Vesmich Vesmich komentáře u knih

Kolosální nápad Kolosální nápad Michaela van Erne

Nevolám na chovatele psů, aby si ho uvázali ani se psů nebojím, nicméně ty popisy, co se očekává od chovatele obecně v Nizozemí a zde, mi přišly pozoruhodné. Já bych ráda věřila, že chovatel má psa zvládnutého, ovšem všechno to skákání po oblečení, které jste si nevzali za účelem zablácení a zaslintání, vrčení mi u nohy a hysterické štěkání, ječení na psy a na sebe vzájemně, to mi přijde celkem obtěžující. Proto mi tady vyhovovaly pasáže z toho výcviku, jak se na to jde, když se na to jde dobře. Také mi bylo sympatické, že kniha je prostá nějakých přemrštěných adorací na téma, jak všude je to báječné, jenom zde to stojí za starou bačkoru a o životě v Nizozemí je tam toho dost, co v průvodcích nelze napsat. Akorát jsem přemýšlela, jestli by stejného efektu bylo dosaženo i při menším počtu naturalistických popisů zvratků a průjmů.

19.06.2022 4 z 5

Paklíč Paklíč Eduard Fiker

Je to taková ptákovina, na kterou je potřeba mít tu správnou náladu. Ve filmu to bylo sice hodně bláznivé, ale oproti knize dost střízlivé. Některé postavy jsou fascinující, především Kofila.

30.05.2022 3 z 5

Mimo dosah Mimo dosah Samanta Schweblin

Od samého začátku mě příběh strhnul. Bylo to přiměřeně tajuplné i temné, osudové, neřiditelné a zcela mimo lidské možnosti.Ať děláme, co děláme. Rozhodně je vždycky mimo dosah něco, co by člověk potřeboval, aby se drželo šňůrky jak přikované. A ono ne a ne a ne.

09.03.2021 5 z 5

V zemi babišismu a buranokracie: Rozvrat české demokratické politiky v letech 2013–2020 V zemi babišismu a buranokracie: Rozvrat české demokratické politiky v letech 2013–2020 Bohumil Doležal

Autorův směr uvažování, argumentace i závěry, ke kterým dochází, jsou mi blízké. Články mají opakující se motiv, který autor pečlivě zdůvodňuje a texty, ve kterých se vyjadřuje k tady a teď právě před rokem, jsem si četla opakovaně. Pozoruhodné.

25.02.2021 5 z 5

Velhartické pastorále, Vražda v lázních Velhartické pastorále, Vražda v lázních Vlastimil Vondruška

Poslouchala jsem jako audioknihu, takže pouze část Vražda v lázních. Takhle při vaření jako četba na pokračování dobré. Teplice za dob své velké slávy a náhled do počátků lázeňství.

29.12.2020 3 z 5

Sherlock Holmes - Hitlerův posel smrti Sherlock Holmes - Hitlerův posel smrti Petr Macek

Sherlock s doktorem už se světem prohánějí o holi a většinu času tráví na svém venkovském sídle, docela jako dva písaři. Jakmile se ovšem objeví záhada, jdou po ní jak ohaři! Trochu pomaleji jim to myslí, což v doktorově případě znamená téměř couvání, ale padouši, třeste se! Příjemný bonus v podobě agenta Jejího Veličenstva. Mně se to rozhodně líbilo!

15.11.2020 5 z 5

Ženy, které mi nedají spát Ženy, které mi nedají spát Mia Kankimäki

V knihovně mě na první pohled zaujala obálka a na druhý název. Cílila jsem na Karen Blixenovou, neboť Vzpomínky na Afriku tvoří krajinu mého mládí a měly na mě výrazný formativní vliv. Meryl Streep ve své nejlepší formě, všechno to elegantní khaki a promítáno (tehdy) v nečekaně obřích rozměrech..ten prostor, ten zhýralec manžel a ten Redford! Aaach jooo, nezbývá, než vzdechnout se starou Škopkovou...

