veruptackova veruptackova komentáře u knih

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Kniha je plná romantických popisů přírody, silných emocí a předsudků, která ukazuje, jak člověka formuje dětství a jaký vliv může mít na jeho život.

Autorce se podařilo zaznamenat nejen krásu neobydlených bažin, ale i dobu, ve které záleželo na barvě pleti a původu. Nechybí ani dramatické zvraty a šokující konec.

Doporučuji nejen knihu kvůli úžasnému příběhu, který je na pomezí několika žánrů a proto věřím, že se bude líbit většině čtenářů, ale i velmi povedenou audioknihu. Hlas paní Štvrtecké příběhu dodá neskutečnou podmanivost!

10.09.2021 5 z 5

Skříň plná Diora Skříň plná Diora Natasha Lester

Neskutečná kniha!
Kniha mě vtáhla, příběh nadchnul, postavy jsem si zamilovala... takto by měl vypadat historický román.
Velké díky autorce, která mě donutila si spoustu historických věcí zjistit.
I já cynik uronila slzu.
Skříň plná Diora se zařadila k tomu nejlepšímu, co jsem v životě přečetla.

08.03.2021 5 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Překrásná obálka, spousta kladných hodnocení, vysoký počet stran a anotace slibující hate/love romance ve viktoriánské době.
Tohle mi neskutečně sedlo a hltala jsem každé slovo. A i když je knize vyčítán rychlý konec a i já sama bych snesla pár stránek navíc, nemůžu jinak než hodnotit knihu plným počtem.

26.02.2020 5 z 5

Dokonalá kořist Dokonalá kořist Helen Fields

Hlavním kladem této série jsou propracované postavy a zajímavé zápletky. Dokonalá kořist je plná krve, zvrácených motivů, komplikovaných postav a i pár nečekaných zvratů. Trochu nerozumím, proč je tato série často házena do kolonky thrillery pro ženy, protože zcela upřímně mi vraždy příjdou brutálnější a popisy detailnější než třeba u knih Roberta Bryndzy.
Na jednu věc přišla podstatně dříve než Luc s Avou, což mi obvykle v krimi thrillerech vadí, ale přes všechny klady, které tato kniha má to vyšetřovatelům ráda odpustím.

Příběh, který mě pohltil tak, že jsem v době, kdy jsem neměla čas na čtení musela sáhnout po audioverzi. Která je mimochodem skvěle načtená Janem Šťastným, takže pokud preferujete audioknihy rozhodně si na nic nečekejte a začněte poslouchat. Já teda rozhodně pokračovat budu.

Tímto skvělým druhým dílem se DOKONALÁ série zařadila k mým nejoblíbenějším. Už se mi dlouho nestalo, abych po dočtení nějakého krimi měla hned chuť sáhnout po dalším dílu.

23.03.2023 5 z 5

V případě knih Martina Moravce vždy čekám na audioverzi. Zkrátka a jednoduše mi rozhovory více vyhovují, když je čtu ušima. Interpreti navíc mnohdy slovům dodají i potřebné emoce a člověk si pak lépe vybaví danou situaci. Ale k samotnému obsahu rozhovoru. Martin Moravec už v předchozích knihách dokázal, že umí položit ty správné otázky, aby se čtenář ani chvíli nenudil.

Audioknihu rozhodně doporučuji naprosto všem. Je úplně jedno, jestli hltáte jeden podcast o skutečných zločinech za druhým nebo  je pro vás tohle téma úplně mimo, Jsem naprosto přesvědčena, že se nudit rozhodně nebudete a naopak v některých částech budete jen fascinovaně poslouchat.
A zvlášť doporučuji knihu/audioknihu těm z vás, kteří máte ambice napsat detektivku. Myslím si totiž, že právě díky odpovědím Josefa Mareše vaše dílo získá na reálnosti. Samotnou mě překvapily některé věci a u jiných jsem si potvrdila, že i když je v knihách běžně čteme, nemají se skutečností moc společného.

04.06.2023 5 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

Po skvělém prvním dílu, který jsem četla a současně poslouchala jako audioknihu, jsem se rozhodla opět pokračovat v poslechu. Skvěle načtená audiokniha mě bavila od první věty a až do konce. Detektivka nemá hluchá místa, postavy jsou propracované a hlavně to, co se zvládne stát během jednoho dílů by jiným autorům vystačilo klidně na tři knihy. Tohle není příběh, který odhadnete hned na začátku, ale současně nepatří do kategorie překombinovaných. I když musím uznat, že tohle není úplně čtení na dobrou noc a nic brutálnějšího jsem asi nečetla/neposlouchala (zejména teda druhá vražda).
Chris Carter se Popravčím už definitivně zařadil k mým nejoblíbenějším autorům detektivek a já se těším na další díl.

