Tyrkysová Tyrkysová komentáře u knih

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

S originálním světem se v prvním díle zaklínačské série seznamujeme povídkovou formou. Ta nám umožňuje nahlédnout do různých období Geraltova života, kterými se prolíná jednoduchá dějová linka situovaná do přítomnosti. Jakkoli je to pro čtenáře na jednu stranu zajímavé, na tu druhou to naopak maličko mate, neboť se v ději a postavách snadno ztratí. Pokud se ale nenecháte odradit, což doporučuji, a vrhnete se na další díly zaklínačské série, jeho příběh si zamilujete - stejně jako já :-)

27.05.2019 5 z 5

O psaní: Memoáry o řemesle O psaní: Memoáry o řemesle Stephen King

Celkový dojem z knihy mám veskrze pozitivní – dobře se čte, pobavíte se u ní, a něco naučíte. Zejména druhá část pro mne byla opravdu přínosná. Nepředkládá mnoho pouček z knih o spisovatelském řemeslu či literatuře, ale jednoduchou formou čtenáři předává to, co je podle jeho názoru důležité pro opravdu dobrý příběh. A co je nejpodstatnější – příběh, který bude chtít někdo číst a bude jej bavit.

14.05.2019 5 z 5

Skleněný les Skleněný les Cynthia Swanson

Příběh plyne relativně poklidným tempem, autorka tak získává dostatek prostoru pro vykreslení charakterů postav, vývoje jejich osobnosti, názorů a životních postojů. Rozhodně to ale neznamená, že byste se začali nudit. Po malých střípcích se před vámi vynořuje celá skládačka, která přináší další a další otazníky, než se dostane k překvapivému rozuzlení. Napětí je v celé knize malinko zatlačeno do pozadí, neznamená to ale, že by vyprchalo úplně. I když se nejedná o typického zástupce thrillerového žánru, za přečtení Skleněný les rozhodně stojí.

14.03.2019 5 z 5

Gottland Gottland Mariusz Szczygieł

Asi největší devizou celé knihy je fakt, že se čtenář může zamyslet – jaký jsme národ? Lze náš naturel vyjádřit pomocí několika příběhů z našich novodobých dějin? Každému bude Gottland pravděpodobně připadat jiný – podle jeho přesvědčení, názorů, životního stylu… Mně například přišlo, že Gottland Čechy do moc lichotivého světla nestaví.

Některé pasáže jsou nicméně opravdu zajímavé, zejména, pokud jste o nich měli dosud jen povrchní znalosti. K těm lepším zajisté patří osud Stalinova památníku, ale i předposlední kapitola s názvem Film se musí točit. V některých příbězích ale dle mého názoru autor text lehce bulvarizuje (ve smyslu nadbytečných informací, které by pro investigativní text nebyly rozhodně potřeba) - což je škoda, neboť evidentně strávil studováním zdrojových materiálů nemalý čas, který pak následně částečně shodí buď o senzaci volajícím dovětkem nebo svou nepodloženou domněnkou.
2,5/5*

31.01.2019 3 z 5

Začátek konce Začátek konce Manel Loureiro

Knih a filmů o (zombie) apokalypsách už bylo napsáno a natočeno nespočet. V čem je ale tato zajímavá? Hlavní hrdina rozhodně není dokonalý. Je to obyčejný člověk, nemá žádný speciální výcvik, do rozpadu civilizace dělal kancelářskou práci. Není to Rambo, neobjeví v sobě netušené kvality. V deníku píše vše, nevyhýbá se vulgaritám, které jsou v některých případech na místě, nezřídka je mu špatně, brečí, zvrací, nebo se musí opít, aby vůbec zvládl vstřebat to, co se mu děje. Je prostě lidský a díky tomu je celý příběh děsivý i úsměvný. Příběh má své mouchy, ale i přesto stojí za to si ho přečíst!

19.11.2018 5 z 5

Co neodvál ani čas Co neodvál ani čas Hana Marie Körnerová (p)

Hana Marie Körnerová píše neskutečně mile a po celou knihu máte opravdu pocit, jakoby vám svůj příběh vyprávěla kamarádka, kterou jste viděli naposledy ve škole. Čte se svižně, vede k zamyšlení, je veselý i smutný, s hrdinkami zažíváte radosti i strasti, ale i strach, nejistotu a bolest. Prostě vyprávění opravdu ze života. Doporučuji všem, které 60. a 70. léta zažily, užijí si ji ale určitě i mladší ročníky, které je znají třeba z vyprávění svých maminek či babiček.

