Vec1980 Vec1980 komentáře u knih

Dlouhý návrat Dlouhý návrat Andrew Krivak

" .. kteří se pohybovali na okrajích hodnostní hierarchie a plukovních pozic ve válce, kterou sice označovali za moderní, ale stejně jako každá jiná s sebou nesla naši smrtelnost."
Myslím že už citát z knihy odhalí její podstatu. Hlavní hrdina má na rozdíl od svého okolí luxus odstupu od smrti ve formě plnění rozkazů ostřelovací puškou, měnící velící na straně protivníka.
Více než zajímavý je pohled na historii .... naši školou hojně uctívaní a oslavovaní utečenci na stranu protivníka a jejich začlenění do odporu proti Rakousku-uhersku a jejich přeměna v novou československou armádu jsou z pohledu střelce Vinicha pouzí dezertéři (což je z obecného pohledu pravda) a ty je možné pouze nechat jít a nebo zastřelit, asi si dosadíte co je preferovaným řešením.
Velmi dobrá kniha provádějící osudem jednoho obyčejného horala (nebo neobyčejného?).

10.09.2016 5 z 5

Antonius a Cleopatra Antonius a Cleopatra William Shakespeare

Klasický příběh s klasickým vyvrcholením ve stylu římské tragédie. Ne nadarmo se říká, že muž má hlavu (Markus Antonius jako jeden z triumvirátu), ale tou otáčí žena (Cleopatra královna egyptská). Příbeh směřující od bezstarostného nicnedělání v lůně egyptském až k válce s Octaviem Caesarem, vítězné i ztracené bitvě .... a hořkému konci hodném tragédie.

18.08.2016 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

na dovolenou ideální. Náhodně jsem vybral podle popisu a dokonalá volba. Ove jako takový více než sympatický a přístupem k životu dokonalý. Byť nemám Saab tak se budu držet alespoň benzínové pumpy jejiž kartičku mám v peněžence ;-). Takhle to funguje a takhle to končí ....

28.07.2016 5 z 5

Mlýn na mumie Mlýn na mumie Petr Stančík

Všechno se dá říct nečekané. Dějinami protknuté a osobnostmi podtržené a to ať už
z dávné historie a nebo hrfinově současnosti (Maxmilián I. Mexický, Jan Neruda, Prusko-rakouská válka ...). Děj mimo realitu zasazený do ponuré Prahy, Paříže nebo Mexika druhé poloviny 19.století.
Težkou soudit. Pokud z pohledu ON tak 5* (květnatý popis pražských bordelů a policejních konzultací v nich). Pokud z pohledu ONA tak 3* se stejným odůvodněním :-)

17.07.2016 4 z 5

Knihovna duší Knihovna duší Ransom Riggs

Pro děti a mládež. Tohle je podle mého první díl, který to potvrzuje. Jako relax fajn, zakončení důstojné. Tedy myslím to první zakončení. Natáhnutí o pár stránek se zakončením číslo 2 právě odsouvá celou sérii přímo do světa dětí a dokonalých konců ....

07.07.2016 3 z 5

Pražské pověsti a legendy Pražské pověsti a legendy Josef Svátek

Zajímavé čtení na zkrácení dlouhé chvíle. Sympatické co do délky jednotlivých legend i co do velikosti kapesního vydání. Na jednu stranu je to pouze soupis polopravd a mýtů .. na druhou však jsou to Pověsti a legendy a takové mají být. Až jsem byl překvapen kolik duchů je v Praze a podle textu už na vždy (neb se v čase ztratil způsob jejich vysvobození).

23.06.2016 4 z 5

Vtipné až na půdu by se dalo říct. Ironické a plné neskutečných náhod, padajících soch, oficiálně neexistujících lidí, stejně jako izraelských agentů nebo králů zabíjejících slepice. Genialita Nombeko proti hlouposti téměř všech ostatních. Na cesty knížka jako dělaná (e-kniha myšleno).

18.06.2016 4 z 5

Přízrak Přízrak Jo Nesbø

Tenhle díl určitě nezařadím mezi Doporučenou četbu komukoliv. Kombinace drogové scény, politiky, nesmrtelného záporného policajta (nemyslím teď HH). Bohužel tahle rovina, kdy vražda je vlastně jenom nutnost resp. prostředek pro všechny ostatní zločiny spojené s drogovou scénou Osla a nakonec vlastně až tak podstatná není ....