04.07.2021

Vnitřní hlas Vnitřní hlas Brian Freeman

Opět skvěle promyšlený příběh, který se od začátku možná může zdát jako zcela jasný, ale autor si s tím umí opravdu pohrát a čtenáře překvapit.
Osobně nemusím moc detektivky, kde vám autor vraha/pachatele/záporáka odhalí na začátku, protože to pro mě prostě ztratí tu šťávu, ale v tomto případě mi to nevadilo a příběh mě i tak velmi bavil.
Hodnotím 4,5* , protože se mi Noční pták líbil o trošku víc. Jinak mohu doporučit.

02.10.2020 5 z 5

Buď jako řeka Buď jako řeka Shelley Read

Audiokniha

Buď jako řeka je o obdivuhodné síle jedné mladé ženy. Osud jí zasadí ránu a ona se musí hned zvednout. Bez dlouhého truchlení prostě přijme věci takové jaké jsou.  I přes svůj nízký věk musí Viktorie činit těžká rozhodnutí. Zažívá bolest, kterou si neumím představit, a ona si přesto nestěžuje a jde dál. Příběh je místy tak osamělý a smutný, že vás píchne u srdce.

Nedokážu říct, jak moc by se mi příběh líbil, kdybych knihu četla, jsem si jistá, že díky bravurní interpretaci mě kniha zasáhla víc než při klasické čtení. Všeobecně nemám ráda, když je kniha přirovnávána k jiné, protože mnohdy se jedná jen o marketing a obsah je jiný. Tentokrát však musím souhlasit a vidím tam tu podobnost s Kde zpívají raci. Dokonce jsem i v průběhu kontrolovala, zda audioknihy nemají stejnou interpretku, jak na mě působily podobně.

Buď jako řeka je totiž poetická a osamělá jako Kde zpívají raci, současně z ní číší smutek a smíření jako z Knihovnice z Troublesome Creeku. Takže pokud se vám líbila některá z těchto knih, určitě dejte Buď jako řeka šanci. Já jsem naprosto nečekala, že mě příběh Viktorie tak dostane a určitě na něj ještě dlouho nezapomenu.

27.01.2024 5 z 5

Vikomt, který mě miloval Vikomt, který mě miloval Julia Quinn

Série Bridgertonových vám asi nezmění život, ale jsou to knihy, u kterých já vždy bezpečně vypnu a prostě mě baví. Ano, i když se nejedná o žádnou vysokou literaturu a spadá spíše do sekce guilty pleasure, rozhodně za přečtení stojí.
Druhý díl Vikomt, který mě miloval používá podobný vzorec jako první díl Vévoda a já. Přesto mě příběh Anthonyho a Kate bavil snad ještě víc. Tyhle knihy mají silnou hlavně první polovinu, příběh vás okamžitě chytne, jiskření mezi hlavními hrdiny umí autorka podat excelentně a stejně dobře zvládá zakomponovat erotiku do děje. Ano, i doba - počátek 19. století, kdy se děj odehrává mi velmi imponuje a příspěvky Lady Whisteldown jsou už jen třešničkou na dortu. Což jsou důvody, proč této sérii dávám přednost před současnou romantikou. Za sebe rozhodně doporučuji a těším se na další díl.

02.09.2023 4 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Příběhů, které se točí okolo podcastů, je na můj vkus poslední dobou až moc. Nebyl by to však Robert Bryndza, kdyby ze zdánlivě běžného námětu nezvládl udělat skvělou detektivku. Opět nechybí krátké, úderné kapitoly, spousta odboček, které vás donutí přehodnotit vašeho podezřelého a naprostá absence nudných pasáží.

Není to jen skvěle promyšlený případ, ale celou sérií vás provází i tým vyšetřovatelů, kteří chybují, jsou lidští a mají zkrátka i své problémy, díky kterým vám přirostou k srdci.