15.10.2018 5 z 5

Beze stopy Beze stopy Mary Torjussen

Beze stopy je beze-sporu skvělým thrillerem s prvky napětí i psychologického románu. 328 stran slupnete jako malinu, protože vás autorka nenechá vydechnout a zajímavost příběhu dokáže udržet až doslova do posledního slova epilogu.

Pokoj Pokoj Emma Donoghue

Pokoj je příběhem natolik silným, že by si jej měl přečíst každý. Je totiž plný témat k zamyšlení - ať už je to mateřská láska, lidská krutost v různých podobách i pohled na náš svět. Velkou poklonu musím složit také překladatelce, protože Jackova pětiletá mluva a uvažování jsou přeloženy naprosto geniálně, byť si na ně musíte chvilku zvykat.

Bílé kosti Bílé kosti Graham Masterton

Temné, mysteriózní, místy krvavé, záhadné a přitom uvěřitelné a lidské krimi, které skvěle pracuje s prostředím, do kterého je zasazeno. Autor píše s lehkostí a i přesto, že jsem v začátcích knihy malinko bojovala s tím, že každou kapitolu začíná popisem okolí, velmi čtivě. Rovněž, i přes využití mytologických prvků, je celý příběh psán tak, že je velmi uvěřitelný. Vyvrcholení knihy je pak opravdu působivé, některé jeho pasáže nečekané a celkově dodává příběhu na mystičnosti. Těším se na další díly :)

19.05.2018 5 z 5

Blůdička aneb Mystická detektivka z Českého lesa Blůdička aneb Mystická detektivka z Českého lesa Radek Coufal

Román Blůdička je opravdu skvěle napsaný, s každou další stránkou se více a více ponořujete do spletitého příběhu a jste zvědaví, jak to všechno skončí. Kombinace příběhu odehrávajícího se v realitě, zápisků v kronice a zapsaných vzpomínek dalších postav je velmi originální a i přes zdánlivou zamotanost se dobře čte, aniž byste se v příběhu nějak ztráceli. Naopak mu dodává ten správný šmrnc.
Pro fanoušky mystiky, lehkého thrilleru, detektivek a možná i lehčího hororu, je jako dělaný. Ani jednoho tam ale není až příliš, vše se krásně kombinuje a závěr, ten prostě stejně čekat nebudete. Autor mě rozhodně navnadil k tomu si přečíst i další jeho knihy :)

18.05.2018 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Příběh vyprávěný z pohledu 3 hlavních hrdinek se čte dobře, má spád a ke konci, kde se všechny dějové linky protínají, již rychle graduje. Psychologie postav je vykreslena velmi dobře, na druhou stranu každá z nich má "něco", takže v celé knize nezbývá nikdo, kdo by byl vlastně úplně "normální". Osobně mi trošku vadilo přeskakování v čase, jak se děj dobře čte, zapomínala jsem číst data a musela se vracet, abych se podívala. Určitě ale stojí za přečtení, i když jsem, vzhledem k vychvalování všude možně, asi čekala o maličko víc :)

18.05.2018 4 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Silný příběh, i když maličko rozvláčný. Kdyby byl o třetinu kratší, asi by se nic nestalo. Za přečtení ale každopádně stojí, stejně jako jeho filmové zpracování.
4,5*/5*

28.11.2022 5 z 5

Čaroděj Zeměmoří Čaroděj Zeměmoří Ursula K. Le Guin

Série Zeměmoří patří ke klasikám fantasy žánru a rozhodně stojí za to, abyste jí dali šanci. Jako v mnoha dílech autorky zde najdete pasáže, které vedou k zamyšlení, na několika místech má kniha až melancholickou náladu. Na druhou stranu je celý děj vyprávěn relativně stručným jazykem a svižným tempem, kdy roky rychle ubíhají, a nechává hodně na představivosti čtenáře. Četla jsem již po několikáté a stále baví.
4,5*/5*

16.09.2021 5 z 5

21 úderů 21 úderů František Kotleta (p)

Svižný děj a zajímavá zápletka dodávají knize na atraktivnosti, takže snáze přehlédnete očividnou reklamu na Škodovku, která vás láká nejen ke koupi Škody Karoq, ale i práci budoucnosti. Je samozřejmě jasné, že bez reklamy by vlastně kniha nevznikla a Kotleta se s ní popral dle mého názoru s o něco lepší grácií, než Petr Stančík v předchozím díle. Nechybí typické hlášky, sarkasmus ani akce, na kterou jsme u něj zvyklí.

