veverkaVv veverkaVv komentáře u knih

Čtvrtý díl série opět nezklamal. Vždy po přečtení dílu si nechávám určitý čas na vstřebání děje a usazení zážitků z četby a potom teprve po určitém čase si přečtu další díl. Jazyk spisovatelky je velmi příjemný pro čtenáře, vysvětlující, ale hlavně je podpořen mnohými reáliemi a obdivuhodnou znalostí doby. Anna Klevská zažívá velká trápení a obavy, ale také úplnou podřízenost rodině, systému aj. Těžko hodnotit, zda její role v anglických dějinách byla kladná nebo spíše záporná, ale určitě je to žena, která život lehký neměla.

31.05.2024 5 z 5

Pocit hanby Pocit hanby Linda Castillo

Asi překvapivě mi trvalo delší dobu, než jsem se začetla. Trošku moc mrtvých, ale děj napínavý a spisovatelka opět nezklamala. Mám už většinu z této řady přečtenou a doufám, že se dostanu i k ostatním. Jazyk je srozumitelný, děj vždy má spád a čtenář fandí, aby náčelnice opět případ vyřešila.

27.05.2024 3 z 5

Noční autobus Noční autobus Per Wahlöö

Pěkné, napínavé, rychlé. Přesně to čtení do vlaku - útlá knížka, která se vejde kamkoli a drží čtenáře v napětí. Při cestě zpět dočteno. Vůbec nevadí, že je kniha staršího data vydání, možno se k ní vracet opakovaně, nezklame.

27.05.2024 4 z 5

Tíživé ticho Tíživé ticho Robert Bryndza

Kniha mě vtáhla do děje okamžitě. Je to trošku něco jiného, než jsou ostatní knihy autora. Líbilo se mi prostředí domu v Chorvatsku a jeho téměř ponuré a strašidelné okolí. Některé pasáže jsou však trošku "přepísklé"- nehoda v bazénu a vzápětí zavírající se okna.., krkolomná cesta hrdinky domů.. Při některých popisech situací není čtenáři úplně příjemně. Spisovatel je mistr pera a emocí i když dnes dávám pouze čtyři hvězdy.

17.05.2024 5 z 5

Smrt číhá na jarmarku Smrt číhá na jarmarku Anders de la Motte

Opravdu jsem byla velmi zvědavá, jak bude kniha na mě působit. Nemám příliš ráda tvrzení typu - "detektivka ve stylu kohokoli" nebo jakákoli návodná tvrzení. Čtenář si svůj názor má udělat sám a nenechávat se jakkoli ovlivňovat.
Zklamaná jsem nebyla, kniha působí, v dnešní době krváků a někdy přemrštěných akcí, klidně. Přímo z ní sálá atmosféra jarmarku a setkávání lidí při vzácné příležitosti. Postavičky jsou různorodé se všemi svými kladnými i zápornými povahovými rysy. Děj mě bavil i když se řešení trošku nabízelo.

14.05.2024 4 z 5

Kdyby tak na mě někdo někde čekal Kdyby tak na mě někdo někde čekal Anna Gavalda

Zpočátku pro mě bylo těžké se přeorientovat na styl autorky, ale postupem četby jsem byla nadšena z překvapivých závěrů. Zejména povídka "Hlavní zpráva dne" je velmi citová a budí obrovské emoce. "Catgut" je velmi osobní a přímo drastický, odpovědnost nejen za sebe, ale i za zvířata, která aktérka nenechává na pospas osudu, ale postará se o ně. "Junior" by byl možná vhodný pro téměř neskutečný příběh pro Bakaláře, ale jsou v něm skrytá tajemství a povahové rysy určité skupiny lidí, které zatím vše vycházelo. Hezké čtení, doporučuji.

11.05.2024 3 z 5

Modlitba za mlčení Modlitba za mlčení Linda Castillo

Tento druhý díl série jsem nemohla dříve sehnat, a tak jsem pokračovala v dalších dílech. Styl spisovatelky a cit pro vykreslování postav i dramatické děje se mi velmi líbí. i když se mi tyto knihy do výzvy nehodí, vůbec nelituji a budu v četbě řady pokračovat.

11.05.2024 5 z 5

Prázdné křeslo Prázdné křeslo Jeffery Deaver

Jako vždy, zapeklité, napínavé. Děj dobře propracovaný. Těším se na další díly ....

01.05.2024 5 z 5

Slepičí polévka pro duši Slepičí polévka pro duši Jack Canfield

Spíše odpočinkové čtení i když některé příběhy si zaslouží větší zamyšlení. Neurazí, ale není to můj šálek čaje.

16.04.2024 3 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Poslední díl trilogie jsem si přečetla s očekáváním. Zajímalo mě, jak bude osud hrdiny i jeho dávných přátel pokračovat. Tento díl je více krvavý, plný ponuré minulosti, pomsty. Jsem ale spokojená, že byl konec jasný a nevyzněl do ztracena.
Popisy drsné krajiny a života lidí v této odlehlé oblasti jsou velmi přesné a čtenáře přesvědčuje o křehkosti života a o malichernosti nás, žijících v civilizaci a přepychu, které si mnohdy nevážíme.

05.04.2024 5 z 5

Skála Skála Peter May

Moc se mi první díl série líbil. Sice trošku se to vleklo v prostřední části, ale nevadilo mi to. Spisovatel má cit pro popis okolí, krás nevšedního prostředí i vykreslení hlavních postav.

