tomas1794 tomas1794 komentáře u knih

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Není co dodat, skvělá kniha! Kdysi jsem viděl film, a teď jsem se rozhodl přečíst si i knihu. Nemůžu si pomoct, ale při čtení jsem v hlavě viděl Ondřeje Havelku a Oldřícha Víznera, což čtení velmi pomáhalo.

02.10.2023 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Nina Špitálníková je pro mě osobně nejpovolanější česká autorka píšící o státu Severní Korea. Rozhovory s lidmi jsou velmi lidsky vedené, nemají za cíl kohokoliv soudit, a nechávají na čtenáři, aby si sám udělal názor na jejich životy. Některé příběhy mě opravdy vzaly za srdce, po dočtení jsem byl o to víc rád, že žiju tam, kde žiju, a že mám ty možnosti, které mám. Doufám, že budoucnu vyjde podobných rozhovorů více.

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Příběh knihy pro mě byl ze začátku trošku nudný, až jsem měl strach, že knihu nedočtu. Pokračoval jsem ve čtení, abych se dozvěděl, v jakých životech se hlavní hrdinka rozhodne žit. Na knize mě popravdě zaujala až ta poslední část, kdy je hrdinka konfrontovaná s prožitky z ostatních životů a s jejím vlastním. Ve výsledku se mi nejvíc líbil fakt, že mě kniha přiměla se zamyslet nad věcmi, nad kterými jsem ve svém životě nepřemýšlel. A to je určitě její velké plus.

27.11.2023 3 z 5

Severka Severka Nina Špitálníková

Na knihu jsem se moc těšil, a mám ji doma i s podpisem autorky, která patří mezi mé nejoblíbenější. Od knihy jsem čekal mnohé, v dobrém, ale že bude až takhle dobrá, a že mě až takhle pohltí, to jsem nečekal. Děj je vyprávěn stylem, který nebudu prozrazovat, ale který mě vtáhl tak, že jsem se od knihy nedokázal odtrhnout. Autorka se pokouší kromě kritiky sevekorejského režimu nastavit zrcadlo i tomu systému, ve kterém žijeme my na západě, a daří se jí to. A konec jsem, upřímně, nečekal.

10.10.2023 5 z 5

Moje Rusko: Zprávy ze ztracené země Moje Rusko: Zprávy ze ztracené země Jelena Gennaďjevna Kosťučenko

Knihu jsem si koupil hned po vydání, ač jsem autorku předtím neznal. Co jsem ale znal byl název Novaja Gazeta, kde autorka pracovala, z čehož jsem nějak vyvodil očekávání, že kniha bude dobrá. Není. Je totiž skvělá! První kapitoly jsou takový rozjezd k tématům, která přijdou později. Beslan, Norilsk, Doněck, Mykolajiv - to jsou jen některá z témat. Kniha se čte hezky, ač témata často hezká z podstaty nejsou. Nejvíc mě asi zasáhla kapitola, kde si autorka na začátku jako dítě hraje na vojáky bojující proti zlým fašistům, aby o několik stránek později viděla, že jsou teď jimi právě oni sami.

26.03.2024 5 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Kniha je určitě určená spíše pro mladší publikum, než jsem já, ale musím říct, že mě svým nápadem dokonalé vtáhla, až jsem si občas přál, aby čtvrť Prašina byla skutečná. Autor popisuje čtvrť velmi barvitě a zároveň drží až do poslední chvíle v tajnosti, proč že ta elektřina nefunguje. Děj hezky ubíhá a není tam část, kdy by se čtenář nudil. Rozhodně příjemné překvapení od začínajícího autora.

02.10.2023 4 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Kniha je klasika, kterou jsem si doplnil mezery ve vzdělání, když jsem ignoroval povinnou četbu. Kniha je velmi čtivá, ale místy pro mě bylo těžké číst zdlouhavé popisy šperků, tapiserií a ošacení jednotlivých účastníků děje. Stejně jsem se ale těšil na závěr, kdy bude Dorianu Grayovi spočítáno všechno to zlé, co provedl, a konec mě rozhodně nezklamal.

02.10.2023 3 z 5

1793: Vlk a dráb 1793: Vlk a dráb Niklas Natt och Dag

Autora jsem neznal a nikdy předtím jsem nečetl historické detektivní severské dílo, ale byla to pecka! Četlo se to samo, děj ubíhal, bylo tam hodně překvapeni. Doporučuji a jdu na druhý díl

27.02.2024 4 z 5

Pokud pomineme autorčinu bakalářskou práci, je tohle její první kniha. V některých komentářích jsem četl výtky na překlepy či kostrbatá souvětí. Pro mě to nebyl problém, naopak jsem hltal každý řádek a každý popis události. Není tak časté, že se může čtenář přenést do KLDR skrze někoho, kdo tam opravdu byl, a vše zažil na vlastní oči.

10.10.2023 5 z 5

Donbas: Reportáž z ukrajinského konfliktu Donbas: Reportáž z ukrajinského konfliktu Tomáš Forró

Pokud má někdo zájem pochopit pozadí konfliktu na Donbase, a přejít od "Rusko za to nemůže", případně "Ukrajina za to nemůže" k hlubším úvahám, je tahle kniha právě pro něj. Příběh podává svědectví o době před i po roce 2014, a jeho centrem je právě oblast Donbasu. Situace tam není, nebyla a nebude černobílá, postavy na obou stranách konfliktu podávají svědectví, která jsou autentická, a některým myšlenkám lze bez problémů věřit. Kniha si dle mého názoru neklade za cíl změnit něčí názor, spíš ukázat, jakým směrem by se úvahy měly ubírat, aby si čtenář například některá fakta sám chtěl ověřit.

