Ulala Ulala komentáře u knih

Vykoupení krví Vykoupení krví Peter Tremayne (p)

Mám ráda Irsko. Odpověď na otázku proč, však zní: ani nevím. O Irsku jsem pouze četla, viděla o něm filmy. Připadá mi však, že je to země, která kromě úchvatné krajiny má svou historii. Když jsem objevila spisovatele píšícího historické detektivky situované do Irska, koupila jsem knihu a začetla se, už ani neví do kterého z titulů. Tremayne mně „chytil“. Je překvapivé kolik historických informací jsem se dozvěděla při čtení detektivky. Právní systém doby, ve které se příběhy odehrávají, je úchvatný. Vývoj tzv. pravé víry velmi zajímavý. Nelpím na přesných historických datech v beletrii, ty si mohu najít v historických spisech či encyklopediích. Příběhy sestry Fidelmy mi však poopravily názor na některé historické události, které jsem dříve nezkoumala, protože jsem si myslela, že je vše jinak. Poslední kniha (za rok a půl se mi povedlo přečíst všechny příběhy) mi připadala ucelenější. Zápletka opět skvělá. K vyřešení případu je komentář zbytečný. Kniha se čte jedním dechem. Je velmi zajímavé sledovat myšlenkové pochody právničky, která přes různé překážky a své vlastní problémy, dospěje pro čtenáře většinou k překvapivým závěrům (pokud ovšem nejuknete na konec knihy – to však nedoporučuji, zajímavější je postupný vývoj situace). Doporučuji a dávám pět hvězdiček.

09.03.2016 5 z 5

Tiché hlasy Tiché hlasy Patricia Gibney

Jako obvykle hodnotím tento díl pozitivně, jinak bych ani tuto sérií nečetla. Potěšilo mně, že autorka lehce obrousila hrany hlavním hrdinům, hned je příběh příjemnější a těším se na další pokračování.

08.06.2024 5 z 5

Bretaňské noci Bretaňské noci Jean-Luc Bannalec (p)

Je obdivuhodné, jak se autorovi vždy podaří najít námět, který odpovídá "365 kulinářským svátkům bretaňského roku". Tentokrát se bretaňské chutě snoubí s jablky. Jak autor říká : "v Bretani jablkům neutečete". Vše se odehrává v opatství andělů, kde inspektor Dupin se svým týmem řeší násilné problémy spojené s rodinou inspektora Kadega. Samozřejmě v překrásném prostředí Bretaně a občas i při vynikajícím jídle složeném z mořských plodů a jak jinak jablkových sladkostí. Častěji než obvykle se v tomto díle objevují i komisařovi oblíbenci - tučňáci. Prostě skvělé.

28.02.2024 5 z 5

Katův odkaz Katův odkaz Vlastimil Vondruška

Jako obvykle, Vondruška se neomrzí. Jsou to takové jednohubky pro letní den, ale i tato mně zaujala a ráda jsem si ji přečetla.

06.09.2023 5 z 5

Nejsem z ledu Nejsem z ledu Anne Frasier (p)

Tak to se povedlo. Hodně dobrý příběh, který mně dostal- Na jezeře to začalo a na jezeře to i končí a možná se z toho vyklubala i láska. Když jsem začala s prvním dílem, tak mně ani nenapadlo, jak se to bude vyvíjet dál a teď bych si přála další pokračování. V každém případě stojí za to si tyto tří díly přečíst.

27.07.2023 5 z 5

Zrádné loviště Zrádné loviště Dana Stabenow

Čím dál lepší, alespoň z mého pohledu. Autorka na vlně své fantazie a určitě i osobních zkušenosti se dostává ve svých knihách na vrcholky hor i do hlubin moře. Popis přírody na Aljašce a atmosféra viděna očima Kate je jedinečná. Tentokrát se příběh odehrává v době lovu lososů a člověk si připadá jako by sám byl na té lodi či člunu a viděl naštvaného přecpaného lososy medvěda, kterého jsme svým pohybem vyplašili. To vše se odehrává jako obvykle na pozadí obchodních "postrkovaček", do kterých jsou tentokrát zapleteny i tety Kate.

23.06.2023 5 z 5

Carmen - Skutečný život Hany Hegerové Carmen - Skutečný život Hany Hegerové Tomáš Padevět

Dokumentární román o životě Paní HH jsem dlouho odkládala, měla jsem obavu, že těch 503 stran bude pro mně moc. Nakonec jsem se rozhodla, že si čtení rozložím na tři části a proložím to jinými knihami. Bohužel se tak nestalo. Od první chvíle mně to chytlo a nemohla jsem se od čtení odtrhnout. Skvělá kombinace jak života Paní HH, tak dobových událostí, mně uchvátila. Teď už nepochybuji, že v podání jejich písní se odráží její pády a vzestupy. Její tvorbu mám moc ráda a poklonu si také zaslouží i její výběr autorů textů. Kniha je pro někoho možná trochu dlouhá a komplikovaná, ale dle mého názoru skvěle odráží osobnost a život Paní Hegerové.

20.02.2023 5 z 5

Lakový paraván Lakový paraván Robert van Gulik

Robert Van Gulik je velkým znalcem života ve staré Číně. Na pozadí spáchaných zločinů nám ukazuje příběhy lidí chudých i bohatých, jejich život, zvyklostí a osudy. Obdivuji autorův styl, který obsahuje vše od dedukce při řešení vražd po krásy přírody i historická fakta.

