Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Knihu s nezvyklým názvem Hobit vydal Tolkien v roce 1937 – vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla, války o Prsten moci, již zachytil v eposu Pán prstenů. Ten si získal miliony oddaných čtenářů, zprvu hlavně mezi mladými lidmi, a díky němu přišel ke cti i neprávem opomíjený Hobit. Svět Středozemě během těch dvaceti let získával celistvější a přesnější podobu, historii, mytologii, jazyky a písmo, písně a vyprávění, oživily ho národy i nárůdky rozličných plemen. A přece u kořenů tohoto tajemného i kouzelného světa stojí příběh, který se tváří jako pohádka: příběh o usedlém a požitkářském hobitovi jménem Bilbo, jehož život jednoho dne rozvrátí kouzelník Gandalf. Spolu s družinou trpaslíků ho pošle na výpravu, na níž pohodlného Bilba čeká to, čeho by se dobrovolně nidky nezúčastnil: dobrodružství mezi obry, elfy a skřety, o nichž do té doby jen slýchal. Malý, nenápadný, podceňovaný hobit na této cestě nejen získá pohádkové bohatství, kterým bude udivovat sousedy, ale k vlastnímu překvapení dokáže všem, že není takový budižkničemu – zachrání své druhy, unikne krvežízivým nepřátelům, oklame draka a dokonce zažehná hrozící válku. Barvité vyprávění, předehra k Pánu prstenů, která ale obstojí i jako samostatný příběh, a to nejen pro děti, ve svém strhujícím líčení činů a zážitků pohádkových bytostí nese i poselství platné i pro nás lidi: každý, i ten zdánlivě méně schopný, má na světě své místo a dostane příležitost ukázat, že je v něm víc, než se na první pohled zdá....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29753/hobit-aneb-cesta-tam-a-zase-zpatky-XJp-29753.jpg 4.67035

Pán prstenů

The Hobbit or There and Back Again (1968)

Dobrodružné, Fantasy, Pohádky
Vydáno:, Mladá fronta

kykiryki28

Tak, už jsem taky propadla kouzlu tohoto nádherného světa! Středozemě, hobiti, trpaslíci, Drak Šmak... Doufám, že budu mít příležitost si přečíst další knihy od Tolkiena!

veamertl

Středozemi, má lásko, myslím, že i kdyby se v tobě odehrávaly obskurnosti typu, že pan Hradoprdeláček, třeba napíše svoje paměti, stejně to budu číst. Dáš všemu úplně jiný rozměr. A navíc budu tajně doufat, že se Drak Šmak pochlapí a ukousne mu hlavu:) A na trůn u nás usedne třeba Bilbo, on tam stejně, zdá se, může být kdokoliv, takže když tam může sedět věčně podnapilý, chorobami sužovaný objímač stromů, proč ne hobit, koneckonců:)

werush

Od Tolkiena mě baví číst knihy nejvíc Pán prstenů který mě nadchnul a rozhodně si je přečtu znovu. Od Hobita jsem čekala nadšení ale trošku mě zklamalo že tam není víc rozvinut drak Šmak a bitva pěti armád.

trudoš

Román mého mládí, dospělosti a jednou i stáří. Příběh, který mi ve dvanácti letech otevřel brány do světa literatury, v němž žiji dodnes. Přitom si ale nemyslím, že by šlo o nadčasové vyprávění, z něhož by mohly čerpat inspiraci desítky generací. Prostě jen nádherně napsaná kniha, jež má šanci zaujmout v jakémkoli věku. U mě to byla shodou okolností ta, která z malého klučiny se solidní dyslexií nakonec udělala čtenáře se sto osmdesáti zářezy ročně, o stejném počtu komiksů nemluvě.
Předchozím prohlášením o „odkazu“ však nechci snižovat literární umění pana J. R. R. Tolkiena, který patří k mým nejoblíbenějším spisovatelům vůbec. Jeho fantazie je po profesorském způsobu domyšlena do nejmenších detailů a stylistika v případě Hobita lehká, až hravá. Dobrodružství malého Bilba, čaroděje Gandalfa a třinácti trpaslíků je natolik proměnlivé, napínavé a uhrančivé, že mě nikdy nepřestane fascinovat autorova schopnost napasovat tolik děje do tak malého prostoru. Doslova nejlepší kniha mého života.

skyline

Nechápu proč jsem tak dlouho otálela se čtením. Nádhera!

makke

Přečtení této knihy jsem si dala jako domácí úkol, neboť jsem usoudila, že jsou-li knihy od J. R. R. Tolkiena tak vysoce hodnoceny širokou čtenářskou základnou, měly by se asi stát součástí mého všeobecného knižního povědomí. Knihu jsem si přibalila na dovolenou a zvládla ji za dvě odpoledne. Stála za to. A neboť jsem nedotčena filmovou verzí, těším se, co mi přinesou další knihy tohoto autora.