Mlčení Mlčení Šúsaku Endó

Na knihu jsem se velmi těšil, protože jsem viděl kus filmu, který jsem kvůli čtení nechtěl dokoukat. Ač nejsem věřící, tak rozpor, který kniha čtenáři předkládá, je poutavý. Konec byl na můj vkus poněkud bez dramatu, ale příběh tím rozhodně zakončen byl.

02.10.2023 4 z 5

Z Izrastiny s láskou Z Izrastiny s láskou Jakub Szántó

Na knize Jakuba Szántó se mi líbí hlavně to, že kromě rozhovorů s lidmi poskytuje i objetivní pohled na dějiny Izraele a Palestiny a na dějiny jejich soužití. Samozřejmě objektivitu ovlivňuje to, jaký názor na osobu autora čtenář má. Pro mě byla kniha velmi poučná, a přiměla mě se více zamyslet nad tím, jak některé věci doopravdy jsou, a u některých jiných mě donutila si ověřit fakta, která jsem v hlavě měl uložená.

10.10.2023 5 z 5

Černobyl: Historie jaderné katastrofy Černobyl: Historie jaderné katastrofy Serhii Plokhy

Černobyl je pro mě lákadlem a záhadou v jednom. Seriál HBO ve mně vyvolal chuť se o téma Černobylu zajímat o to více, a chuť porovnat ho s realitou, kterou tato kniha popisuje velmi detailně. Je to psané velmi čtivou formou, děj odsýpá, a neměl jsem ani pocit, že bych se v postavách ztrácel. Dozvěděl jsem se jak o průběhu nehody minutu po minutě, tak o politické situaci před i po výbuchu, a nakonec i o soudním procesu, který z pohledu "práva" příběh "zakončil". Knihu hodnotím velmi nadprůměrně.

10.10.2023 5 z 5

Doba z druhé ruky: Konec rudého člověka Doba z druhé ruky: Konec rudého člověka Světlana Alexandrovna Alexijevič

Mojí motivací pro čtení bylo pochopit, proč je Rusko teď takové, jaké je, a proč že ten Putin je tak oblíbený. Částečnou odpoveď na tyto otázky jsem v knize našel - chaos po rozpadu SSSR, nestabilní politická situace, chudoba, korupce, ... autorka velmi autenticky předkládá výpovědi lidí, jejichž hlas by měl být slyšet. Některé příběhy mě zajímaly více, některé méně, ale obecně vzato knihu hodnotím nadprůměrně. Ale proč je teď Rusko takové, jaké je, a proč je z Putina terorista, stále nevím.

10.10.2023 4 z 5

Během studií jsem se jako čert kříži vyhýbal povinné četbě, což u této knihy byla rozhodně chyba. Příběhy zasazené do prostředí první světové války, která se může zdát vzdálená, jsou v dnešní době až neskutečně aktuální. Autor píše tak autenticky, že jsem měl často dojem, že tam jsem s nimi na frontě, a cítím to, co oni. Část Na západní frontě klid a její volné pokračování Cesta zpátky jsou příběhy, které určitě stojí za přečtení.

02.10.2023 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

(SPOILER) Není co dodat, skvělá kniha! Těším se na další díly. Kdysi jsem viděl pár dílů seriálu z produkce Netflixu, ale kvůli častým skokům v čase jsem moc z děje nepobral, což se teď naštěstí změnilo. A stále je mi líto smrti Renfri, protože v seriálu je to moc krásná herečka!

03.05.2024

Život na prodej Život na prodej Jukio Mišima

Toto pro mě byla první kniha od tohoto autora, a už jen přečtení popisu knihy mě tak zaujalo, že jsem se na knihu těšil. Nezklamala mě. Osobně jsem si ani nedokázal představit, za co všechno se dá život prodat, a co všechno se s ním dá udělat. Konec navíc dává prostor pro zamyšlení.

03.01.2024 4 z 5

Než jsem rozečetl tuto knihu, přečetl jsem si knihu Černobyl od autora Serhii Plokhy, která mi poskytla fakta, na které jsem mohl navázat. Tato kniha je soubor rozhovorů s lidmi, kteří se jakkoliv účastnili Černobylu - od likvidátorů, obyvatel okolních vesnic, různých lidí, kteří se k něhodě jen připletli, či lidí, kteří trpěli následky. Stejně jako u minulé knihy autorky můžu i zde říct, že některé příběhy mě zajímaly více, některé méně, ale obecně vzato i ty nejméně zajímavé byly stále nadprůměrně zajímavé. Pokud někdo chce pochopit, co pro některé lidi Černobyl znamenal, kromě nehody samotné, tady se to dozví.

10.10.2023 4 z 5

Venezuela: Rozklad ráje Venezuela: Rozklad ráje Eduard Freisler

Venezuela je země, kam bych se hrozně chtěl podívat, ale vím, že to v nejbližší době, hlavně ze strachu o život, neudělám. Číst proto příběhy někoho, kdo byl na místě, a kdo může podat autentické svědectví, je pro mě velmi zajímavé, a bylo mi na konci knihy líto, že už příběhy končí.

Rozvaliny Gorlanu Rozvaliny Gorlanu John Flanagan

Na začátek musím předeslat, že kniha je určtiě určená pro mladší publikum, než jsem já. Kniha je příjemná a určitě nedělá žánru fantasy ostudu. Jen bych si možná přál, aby nebyla v některých částech až tak pozitivní, a aby nepředkládala tolik morálních ponaučení.

02.10.2023 3 z 5