V zemi babišismu a buranokracie: Rozvrat české demokratické politiky v letech 2013–2020 https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/450020/mid_v-zemi-babisismu-a-buranokracie-roz-yB7-450020.jpeg 4 11 3

Kniha V zemi babišismu a buranokracie publicisty a předsedy Klubu na obranu demokracie Bohumila Doležala prostřednictvím jeho článků mapuje sedmileté období od nástupu „Nových pořádků“ v roce 2013, tedy zejména důsledky prezidentství Miloše Zemana a mocenského vzestupu Andreje Babiše. Texty jsou rozděleny do devíti oddílů a Doležal se v nich věnuje jak změnám, které nastaly po pádu vlády Petra Nečase, tak také silám, které se na instalaci těchto „Nových pořádků“ podílely, a lidem, kteří celkovou destrukci demokratických poměrů umožnili svým lavírováním a mlčením. Autor v několika textech také rozvíjí problém odkazu Václava Havla a jeho „nepolitické politiky“. Dalšími tématy jsou prezidentské volby v roce 2018, politika opozičních stran, demonstrace proti vládě Andreje Babiše a působení spolku Milion chvilek pro demokracii. Nakonec také vládní politika a společenská atmosféra během koronavirové epidemie a jejich dopady na úroveň svobody v České republice. V poslední části (Nekrology) Bohumil Doležal vzpomíná na někdejšího šéfredaktora časopisu Tvář Jana Nedvěda a na spisovatele Ladislav Hejdánka. A nakonec „nekrolog za město“ věnovaný výročí náletu na Drážďany v únoru 1945.... celý text

radimch
11.01.2022 3 z 5

Autorovy výpady jsou ostře jako břitva a tnou do živého. Je tam spousta negativních emocí. Každý si může udělat obrázek sám, protože spoustu témat pobízí minimálně k zamyšlení

Vesmich
25.02.2021 5 z 5

Autorův směr uvažování, argumentace i závěry, ke kterým dochází, jsou mi blízké. Články mají opakující se motiv, který autor pečlivě zdůvodňuje a texty, ve kterých se vyjadřuje k tady a teď právě před rokem, jsem si četla opakovaně. Pozoruhodné.

petrarka72
09.01.2021 5 z 5

Prolistováno... Vybrané články z let 2013-2020, uspořádané do tematických celků s výmluvnými názvy: Zhroucení demokratického režimu, Proces se "Starými pořádky", Nechumelisté a spolupracující, Havlovský kýč, Veselý karneval, Mor v Česku (ne, není to všechno). Pan Doležal je člověk pevných názorů, umí věci pojmenovat a vystihnout podstatu. Není třeba s ním souhlasit, protivná je jeho tendence k nálepkování - ale tahle kniha je přinejmenším respektuhodným dokumentem "umírajícího času" s (obávám se, že přesně zachycenou) vnitřní proměnou společnosti z demo- v buranokratickou.

Bohumil Doležal
česká, 1940
2018  76%Proč?: Proč je Zeman prezidentem. Proč jsme tam, kde jsme
2020  71%V zemi babišismu a buranokracie: Rozvrat české demokratické politiky v letech 2013–2020
2007  100%Netrpěná literatura
2004  80%Události
2013  70%Karel Havlíček. Portét novináře

Kniha V zemi babišismu a buranokracie: Rozvrat české demokratické politiky v letech 2013–2020 je v