Dlouhý návrat

Dlouhý návrat je nesmírně poutavý, poetický i drsný příběh Jozefa Vinicha, slovenského pristěhovalce, který se po rodinné tragédii vrací se svým otcem z Colorada zpět do Košic. Narukuje do rakousko-uherské armády, přežije boje na Piavě a skončí v italském zajetí. Po mnoha peripetiích se navrací domů. Jeho cesta však nekončí – v Praze si vyřídí americký pas a definitivně opouští válkou zpustošenou Evropu. Sugestivní příběh, připomínající Anglického pacienta i Cold Mountain, ukazuje nejen „zapomenuté“ události první světové války, ale především sílu lidského osudu a vůli přežít i za mimořádně obtížných okolností....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/169323/big_dlouhy-navrat-8Pm-169323.jpg 4.462

Vydáno: , Odeon

The Sojourn, 2011

Kniha Dlouhý návrat

Katka2382
24.07.2021

Zajímavý a moc pěkně napsaný životní příběh. Škoda jen že kniha končí cestou do Ameriky,zajímal by mne i dalši jeho osud.

Boby17
30.07.2020

Strohým a úsporným jazykem podaný životní příběh Jozefa Vinicha, amerického Slováka mě velice zaujal. Je popisován tak nějak nezúčastněně a o to více působí drsně a syrově. Útlou knihu je třeba číst soustředěně, protože za napsanými slovy jsou myšlenky, které nutí k zamyšlení. Je to moje první setkání s knihou o odstřelovačích v 1. světové válce, když nepočítám epizodu v knize Františka Niedla Poslední batalion. Výběr snajprů, škola i bojové nasazení bylo podáno výborným způsobem. Autorovi jsem ale nevěřil týdny stoupání do hor do předsunuté pevnosti a nevěřil jsem pozice na pahorku Montello o Velikonocích 1918 - o tento kopec za řekou Piavou se bojovalo až při červnové ofenzívě. To jsou ale drobnosti, které mohu přičíst jeho literární licenci.
Příběh má výborný doslov Marka Fapša z kterého vybírám:
"... hranice mezi hrdinstvím a zradou nebyla v zobrazené době zcela jasná. Jinak řečeno, teprve výsledek války určí, kdo je kým."
"Každá strana, vítězové i poražení, hledala ve válečném konfliktu smysl. Ať už jde o příběh porážky dobré věci, nebo o vítězství spravedlnosti. Takové utrpení, jaké svět neviděl, přece smysl mít musí. Má, avšak získává ho až zpětně."
"Některé státy pocítily hořkost porážky, jiné slavily vítězství. Někteří vojáci byli oslavováni jako hrdinové, jiní nikoli, další měli byli být postupně upozaďováni. Začaly se psát dějiny Velké války, začal boj o její smysl. Aby mohl být vytvořen "správný" obraz (na jakékoli straně), nestačilo jen vhodné věci připomínat, muselo se především zapomínat."
Knížce dávám všechny hvězdy a upřímně ji doporučuji k přečtení.

stagno
21.02.2020

Velice vydařená prvotina potomka slovenských emigrantů.Příběh Jozefa Vinicha
zachycuje zejména prvních dvacet let minulého století-dětství,kdy bačoval se svým
otcem,Velkou válku prožitou na italské frontě a poté téměř mccarthyovský návrat
na Slovensko-je strhující četbou.Velmi zajímavý je především pohled na První
světovou válku,relativizující jakékoliv rozdělení na"dobré a špatné",vzdálený
jednostranným historickým interpretacím

petrarka72
19.01.2020

Silné, neobvyklé a ve své věcnosti až surové čtení, které ocení spíš mužští čtenáři - i když na své si přijdou i čtenářky se zálibou v Remarquovi či Hemingwayovi. Válečný a existenciální cestopis Jozefa Vinicha, přesídlence do Uher narozeného v Coloradu, který strávil dětství s otcem a nevlastním bratrem Marianem Pesem v uherských Pastvinách. Po odstřelovačském výcviku v Klagenfurtu prošel mezi lety 1916-1918 málo známou sočskou frontou, od slovinské Gorice přes italské Tridento až po osudovou Piavu. Cestou byl účastníkem bitev, bojů v zákopech a coby ostrostřelec nikdy nekončícího čekání na nepřátelskou kořist, mezi všudypřítomnou Smrtí, špínou a beznadějí ztratil bratra a prsty na ruce. Po skončení prohrané Velké války se dostal coby válečný zajatec do vězení na Sardinii, po propuštění v roce 1919 prošel přes Uhry a Maďarsko, cestou dočasně zachránil před smrtí těhotnou Cigánku a později jejího syna, aby překročil hranice nového Československa a vrátil se do Pastvin - kde jeho pouť ani zdaleka neskončila... Variace na road and war movie beze smyslu, která uvádí na pravou míru představu o hlubokém smyslu válek a podobě hrdinství.

candy
02.04.2019

Po knize jsem sáhla víceméně náhodou, ale zcela mě pohltila. Ač je velice slabá, děj je nesmírně bohatý.

MichelleS
31.03.2017

Ani jsem nečekala, že budu tak tenkou knížku číst tak dlouho. Ale pokud příběh neprolétnu jen jako dobrodružství z válečných časů a trochu o něm přemýšlím, zabere trochu víc času. Jozef je neobyčejná postava, určitě nesplývá s davem typických mladých mužů své doby. Zvláštní je už jeho zázračná záchrana, otcova výchova a prostředí, kde vyrůstá, pořád mezi lidmi, ale stále sám, není moc těch blízkých jeho srdci, na jedné straně chladnokrevný odstřelovač, na druhé člověk, který se dokáže zastat bezmocného. Jozefova cesta mě velmi zaujala, jen v té válečné části jsem byla trochu přehlcená vojenskými reáliemi, pohyby jednotek apod.

poulet
01.12.2016

Myslím, že je to hodně "chlapíkovská" záležitost. Pro mě to zas takový zázrak nebyl, ale něco to určitě má.

Tozbee
18.10.2016

Andrew Krivak napsal velmi hutný, mimořádně sugestivní příběh bez zbytečných slov, který od prvních stran čtenáře strhne. Bez příkras, patosu či zbytečné dramatizace popisuje věcně (a z odstupu odstřelovače) vojenské "řemeslo". Připomíná, jak krutá a dnes již obtížně představitelná válka sužovala tento kontinent před jedním stoletím a jak zásadně se lišily a postupně proměňovaly postoje jednotlivých aktérů. Velmi příjemné překvapení a skvělý čtenářský zážitek.

"Přesně ve chvíli, kdy se mě zmocnila tahle vůle k životu, jsme dostali rozkaz zařadit se do formace, a tak jsme si nahodili na ramena batohy a pušky a vydali se dál jako stádo vyhublých ovcí, které udržuje v chodu příslib jídla a spánku, příliš otupělých, aby si uvědomovaly, že je vedou na jatka. A nepochodovali jsme o nic líp než ty ovce."