01.04.2024 5 z 5

Zúčtování Zúčtování John Grisham

U tohoto autora jsem byla překvapena vývojem děje. Nečekala jsem, že tato kniha bude jiná, než ostatní, které jsem od něho četla. Nejvíce mě zasáhla prostřední pasáž, kde jsou líčeny útrapy válečných zajatců. Konec není překvapivý, spíše očekávatelný.

22.03.2024 3 z 5

Ostře sledované vlaky Ostře sledované vlaky Bohumil Hrabal

Film viděn několikrát, kniha čtena poprvé. Velké hrdinství malého člověka.

17.03.2024 3 z 5

Vykrvácet Vykrvácet Michael Robotham

Příběh je napsaný zručně a poutavě. Velmi mě zaujala pasáž, kdy se psycholog projeví nejen jako profesionál, ale i lidsky, jednu situaci nezvládne a použije násilí na podezřelého. Je to pochopitelné, ale často se to v ostatních dílech nezmiňuje. Jinak je kniha čtivá a patří, dle mého ke špičce tohoto autora.

15.03.2024 4 z 5

Kočka na cestách Kočka na cestách Hiro Arikawa

Zajímavá kniha, ke které bych se určitě bez výzvy vůbec nedostala. Pro mě to není četba na dovolenou ani v době rozjitřených emocí a nestability čtenáře. Má v sobě hodně pokory, lásky, důraz klade na vztahy, ale hlavně na umění vcítit se do problémů jiných, příliš je nezatěžovat svými potížemi. Cesta hrdiny s toulavým kocourem přes velkou část Japonska je i inspirací pro cestovatele. I vyprávění zážitků a pocitů přímo kocourem je moc mile napsané. Nelituji, že jsem četla, naopak.

07.03.2024 5 z 5

Jana Seymourová: Laskavá královna Jana Seymourová: Laskavá královna Alison Weir

Tato kniha je již třetí v řadě, kterou jsem přečetla. Spisovatelka sama opět nezklamala a svým umem a znalostí historických událostí mě vtáhla do děje. Hrdinka Jana je v mých očích vlastně chudák-vždy pod vlivem někoho silnějšího, téměř vydírána rodinným klanem, okolnostmi a velmi přemýšlivou a laskavou povahou. O svých rozhodnutích pochybuje, nechce nikoho urazit, nechce se stát předmětem sporu. Vůbec to nemá ve své době lehké. Vlastně se do historické doby moc nehodí. Škoda, že tak brzy zemřela, zajímalo by mě, jak by se sama v roli královny vyvíjela. K pochopení historického kontextu je nutné přečíst i "Poznámky autorky", které napomáhají k ukotvení událostí i k zlepšení představy o práci autorky.

03.03.2024 4 z 5

Hodinář Hodinář Jeffery Deaver

Tohoto spisovatele mám docela ráda, vždy se v ději najde něco překvapivého, něco co nutí v četbě pokračovat. Teď jsem však byla trochu zklamaná. Na můj vkus překombinované, musela jsem se dost soustředit a několikrát vracet, abych vše dobře pochopila. Hlavní postavy již s předchozích dílů znám, takže v tomto problém nebyl, ale opravdu mi tato kniha moc nesedla.

15.02.2024 1 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Je to přesně tak, jak píše několik dalších čtenářů. Je to knížka, která se velmi těžko odkládá. Příběh je sám od sebe skoro děsivý a těžko v dnešní době představitelný, ale tak nějak hrůzu zmenšuje postoj hlavní hrdinky Anušky. Protože od narození byla zvyklá na hlad, nemoci, nepohodlí a bídu, vůbec si nepřipouštěla, že to, co zažívala později, bylo kruté a nespravedlivé. Naopak si vážila každého i malého přepychu a stala se později velmi silnou, rozhodnou osobou chránící vlastní rodinu za všech okolností. "Co tě nezabije, to tě posílí". To je charakteristika Anny v kostce. I na sklonku života si zachovala důstojnost, lásku a odvahu. Za sebe jsem ráda, že spisovatelka hrdinku ke konci života obklopila milujícími dětmi.

08.02.2024 5 z 5

Robinsoni a donkichoti Robinsoni a donkichoti Aleš Palán

Pokud je člověk spokojený se svým životem je úplně jedno jak a kde žije a co je náplní jeho myšlenek a činů. Nesmí však být přítěží pro okolí a pro společnost. Tak bych já definovala svůj postoj k lidem, kteří jsou v této knize odhalováni. Jedná se o šest mužů a jednu ženu. Jejich příběhy jsou rozdílné, jiné jsou i důvody současného stavu. Je velmi zajímavé se do jednotlivých osudů vcítit a snad i pochopit jejich postoj. Muži Gavin a Šimon mě zaujali nejvíce. Určitě získat důvěru těchto osob není lehká záležitost. Proto si pan Palán i fotograf Cudlín zaslouží můj obdiv.

05.02.2024 4 z 5

Konečná stanice Bagdád Konečná stanice Bagdád Andy McNab (p)

Kniha se mi nečetla moc dobře, ale je třeba, abychom se i o takových událostech něco dozvěděli. Válka v Perském zálivu a výsadek osmi britských válečných hrdinů, kteří měli splnit úkol - zneškodnit odpalovací rakety, vypráví přímý účastník seržant Andy McNab. Akce se nezdařila a část vojáků padlo do zajetí, kde byli podrobeni mučení nejen fyzickému, ale i psychickému. Při čtení si člověk není schopen představit utrpení, kterým procházeli a jen jim přeje, aby se dostali v pořádku zase domů. V dnešní době velmi aktuální téma.

29.01.2024 4 z 5