg thrakatulûk, agh burzum-iši krimpatul.

Pomalé čtení svírané úzkostí, ale když se odváží i ten nejmenší, naděje neumírá.

Láska na celý zbytek života.

20.02.2024 5 z 5

Lovci mamutů Lovci mamutů Eduard Štorch

To je zajímavý, že podstatný věci neudržim, ale třicet let si pamatuju čeho je zkratka Kopčem! Každopádně až na drobný rozpory v tom, že tehdejší lidé neuměli moc mluvit a pak v některých dialozích rozprávěli jak o život, je knížka super truper i po takový době! Dobrodrůžo, poučení (ano, já vím, výzkum od doby pana Štorcha pokročil) a jako vždy super ilustrace pana Buriana! Vykřičník, vykřičník, vykřičník!!!

Ještě musím dodat, že jako děcko jsem jim samozřejmě u každého "vynálezu" nebo rozvoje držela palce (a hlavně jim hrozně záviděla, když měli hody a váleli se přecpaný celý dny u ohně!), ale z mýho dnešního pohledu bych jim nejradši každý nástroj vyrazila z pracky a hybaj zpátky na strom. Vzpomínáte, jak z jednoho ze sídlišť museli odejít, protože z něho udělali regulérní smradlavou skládku? Typický. Co dodat...

16.10.2019 5 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Spousta supr faktů, bohužel absolutně neznámých.Nebylo by od věci zařadit do povinné četby, ovšem nejen školní ale i parlamentní atd... Rozhodně se začnu dívat jinak na "děti ulice" a vůbec. Autor (a překladatelka) měl nádherný označení a přezdívky pro všechny popisované, kéž by se jeho očima dívalo víc lidí. Ale celkový dojem z knihy u mě vyvolal opětovný pocit na zvracení, ne ovšem kvůli stromům a breberám ale kvůli největšímu viru na planetě - jistě víte, o kom mluvím...

Ještě doplním: už mě před nějakou dobou napadlo, co zmiňuje i autor, že i tak nevinná záliba, jako je čtení knih, vlastně zabíjí další obyvatele planety jen pro plezír, a hluboce se za to hanbím, ale gdyž já těm čtečkám ne a ne přijít na chuť (nehledě, že mi věčně něco padá na zem, tak by mi oproti papírový cihle asi dlouho nevydržela). Aspoň se utěšuju tím, že při jejich výrobě se určitě zaneřádí příroda daleko víc ;-).

10.09.2019 5 z 5

Zpěv drozda Zpěv drozda Walter Tevis

Možná aktuálnější teď než v době vzniku! Příběh nebo spíše svět tohoto příběhu má sice často nelogické trhliny, ale to autorovi s lehkým srdcem odpouštím, protože to není pro vyznění knihy podstatné. Každopádně mě zaujalo spousta myšlenek, některé obzvlášť jako paralela s dneškem:

- Je to strašný pocit. Být zamilován, to je opravdu strašný pocit.

- Bob zná skoro všechno, ale kdy a proč přestali lidé číst, neví. "Lidé jsou většinou hrozně líní." řekl mi. "Touží jenom po rozptýlení a po zábavách."

- Mladí lidé, s nimiž pracuji - pornohvězdy, vitální mladí režiséři soutěžních pořadů, specialisté přes zábavu, manipulátoři lidskými city, tvůrci reklam -, nemají tušení, co čtení je, a vůbec je to nezajímá.

- Současná demografie vykládá snížení počtu obyvatel planety mnoha různými, často zcela protichůdnými teoriemi. Nejpřesvědčivější obvykle uvádějí jeden nebo více z těchto faktorů:
1. obava z přelidnění
2. zdokonalování sterilizačních procedur
3. vymizení rodiny
4. stoupající zájem o "vnitřní" prožitky
5. ztráta zájmu o děti
6. všeobecná nechuť k převzetí jakékoli zodpovědnosti

Musím říct, že mě by vymizení většiny lidstva a neustálý rauš a nerušené soukromí teda ale vůbec nevadilo, ono to tak nakonec stejně asi dopadne, ale ty "čtecí negativa" mě rmoutí.