08.10.2020 3 z 5

Hrábky drápky odpadky Hrábky drápky odpadky * antologie

Uživatelsky velmi příjemné grafické zpracování a ilustrace, čtenářsky pozoruhodná pouť velmi různorodou poezií, z nichž některá je pro děti více a jiná méně. No, nakonec je to jedno, ať si děti čtou, co chtěj.

14.06.2020 4 z 5

Takový sníh už nepadá Takový sníh už nepadá Ilja Kučera ml.

Pro mě to moc nebylo, přišlo mi to celkem o ničem. Spíš takové povídky pro vlastního tátu, jaké to bylo, když byl mladý a hrál divadlo.

07.01.2020 3 z 5

Kouzelný kalendář Kouzelný kalendář Jostein Gaarder

Při vědomí toho, že nejsem cílová skupina, ale s cílovou skupinou pracuji - je to nuda. Adventní cesta z Norska do Betléma po stopách ztracené dívky a co kluka a jeho rodiče na magické cestě potkalo. Poslechla jsem si pro jistotu i audioverzi, jestli je to tedy o něco lepší. Není. Při srovnání s Bradburyho Stromem duchů, kde autor použil srovnatelný koncept, je to ještě nudnější.

13.11.2019 2 z 5

Chatrč Chatrč Wm. Paul Young (p)

Pro někoho ta kniha asi bude, když je kolem toho taková sláva, pro mě ovšem ne. Už ta legenda kolem vzniku textu mě poněkud znejistěla – autor prý napsal knihu jako vánoční dárek pro svých šest dětí. To mi přišlo jako dost odvážné téma, dát svým dětem jako dárek knihu, ve které masový vrah zabije jedno z několika dětí hlavní postavy, a to ještě způsobem dost drastickým. Následuje zcela nepravděpodobný průběh vyšetřování, kdy vyšetřovatelé sdílejí s jedním z nutně podezřelých /otcem pohřešované/ úplně všechno, aby následovala společná obhlídka místa činu. Zvláštní agentka, která jistě již podobné případy vyšetřovala, se dojímá, chytá podezřelého za ruce a objímá ho. Hlavní (asi) poselství a poučení má plynout z návratu na místo činu a setkání s tam všemi…přičemž celé sdělení je tak plytké a tak školácky napsané, že marně přemýšlím, co asi do té doby četli všichni, které to tak okouzlilo…návod k použití vysavače?

29.10.2019 odpad!

Vypečený pekař z Chluman Vypečený pekař z Chluman Ondřej Fibich

Sešitové vydání bez fotografií nabízí podrobné recepty na výrobu chlebového kvasu, základních tradičních druhů chlebů, placek a pečiva. Co recept, to ověřený produkt. Recepty mají tu výhodu, že jsou u nich popsány rozličné vychytávky, které při pečení chleba člověk obvykle získá dlouhou praxí, takže si může některé experimenty ušetřit.

06.08.2019 5 z 5

Ďáblova písmena Ďáblova písmena Martina Drijverová

Autorka píše už nějaký čas zdejší první ligu v oboru literatura pro děti, takže asi i proto nakladatelství knihu vydalo v tvrdé vazbě, s výbornými ilustracemi a přiměřenou velikostí písma. Klasicky uchopené dobrodružné vyprávění o mořeplavcích, které žene touha do neznáma, kde na ně čeká čest a sláva a samosebou taky smrt. Děti se do textu rychle začtou, udrží je v napětí, chtějí se dozvědět, co bude dál. Učitelé prvního stupně ji mají určitě v hledáčku, protože knihy o všech těch upírech a čarodějích a mimozemšťanech dobrý, ale co z toho chcete ve škole asi vyvařit? Knížka je šikovná i pro společnou četbu doma.

21.07.2019 5 z 5

Flush Flush Virginia Woolf

V Denících popisuje VW, jak jí extrémně vyčerpávalo psaní Vln, jak moc byla napjatá, jestli bude kniha přijata a jak velmi si odpočinula a uvolnila se při psaní Flushe. Takže by asi bylo nejlepší číst ho po Vlnách. Jinak je to text, kvůli kterému těžko bude člověk vyhledávat zrovna VW. Je napsaný samozřejmě lehce a taky se tak čte. Životopis psa a jeho paní, která je většinu svého života nemocná a zavřená někde doma a on s ní. Je to vlastně taková pitomost, na které je nejlepší to, co v jiných svých textech VW rozsekává, tedy strnulost, poklid a neměnnost viktoriánské společnosti se všemi jejími pravidly a kulisami. Proto se to taky tehdy asi tak dobře prodávalo, zatímco dneska si to raději půjčím z knihovny.

