Ulala Ulala komentáře u knih

Prodavači ostatků Prodavači ostatků Vlastimil Vondruška

Na začátku jsem nevěřila, že se mi podaří knihu přečíst na jeden zátah. Přece jen, povídání o jednom českém rytíři, který se vydal do světa hledat sám sebe...to mi nepřipadalo ani napínavé, ani přitažlivé. Jenomže jsem se zmýlila. Po několika prvních stránkách jsem zjistila, že příběh je výborný a o středověké historii toho vím strašně málo, proto se ráda nechám poučit. Nechala jsem se vtáhnout do děje a docela jsem si to užívala. Neříkám, že je to můj šálek čaje, ale pan Vondruška je skvělý vyprávěč.

05.03.2024 4 z 5

Dá-li pánbůh zdraví, i hříchy budou Dá-li pánbůh zdraví, i hříchy budou Halina Pawlowská

Humor Haliny Pawlowské je mi blízký. Oceňuji na jejich knihách to, že když mám splín, tak mně vždy dostanou zpět do běžného života. Tak díky.

03.03.2024 4 z 5

Pohřbení andělé Pohřbení andělé Patricia Gibney

U knih Patricie Gibney se vždy v nějakém momentu zaseknu. Říkám si dost, to mně nebaví. Hlavní hrdinka se vzpouzí a její nadřízení jsou na hlavu anebo mají nějaký zádrhel. Pak se to překlopí a nemohu se dočkat, až se dopídím konce. V každém případě styl autorky má něco do sebe. Mínus jednu hvězdičku dávám za to, že tu pochybnost u mně autorka vyvolala. Ale určitě si přečtu další pokračování.

02.03.2024 4 z 5

Historické okamžiky Historické okamžiky Pavel Kantorek

Finskej má pravdu, Kantorek je génius a někteří z nás zapomněli na genialitu kreslených vtipů. Pro mně nastal čas si opět připomenout, na čem jsem vyrůstala do současné podoby.

01.03.2024 5 z 5

Pověz mi Pověz mi Anne Frasier (p)

Začnu od přebalu knihy, který se mi zdál hodně trefný. A kniha - ta se mi líbila ještě více. Námět skvělý, prostředí odpovídající hlavním postavám. Akce měla spád a to, že se autorka obrací zpět do historie hlavních hrdinů je pouze plus, protože čtenář si alespoň propojí zážitky z prvního dílu s tím, co čte a jak to ovlivňuje každý krok Daniela a Reni. Prostě se mi kniha opět líbila a to včetně nehostinné pouště.

01.03.2024 5 z 5

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Tato krátká povídka je příběhem o hledání a o bláznivém světě, ve kterém žijeme. Přečetla jsem si ho po čtyřiceti letech a opět jsem byla unesená. Buďme tací, jací jsme a važme si toho, že máme svého tygra, který nás doprovází.

28.02.2024 5 z 5

Bretaňské noci Bretaňské noci Jean-Luc Bannalec (p)

Je obdivuhodné, jak se autorovi vždy podaří najít námět, který odpovídá "365 kulinářským svátkům bretaňského roku". Tentokrát se bretaňské chutě snoubí s jablky. Jak autor říká : "v Bretani jablkům neutečete". Vše se odehrává v opatství andělů, kde inspektor Dupin se svým týmem řeší násilné problémy spojené s rodinou inspektora Kadega. Samozřejmě v překrásném prostředí Bretaně a občas i při vynikajícím jídle složeném z mořských plodů a jak jinak jablkových sladkostí. Častěji než obvykle se v tomto díle objevují i komisařovi oblíbenci - tučňáci. Prostě skvělé.

28.02.2024 5 z 5

Větší lexikon pro zamilované Větší lexikon pro zamilované Jiří Suchý

Se svým typickým humorem opěvuje zde Jiří Suchý lásku. Malá knížečka akorát tak do kapsy, ze které můžete citovat, ovšem pouze při vhodných situacích.

26.02.2024 4 z 5

Krutá rozkoš Krutá rozkoš J. D. Robb (p)

Tak to byla tedy pekelná jízda. Já vím, že je to svým způsobem červená knihovna (a tu já prostě nemusím), ale v případě této série se pokaždé nemohu dočkat, až otevřu první stránky a nejsem schopná se od knihy odtrhnout až do konce a tento díl byl lahůdkou. Skvělé.

26.02.2024 5 z 5

3x Kája Saudek 3x Kája Saudek Miloš Macourek

Nepřekonatelné. Letošní čtenářská výzva mně přiměla vytahovat z knihovny perly, ale i jiné zapomněné knihy. Tento komiks patří mezi perly.

25.02.2024 5 z 5

Hroši nepláčou Hroši nepláčou Halina Pawlowská

Laskavá ironie, špetka humoru, nadhled a fantazie, to vše patří do povídek Haliny Pawlowské. Jsou o životě a o ničem. Ráda si je čtu, když potřebuji o stupínek zlepšit náladu.

24.02.2024 4 z 5

Prvotřídní vražda Prvotřídní vražda Ann Granger

Tentokrát opět Londýn, zahálený neproniknutelnou mlhou. Lizzie je provdaná za inspektora Bena Rosse a spolu řeší případ několika vražd, v pozadí kterých je láska, podvod a zvrácená snaha o vymýcení prostituce a alkoholu. Taková klasická viktoriánská detektivka na dlouhé zimní večery.