TimeLord

Klasika :)

luciekla

Muj prvni Tolkien. Nebylo to vubec spatne, ale uplne jsem se nezacetla. Mozna kdybych Hobita cetla driv, mozna to byly ty dlouhe popisy... Slusne 3.5 hvezdicky.

Maria95

Dobře napsána kniha, která vtáhne člověka do děje..prvně jsem se zdráhala číst Tolkiena, ale jak vidím, byla to chyba

milos3533

Film jsem nedal, ale kniha SUPER.

lushi

Tolkienovým fanouškem už se asi nestanu, v dětství / dospívání mě naplno pohltil svět Harryho Pottera, k Tolkienovi jsem se dostala až teď. Hobit je krásný příběh, některé postavy vynikají úžasným charakterem, celý svět mi připadal propracovaný do detailu. Ale z nějakého důvodu mi nevyhovoval styl vyprávění (možná by to v angličtině bylo lepší...). Takže hodnotím jako opravdu pěknou knihu, která stojí za přečtení, ale vím, že k další knize si budu hledat cestu hodně dlouho.

LadyD

Nějakou dobu mi trvalo než jsem se do knihy začetla, ale pak to šlo ráz naráz a byl konec -_- ... Tolkienovi knihy si vždycky přečtu ráda, takže budu asi pokračovat..

adramelech

Dobrá četba pro mládež, napsaná s velkou invencí a elegancí. Tolkien je nepochybně velmi slavný autor, protože svého času vystavovali ve výloze jednoho pražského knihkupectví kromě jeho knih i jeho šle (kšandy). Ty byly ovšem neprodejné.

RyonMathrin

První návštěva ve světě Středozemě... když ještě byl samotý název Středozemě a její idea jen hudba budoucnosti. Příběh je v zásadě jednoduchý, ale je v něm toho tolik... statečnost, odhodlání, boj dobra proti zlu, cesta, která člověka (hobita) změní...a hlavně dobrodružství! V neposlední řadě mnoho kouzelných bytostí, které jsou tak pěkně napsané, že z nich fantasy vychází dodnes (elfové, orkové, trpaslíci, zlobři, vrrci...).
Pro ty, kteří se chystají na četbu trilogie Pán prstenů téměř nutný předkrm :-)
(mimochodem, zapomeňte na filmového Hobita, kterého by bylo potřeba hodně, hodně sestříhat, aby to alespoň trochu stálo za to)

špulo

This is FANTASY!!! Pre mňa je toto vzor čistokrvnej fantasy, v ktorej je všetko, čo k nej patrí. Čítal som to niekoľko krát. V češtine, aj v slovenčine. A mám aj anglický originál. Raz si prečítam aj ten;-)))

MarkettT

Dlouho jsem odkladala přečtení této knihy a musím říct ,ze to byla chyba. Tolkien ,byl opravdu jednička v popisováni děje a rozhodne jsem si ten příběh zamilovala víc než film, ale v hloubi duše ,jsem doufala, ze v knize Thorin nezemre, opět mi ukápla slza, dokonalý příběh!❤️

VeruB

Knihu Hobit jsem četla po docela velké pauze od přečtení Pána prstenů a po zhlédnutí filmů a musím říct, že kniha je napínavá plná akce od začátku do konce a velmi krásně a čtivě napsaná. Radost číst.

