Drahomíra: Důstojná sokyně kněžny Ludmily

Drahomíra: Důstojná sokyně kněžny Ludmily
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/406047/bmid_drahomira-dustojna-sokyne-knezny-lu-P3Q-406047.jpg 4 27 27

Drahomíra se po smrti svého muže knížete Vratislava dostane do ostrého sporu s tchyní Ludmilou. Osamocená kněžna nese velmi nelibě Ludmilin vliv na svého syna Václava. Prudkou zášť, která ji sžírá, dokáže zmírnit jen láska k dávnému příteli. Ovšem ani něžné city nezastaví plánovanou vraždu, která změní jak Drahomíru samotnou, tak i politiku v Čechách.... celý text

Přidat komentář

Pavelpi
18.11.2021 3 z 5

Je to takové divné a moc mi to nesedí. Pár knih jsem přečetl od jiných autorů a na rozdíl od téhle mě tyhle knihy bavily daleko víc. Pro mne to byl takový průměr, nic víc.

malýčtenář
17.02.2021 5 z 5

Není co dodat. Jako vždy velice čtivý příběh, který nám přibližuje naše dějiny. Opět spisovatelka dokázala zaujmout poutavým vyprávěním . Vřele doporučuji.


sgjoli
11.10.2020 3 z 5

S autorkou už mám pár zkušeností a čím dál víc se mi líbí její styl psaní, který je srozumitelný, přehledný a díky kterému jde příběh bez zbytečných okolků kupředu. Na někoho to může působit zkratkovitě a mozaikovitě či snad příliš jednoduše (já to u první knihy tak měla), ale čím dál víc se to mně osobně zamlouvá. Já jsem v tomto případě byla s tím stylem vyprávění spokojená a za to u mne autorka sbírá body.
Bohužel mi ale nebyla blízká postava Drahomíry. Knihu jsem si brala na čtení, abych zjistila, jak mi bude tato postava sedět ve zpracování Oldřišky Ciprové. Tato kniha mi potvrdila, že Drahomíra mi není sympatickou historickou osobností a už o ní asi nic dalšího číst úplně nechci. Ale to není vlastně chybou této knihy či autorky. Je to spíše otázkou priorit, o jakých historických osobnostech rádi čtete a tak.
Co mi tak úplně nesedlo, byla ta přemíra "červené knihovny", kterou jsem z tohoto příběhu cítila. Nějak mi to nesedlo v souvislosti s postavami Ludmily a Václava, jejichž osudy a jejich sepětí s křesťanstvím a hlubokou vírou v boha mám načtené z legend. Nějak se mi to tu tlouklo a nešlo úplně dohromady. Vím, že kniha je sice primárně psaná o Drahomíře, ale z jejího života přece jen odpářete Ludmilu a Václava dost těžko...
Výsledkem je tak průměrné hodnocení. Autorka píše pěkně, její knihy se čtou dobře. Ale obsahově jsem sama nevolila nejlépe, a tak mne kniha vlastně moc neuchvátila. Každopádně příště už budu volit dobu a historické postavy podle toho, kdo je mi blízký, a věřím, že si to užiju více.

666Jitka
06.09.2020 3 z 5

Moje druhá kniha od autorky. Opět spíš červená knihovna a na pozadí historické události. Kniha je čtivě napsaná, ale není to úplně můj šálek kávy...

Morana107
26.07.2020 3 z 5

Nějak nevím, asi jsem se prostě neuměla ztotožnit s hlavní hrdinkou. Všechno bylo takové moc snadné. Skákalo se moc v ději, že ani nešlo navázat souznění s Drahomírou. Daren moc prostoru pro vyjádření nedostal, přišel mi nijaký. Láska, touha a konec. Nejvíc se mi líbili pasáže s malým Boleslavem, protože jsem si ho moc oblíbila v knize Princezna veronská, ikdyž tady je pouhé dítě. Konec je vymyšlený pěkně, vrácený závoj se vzkazem "Teď jsme vyrovnány" a pak přijde to, co se melo stát. Ludmilu jsem ale nelitovala, byla to protivná baba, tedy alespoň v knize.
Poslední scéna byla ale hrozná, vlastní matce blýskne hlavou, jestli by neměla zprovodit ze světa i svého nejstaršího syna, který jistě půjde v zájmech a politice zesnulé babičky.
No, co si budeme, je to průměr.....3 hvězdy stačí.

VendulaB
11.12.2019 3 z 5

Pěkně, čtivě a zkušeně psaný román. Bohužel (a chyba je především na mé straně) se nejedná o historický román s prvky romantického příběhu, ale o román romantický zasazený do určitého historického období - a to už na mě bylo moc. Milostný vztah hlavní hrdinky mě neoslovil a historie bylo pomálu.

alnahu
07.11.2019 4 z 5

Pěkný čtivě napsaný historický příběh začínající v roce 905 na knížectví Stodoranů,kde žije princezna Draga ,prožije zde i první zamilovanost a polibky s Vikingem Darenem. Ale ona je předurčena jinému osudu- má se ve svých 16 letech provdat za knížete Vratislava syna Ludmily.Draga je na Pražském hradě Ludmilou vřele přivítána,ale vzápětí prohlásila,že se Draga při svatbě ihned přejmenuje na Drahomíru.Ženicha mohla Draga vidět až při obřadu a byla mile překvapena Vratislav byl pěkný muž.V roce 907 se jí narodil syn Václav,jméno mu vybrala Ludmila a také ho hned Drahomíře odebrala ,že ho bude vychovávat ona.Drahomíra zažila velké zklamání protože se Vratislav na svého syna nepřišel ani podívat.Život s titulem kněžny ji od základu změnil život.Po čase se jí narodil další syn Boleslav.Vratislav byl v boji s uherskými nájezdníky těžce zraněn a umírá ve svých 33 letech.V té době nastaly pro Čechy těžké časy země byla rozdělena na dva tábory jeden stál za Drahomírou a druhý za Ludmilou. Ludmila připravila Drahomíru o lásku dětí a když se cítila nejvíc osamělá objevil se náhle na hradě její bývalí milenec z mládí Daren- ihned k němu opět vzplála láskou.Vše se změní ,když u něj zahlédne kousek závoje ,který dala svému manželu ,když šel do boje a je přesvědčena ,že to byl právě on kdo Vratislava zabil .Darena okamžitě vykáže z hradu.Ludmila je na svém hradě Tetíně zavražděna a zabiják použil právě tento závoj.Krásně napsaný příběh.
Možný spoiler

katka134
01.11.2019 4 z 5

Příjemný romantický příběh z dávné doby. Po historické stránce to bylo také fajn čtení.

ritz
17.10.2019 3 z 5

Zajímavý příběh, dobře napsané.

Henriette
24.07.2019 4 z 5

Výborně napsaný příběh Drahomíry, která je tu ukázána jako citlivá žena a především jako matka!

milunka21
23.06.2019 5 z 5

Autorka mě nikdy nezklame. Čtivý a napínavý historický román podle skutečné události, který pojednává o matce Svatého Václava.

MartinaF
16.06.2019 4 z 5

Bylo to příjemné čtení, ale pokud jste zběhlí v historii, raději sáhněte po opravdu historické knize. Tohle bylo spíše romantické čtení pro ženy s historickou vsuvkou. Pro neznalce historie to stačí. Abych se dostala do obrazu, sáhla jsem po jiné knize.

Autorka nepíše špatně, kniha se četla velice příjemně a jistě bych ji zařadila jako odpočinkové čtení na dva letní večery.