VendulaB VendulaB komentáře u knih

Válka královen - Eliška Přemyslovna a Eliška Rejčka Válka královen - Eliška Přemyslovna a Eliška Rejčka Jaromír Jindra

Z nějakého důvodu knížka prostě nefunguje. Není to sice žádný velký propadák, ale přesto bych knihu spíše nedoporučila. Charaktery postav nejsou vykresleny dostatečně hluboko na to, aby k nim čtenář pociťoval nějaké emoce. Celé to působí dost ploše. Vedlejší příběh s Matoušem je pak už zcela zbytečný a trochu za vlasy přitažený.

08.01.2020 3 z 5

Dvanáctá oběť Dvanáctá oběť Michael Connelly

Výborná klasická detektivka - jedna z nejlepších, jaké jsem kdy četla. Nemá žádné slabé místo a je v ní vše - napínavá, zajímavá zápletka, pohled do minulosti hlavního hrdiny, jeho osobní život, překvapivé vyústění, logické vysvětlení. I když předchozí dva díly série byly dobré, tentokrát autor vážně "zaválel".

04.01.2020 5 z 5

Poslední láska císaře Karla Poslední láska císaře Karla Hana Parkánová-Whitton

Typická příjemná kniha Hany Whitton - možná trochu moc romantická, ale je-li tématem nemanželský syn Karla IV., asi to ani jinak nejde. Příjemné, věrohodné, čtivé, doporučení hodné.

02.01.2020 4 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Výborná kniha - skvěle napsaná, živá, čte se jedním dechem, i když čtenář tuší, k čemu se asi schyluje, nejde o předvidatelný příběh. Charaktery hlavních postav i jejich vzájemné vztahy jsou popsány neuvěřitelně živě, uvěřitelně a přirozeně. Rozhodně si knihu přečtěte.

02.01.2020 5 z 5

Osamělý střelec Osamělý střelec John Grisham

Když jsem si kolem 80. stránky uvědomila, že jde o povídky, které spolu nesouvisí, byla jsem běsná a utvrdila se v názoru, že nové knihy Johna Grishama jsou už jen slabým odvarem těch dřívějších. Když mi kolem 150. stránky došlo, že všechno souvisí se vším, byla jsem knihou nadšena. Zajímavě napsaná, napínavá. Grisham stále jede.

02.01.2020 4 z 5

Johana z Rožmitálu - Bouřlivý život s Jiřím z Poděbrad Johana z Rožmitálu - Bouřlivý život s Jiřím z Poděbrad Jiří Hanibal

Zajímavý pohled na dobu panování Jiřího z Poděbrad. Román se čte dobře, ale jeho největší slabinou je fakt, že charaktery postav nejsou dostatečně prokresleny a čtenář si k nim tak nemůže vytvořit vztah. Nejsou mu ani sympatické, ani nesympatické - jsou mu prostě jedno. Knížku to bohužel činí trochu plochou.

02.01.2020 3 z 5

Hod mrtvou labutí Hod mrtvou labutí Ondřej Hübl

Sbírka vesměs výborných povídek (a to povídky obecně nemám ráda). Neskutečně vtipné, inteligentní, lehce absurdní. Jde-li skutečně o autorův literární debut, nechť prosím rychle píše dál. Těším se.

15.12.2019 5 z 5

Drahomíra: Důstojná sokyně kněžny Ludmily Drahomíra: Důstojná sokyně kněžny Ludmily Oldřiška Ciprová

Pěkně, čtivě a zkušeně psaný román. Bohužel (a chyba je především na mé straně) se nejedná o historický román s prvky romantického příběhu, ale o román romantický zasazený do určitého historického období - a to už na mě bylo moc. Milostný vztah hlavní hrdinky mě neoslovil a historie bylo pomálu.

11.12.2019 3 z 5

Paměť mojí babičce Paměť mojí babičce Petra Hůlová

Velmi dobrá a přitom pro mě rozporuplná kniha. Zajímavá - svým prostředím i způsobem vyprávění, čtenářsky náročnější. Vždy, když jsem ji znovu brala do ruky, abych pokračovala v četbě, jsem se do ní musela trochu nutit, když už jsem však začala číst, nedokázala jsem přestat. Vracet se k ní už nebudu, přesto ji považuji za výbornou, zajímavou a přínosnou.

11.12.2019 4 z 5

Sloni v soumraku Sloni v soumraku Iva Pekárková

Příjemné překvapení. Moje první kniha od autorky, kolem které jsem už dlouho kroužila. I když jde ve své podstatě o jednoduchý příběh, je knížka skvěle napsaná. Autorka prostě umí vyprávět - čtivě, lehce, přitažlivě. Knížku rozhodně doporučuji.

06.12.2019 5 z 5

Král rytíř Přemysl Otakar II. Král rytíř Přemysl Otakar II. Vlastimil Vondruška

Výborná historická série pokračuje dalším dílem a naštěstí kvalita neklesá. Stále velmi čtivé, napínavé, poučné, lehké a příjemné. Je poznat, že autor píše zkušenou rukou. Pokud se svým skvělým způsobem drží popisu historie a neprezentuje vlastní názory, je Vondruška skvělý.