Pokud jste nečetli předchozí díly, rozhodně si můžete přečíst jen tento, protože autor v každém díle minulost hlavní hrdinky rekapituluje, takže vše krásně pochopíte. Na druhou stranu by byla škoda, připravit se o několik opravdu skvělých krimi knih. A pokud nemáte čas na čtení, zkuste si najít chvilku na audioknihu. Tato série totiž vychází i v audioverzi a Martin Stránský, který Osudné svědectví načetl, patří zcela zaslouženě k nejoblíbenějším interpretům.

Upřímně doufám, že se brzy dočkáme dalšího dílu s Erikou Foster, protože nejen ji, ale i ostatní postavy jsem si zamilovala. Tato série patří k mým jednoznačně nejoblíbenějším. Je vidět, že autor od prvního dílu ušel pěkný kus cesty a s každou další knihou nasazuje sám sobě laťku!

25.12.2022 5 z 5

Dilema Dilema B. A. Paris (p)

B. A. Paris patří k mým oblíbeným autorkám a tak jsem i tuhle novinku musela mít. Absolutně jsem netušila, že to nebude psychotriller, ale rozhodně nejsem zklamaná.
Tohle je skvělé rodinné drama. Postavy jsou perfektně propracované a to nejen ty hlavní, ale i vedlejší.
I když podle některých se tam řeší stále to samé, já s tím nesouhlasím, protože pro mě tam vždy byla přidána nová informace, šlo to více do hloubky a četlo se to skvěle!

29.01.2021 5 z 5

Noční pták Noční pták Brian Freeman

Žádný krvák, ale skvěle promyšlená detektivka, kde vše zapadá na správné místo. Smekám před autorem a těším se na další díl!

02.05.2020 5 z 5

Nebudeme si nic nalhávat. Zcela oprávněně mohou někteří k této knize přistupovat s jistou skepsí. Ne každý herec, který je výborný na stříbrném plátně nebo divadelních prknech, má také talent napsat skvělou knihu. Tom Felton však podle mě rozhodně patří k těm nadaným. Kapitoly jsou velmi dobře rozděleny a samotný příběh jeho života je neskutečně čtivý, takže se jako čtenář prostě nemáte šanci nudit.

Pokud bych měla napsat jedno slovo, které knihu podle mě vystihuje, je to pokora. Tom totiž příběh vypráví s až neuvěřitelnou pokorou, kterou byste možná od světoznámého herce nečekali.

Já jsem na Harry Potterovi vyrůstala a většinu mého náctiletého věku na mě konkrétně Tom koukal z několika plakátů na zdi i pod sklem psacího stolu. Má očekávání od knihy tedy byla opravdu vysoká, ale samotný výsledek je naprosto předčil. Bylo to naprosto úžasné čtení, při kterém jsem se mnohokrát zasmála a párkrát mi i ukápla slza, což u knih rozhodně nedělám běžně. Zkrátka nemám knize (snad až na pár překlepů) co vytknout.

S kouzelnickou hůlkou se jednoznačně zařadila ke klenotům v mém knihovně a já jsem si naprosto jistá, že ji přečtu několikrát znovu, abych se nejen vrátila zpět do oblíbeného světa Harryho Pottera, ale také abych si připomněla ty důležité věci v životě.

07.12.2022 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Útlá novelka, která já krátká svým rozsahem, ale neuvěřitelně bohatá svým obsahem. Tohle by si měl přečíst každý rodič. Silné, hrozné a přitom tak skvělé.

01.04.2020 5 z 5

Zlámané kosti Zlámané kosti Angela Marsons

Celá série má skvělé postavy, které se vám vryjí do paměti natolik, že si je okamžitě připomenete, i když jste stejně jako já četli předchozí díl před xlety (v mém případě v dubnu 2021).
Navíc případ, který tým v čele s Kim vyšetřuje, vás okamžitě vtáhne. Jako vždy se jedná o kombinaci dvou linek, které dávají smysl a stopy jsou odhaleny hezky krůček po krůčku s tou správnou dávkou napětí.
Krátce poté, co jsem si vylosovala tuhle svou únorovou knihu, vyšla i audiokniha, kterou nečte nikdo jiný než úžasná Jitka Ježková. Tuhle interpretku jsem tu už několikrát opěvovala, takže vás asi nepřekvapí, že jsem ve Zlámaných kostech téměř okamžitě po vydání audioknihy, pokračovala poslechem. Rozhodně vám tak můžu doporučit jak skvělou detektivku, tak i její audioverzi, která se mimořádně povedla.

