Pražské pověsti a legendy

Pražské pověsti a legendy https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/82911/prazske-povesti-a-legendy-82911.jpg 4 12 4

Dotisk jedné z nejúplnějších sbírek pražských legend z roku 1883, z níž čerpal mimo jiné i Alois Jirásek při psaní svých Starých pověstí českých. Josef Svátek (1835–1897) byl jedním z nejkontroverznějších a zároveň nejplodnějších českých spisovatelů, současník Jana Nerudy a Vítězslava Hálka, a jeho studie o lidových zvycích, magii a české mytologii patří mezi první texty obírající se podobnou tematikou. Novinář a jeden z nejkontroverznějších českých spisovatelů Josef Svátek (1835-1897), šéfredaktor Pražského deníku a posléze Pražských novin, patřil k výrazným osobnostem české literatury po roce 1848. Vydal řadu knižních titulů (např. Sebrané dějepisné romány J. Svátka, 23 svazků), zabýval se jako první u nás historií zednářství, studiem lidových zvyků, magie a české mytologie.... celý text

Usire
26.01.2021 4 z 5

Vzhledem k tomu, že jsem v Praze nikdy nežil, tak to nebylo pro mne takovým přínosem jaký jsem čekal. Jednotlivé legendy jsou poměrně krátké a dobře čtivé.

Vec1980
23.06.2016 4 z 5

Zajímavé čtení na zkrácení dlouhé chvíle. Sympatické co do délky jednotlivých legend i co do velikosti kapesního vydání. Na jednu stranu je to pouze soupis polopravd a mýtů .. na druhou však jsou to Pověsti a legendy a takové mají být. Až jsem byl překvapen kolik duchů je v Praze a podle textu už na vždy (neb se v čase ztratil způsob jejich vysvobození).

knižní moora
25.10.2014 5 z 5

Jako díte jsem ji milovala.

Vojslava
07.09.2014 4 z 5

Typický Svátek, spoustu věcí známe spíš z Jiráskových Starých pověstí, ale najdou se tam i velmi zajímavé jiné příběhy. Každopádně jsem si po částech s chutí početla.