20.06.2020 4 z 5

Schindlerův seznam Schindlerův seznam Thomas Michael Keneally

Keneally o Oskaru Schindlerovi píše spíše fakticky. Nijak jej neheroizuje, nechává na čtenáři, aby si na něj vytvořil vlastní názor. Až lehce stroze popisuje fakta, nemoralizuje, nepředkládá vlastní názory. Kvůli tomu, že kromě příběhu ústředního hrdiny, představuje také kratší či delší příběhy prakticky všech zúčastněných, nevyhnutelně se občas ztratíte v množství jmen, osudů i časových souvislostí. Síla samotného vyprávění to ale brzy přehluší.
Ve srovnání s filmem vyhrává, co se srozumitelnosti týče, spíše filmové zpracování, co se emotivnosti a síly vyprávění týče, pak mají obě verze, knižní i filmová, něco do sebe a rozhodně doporučuji obě.

02.01.2020 4 z 5

V kleci V kleci Ellison Cooper

Celý příběh velmi rychle plyne a všechna tajemství odkrývá hezky postupně. Až na pár míst, kdy je vyprávění maličko hluché nebo čtenáři předkládá opakovaně to samé, jen jinými slovy, jde rozhodně o velmi originální příběh, který má spád a jen tak něčeho se nezalekne. S hlavní hrdinkou se ztotožníte lehce, tajemný vrah vás bude překvapovat a finální rozuzlení je také zajímavé, byť malinko na hraně uvěřitelnosti.

19.07.2019 5 z 5

Forrest Gump Forrest Gump Winston Groom

Nečekala jsem, že to kdy řeknu, ale film je v tomto případě lepší, než kniha. To ještě neznamená, že byste jí nemohli dát šanci – nějaká pozitiva se tam najdou, zejména první polovina knihy je opravdu hezká a vtipná, závěr ale trochu pokulhává (když se nabalují další a další absurdní situace) a už Forrestovi to, že je (jak sám o sobě píše) „idijot“ nevěříte…
2,5/5*

06.02.2019 3 z 5

Příliš dlouhá swingers party Příliš dlouhá swingers party František Kotleta (p)

Jako oddechovka s trošku peprnějším obsahem je to ideální. Děj hezky odsýpá, nikde se zbytečně nezdržuje... Ani se nenadějete a jste na konci. Spojení akce, magie, sexu a typických Kotletových hlášek prostě vytváří velmi čitelnou směsici, u které se pobavíte :)

15.12.2018 4 z 5

Africká zima je psána formou deníkových zápisků, popisujících každodenní běh nemocnice Lékařů bez hranic, které jsou ponechány v částečně „neučesané“ formě. Autor tak občas přeskakuje od jednoho tématu k druhému, aby se vzápětí opět vrátil k tomu prvnímu :)
Pokud jste ještě nic od Tomáše Šebka nečetli či neviděli (doporučuji například rozhovor v Hyde Park Civilizace), vřele to doporučuji. Je to bezesporu velmi chytrý, pokorný a skromný člověk, který rozhodně ve své knize nijak nekomentuje svou odhodlanost a pracovitost, ale naopak vyzdvihuje práci svých spolupracovníků. A i složité situace, na nichž by se mohl "ukázat", stejně jako vážná témata, podá spíše s vtipem sobě vlastním :)

Historie včel Historie včel Maja Lunde

Historie včel je ve všech ohledech neobvyklý román a právem se stal již v mnoha zemích světa bestsellerem. Maja Lunde v něm zpracovává příběhy tří rodin, vzdálených od sebe staletí a přesto propojených. A na pozadí těchto příběhů se dozvíte, aniž byste si to vlastně uvědomovali, mnoho zajímavých informací o včelách i o tom, jak moc jsou pro nás důležité.
Osudy hlavních hrdinů jsou do detailů propracovány, nemůžete se od nich odtrhnout a chcete vědět více. Vzájemné propojení, které je vám odkrýváno po kouscích v poslední části knihy, je skvěle promyšlené a příběhy tak do sebe hezky zapadnou.