tlllk tlllk komentáře u knih

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Tento román ma minul, alebo sa iba netrafil do správnej životnej etapy. Nespochybňujem veľkosť diela, iba je vplyv na môj život. Možno je to iba dôsledok účelu, že som si ho vybral hlavne kvôli splneniu bodu z výzvy. A kto negooglil "eschatologicky" nech prvý hodí kameňom.

16.05.2023 3 z 5

Najkrajšie prázdniny sú po prázdninách Najkrajšie prázdniny sú po prázdninách Achim Bröger

S týmto prístupom ala Pipi dlhá pančucha mám problém, mám zato že otec je oco, tato alebo odvodená zdromnelina, veď ani kamaráti ma takto neoslovujú. Navyše nechať deti skákať po hlave sebe aj druhým mi nepríde vtipné a už vôbec netuším čo to robí v rozprávke. Na mňa to bolo príliš moderné....

07.05.2023 2 z 5

Operace Petragun Operace Petragun František Kotleta (p)

Je to ako miska horúcich slaných mandlí, kým si uvedomíte chuť sú preč, ale to nevadí, objednáte ďalšiu, asi vás nezasýti ale dozaista vylepší deň .....

04.05.2023 5 z 5

Les prízrakov Les prízrakov Juraj Červenák

Keby to bolo jedlo poviem že bolo silne prekorenené, chýbala tomu ta vyváženosť prvých dvoch dielov, navyše skĺzame k tomu že záporák pokaždé záhadne vykĺzne a jeho koniec viete tak predpovedať poľa počtu zostávajúcich strán. Stále ale je to to lepšie čo sa v tomto žánri za poslednú dobu objavilo.

01.05.2023 4 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Po knihe som siahol hlavne kvôli výzve, zohnal som si audio ale po prvých minútach mi prišla tak prediktívna, že som sa až do konca pohyboval niekde medzi 2,5-2,8 násobku rýchlosti (bežne som na 1,35) a aj tak mala polka mozgu voľno. Bolo to milé a naivné ale v tom všetkom bola jednoduchá pravda, ktorá stojí za zamyslenie.

01.05.2023 3 z 5

Krv prvorodených Krv prvorodených Juraj Červenák

Po jednotke to bola jasná voľba, príbeh zvýšil obtiažnosť, pribudlo zloduchov aj intrík, čím sa dej trochu rozvláčnil a stratil na dynamike. Nie že by to bolo iba na škodu, dozvedeli sme viac o hlavných postavách kotré tak dostali hĺbku, dobrý základ na ďalšie časti, ale celkovo mi viac sedela prvá časť. Ešte že mám ďalšie dve už nabité v telefóne.

17.04.2023 4 z 5

Mŕtvy na Pekelnom vrchu Mŕtvy na Pekelnom vrchu Juraj Červenák

Celkom príjemné prekvapenie, trojica nemá ten sexepíl ako páni z Chlumu, ale to vôbec nie je na škodu. Dej sa svižne odvíja, zápletka ma hlavu a pätu a po chvíli som si zvykol aj na tú divnú chémiu medzi nimi. Teším sa na pokračovanie. Ako adio sfúknuté za jeden deň.

17.04.2023 4 z 5

Lady Fuckingham Lady Fuckingham Oscar Wilde

Myslím že punc výnimočnosti tomu dáva ten podpis, ktorý je ale sporný. Napríklad na anglickej verzii wiki sa nič nepíše o Lady Pokingham ako má znieť originál. Samozrejme s ohľadom na rok vydania to musela byť atomovka, a nech ju napísal ktokoľvek, definoval slovník ktorý obohatil tento žáner na 150 rokov.

14.04.2023 3 z 5

Pustina zvaná mír Pustina zvaná mír Arkady Martine (p)

Aj Tesco pizza má viac šunky ako táto séria sci-fi. A nie že by tam neboli svetlé okamžiky, ale sú rozpustené v obrovskom množstve balastu, a pseudo vzťahových problémov trans gender hrdinky..
Jeden proporčný problém, na jednej strane máme Ríšu, s desiatkami planét a miliardami obyvateľov a na strane druhej vesmírnu stanicu s počtom obyvateľov menším od Komárna... asi akú armádu postavili, keď im denne zomrie nejaký pilot ale pri tom stíhajú riešiť prenos vedomia ktorý zaberie niekoľko mesiacov a z podstaty veci by sa mala aspoň časť pilotov dožiť dôchodku....
Myslím že jedného dňa z toho bude fajn vesmírna telenovela, zameraná na svoje publikum, ale obávam sa že skalných fanúšikov sci-fi to neosloví.