Tesinka_Laufey

Dlouho jsem Hobita obcházela a vůbec se mi do něj nechtělo...Od začátku jsem se od ní nemohla odtrhnout, ale místy byly popisy až moc zdlouhavé a otravné, a pak zase skoro žádné. Mrzí mě, že nijak zvlášť nepopsal vzhled trpaslíků...Třeba se konečně donutím přečíst i Pána prstenů.

juni

Hobit se mi líbil o něco víc než Pán prstenů. Přečíst knihy od Tolkiena je povinností každého milovníka fantasy.

dancadragneel

Vím moc dobře, že kniha byla psaná hlavně pro Tolkienovi děti a proto mě nepřekvapilo, že toto dílo je naproti Společenstvu prstenu trochu chudší o popisy a trochu příběhově jednoduchá. I přesto se mi příběh Bilba Pytlíka a jeho trpasličích společníků velmi líbil. Rozhodně lepší než spackaný film...

Leenah

Kniha mě úplně nepohltila, chvílemi mi přišla příliš dětská a stručná, chvílemi příliš popisná. Ale i tak jsem si čtení užívala, je to příjemná odpočinková záležitost a klasika, která bude dál zdobit moji knihovnu. Navíc Tolkienův fantasy svět miluji.

patrik0816

Mě se tahle mánie okolo Pána prstenů a Tolkiena obecně nějakým divným nedopatřením docela dlouho vyhýbala. Prostě jsem vždycky nějak měl smůlu a filmy jsem nezachytil v TV a pak jsem si je sám neopatřil. Říkal jsem si, že to tak dobré zase nemůže být.

No a na to, abych to šílenství pochopil, stačilo asi jen 10 stránek Hobita.

Gabux

Ať se snažím, jak se snažím, tak nejsem schopna přijít Tolkienovi na chuť. Pro mě jsou nepřekonatelné ty jeho zdlouhavé popisy, jak někam jdou.
Tolkien má můj obdiv za fantazii, ale kvůli popisům byla tahle kniha hotové utrpení.

D_yabel

"Tak schválně, co na tom všichni vidí..." takhle jsem k Hobitovi před šesti lety přistupoval. Netušil jsem, že mě zavede do nejúžasnějšího světa, v jakém jsem se kdy ocitl. Kniha, která ze mě udělala fanouška fantasy, za což jí patří má nehynoucí vděčnost.

Mruskulka

Je jasné, že jsem do Tolkiena musela dospět. Úžasný příběh hobita Bilba, který zažívá s trpaslíky jedno dobrodružství za druhým. Trošku mě mrzelo, že část s drakem byla krátká a celkem rychle zemřel, ale to je můj subjektivní pocit :-)

Mygli

Hobit, hobit poklad je dobyt..

Shindo

Hobita som najprv čítal ešte v tom bielom hrubom vydaní tuším z čias komunizmu a tak ma zaujal, že som hádam pol dňa nevyšiel z izby. Po pár rokoch (a absolvovanom Pánovi prsteňov) som si ho prečítal znova, tentokrát v "zelenom" vydaní.
Tolkien je pre mňa osobne jeden z najväčších spisovateľov, človek, ktorý dokázal "z ničoho" vytvoriť kompletný svet aj s prepracovaným jazykom a dejinami. Len sa smejem ak ho niekto porovnáva trebárs s Rowlingovou, ktorá mu nesiaha ani po členky.

Samotný Hobit sa čítal dobre a hoci bol viac "rozprávkový" než Pán prsteňov, to mu nijak neuberalo na kvalite a vážnosti. Jediné, čo ma sklamalo bol občas nešťastný preklad - "škriatok" namiesto "ork", "Gloch" namiesto "Glum" atp. No mohlo to byť aj tým, že som si najprv prečítal slovartovský PP.

Selendra

Krásná kniha, taková fantasy pohádka. :)

mia.com

Krásná klasika. Četla jsem jako dítě. A oblíbeným světem zůstane tento navždy :)

B-artX

Moc pěkná knížka. S odstupem času mě mrzí, že mi rodiče v dětství Hobita nečetli. Tehdy by se mi knížka velmi líbila- skřeti, elfové, Bitva pěti armád, trpaslíci a drak na pohádkovém pokladu by byli přesně něco pro mě. Musím přiznat, že jsem Hobita četl hlavně kvůli Pánovi Prstenů, na kterého jsem se dlouho chystal. Nyní jsem rozhodně rád, ze jsem si tuto milou knížku přečetl.
Jediné, co bych vytkl byla jistá zdlouhavost- knížku jsem četl stejně dlouho, jako jiné, třeba dvakrát delší knihy. Ale jsem spokojen, příjemných 83%. Knížku určitě budu předčítat svým dětem.