17.07.2019 4 z 5

Koruna démonů Koruna démonů James Rollins (p)

Ty pasáže ze života hmyzu, byly vynikající! Knihu jsem poslouchala v audiopodobě při cestách autem a při přehazování kompostu a jakmile na mě sedlo cokoliv hmyzího, ostražitě jsem to zkoumala, jestli to nevvytasí nějaké nepřiměřené žihadlo. Jako knihu bych to asi nečetla, ale v této podobě to bylo úplně jako film Honba za diamantem, Indiana Jones nebo něco takového.

25.05.2019 4 z 5

J.V. Stalin J.V. Stalin Nigel Blundell

Těžko říct, kdo je cílová skupina. Fotky vypadají jako ofocené mobilem z nějaké jiné knihy, takže na nich není pořádně nic vidět, těžko říct, jak moc to zaujme mládež. Text je zase takový bez invence, takže nic pro dospělého, který je alespoň elementárně v obraze. Stalin je fuj a už odmala lhal a do pekla se hrabal, potom všem vládnul a byl to tyran. Přes den je světlo a v noci je tma....Takže cílová skupina bude asi dospělý mimoň.

20.05.2019 3 z 5

Italské jednohubky Italské jednohubky Marta Kučíková

Bylo to náhodné setkání a vlastně celkem příjemné. Kniha je to dobrá do čekárny, vlaku, k výplni času u registru vozidel a tak. Při líčení pokusů vyřídit něco v italském úřadě mi vyvstaly ve vzpomínkách mé vlastní pokusy o vyřízení čehokoliv i na poště.

23.03.2019 3 z 5

Vyzvědačka Vyzvědačka Paulo Coelho

Dřeváky, kopy hnoje a mlýny, co melou vodu, by znudily i jiné duše.Ta její byla v Coelhově podání nepokojná a chtěla ŽÍT. Leeuwarden byl a je prostě díra a celé Frísko může být pro podobné typy skoro noční můrou, takže odtud potřebují vypadnout za každou cenu. Tak vypadla a už se vezla. A že k takovéhle jízdě potřebovala specifické dopravní prostředky, jako lži. manipulace a úskoky, je samozřejmé. Bez nich by to nešlo. Kdyby se tak nešťastně neproměnila skoro ze dne na den celá Evropa, tak by jí to vyšlo a mohla se přizpůsobit novým okolnostem jako je stárnutí a takové drobnosti a ještě se do toho opřít. Takhle byla nucena táhnout figurkami moc rychle a někdo prostě táhnul tou její. I tak to teda byla jízda! Klobouk dolů! Ostatně, možná by si byla vybrala prožití Belle Èpoque v Paříži, než konce starých časů na severním pobřeží Nizozemska, i kdyby byla bývala věděla, jak to dopadne

21.03.2019 5 z 5

Dětský mozek vysvětlený rodičům Dětský mozek vysvětlený rodičům Álvaro Bilbao

Je to jedna z X příruček typu: Vraž do toho 10 vajec a vyleze šťastné a chytré dítě. Když jsem odflitrovala = přeskočila všechno to rodičovské (což je jinak asi dost blbost, protože právě k tomu pečlivému rodičování je kniha určena) a soustředila se pouze na dětský mozek, potom bylo co číst!

16.03.2019 4 z 5

Trénink ve vyšší nadmořské výšce Trénink ve vyšší nadmořské výšce kolektiv autorů

Hypoxické prostředí jako jeden z možných rozdílových faktorů mezi špičkovým výkonem a super výkonem. Konkrétní příklady využití a efektivity, trénink. Množství informací našlapaných na 80 stranách textu! Super!

13.03.2019 5 z 5