01.11.2023 4 z 5

Mikeš Mikeš Josef Lada

Jak může někdo nemít rád Nácíčka?! A přitom je to takovej snaženlivej mrňoulínek! Opravdu těžko říct, kterýho kocourka mít radši, oba jsou k zulíbání. Nejvíc mě fascinuje, jak jsou tam na sebe všichni hodní - já vím, je to jenom pohádka, ale člověk na to tak nějak už není dneska zvyklý... SPOILER: A i největší sígr knížky, Franta Kuldanů, je sice kluk pačesatá, ale i ten je nakonec dobrota sama. Přiznám se, že jsem Mikeše poprvé četla až teď, v pokročilém věku, ale naprosto mě nadchla a uchvátila. Jedním slovem KOUZELNÉ.

13.12.2017 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

(SPOILER) Nejdřív se budu plácat rukou do čela a trochu láteřit. Fascinuje mě, jak valná většina lidí díky tomuhle románu objevila perzekuci církve za komunismu. Hergot, to v životě nedávali ve škole pozor, nic nepřečetli, nepřepnuli nikdy na Dvojku?! Ale tak aspoň pozdě než nikdy...

Text je hezky sestaven, obzvlášť se mi líbí ty jakože oficiální zápisy a zprávy.

Ale ačkoliv život píše sebeneuvěřitelnější příběhy, tady jsou ty osobní linky hodně románový! Hlavně jak se všichni našli... A Lenin příběh je moc na sílu tlačenej, aby pro čtenáře hledala a nacházela... Prostě mi to připadalo v tomhle ohledu lehce trapný.

Celkově tedy záslužný počin, ale já se raději podívám na ČT i-vysílání na dokumentarní seriál Zakázaný bůh nebo jemu podobné.

10.02.2023 3 z 5

Mravenci Mravenci Bernard Werber

Nasmála jsem se sama sobě, když jsem vysvětlovala bráchovi o čem kniha je, a snažila se vyžvejknout správně, abych mu vysvětlila, jak mravenčí hrdinové mluvili, mysleli atd., aby to nevypadalo jako knížka pro děti Pavouček Provazníček (což je ale mimochodem pecka... když je vám 7...). Klobouček před autorem, protože podle mě dokázal perfektně zakomponovat vědecká fakta do beletristické čtivosti. "Mravenčí" část knihy mě móóóc bavila! Doufám, že mají u nás v knihovně všechny TŘI díly, víte jak to chodí... já jouda si to předem neověřila.

02.12.2020 4 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Jakej je rozdíl mezi trifidem nebo jakýmkoliv jiným živočichem a člověkem, když přece oba jednají především pudově? Ten, že my máme neustále plnou hubu humanity, inteligence a civilizace a stačí málo (nemluvím teď přímo o knize) a 99,9% lidí se chová hůř než ta zvěř. Čímž nechci říct, že já bych byla jiná, jo...
Lidstvo je prevít, na kterej je zatím i ta příroda krátká, ale už brzo se, doufám, vybije buď samo nebo konečně přiletí mimozemští stvořitelé a svými masivními biči tu udělají konečně pořádek, Rimmere.
Wyndham byl úžasnej filozof, pragmatik a prognostik (to trefil, že trifidy vyšlechtili Číňani :-)), příběh jako takovej je samozřejmě perfektní, ale mě se celou dobu dělalo na blití. Kde už je konečně ten slibovanej věk Vodnáře?!

16.12.2023

Víte, co je nejlepší na Hobitovi? Že vás ke čtení čeká ještě LOTR a Silmarillion a Nedokončené... a... a... a... ááá huráááá!!!

A komu by to nestačilo, ať zhlídne krátkometrážní komorní jednohubku Lov na Gluma (https://www.csfd.cz/film/256926-lov-na-gluma/prehled/).

03.03.2023 5 z 5

Muži ve zbrani Muži ve zbrani Terry Pratchett

Nebudu se moc rozkecávat, Pratchetta prostě miluju, jak je chytrej, moudrej, vtipnej a prefíkanej a tenhle díl se obzvlášť povedl!

Jsem knihovnice, takže si neodpustím citát. Ještě jsem se nerozhodla, jestli s knihovníkem souhlasím, ale něco do sebe to má! Mimochodem, myslíte, že existuje vůbec někdo, kdo tuhle postavu nemiluje?!

