Paměti katovské rodiny Mydlářů v Praze

Paměti katovské rodiny Mydlářů v Praze https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/110072/pameti-katovske-rodiny-mydlaru-v-praze-110072.jpg 4 48 48

Ocitnete se v temném světě těch, kteří dělají krvavou práci v zájmu spravedlnosti. Nic vám nezůstane utajeno. Prohlédnete si šibenice, pochopíte katovy slabosti a (ne)budete litovat jeho oběti. Paměti katovské rodiny Mydlářů nejsou obyčejnou knihou. Archaická čeština způsobí, že váš propad hrdlem dějin bude o to působivější. Kati vždy patřili k rozporuplným, opomíjeným osobnostem české společnosti. V zájmu veřejného pořádku občas zakročil a posekal pár hlav podvratných živlů. Knížka barvitě popisuje nejen tuto katovu každodenní rutinu (mučit, sekat, popravit), ale líčí životní příběhy dvou katů - kata Mydláře a jeho syna. Kat Mydlář býval studentem medicíny, nešťastně se zamiloval a shodou nešťastných okolností se stal katovým pacholkem a posléze mocným katem. Jeho život se v podstatě nelišil od života běžného smrtelníka: učednická léta, svatba, práce, děti, oběti, přátelé a nepřátelé. Jedna z kapitol popisuje první veřejnou pitvu v Praze, zajímavý je i přesný popis různých stupňů mučení. Autorovi se podařilo vytvořit úžasnou, historicky věrnou atmosféru. Zatoužíte-li vidět místo, kde stávala katovna, jděte v Praze ke Starému židovskému hřbitovu a dívejte se na severní část Uměleckoprůmyslového muzea. Tam žil temně lidský hrdina své doby kat Mydlář.... celý text

Přidat komentář

hana4834
12.04.2021

Naprosto skvělí příběh všem doporucuji

Andy1111
14.05.2020 5 z 5

Knihu jsem četla už několikrát a vždy si všimla něčeho nového. Jakmile jí začnu číst, propadám se v čase a vidím vše jak film


666Jitka
21.04.2020 4 z 5

Poutavé vyprávění o pražské katovské rodině Mydlářů, o provádění exekucí v té době, o životě ve staré Praze, ale i v Čechách. Poslouchala jsem jako audio verzi.

Trijan
21.01.2020 4 z 5

Ze začátku mi vadilo, že je kniha psaná "starou" češtinou, ale po začtení jsem to přestal vnímat, a knize jsem zcela propadl :) ...Kam může dohnat mladého muže slepá láska?.. někdy i do náruče katovského řemesla, z kterého už není cesty zpět.

Šnek86
27.09.2018 5 z 5

Život staré Prahy, přiblížení obyčejů katovského řemesla a skvělé vykreslení tehdejší doby v příběhu nejznámějšího českého kata Jana Mydláře a jeho potomků.Skvěle zpracovaná kniha.
(Aneb jak nešťastná láska učinila člověka nečestným)

frantisek8863
03.08.2017 4 z 5

Hledal jsem knihu, která nebude zkrácena jako jiné .Příjemný román a pohled do středověké České historie, kdy se vystudovaný lékař rozhodne stát nečistým vykonavatelem katovské řemesla. Svým přístupem se ze svého opovrhovaného povolání dostal k víceméně váženému postavení svého jména a řemesla, které jeho syn ještě více povznesl. Byl jsem mile překvapen příběhy dvou generací katů, vyprávění o jejich životě, práci a jejich době.

narcisonanis
05.10.2014 5 z 5

O povolání kata jako takovém se toho moc neví, moc jsem o něm nikdy neuvažoval jako o kdysi běžné (nadsázka) práci, člověk jej zná spíše z pohádek či historických filmů a podobně. Paměti kata Mydláře vás však donutí přemýšlet o tomto netradičním řemeslu v trochu jiném světle. Mohl to být člověk slušný, studovaný, přesto kat ve společenském žebříčku zastával výjimečnou pozici "stranou" od všech lidí. Mydlář nám však ve svých příbězích ukazuje, že i přes mučení a popravování lidí může být člověk šťastný ve svém životě. Zvláštní, když se nad tím zamyslíte, co?

P.S. – Poslouchal jsem také audioknihu čtenou Miroslavem Táborským, který z některých historek udělal svým hrobovým hlasem doslova hororovou záležitost. Zkuste si jít temným lesem domů v noci s výkřiky děsu a bolesti v uších. Už nikdy víc :D

Radůz
08.10.2013 5 z 5

Tuhle knihu mám velmi rád. Líbí se mi, jak je v knize pěkně popisován život ve staré Praze.

JelizaRose
11.03.2013 4 z 5

Po pár stránkách jsem se srovnala se starou češtinou, kterou je kniha psaná, a pak se mi Mydlář četl sám :) Nevýhodou je formát-počet stran, tím pádem se moc na cestování nehodí, ale jinak zajímavý a fascinující zpestření!

Štítky knihy

kat Mydlář, 1572-1664

Autorovy další knížky

Josef Svátek
česká, 1835 - 1897
2004  87%Paměti kata Mydláře
2005  91%Paměti katovské rodiny Mydlářů 1. Z magistra medicíny pacholkem katovým
2011  87%Paměti katovské rodiny Mydlářů v Praze
1940  83%Anna z Kunštátu
1940  77%Pád rodu Smiřických