Twinny Twinny komentáře u knih

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

Povinná četba a pro mě jedna z lepších a čtivějších knížek. Pěkné a zajímavé autobiografické povídky, ze kterých mě nejvíce zaujaly Nejdražší ve střední Evropě a Otázka hmyzu vyřešena. Otův tatínek byl skvělý.
Pokud si jí chcete přečíst, neváhejte. Rozhodně stojí za to.

Prase nebude! - 4*
Běh Prahou - 5*

14.03.2019 4 z 5

Zajímavý příběh, vykreslující manipulaci a touhu přežít. Autor podává svědectví o praktikách a nelidskosti tehdejšího SS. Bohužel se mi to moc dobře nečetlo.

12.03.2019 3 z 5

Epigramy Epigramy Karel Havlíček Borovský

Epigramy nevystihují jen Rakousko-Uherskou společenskou situaci v 19. století. Kritizují společnost jaká je bez ohledu na dobu.

Chceš-li v strachu, v nepokoji žít,
musíš k tomu vtip a rozum mít;
chceš-li dodělat se vezdejšího chleba,
bývej hloupým, kde je toho třeba.

25.02.2019 4 z 5

Ostře sledované vlaky Ostře sledované vlaky Bohumil Hrabal

Válečné? Ne, jen příběh o klukovi, kterej má problém se svým "kámošem".

Uf, pár stránek a já čtu skoro týden. Nesedl mi styl psaní a příběh jako by nebyl.
Kdyby nám češtinářka neřekla, o čem kniha je, nepochopila bych to. Čekala jsem více informací o odboji. Těch sexuálních eskapád tam bylo na těch pár stránek docela dost.

24.02.2019 1 z 5

Noční cirkus Noční cirkus Erin Morgenstern

Už mi narostly třetí parohy, jak jsem z toho jelen…

Dočíst, nebo se na to vykašlat? Tahle myšlenka mi proběhla hlavou snad při každém otevření knihy. Natěšená jsem ji načala, ale kouzelná obálka bohužel kouzelný příběh nepřinesla. Ztrácela jsem se v čase, místě i postavách. Často jsem nevěděla, o čem postavy mluví a co se právě děje.
Příběh působí jako spletenec několika povídek. Které jako by autorka zamotala dohromady a umístila na pozadí cirkusu. A uzel tak utáhla, že nebyla s to, jej smysluplně rozmotat. Vzala nůžky a cvak.
Já raději jiná kouzla…

18.02.2019 2 z 5

Probuzení Simona Spiera Probuzení Simona Spiera Becky Albertalli

Kniha začíná napínavě. Simon je sympaťák, celou dobu jsem doufala, že jeho tajemství nebude prozrazeno. A hlavně jsem mu přála, aby se už konečně setkal s Bluem. A zjistila jsem, že HP je naše společná vášeň.
Blua jsem poznala hned. Sice jsem chvilku váhala, ale postupně mi bylo jasné, kdo to je. A teď mě právě mrzí, že kniha má jen necelých tři sta stran, vůbec bych se nezlobila, kdyby byla delší.
Doufám, že ve druhém díle se bude jejich vztah rozvíjet i když jen na pozadí. Blue je prostě roztomilý :)
Už se těším, až se kniha zařadí vedle Muffina a čaje, protože tohle dílko nesmí v mé knihovničce chybět.

16.02.2019 5 z 5

Král Lávra Král Lávra Karel Havlíček Borovský

Tyrolské elegie, Křest svatého Vladimíra a teď Král Lávra. Ten Borovský má něco do sebe. Jeho básně mají kouzlo, vtip a poselství. Nemůžu jinak než doporučit.

16.02.2019 5 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Hlavní postava ve mně vyvolávala rozporuplné pocity. Na jednu stranu to byl chlapík bez svého názoru. Na druhou mi přišel slizký, jak se pořád usmíval a hlavně ta jeho mluva.
Kniha dobře popisuje Hitlerovskou propagandu a vymyté mozky. Bohužel i přes svůj malý rozsah je neuvěřitelně rozvleklá a všechno se tam zopakuje minimálně pětkrát.

13.02.2019 3 z 5

Zkrocení zlé ženy Zkrocení zlé ženy William Shakespeare

Komedie? Aha a ten vtip byl kde? Ano, bylo to psané v době, kdy byl majitel mužských pohlavních orgánů považován za něco víc. Dřív to mohlo pomoct těm chlapům, kteří to doma tak v rukou nedrželi, cítit se jako páni tvorstva. Ale dnes jedna z nejhranějších her? Vážně?

08.02.2019 2 z 5

Křest svatého Vladimíra Křest svatého Vladimíra Karel Havlíček Borovský

Opět jsem si potvrdila, že díla, o kterých se učíme na hodině literatury, nemusí být vždy jen nudná. Křest svatého Vladimíra - vtipná, pravdivá a výborně napsaná satira.
Mohu jen doporučit.

25.01.2019 5 z 5

Tyrolské elegie Tyrolské elegie Karel Havlíček Borovský

Krásná báseň plná sarkasmu a ironických narážek. K pochopení poselství Tyrolských elegií potřebujete znát některé historické souvislosti.

16.01.2019 5 z 5

Oběť Oběť James Carol

Hra na kočku a myš. Miluju, když se na vyšetřovatele pověsí psychopat a pronásleduje ho.
Z Winetra občas vážně nemůžu a musím se smát.

05.01.2019 4 z 5

Čtenář z vlaku v 6.27 Čtenář z vlaku v 6.27 Jean-Paul Didierlaurent

Podivný příběh, který mě moc nezaujal. Zajímavý byl akorát Giuseppe a jeho příběh. Nic jiného jsem si z toho nevzala.

01.01.2019 2 z 5

Co jsi to za matku? Co jsi to za matku? Paula Daly

Ehm, Cože?
Jsem docela zklamaná. Čekala jsem víc. Kniha neměla kouzlo, spád, nic. Vlastně se všechno vyřešilo tak nějak náhodou. Samo.
Část hlavní zápletky jsem odhalila asi v polovině. Zbytek byl divný, nelogický, neuchopitelný.

30.12.2018 2 z 5

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Povinná četba. Příjemná satirická komedie, která pobaví. Nad většinou dialogů jsem se minimálně pousmála.

Kulička (19 povídek) Kulička (19 povídek) Guy de Maupassant

Hodnotím celý soubor povídek dohromady. Kromě povídek Slečna Fifi a U Tellierů, které v "mém" vydání nebyly. Původně jsem si chtěla přečíst jen Kuličku, ale nakonec jsem je musela přečíst všechny. Šperk mě na svém konci rozesmál. Příjemné povídky.

28.12.2018 4 z 5

Lakomec Lakomec Molière (p)

Velice čtivé drama, které neztrácí na své aktuálnosti. Některé situace jsou opravdu povedené a vtipné. Doporučuji jako povinnou četbu.

28.12.2018 4 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Povinná četba a velmi příjemné překvapení. Krásné balady, skrývající mnohá poselství. Úžasná práce s jazykem.

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Povinná četba, která mě svou myšlenkou zaujala. Amerika ve třicátých letech dvacátého století. Rasismus. Příšerné zacházení s lidmi, kteří jsou prostě jiní. Doporučuji.

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Ne, ne, ne. Mistrovské dílo? Neuvěřitelný zážitek? Dokonalá a nepřekonatelná kniha? A ještě za to má Nobelovku? Na češtině jsem se nazpaměť naučila oslavné ódy, proč je tato kniha skvělá. Bohužel jde jen o zbytečný, nechutně dlouho natahovaný příběh o chytání ryb.

28.12.2018 1 z 5