veriszv veriszv komentáře u knih

Silný příběh, který mě oslovil. Líbilo se mi sledovat proměnu obou manželů. Z těch, které Harold potkal, jsem měla nejradši Martinu :)

09.06.2016 5 z 5

Zase jsem se po dlouhé době u knihy smála nahlas! :D

14.05.2016 5 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Pro mě se jednalo o hodně náročnou četbu. Ale příběh to je skvělý a i přes náročnost hodně čtivý :)

28.06.2015

Mezi nimi Mezi nimi Veronika González

Je neuvěřitelné, že jsem všechny postavy téhle knihy vážně nemohla vystát od začátku do konce, až snad na nejmladší sestru Ivu, která to měla v hlavě překvapivě nejvíc srovnané. I přes obrovské nesympatie mě ale příběh bavil, slupla jsem ho za dva dny a prakticky neodložila.
Konec zvolila autorka jeden z těch, který fakt nesnáším, a přijde mi, že ho autoři využívají, když neví kudy kam. Ale byla to asi první kniha, kde mi to nevadilo…
Střídáním pohledů sester a matky nás autorka krásně nechala nahlédnout do jejich až občas bláznivých myšlenkových pochodů, takže jsme alespoň věděli, z čeho jejich chování pramení. Navíc tu je opravdu skvělá práce s emocemi a kniha vás nenechá chladnými.
Jsem proto velmi ráda, že jsem objevila další českou autorku, jejíž další tvorbu si rozhodně nenechám ujít.

16.06.2024 4 z 5

Babylon Babylon R. F. Kuang (p)

Kniha, která vám nedá nic zadarmo, bude chtít veškerou vaši pozornost, bude vaši mysl zaměstnávat, i když zrovna nebudete číst. Ale odměnou vám bude dokonale propracovaný příběh, s velkým přesahem, který vás naprosto pohltí.
Nebo tak jsem to alespoň měla já.

Babylon, věž pro studenty překladatelství, je nejprve krásným místem, plným úžasných poznatků o jazycích a překladech, kde by chtěl studovat snad každý milovník jazyka. Navíc ten nádech magie? No dokonalost sama.
A pak se tahle věž stane noční můrou, která nepříjemně rýpe do svědomí nejen hlavních postav, ale i čtenářů.

Kniha je spíše pro milovníky pomalejšího vyprávění, kterým nevadí nakouknout do politického zákulisí magického systému. Je tu pomalý vývoj a budování vztahů, které se pomalu rozkrývají, zamotávají, ale svojí reálností vás dostanou.

I když tato kniha pravděpodobně nesedne všem, já jsem si na ní zamilovala všechno. Postavy, práci s jazykem, poznámky pod čarou i spoustu úvah o světě. Připomněla mi proč miluju čtení, a nutila mě přemýšlet o mých hodnotách a nastavení.
A to není málo!

11.06.2024 5 z 5

Ruční práce Ruční práce Leïla Slimani

Životopisný komiks o doktorce Suzanne Noël byl pro mě opravdu zajímavým a přínosným kouskem.
O této významné ženě a jejím přínosu pro medicínu a ženská práva jsem totiž bohužel doteď neměla ani tušení.
Ač komiks, četla jsem ho asi dva dny, protože tu pro mě bylo opravdu spoustu nových informací, nicméně to rozhodně stálo za to.

05.06.2024 5 z 5

Zámek z pavučiny kouzel Zámek z pavučiny kouzel Sophie Anderson

Jestli je aktuálně někdo moje oblíbená autorka příběhů pro děti, je to Sophie Anderson.
Její knihy mají totiž všechno! Dobře promyšlený, napínavý příběh. Výrazné a zábavné charaktery, silné hlavní hrdinky a spoustu kouzelných bytostí.
Ač je v knize vždy spoustu pohádkového, nakonec se stejně ale vždycky ukáže, že kouzlo v sobě má každý, jen ho musí objevit a hlavně mu uvěřit!
Opět krásné čtení i ilustrace. Pokud máte rádi pohádkové příběhy nebo pokud hledáte, co číst dětem (cca od 10 let), tak po knihách Sophie Anderson určitě sáhněte!

28.05.2024 5 z 5

Kam jsi zmizela? Kam jsi zmizela? Tillie Walden

Ač mám komiksy opravdu ráda, tento mi do noty úplně nepadnul…
Dvě ženy, které se sotva znají, jedna dospívající, jedna ve středním věku.
Shodou okolností se spolu vydávají na dlouhou cestu autem a snaží se ujet svým každodenním životům, komplikovaným vztahům a traumatům.
Potom potkají tajemnou kočku a celé se to začne zamotávat.
Na můj vkus až moc.
V anotaci mě nalákal magický realismus, ale tady to pro mě nějak nemělo kouzlo a hlavně mi to nedávalo smysl.
Asi jsem úplně nepochopila co se autorka snažila vyjádřit.
Graficky krásné, ale nějak jsem se v tom zkrátka ztratila…

14.05.2024 2 z 5

Snílci Snílci Karen Thompson Walker

Příběh se docela táhne a není v něm vlastně nic nového nebo zajímavého, proč byste si ho měli přečíst.
Kniha byla napsaná ještě před covidem, takže budiž autorce přiznáno to, že přesně odhadla jak taková pandemie probíhá… ale po covidu je tahle kniha spíš návratem do této doby, což mě přiznám se neláká…

09.05.2024 2 z 5

Zmizelá apatykářka Zmizelá apatykářka Sarah Penner

Vyprávění má díky střídání časových linek dobrou dynamiku a děj má spád. Příběh se odehrává v zajímavém prostředí a prolínají se tu staré záhady, mapy, jedy a historie.
Na druhou stranu, několik věcí tu nedává úplně smysl, mnoho věcí je hodně nepravděpodobných, hrdinky mají často neuvěřitelné štěstí a celkově příběh nejde úplně do hloubky.
Mě to jako odpočinkové čtení bavilo, ale pokud to má bavit vás, musíte být ochotni přimhouřit oko nad několika nepravděpodobnostmi.
Zkrátka je to fajn oddechovka s krásnou obálkou.