"Knihovník samozřejmě byl pro to, aby se všeobecně četlo co nejvíc, ale čtenáři jako takoví mu prakticky lezli děsivě na nervy. Na tom, jak neustále tahali knihy z regálů a opotřebovávali jejich slova neustálým čtením, bylo něco svatokrádežného. Měl rád lidi, kteří knihy milovali a respektovali a podle knihovníkova nejniternějšího přesvědčení nejlepší způsob, jak to dokázat, byl ponechat knihy v policích, na místě, které jim bylo určeno od přírody."

Ook.

10.01.2024 5 z 5

Soumrak dne Soumrak dne Kazuo Ishiguro

Já jsem stejnej trotl jako Stevens, tak jsem pro něj měla pochopení. Navíc, výchova dělá ranec, takže když jste vychován jako sluha, tak jako sluha taky myslíte. Dneska samozřejmě všichni hrozně víme, že osobní zodpovědnost bejt musí, přes to vlak nejede, ale šáhněme si na nos - kolik z nás dělá ve firmě, kde nám nejde úplně všechno pod nos, a přece neodejdeme... Každopádně ale úžasný psychologický náhled.

(taky si myslíte, že byl do slečny Kentonové přece jen trochu zabouchnutej??

16.05.2023 4 z 5

Hostinec U kamenného stolu Hostinec U kamenného stolu Karel Poláček

Už na první stránce jsem se málem rozbrečela dojetím, jak krásným slohem a neuvěřitelným vtipem KP disponuje! A jestli jste si mysleli, že film je mega vtipnej, tak kam se hrabe na knížku! Je toho v ní, jak už bývá obvyklé, asi tak desetkrát víc! Nemá cenu rozepisovat se, co všechno se mi líbilo, protože to byste četli do zejtra, ale nejvíc jsem se chlámala označování nezdárného Lubomíra jako "reparát". Tahle perla jde do mého zlatého fondu.

27.10.2022 5 z 5

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

"Moc-li pak stál ten pulóvr?"

Hláška za hláškou, nádherné dětství, nádherná knížka i seriál!

20.06.2022 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Ano, jsem ostuda, že jsem měla tu čest seznámit se s Geraltem z Rivie až skoro nad hrobem, ale lepší pozdě než nikdy, že jo.
Bavila jsem se nad chytrými propojeními s profláklými pohádkovými prvky. Nezbytný "oslík" Marigold a nebezpečná tajemná kráska nesmí po hrdinově boku chybět, a ke konci čím dál tím víc peprnější slovník korunuje tuhle klasiku. Fantasy starý dobrý školy (jak to vnímám já) jak má bejt. A hláška: "Hovno ti je po tom, zaklínači." tohle moje zasnoubení s Geraltem jen dotvrdila.

06.08.2020 4 z 5

Jak jsem vyhrál válku Jak jsem vyhrál válku Patrick Ryan

Kam se hrabe na Ernesta Adrian Mole! Oba překrásně přesvědčeni o své neomylnosti a pravdě :-))) Jen tady to má tu hořkou pachuť války...
Každopádně jedna z perel světové literatury. 5* jen tak nedávám...

25.05.2018 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Vydání Práh 2011:

Moje milovaná Kytice s kolážemi mého milovaného Miroslava Huptycha? Tomu říkám nakladatelský počin!!

20.09.2023 5 z 5

Protože nerada něco hledám na těch internetech, líbí se mi, že mi tato knížka předložila úhledný balíček možných teorií, všemožných vysvětlivek, děsuplných fotografií i nových informací, o kterých jsem doposud nevěděla. Nejvíc mě zaujaly ty o infrazvuku (Mansiji nazývaný Zlatá bába) a jeho účincích na živý organismus. Na to konto jsem se při diskusi s kamarádkou dozvěděla jiný "šokující fakt", i když z trochu jiného soudku: montéři radiových vysílačů nemají nikdy syny! To by chtělo ovšem důkladnou statistiku a výzkum... Ale zpátky ke knize. Ačkoliv tuhle hlášku nesnáším, tentokrát ji použiju - knížka se mi fakt dobře a rychle četla :-) A to tak, že jsem vždycky málem zapomněla vystoupit z metra. Jako drobné negativum zmíním podle mě nedostatečnou ozdrojovanost (ale to je asi moje zmlsanost z dnešní doby) a snahu o co nejvyšší počet stránek. Ale celkově dost dobrá knížka pro milovníky záhad. Čtěte, divte se a sžírejte se tím, že už se nikdy pravdu nedozvíme.

21.10.2021 4 z 5