22.04.2016 3 z 5

Galigai Galigai François Mauriac

Těžké popsat nebo i jen hodnotit. Něco z příběhu Romea a Julie, ale lehce posunuté k realitě. Něco z příběhu chudého mladíka, který nedojde lásky milovaného přítele stejně tak jako není pohlcen láskou ženy, která mu je odporná a cizí. Galigai ... Agáta ... silná žená schopná prorazit svou vůli vše, obětovat své city a potřeby, sražená na kolena a jako Fénix opět obrozená s vidinou nové role, která bude mít sílu a postavení oplatit všem způsobené příkoří.

31.03.2016 4 z 5

Vítězný oblouk Vítězný oblouk Erich Maria Remarque (p)

Už všechno o knize určitě najdete níže a nebo výše. Kniha s ne příliš složitým dějem (který se ani nehodí), ne příliš mnoho postavami (které ani nikdo nečeká) a s ne příliš šťastným koncem (který ani není možný). Celou dobu jsem měl chuť na Calvados z Normandie, večeři s výhledem na Vítězný oblouk a zažít déšť na bulváru Paříže. Calvados pořeším v nejbližší době a snad se potkáme s Ravikem :-) v Paříži - určitě jich tam je pořád spousta...

15.03.2016 4 z 5

Neznámí hrdinové: O české statečnosti Neznámí hrdinové: O české statečnosti Adam Drda

Tak třeba zrovna kvůli tomuto má u mne ČT pozitivní bod. Nejsem ji zrovna jistý, zda se jedná o příběhy obyčejných lidí.
Každého jednotlivého z nich si osud vybral a udělal z něj člověka s neobyčejně zákeřným a pohnutým osudem. Ať už se jednalo vliv událostí po roce 1939, po roce 1945, po roce 1948 nebo do roku 1968. Stejně tak ať byl hlavním původcem režim protektorátu nebo režim komunismu, Geheime Staatspolizei nebo Státní bezpečnost. Neobyčejní lidé v rukou mocných a bezcitných té doby.

07.02.2016 5 z 5

Bohem zapomenutí lidé Bohem zapomenutí lidé Albert Cossery

Knížku jsem si nechal pořídit cíleně na základě pár vět popisu, určitě jsem tomu ale rád.
V dnešní době zaměřené na finance jsou příběhy v knize nasprosto zv jiné reality. Není podstatný konec povídky, není podstatný ani začátek ... podstatný je pocit, v mém případě asi husí kůže :-( .
"Copak mi to neseš, chlapče? To je pro beránka, tatínku. Jakého beránka? Svátečního beránka, tatínku. Postaral jsem se mu o jetel. Teď už ti zbývá jen koupit beránka. Svátek není pro nás, synku, řekl. Jsme chudí."
... podstatný je pocit, v mém případě asi husí kůže :-( .

31.01.2016 5 z 5

Islámskému státu na dostřel Islámskému státu na dostřel Lenka Klicperová

Jsem rád že jsem knížku dostal a že jsem ji hned taky přečetl. Byť se jedná o velice rychlý fotografický průlet konfliktem doplněný krátkým komentářem, konfliktem který nejsme schopni pochopit a který podle všeho nemá řešení, je hodně lidí kteří by knize tu chvíli věnovat měli. O co jsou fotografije dokonalejší, o to jsou děsivější.
S ohledem na situaci jaká v Sýrii jako takové panuje tak upoutávka "Města, jež se stalo Stalingradem Blízkého východu" je lehce mimo (zoufalá obrana bez podpory "vlády" vs. zoufalá obrana na základě rozkazu a uzavření města na Volze) ale nic to neubírá na hodnotě knihy.
Díky za její vydání.

Na upoutávce na knihu by spíše měla být ukázka arogance světa vůči dění ve válečné zóně blízkého východu :-(
"Píše se 25.červen 2015 a celý svět sleduje dění v Tunisku, kde mladý islamista napojený na IS postřílel čtyři desítky turistů, zejména Britů. A přesně v ten samý den povraždili bojovníci IS v Kobaní a okolí 320 lidí, z toho téměř 300 civilistů. Ale na to svět tak trochu zapomněl."

31.12.2015 5 z 5

Z deníku ajťáka Z deníku ajťáka Lukáš Pavlásek

Určitě má kniha potenciál, bohužel mám dojem že ten je právě v osobním podání na prknech právě přímo Tydýtem :-).