24.02.2024 4 z 5

Nebezpečná zvědavost Nebezpečná zvědavost Ann Granger

Tento díl je hodně "popisný". Autorka popisuje nádraží, cestu vlakem, oblečení, osoby, přírodu, vřesoviště, pocity, vztahy a další. Ale je to vše čtivé a poklidné, přes všechna neštěstí, které se na pobřeží jižní Anglie staly. Těm, kdo mají rádi viktoriánské detektivky se všemi jejich plusy i mínusy vřele doporučují celou sérií.

23.02.2024 4 z 5

Nezvyklý zájem o mrtvoly Nezvyklý zájem o mrtvoly Ann Granger

Konečně vím jak to začalo. S čtením této série jsem začala někde uprostřed a tak jsem byla samozřejmě zvědavá na prvopočátky Lizzie Martinové v Londýně. Musím říct, že se autorce povedlo věrohodně nastínit dobovou atmosféru a vytvořit zajímavé hlavní aktéry, včetně sociálních vztahů jak v bohatých, tak i chudých rodinách. Prostě taková správná, příjemná viktoriánská detektivka.
Bohužel i já si nemohu odpustit poznámku k překladu a chybám. To snad ani nikdo před tiskem nečetl a je to hanba pro nakladatelství.

21.02.2024 4 z 5

Rozinky v blátě - Dva tucty střepů Rozinky v blátě - Dva tucty střepů David Jan Novotný

Knihou D.J.Novotného Sidra Noach jsem byla uchvácená, Gilgulem trochu zklamaná a tak mně zvědavost přivedla k Rozinkám v blátě a po jejich přečtení dávám s čistým svědomím 5 *. Je to kniha o upřímné hluboké víře, která překoná v životě vše, to dobré i to zlé. Na pozadí událostí 50-tých a 60-tých let se vyvíjí vztahy v židovské rodině Neumanových a upevňuje charakter jejich synů. Celá výchova je ovlivněná velmi bolestivými vzpomínkami jejich matky na koncentrační tábor. Rozinky v blátě jsou prostě skutečné.

20.02.2024 5 z 5

Neobyčejný benediktin: (Advent bratra Cadfaela) Neobyčejný benediktin: (Advent bratra Cadfaela) Ellis Peters (p)

Tři krátké povídky, ve kterých se autorka vrací zpět v životě bratra Cadfaela. Popisuje jak se vlastně dostal do kláštera benediktinů a také dva případy z dřívějších let, k rozluštění kterých bratr Catfael významně přispěl. Styl autorky mně vždy na prvních stránkách dostane ( i tentokrát). Je tak strašně popisný a vždy mám dojem, že se čtením seknu. Ale další stránky to spraví a uznávám, že ta "popisnost" má něco do sebe. Tuto sérií jsem si oblíbila a doufám, že se mi podaří dočíst ještě těch zbývajících 10 prvních dílů.

17.02.2024 4 z 5

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Gogol patří mezi velikány klasické literatury a že jeho dílo je nadčasové nikdo nemůže popřít. Díky ČV jsem se opět vrátila do svého mládí, kdy Revizor byl povinnou četbou. Na rozdíl od té doby, teď jsem si knihu docela užila.

06.12.2023 5 z 5

Potřebovala jsem si odpočinout od současnosti a proto jsem opět sáhla po této sérií. Za mně mohu říct, že nikdy nezklame. Jde o příjemné čtení o dobrých lidech, s trochou historie a zajímavými zápletkami.

06.12.2023 4 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Od Kateřiny Tučkové jsem si chtěla přečíst Bílou vodu, bohužel nebyla k mání, tak jsem sáhla po "bohyních" a udělala jsem dobře. Shrnu to stručně:
Téma - velmi působivé, kdo se alespoň trochu zajímá o historií Česka, ten tuto knihu nemůže vynechat.
Styl - neotřelý, možná pro někoho trochu komplikovaný, ale tímto způsobem se autorce povedlo vystihnout všechna úskalí historie žitkovských bohyní.
A obecně - je to kniha plná bolestí při hledání Dorou pravdy o svém původu a o neštěstích, které ji celý život provázely. Kniha o lidech, kteří stáli za těmito událostmi, o systémech, které ve své zvrácenosti a fanatismu vedly k podobným situacím. Ale přes všechnu bolest a tragédií je to fascinující a krásná kniha.

02.12.2023 5 z 5

Jméno ďábla Jméno ďábla Andrew Mayne

Jessica se autorovi povedla - bystrá, chytrá, oddaná spravedlnosti a schopná všeho. Kromě toho vidí svět přes kouzla své rodiny kouzelníků. Skvělé jsou pasáže, kdy se vrací do svého dětství, ale je třeba uznat, že i rodina se ji snaží pomoct při řešení zapeklitých případů. Na rozdíl od řady dalších, kteří se ke knize vyjadřovali, s tématem náboženství v toto příběhu jsem neměla žádný problém. Sice mi připadalo trochu přehnané zamotání do děje samotného papeže, ale nakonec to vyznělo tak nějak " možná ano, možná ne". Kniha mně zaujala a docela se těším na další pokračování. Ještě na okraj, zaujaly mně všechny moderní techniky vyšetřování, které autor popisuje a o kterých nemáme ani ponětí.

29.11.2023 4 z 5