02.05.2024 4 z 5

Zkouška rájem Zkouška rájem Adam Sternbergh

Osamělá chata v lesích není úplně originální námět, nicméně autor ho doplnil o spoustu zajímavých a neotřelých prvků, které mě bavily.
Kniha se četla velice dobře a stránky mi mizely pod rukama. I přesto bych ocenila větší gradaci napětí.
Daisy ani Craig mi nebyli moc sympatičtí, a tak se mi příběh prostě nedostal pod kůži tak, jak bych si u thrilleru představovala.
Nicméně jako kniha, u které člověk na dva večery vypne, proč ne?

11.04.2024 3 z 5

Kdo zabil mého otce Kdo zabil mého otce Édouard Louis (p)

Moje první setkání s autorem. Asi jsem nevybrala na začátek úplně vhodnou knihu od autora, ale chtěla jsem zkusit něco kratšího.
Silné momenty, niterná kniha, zajímavé myšlenky, ale po pár měsících si to ale zas tak dobře nepamatuju, takže mě to asi nezasáhlo tolik, jak jsem myslela.
Nakonec jsem z celé knihy trochu v rozpacích a vlastně nevím

08.02.2024 4 z 5

Pod šeptajícími dveřmi Pod šeptajícími dveřmi TJ Klune (p)

Dlouhé, rozvleklé, předvídatelné.
Po domě v moři velké zklamání.

30.01.2024 2 z 5

Potkáme se v Praze Potkáme se v Praze Julie Caplin

Kraťoučká povídka, která perfektně navodila vánoční atmosféru.

11.01.2024 4 z 5

Oceňuju autorovu upřímnost. Místy milé čtení, místy mrazivé. Pro fanoušky nutnost, pro mě osobně nic převratného

04.01.2024 3 z 5

Prorokyně a hlupák Prorokyně a hlupák Jonas Jonasson

Stejné jako autorovy předchozí knihy. Zábavné, ale nic nového.

19.10.2023 3 z 5

Nives, co to povídáš? Nives, co to povídáš? Sacha Naspini

Mělo to švih a spád a na každé druhé stránce čekala bomba, která příběh najednou naprosto otočila. O slepici za chvíli vůbec nešlo a já čekala napnutá jak struna, kam se tohle nakonec dostane a náramně jsem se při tom bavila.

16.10.2023 4 z 5

Den falešné kočky Den falešné kočky Pasi Ilmari Jääskeläinen

Moje třetí kniha od autora a musím říct, že za mě nejslabší.
Nebo spíš prostě jiná tohle mi spíš než finské podivno, přišlo jako podivné sci-fi.
Navíc jsem toho spoustu vytušila moc brzo a po nějaké době mě začala rozčilovat i nekonečná městská honička, která tu na vás čeká.
Závěr to dost vylepšil, proto je můj dojem spíš pozitivní. Nicméně ke knize se asi vracet nebudu, to si radši zopakuju Lauru Sněžnou nebo Magického průvodce.

11.09.2023 3 z 5

Dům v blankytně modrém moři Dům v blankytně modrém moři TJ Klune (p)

Krásný příběh! Trochu mi překážel preslazeny závěr, ale jinak jsem si tohle milé čtení, moc užila.

08.09.2023 4 z 5

Mýty na talíři: Proč téměř všechno, co se říká o jídle, není pravda Mýty na talíři: Proč téměř všechno, co se říká o jídle, není pravda Timothy David Spector

Pokud jste se někdy zajímali o to, jak byste měli jíst, aby to bylo pro vaše tělo nejlepší, určitě jste narazili na spoustu protichůdných doporučení.
Jednomu by se z toho zamotala hlava
Mýty na talíři jsou skvělou knihou pro všechny, kteří se v doporučeních ztrácejí.
Autor rozebírá jeden mýtus za druhým a snaží se dobrat toho, kde je pravda a proč daný mýtus vůbec vznikl. Vše je podloženo odkazy na data, studie, metaanalýzy, ale je to sepsáno velice přístupně a srozumitelně pro každého.
Pokud se o výživu zajímáte, opravdu dlouho, asi se nic úplně převratného nedozvíte, ale je fajn mít to hezky pospolu na jednom místě a podloženo daty.
Autor navíc přidává spoustu kontextu ohledně lobbingu potravinářského průmyslu a také ohledně dopadů výživy na životní prostředí - tyto informace pro mě osobně byly asi nejvíc nové a nejzajímavější.
Jako základní stavební kámen pro informace o výživě se tahle kniha určitě hodí do každé domácnosti.

19.08.2023 4 z 5