13.04.2023 3 z 5

Vzpomínka zvaná říše Vzpomínka zvaná říše Arkady Martine (p)

Recyklované sci-fi poplatné svojej dobe. Recyklované, lebo neprináša nový pohľad, iba recyklovalo históriu, dekadentná spoločnosť podobná tej rímskej , majúca záľubu v japonskej haiku a kaligrafii, požívajúca modernizované indiánske mená a mexické (májske) pomenovania miest. A vedľajšia LGB linka sa stáva podpisom našej doby, tak ako budovateľské piesne tej predchádzajúcej. Ale dej má potenciál, vzdialene pripomína Asimovovú Nadáciu, tak uvidíme či sa rozbehne alebo to bude iba ďalšia spoločensky korektná a nudná séria.

08.04.2023 3 z 5

Antarktida: Můj životní sen Antarktida: Můj životní sen Mike Horn

Viac ako cestopis to bola spoveď neobyčajného človeka. Pár vecí bolo pre mňa nových a nepochopiteľných, ako NoGo zóna uprostred Antraktídy, a zákulisné ťahanice so sponzormi a byrokratmi, ale samotný popis cesty doplatil na nudný charakter krajiny. Takže ak nie ste Inuit a nerozoznávate 50 odtieňov bielej, budete sa po chvíli nudiť.

07.04.2023 3 z 5

Pokiaľ budú politické strany fungovať ako s.r.o-čky dovtedy budú sponzori požadovať výhody za svoje investície , pokiaľ budú ľudia voliť podľa sľubov a s pamäťou ako Dory dovtedy budú takýto ľudia bez šance. Je mi z toho smutno.

03.04.2023 4 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Po prvých stranách som sa zľakol tej depresie a počtu strán čo mám pred sebou, ale nakoniec to nebolo také zlé. Dej sa rozdrolil na niekoľko línií kde sa striedali radosti a trápenia v celkom znesiteľnom pomere, bonusom boli historické súvislosti. Rovnako ako u Remarqua som si uvedomil ako mi je vlastne dobre. Ale pred druhým dielom potrebujem trochu balzámu na dušu.

31.03.2023 4 z 5

Den opričníka Den opričníka Vladimir Georgijevič Sorokin

Trochu kontextu na úvod :

Opričník bol skutočne člen tajnej osobnej gardy Ivana IV. Grozného, ktorý mala za úlohu udržiavať vnútorný poriadok, potlačovať politickú opozíciu a odstraňovať nepriateľov cára, boli známi svojou brutalitou a zverstvami.

K tomuto základu pridáme opisy ala Barbar Conan, veľké množstvo ruského pátosu, posunieme dej do roku 2000 a niečo, kvôli vojne je to vlastne jedno a získame toto majstrovské dielo, ktoré primárne poteší LGBT fanúšika serverov ako Hlavné správy či Infovojna.

31.03.2023 2 z 5

Převážně neškodná Převážně neškodná Douglas Adams

Tentokrát názov celkom vystihuje aj povahu knihy, dej neurazil ale ani neoslnil, nič zásadné sa čitateľ nedozvie ale ako audio to celkom príjemne plynie...

24.03.2023 3 z 5

Americký blues Americký blues Ondřej Hejma

Neprešlo ani 10 rokov a mám pocit že žijem na inej planéte, kniha popisuje život BC (Before Covid) s iróniou a humorom, generácie pre ktorú je zbierka plechoviek a dlhé vlasy stále znakom slobody a nezávislosti. Samému mi je blízka táto deštruktívna potreba otvoriť sa okoliu, ale keď sa zamyslím aký pocit musela mať Bludimíra pri čítaní knihy, myslím že som našiel hranicu, ktorú netreba prekračovať.

23.03.2023 4 z 5

Rozprávková zahrada Rozprávková zahrada Melita Denková

Podarená knižôčka, sedem krátkych rozprávok na dobrú noc pre deti tak do 6 rokov. Dcéra si ju chcela zobrať do škôlky, keď mali doniesť svoju obľúbenú knižku.

20.03.2023 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Orwel napísal svoju 1984 ako výstrahu pred budúcnosťou, celú knihu som si kládol otázku čo týmto dielom autorka sleduje ? Príbeh bol silný a dobre napísaný, ale nevedel som nájsť pointu. Citím sa podvedený, ako niekto kto sa nechal citovo zmanipulovať k odporu k niečomu čo ani neexistuje.

19.03.2023 3 z 5

Mrtvá schránka Mrtvá schránka Kristýna Sněgoňová

Najviac ma mrzí že som sa toľko tešil a potom som tu knihu sfúkol za pol dňa. Po obsahovej stránke sa to nikam moc nehýbe, a takýchto a podobných dielov ešte môžu prísť dva tucty, takže podľa slov mojej obľúbenej kapely, že i cesta muže být cíl, sa teším na pokračovanie.

18.03.2023 4 z 5

Krajina nočních jezdců Krajina nočních jezdců František Niedl

Veľmi slušná séria, ku koncu bol modus operandi trochu prefláknutý, ale k dobrodružným románom to asi aj patrí. Už teraz sa teším na ďalšiu sériu od tohto autora. Nielen týmto sa dostáva na môj zoznam obľúbencov.

16.03.2023 4 z 5