06.12.2019 5 z 5

Pohledávka Pohledávka John Grisham

Jeden ze slabších kusů z dílny Johna Grishama. Zápletku, kdy hodní hrdinové pomoci podvodu oberou padoucha a rychle převedou peníze do zahraničí apod. jsem u něj četla už opakovaně. Navíc v tomto případě ve mně nebyla trojice hlavních hrdinů schopna vzbudit příliš sympatií - a to není nikdy dobře. Grisham ano, tato kniha ne.

25.11.2019 3 z 5

Obchodník Obchodník John Grisham

Velmi netypický Grisham - ale povedený. Chybí zde právnické prostředí a hlavní hrdina je tentokrát mladá žena - spisovatelka. Obojí knížce velmi prospívá, protože tak dostaneme knihu psanou lehkou rukou Johna Grishama a příběh, o kterém netušíme, kam nás zavede. I přes slabší konec jde rozhodně o dobrou knihu stojící za přečtení.

21.11.2019 4 z 5

Jih proti Severu 2 Jih proti Severu 2 Margaret Mitchell

Velký příběh pokračuje. Rozporuplnost všech postav je naprosto dechberoucí. Nejde o příběh lásky, ale spíše tvrdosti a nenávisti. Příběh o tom, že někdy už prostě není cesty zpět. Scartlett všechny zachránila a o všechny přišla - smutné.

17.11.2019 5 z 5

Poslední porotce Poslední porotce John Grisham

I když se obecně nejedná o špatnou knížku, mezi díly Johna Grishama je jednoznačně o slabší kus. Autorovi se tentokrát nedaří držet čtenáře v napětí, vztah mezi hlavním hrdinou a slečnou Caliou mi nepřišel příliš uvěřitelný (sice jsem dokola četla, jak jsou skvělí přátelé, ale z knihy jsem nic takového necítila), příběh Sama vyšuměl do ztracena. Na rozdíl od jiných Grishamových knih, k této se už vracet nebudu.

11.11.2019 4 z 5

Jih proti Severu 1 Jih proti Severu 1 Margaret Mitchell

Naprosto úžasný román - čtivý, rychle vtáhne do děje, i přes to, kdy byl napsaný, příběh rychle plyne. Všechny postavy jsou popsány neuvěřitelně živě, nikdo zde není černobílý. Od knihy jsem se nemohla odrhnout, a když už ano, na příběh jsem neustále myslela. Kniha postupně přináší celou řadu témat, milostný vztah Scarlett a Rhetta je jen jedním z nich. Je to mistrovské dílo.

07.11.2019 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Jedna z nejlepších detektivek/krimi románů, co jsem kdy četla. Má to všechno. Skvěle budované napětí, zápletku dostatečně složitou, aby čtenář vraha hned neodhalil, po objasnění však jasnou a logickou. Nesbo ve své nejlepší formě. Pokud mně některé z dřívějších dílů série přišly slabé, Sněhulák je odpovědí na to, proč je dnes Nesbo hvězdou milovníků detektivek.

02.11.2019 5 z 5

Zůstaň se mnou Zůstaň se mnou Ayobami Adebayo

Zajímavá knížka - velmi dobře vyprávěný příběh jednoho manželství a rodičovství. Příběh je z naprosto odlišného kulturního prostředí - to ho na jedné straně činí velmi atraktivním, na straně druhé je pak velmi obtížné nějakým způsobem se s hlavní hrdinkou ztotožnit. Stejnou rozporuplnost pociťuji při hodnocení knihy - knížka mě nenadchla, přesto rozhodně nelituji, že jsem ji četla.

29.10.2019 3 z 5

Muž, který hledal svůj stín Muž, který hledal svůj stín David Lagercrantz

Tímto dílem pro mě autor celou sérii definitivně pohřbil - poslední díl už mě nezajímá. Knížka byla prostě slabá. Nebylo v ní žádné napětí, postavy (ach, kdysi skvělé postavy) byly ploché, bez života, děj byl nelogický, neuvěřitelný, nijaký... Budu si muset opět přečíst Muže, co nenávidí ženy, protože takhle se s Lisbeth a Mikaelem loučit nehodlám.

26.10.2019 2 z 5

Nejlepší pro všechny Nejlepší pro všechny Petra Soukupová

Autorka se zde opět ukazuje v plné síle. Znovu dokazuje, že dokáže čtenáře okamžitě vtáhnout do děj, skvěle podává situace v životě dospělých očima dětí. Lahůdkou jsou pak scény, kdy jednu událost popíše postupně pohledem více postav. Navíc konec je sepsán naprosto úžasným stylem. I když Pod sněhem bylo (pro mě) o fous lepší, jde bezpochyby o výbornou knihu.

19.10.2019 5 z 5