27.12.2015 2 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

"Dnes ty, zejtra já. Ale dostanu-li se odtud, kamaráde, chci bojovat proti tomu, co nás oba rozbilo: tobě život - a mně - ? Taky život. Slibuji ti to, kamaráde. Nesmí se to už nikdy stát."
.. chápu proč by kniha měla být na seznamu četby pro maturanty (je předpokládána určitá míra inteligence, byť se to mnozí snaží popřít) a také proč jsem se k ní po nekolika letech vrátil.
Pohled ze strany vojáka poražené strany, národa který ztratil víru ve své vedení a jehož mladá generace vykrvácela na bojišti prakticky první moderní války s masivním použitím těžkého dělostřelectva nebo bojových plynů :-(. Velmi hrozivým výsledkem byl neskutečný rozvoj všech možných protéz :-(
Docela výrazný rozdíl něco takového číst na pozadí černo bílých snímků kde všechno vypadá tak strašně dávno a neskutečně. https://www.youtube.com/watch?v=Y0Vu-NzNmVk
Vydání z roku 1929 určitě v mé knihovně zůstane aneb proč číst nový překlad.

11.12.2015 5 z 5

Sudety 1938: Pohledem důstojníků německé armády Sudety 1938: Pohledem důstojníků německé armády Jan Lakosil

"Schutze und helfem (chránit a pomáhat), nejušlechtilejší vlastnosti německé Wehrmacht" docela mne tato citace pobavila. Kniha jako celek je určitě (nebo při nejmenším může být) zajímavým proti pólem k teoriím co by kdy v roce 1938. Určitě zajímavý pohled na předválečné odstoupení pohraničí a německý pohled na otázku proč. Vůdce politicky zabránil válce, zachránil utiskované sudetské němce a vnesl do Sudet německý pořádek. Ať se na to podíváme jak chceme minimálně je zajímavý pohled na témeř zcela motorizované jednotky německé a na druhou stranu území podstupující téměř pěší české. Čekal jsem svědectví o bojůvkách a setkání s ČS armádou, stejně tak jako očitá svědectví útlaku německé menšiny. Nic z toho v textech neměckých vojáků ale není. Zájímavý je strach z ČS letectva a obdiv k opevnění, které je hodnoceno "vůdce zachránil mnoho vojáků".
Není jediný důvod nepřečíst a dostat nový pohled na "věc". Jediné co je možná mínusem je trošku zbytečně uvedená fotokopie "vojenského slovníku česko-německého pro obsazování" - 18 stran je zbytečně moc. Na druhou stranu letecké pohledy na opevnění jsou dokonalé.

10.11.2015 4 z 5

Podivné město Podivné město Ransom Riggs

Kdo četl první díl je určitě spokojen. Pohádka - třeba. Fantazie, relax - určitě. Opravdu komu se líbil první díl, tak po přečtení toho druhého si automaticky najde kdy bude třetí (2016 :-) ).

27.09.2015 4 z 5

Každý má nějakou svou vlastnost, jenom v téhle knize je to trošku jiná úroveň. Pro někoho pohádka, pro někoho kratochvílné čtení a pro někoho fantazie v čisté formě. Proč se nepřenést do světa podivných dětí a utéct od šedé reality. Časová smyčka, zázračné děti, zlo a dobro, vládci času .....

26.08.2015 4 z 5

Román Afrického Legionáře Román Afrického Legionáře Rudolf Jaromír Pšenka

Co do názvu román, co do délky povídka, co do obsahu nelituji té chvíle kterou na knihu třeba. Jestli je sám autor hlavní postavou reálného vypravěče není vlastně ani tak podstatné. Celý příběh jedné jediné výpravy "létací" setniny francouzské cizinecké legie, posádky reduty v Ain-Sefře (současné Alžírsko) bránící zájmy francouzské koloniální mocnosti proti odbojným nomádům a beduínům. Působivé vyprávění v jazyce českém počátku 20-tého století. Nebudu předjímat obsah románu, ale určitě pokud tuto útlou knížečku potkáte, tak věnujte chvíli příběhu létací setniny, vojína Chantepleur, Ulad Mohameda, francouzské cizinecké legii a jedné zapomenuté bitvě v poušti.
5 hvězdiček - proč ne, kdo knížku potká bude souhlasit, kdo ne ....

02.08.2015 5 z 5

Blbá Veruna Blbá Veruna Arnošt Goldflam

Bezesporu zajímavé počtění řekl bych tak autobusového formátu (co do děje, velikosti, obsahu a počtu postav). Možná náhodou, možná ne, má v edici čísli 89 a docela to i odpovídá. Vykreslení postav, ať už 3 člené rodiny, ustrašeného otce, dospívající dcery, smířené matky, blázna Stalina (naprosto odpovídajícímu předloze jména) nebo absolutně pro mne divné zpěvačky je dokonalé. Pokud někde je i dostupná divadelní hra, tak určitě může pobavit a neurazit. Přestože jsem původně hledal od Goldflama něco na základě jeho vyprávění dětských pohádek, tohle dílko určitě neurazí.

25.05.2015 5 z 5