Konečná stanice Bagdád

V noci 22. ledna 1991 - tedy v době, kdy celý svět napjatě sledoval u televizorů nejnovější zprávy z války v Perském zálivu - nastoupilo na odlehlém letišti v Saúdské Arábii osm mužů britské jednotky SAS do helikoptéry, která je měla vysadit hluboko za nepřátelskými liniemi. Posláním přísně tajné operace, jejímž velením byl pověřen seržant Andy McNab, bylo narušit spojení mezi Bagdádem a severozápadním Irákem a zlikvidovat odpalovací rakety Scud dříve, než bude vyprovokován Izrael, aby rovněž vstoupil do války. Navzdory nezměrné statečnosti a houževnatosti McNabových lidí se operace nevyvíjela podle plánu. Čtyři muži padli do zajetí. Tři zahynuli. Pouze jeden unikl. Za nimi zůstalo na dvě stě padesát zabitých nebo zraněných Iráčanů. Pro ty Brity, ze kterých se stali zajatci, však měla nejhorší zkouška teprve přijít. Padli do rukou nepřítele a museli vytrpět nemilosrdné mučení, na jaké je dopředu nemohl připravit ani ten nejdrsnější výcvik. Konečnou stanicí byl Bagdád....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/69748/big_konecna-stanice-bagdad-44F-69748.jpg 4.5102
Literatura světová, Romány, Válečné

Vydáno: , Knižní klub

Bravo Two Zero, 1993

Kniha Konečná stanice Bagdád

Jarda72
10.08.2020

Je skvělé mít možnost i jiného pohledu, než prostřednictvím médií. Kniha je poměrně dobře napsána, akorát je z toho člověku smutno. To je ale dáno tématem, velký respekt k lidem, kteří jdou dobrovolně do takovýchto situací.

Venda32
08.06.2020

Od začátku do konce je kniha napsaná tak opravdově a syrově, že si připadáte jako člen hlídky. A když Andy cokoliv prožívá, jste tam.
Klobouk dolů před hlavními hrdiny, že si i v situaci v jaké byli, dokázali udržet vnitřní rovnováhu a navíc i smysl pro humor.

Tyquick2
03.12.2019

Zatím asi nejlepší kniha co jsem o SAS četl a jedna z nejlepších celkově. Hltal jsem každou větu od začátku do konce a byl napnutej jak kšandy. Už teď se sháním po podobném příběhu.

PanKrbec
11.07.2019

Je to už vic jak 20 let, co jsem knihu četl a bavila mne, byla plná napětí, akce, četla se lehce, tenkrát jsem byl uchvácen. Ale vadilo mi pár chyb v překladu, hlavne jedna, kterou jsem do dnes nezkousl ... Andy se v zajetí baví o fotbale a NÉ o Gaze, ale o Gazovi, což je prezdivka fotbalisty Paula Gascoigna.

cori
01.07.2019

Jako první jsem viděla filmové zpracování, ale musím napsat, že kniha je, co se týká popisu mučení a týrání zajatců, mnohem drsnější. Zaujaly mě myšlenkové pochody zajatého Andyho a jeho radost z každé maličkosti, která oddálila další mučení nebo přinesla pěknou vzpomínku.

mi-380
03.06.2019

Andy nám vypráví svůj životní příběh. O tom, jak se z potencionálního kriminálníka stal elitním britským vojákem. Nebylo to snadné. Postup přes výcvik, disciplínu, nasazení v Severním Irsku, další drsný výcvik až po „Mission: Impossible“ v Iráku, není pro každého. Vyprávění je jasné, stručné, přímočaré, prostě vojenské.
Andy ale hlavně popisuje svou životní akci. Sledujeme nepodařený výsadek a zbytečný masakr s logickým vyústěním. Paradoxní je, že Sýrie byla v této válce spojencem Ameriky.
Ještě, že jsem se nenarodil v Iráku a nemusel čelit těmhle britským zabijákům. Nebo také - děkuji, že jsem se nenarodil v Anglii a nemusel padnout do rukou těmhle iráckým sadistům.
Při čtení mi vychází: Bitva o Kuvajt byla jedním ze spouštěcích mechanizmů současné destabilizace celého arabského regionu.
75 % (81 hodnotících s průměrem 89 %).

Yankeeové moc dobře ví, jak se bojuje ve velkém stylu. Školáčci ze Států posílali vojákům obrovské krabice různých překvápek: obrázky šestiletých prcků, kteří namalovali perfektní správné chlapy s americkou vlajkou a zlé chlapy s iráckou, obrovské zásoby mýdla, zubní pasty, psacích potřeb, hřebenů a deodorantů. Tyhle poklady byly normálně k dispozici v otevřených krabicích v kantýně a mohli jste si vybrat, co se vám líbilo. Nenechali jsme se Amíkama dvakrát zvát.

Já měl rychlou poradu s piloty. Dostali neprůstřelné vesty a trápili se rozhodováním, co s nimi. Jestli si na ně mají sednout, aby jim neustřelili koule, nebo si je oblíknout, aby je netrefili do prsou. Dospěli k závěru, že si je radši oblíknou, protože bez koulí se koneckonců dá žít.

Česneksmedem
08.09.2018

Tak to tedy byla jízda! Byly chvíle, kdy jsem snad i přestával dýchat. Fakt mazec! Na druhou stranu může být tato kniha pro někoho i jakýsi pomocný lék. V životě se vám několikrát stane, že se cítíte tak trochu ponížení (u doktora, nadřízeného...). Zde se dozvíte, jak s tím bojovat.
Moc se mi líbil jednoduchý návod na výrobu hejkala a pak věta po jednom z mnohých krutých výslechů: "Fasádu klidně můžete mít rozbombardovanou, hlavně když nad vchodem pořád svítí příjemné světlo". Psychika je prostě důležitá.

francouz
29.07.2018

Četl jsem od Andyho již jinou knížku a musím říci, že ani tentokrát mě naprosto nezklamal. Je to naprosto neskutečná jízda, pro ty, kteří naokusili válku, je to opravdu nepřestavitelné.
Ano Andy chtěl jít touto cestou, a připravoval se na ní velmi tvrdě. Sice zde není detailní popis, toho neskutečného drilu, než jako jeden z mála projdete a stanete se součástí SAS, ale následně se rozvine naprosto neuvěřitelný příběh, který je plný utrpení, krve a naprosto nadlidských výkonů.
My co jsme v ruce drželi zbraň a byli i na nějakém cvičení máme, sice opravdu velmi mlhavou představu o tom, co se děje v totmo reálném světě, kdy kolem Vás létají opravdové kulky, a kdy granáty, nejsou cvičné, ale skutečné.
To co dokázali tito borci vydržet, je neskutečné, až cítíte tu neskutečnou atmosféru přímo z knížky, jako by jste tam přímo byli.