05.03.2024 4 z 5

Příchuť zla Příchuť zla Wendy Dranfield

Na začátek musím zmínit, že po přečtení tohoto dílu si mě série definitivně získala a stala se mou aktuálně nejoblíbenější!

Na knihách Wendy Dranfield mě nejvíc baví, jak jsou propletené a pachatel není od začátku zřejmý. Skvěle umí spojit několik linek, a i když tentokrát uznávám, že mě zejména zpočátku knihy zajímala hlavně ta týkající se Natea. Samotný případ nalezeného opuštěného auta mě tentokrát nevtáhl okamžitě a já si říkala, že si autorka nasadila předchozími díly moc vysokou laťku. Že tento případ je celkem jednoduchý a já byla chvíli i trochu frustrovaná, že tentokrát autorka nepřišla s ničím víc propracovaným... ale pak přišlo wow. Ne, opravdu se mi často nestává, že bych se ve svých teoriích mýlila. Takže autorce moc děkuju za skvělou zápletku,kterou si troufám tvrdit, že neodhadnete!
4,5*

16.10.2023 5 z 5

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

Třetí případ Roberta Huntera je opět brutální, detailně popsaný a skvěle zpracovaný. Ne tohle není hezké čtení a pokud opravdu některé pasáže nebudou pro slabší povahy. Na druhou stranu musím smeknout před Chrisem Carterem a jeho schopností vystavět perfektní zápletku a vyvést vás z omylu, když už si myslíte, že něco nějak dopadne. Autor mi totiž zatím v každém díle připravil minimálně jedno takové překvapení. Tentokrát však nehodnotím plným počtem, protože už jsem si zkrátka zvykla na jistou úroveň Carterovým knih a také osobně preferuji případy, kdy mohu postupně odhalit vraha na základě stop. Rozhodně však budu v této detektivní sérii pokračovat, protože patří mezi ty nejlepší, které v současné době vychází.

Já jsem Nočního lovce poslouchala jako audioknihu, protože jsem interpretaci Jakuba Saice podlehla a i když tuhle sérii mám doma v knižní podobě, vždy raději sáhnu po audioverzi.

29.10.2022 4 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

4,5*
Kavárna v Kodani mi neskutečně sedla do nálady.
Tohle je přesně ten typ knihy, u které po přečtení prvních 30 stran odhalíte zápletku, ale absolutně vám to nevadí.
Skvělá chemie hlavních postav, vtipné poznámky, prostě pefektní oddechové čtení.
Co však tuhle knihu odlišuje od ostatních romantických knih (a proč jí přidávám na hodnocení) je atmosféra. Autorka skvěle umí popsat destinaci a místní pochoutky a já věřím, že nejednoho čtenáře nalákala k návštěvě Kodaně.

02.04.2021 4 z 5

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

Jednoznačně doporučuji! Nechápu, že jsem se k této sérii ještě nedostala dřív.
Skvělé! Asi první detektivka, u které víte "zaporáka" hned od začátku, ale absolutně mě to nevadilo. Perfektně propletený příběh.

29.01.2020 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Tohle byl jeden z mých velkých restů. Trošku jsem se bála, že se mi všemi chválená česká fantasy nebude líbit. Příběh o mladé dívce, která se vydává za chlapce a "slyší sklenit" to mi znělo trochu zvláštně. Ono přece jen napsat fakt dobrou fantasy knihu, to je opravdu oříšek. Petra Stehlíková však dokázala vymyslet zajímavý a originální svět, který by Vás neměl minout.
Svým stylem psaní mi Naslouchač trochu připomíná Jistku v popelu a právě jejím fanouškům bych ji tedy určitě doporučila. Děj není vždy vyloženě plný akce, ale musím říci, že v tomto případně mi to vůbec nevadilo. Fantasy svět je propracovaný a dobře vysvětlený, ale zase né moc, aby nudil kvůli spoustě popisů. Postavy, které se v knize objevují nejsou jen černobílé a rozhodně se do nich lze vcítit, což u spousty knih v poslední době mám problém.
Kdybych měla něco vytknout, tak mi tam trošku chyběla nějaká romantická linka. I když na druhou stranu je pravda, že Ilan na konci knihy je teprve 13 let. No uvidíme, kam příběh bude pokračovat dál. Faju a i třetí tíl si však určitě přečtu. Opravdu tleskám, že něco tak dobrého pochází z ČR a může to bez problémů konkurovat zahraničním fantasy!

20.02.2019 4 z 5