09.08.2022 5 z 5

Záhada čínského zlata Záhada čínského zlata Robert van Gulik

Udivuje mně, že tak fascinující detektivní příběh je pouze v počtu 241 přečtených knih. Ale dál od hodnocení vkusu čtenářů, to mi nepřísluší. Příběhy soudce Ti čtu po několikáté a pořád mně fascinují svou atmosférou, historií, vztahy a životem soudce Ti, který byl mimochodem skutečnou osobou. První případ je pouze ochutnávkou dalších, které sice znám, ale které si postupně vychutnám.

08.08.2022

Ani slovo Ani slovo Patricia Gibney

Autorka postavila tuto sérií na inspektorce Lottie Parkerové, která mi připadá zmatená, chaotická, nevyrovnaná. Způsobené je to jejím životním osudem, který je velmi hektický. Celé vyšetřování líčených případů na mně působí stejným dojmem. Navzdory všemu je Lottie však výbornou vyšetřovatelkou a vše končí vyřešením záhad. Pouze její život je pořád plný rozporů. Určitě jsem četla lépe propracované příběhy, ale nechci srovnávat a určitě budu číst další díly, až vyjdou.

24.07.2022 4 z 5

Tři vteřiny Tři vteřiny Anders Roslund

Nějak jsem se nemohla "začíst" - švédská jména, které jsem si nemohla zapamatovat, osoby, které byly pro mně nesrozumitelné, děj, který mi připadal chaotický a docela zdlouhavý. Jediný, kterému jsem rozuměla byl Ewert Grens. Myslela jsem, že kniha se dostane na seznam těch, které jsem dočetla, ale tak nějak z nostalgie, než přišlo pochopení. Zorientovala jsem se v hlavních postavách, v ději, v záměru autorů a ještě než jsem dočetla 3 vteřiny až jsem měla v ruce 3 minuty s tím, že se těším na pokračování.

06.07.2022 4 z 5

Člověk za oponou Člověk za oponou Martin Goffa

Uvěřitelné, čtivé ....co říct více. Autora jsem si oblíbila a jeho styl i když v některých případech rozvláčný, mi docela sedí. Určitě budu pokračovat v předchozích i dalších dílech.

16.05.2022 4 z 5

Ďáblova čísla Ďáblova čísla Vlastimil Vondruška

Jediné co mně u pana Vondrušky štve, že je děj na přeskáčku. Při opakovaném čtení Letopisů budu muset poskládat knihy ne podle data vydání, ale chronologicky dle děje. Jinak je to opět klasická oddechovka, trochu logiky, trochu nostalgie, trochu sexu a především poukázání na (za prominutím) lidskou blbost a zneužívání moci. Líbilo se mi.

14.05.2022 4 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Knihu jsem četla po druhé, hodnocení však neměním. Zajímavé téma, děj trochu rozvláčný, závěr spíše strhující a překombinovaný. Ale autorův styl je zajímavý a proto v případech Joona Linna pokračuji.

22.04.2022 4 z 5

Zubař Zubař Tim Sullivan (p)

"Zubař" je knihou, která přináší jiný pohled na řešení kriminálních příběhů. Zapojením protagonisty s aspergenovým syndromem mně autor přiměl podívat se na tyto osoby jinak, než bylo mé obvyklé "chovají se tak, protože prostě takoví jsou". Zamyslela jsem se nad tou nejdůležitějsí otázkou - proč? (mimochodem se jedná o konkrétního kolegu z práce). Za co autorovi děkuji. Ale to není podstatné. Důležitý je jiný přístup k řešení vraždy - bez prolité krve, bez hromady zbraní, pouze logika, rutina a špetka humoru. A to je mi sympatické.

02.04.2022 4 z 5

Dívka pod hladinou Dívka pod hladinou Andrew Mayne

Přečteno jedním dechem. Sloan a George Solar vypadají na správnou dvojku. Knize sice dávám čtyři hvězdičky, ale musím uznat, že příběh byl zajímavý, neotřelý. Odehrává se v podmořském světě a s tím se zase tak často nesetkáváme. Kromě toho se mi líbil styl vyprávění hlavní hrdinkou, její vzpomínky, které zapadají do sledu události. Určitě si přečtu další díl, který letos doufám vyjde.

04.02.2022 4 z 5

Debutantka Debutantka Jan Gardner

Svižné a vtipné. Kromě toho moje oblíbená prvorepubliková atmosféra s řadou jmen, které známe z vyprávění. Vše to se spojilo v detektivku, která se dá číst. Jsem ráda, že autor pokračuje v této sérií a že se dočkáme dalšího šetření detektivních záhad slečnou Vavřincovou a komorníkem jejího otce.

30.01.2022 4 z 5

Dopisy od mrtvého Dopisy od mrtvého Steve Robinson

Moje první kniha tohoto autora a vážně mně překvapila. Myslím tím příjemně překvapila. Opět něco jiného, pátrání v minulosti a zároveň v současnosti, hledání kořenů rodiny a při tom i tajemného rubínu, historie Džajpuru.....to je pro mně předzvěst dalšího dobrého čtení.

06.07.2021 5 z 5

Saturnin se vrací Saturnin se vrací Miroslav Macek

Začátku chybí "jiskra". Nezoufám však, vypadá to že se autor rozepisuje. Uvidím co druhý díl.

22.05.2021 3 z 5

Splátka růží Splátka růží Ellis Peters (p)

Krásně poetické popisy přírody, života, lidí. Skoro se mi tam první vražda nehodila, ale je to detektivka. Autorčin styl psaní je velmi uklidňující, alespoň mně vyhovuje, zejména v období, kdy kolem mně všechno vybuchuje a blázní. Tuto sérií jsem si oblíbila a budu vyhledávat nová vydání.

18.05.2021 4 z 5