tlllk tlllk komentáře u knih

Šógun Šógun James Clavell

Toto bolo lepšie jak väčšina sci-fi románov, dva svety tak odlišné, že je ťažké uveriť že existovali vedľa seba. Veľmi jemne ma autor vtiahol do deja, a ani si nevšimol kedy som sa objavil na Japonskej stane brehu. Keď som si uvedomil, že tento príbeh nemôže mať klasický happyend, prestal som sa sústrediť na obsah a užíval si formu. Nie som povolaný, aby som to vedel posúdiť, ale ešte nikdy som nemal tak intenzívny pocit , že som porozumel inej mentalite. A to mám načítaného kompletného Murakamiho.

25.10.2023 5 z 5

Nevědění Nevědění Milan Kundera

Tá správa bola úprimná a jasná, a púšťa nás za oponu ľudí, ktorí prišli o jednu z kotiev vo svojom živote. Nie celkom som sa vedel stotožniť, keďže takmer celý život drepím na rodnej hrudi, ale možno mi to dá šancu porozumieť kamarátom čo sa rozhodli inak. A to by dobrá kniha mala robiť.

16.10.2023 4 z 5

V první linii: Armádní generál Petr Pavel V první linii: Armádní generál Petr Pavel Vladimír Mertlík

Nie som poznačený predvolebným stigmatom, a bez pochýb ten chlap ma za sebou zaujímavú kariéru. Samozrejme že knihe pomohla jeho kandidatúra ale i tak to bolo pre mňa príjemné prekvapenie. Jeho pohľad na rodinu, výchovu detí, nie celkom mainstreamové názory na dobro a zlo v konfliktoch kde asistoval, myslím že to vystihol v tom "morálne pružný". A ak aj bola kniha súčasťou predvolebného PR, myslím že je výborne spracovaná, hlavne ako audio, predsa len on ma štýl reči skôr ako Havel, že ano .....

14.10.2023 4 z 5

Dotek zla Dotek zla František Niedl

K super schopnostiam sa tento krát pripočíta aj právo a hravo schová do vrecka 70 ročného sudcu aj jeho dcéru učiacu právo na vysokej škole, najbližšie by mohol začať hľadať liek na rakovinu. Stále viac mi zažína pripomínať MacGyvera. Ale inak to bolo fajn, je veľmi uvoľňujúce, keď viete že každý krivák ktorý mu skríži cestu za pár strán skončí v strašných mukách. Kiež by to fungovalo aj v bežnom živote.

10.10.2023 4 z 5

Vítězové Vítězové Fredrik Backman

Jeho príbehy si držia vysoký štandard, a stále patrí k mojím najobľúbenejším autorom, ale tým neustálim predikovaním nešťastia od začiatku knihy, ma neskutočne štval. Rozumiem že každý autor skúša nové prístupy, ale je to ako kúpiť psa a od prvého dňa riešiť že jedného dňa zdochne, celý ten príbeh dostal pochmúrny nádych a nevedel som si tak užiť opäť výborne vykreslené postavy a silné posolstvo rodiča, ktorý sa tým niesol.

07.10.2023 4 z 5

Do temnoty Do temnoty Evan Currie

Kniha sa dobre počúva, a kľudne môžete pri nej vypnúť väčšinu funkcií vyššej mozgovej kôry. Je to klasické americké sci-fi cliché. Mimozemšťania sú buď hmyz, alebo len prefarbená obdoba humanoida, s rovnakou škálou pocitov a motivácií ako u nás. S ohľadom na počet dielov ste v pohode a nepredpokladáte, že by hrdinovia pomreli, takže aj keď na začiatku sotva zabujú jedného MZáka na konci bez ich bez obtiaži kosia po stovkách. Ale ak bude pokračovanie znova audio asi naňho obetujem kredit.

02.10.2023 4 z 5

Světla na pobřeží Světla na pobřeží František Niedl

(SPOILER) Po takom happy ende sa bojím siahnuť po pokračovaní. Akcii neubúda, skôr naopak a hlavný hrdina rozvážne a bez zranení čelí každej situácií. Je fajn keď je život taký jednoduchý, aspoň v knižkách. Ako oddychovku môžem vrelo odporučiť, dokonca je aj ako audio.

26.09.2023 5 z 5

Diabol v zrkadle Diabol v zrkadle Juraj Červenák

Séria si udržuje vysoký štandard, šikovne preplieta historické reálie s detektívnou zápletkou, uvedomil som si, že tento spôsob mi vyhovuje viac, ako moderné detektívky, kde sa autor snaží zaujať brutalitou alebo šokujúcou pointou.

26.09.2023 5 z 5

Štvanice Štvanice František Niedl

Tento autor to proste vie, vymodeluje z blata goléma, vdýchne mu život a sexepíl a umiestní ho do zaujímavého deja, čo viac si k oddychovému čítaniu potažmo počúvaniu priať.

Radhostův meč Radhostův meč Juraj Červenák

Netreba očakávať nič sofistikované, na knihe je cítiť o niečo vyzretejšiu ruku ako pri prvom diele, autor sa našťastie stále pridŕža svojho lokálpatriotizmu, dej nám pekne odsýpa, ešte že je v audio store už je ďalší diel série.

Zpěv drozda Zpěv drozda Walter Tevis

Pre mňa bola ta základná premisa úplne mimo, najskôr som si pomyslel že to bude strašná nuda, ale ten príbeh mal niečo do seba a postupne odkryl viacero zaujímavých bodov života závislého na AI. Prišlo mi že to miestami rozvíja Huxleyho Koniec civilizácie a dáva tomu trochu iný rozmer. Vlastne som pointu ani nečakal, oto viac ma príjemne prekvapila.

21.09.2023 5 z 5

Msta písecké panny Msta písecké panny Vlastimil Vondruška

(SPOILER) Myslím že ten názov autor naschvál zvolil tak, aby celú dobu zvádzal na scestie. Ale inak klasika, dostal som som čo som čakal, pekne zabalené aj s mašľou. Veľmi príjemná oddychovka.

Vládce vlků Vládce vlků Juraj Červenák

Je v tom cítiť ešte nevypísaná ruka, aj audio verzia sa podobá skôr tým z dobrovoľníckych serverov. Ale autor si ma získal svojim lokál patriotizmom či už ide o bohov alebo zemepis. Príbeh je možno jednoduchší, ale je šikovne prepletený so Slovanskými bohmi a kmeňmi. Keď nič iné núti ma to googliť , a bolo celkom vtipné zistiť ako súčasný marketing zneužíva tieto symboly. Len škoda že väčšina tých mien už vypadli z nášho kalendára.

05.09.2023 4 z 5

Lars mele maso Lars mele maso Daniel Gris

Konečne som si zvykol, a v tom ho odparkujú do standby módu. Nebola to zvláť nápaditá jazda, ale ani na obed si nedávam každý deň vianočné menu. Ako audio na vyresetovanie mozgu s pár vtipnými hláškami si to našlo svoje miesto v telefóne.

05.09.2023 4 z 5

Návrat mistra Návrat mistra František Niedl

Slušné zakončenie série, chvíľku som mal posit že prešlapujeme na mieste a to čo sa ponúkalo od začiatku sa obiavilo vlastne až na záver keď to nehralo rolu, ale i tak to bolo fajn a je mi celkom ľúto že to končí.

23.08.2023 4 z 5

Pavoučí síť Pavoučí síť František Niedl

Nielen šikovný remeselník, zdravotník, bojovník, ale aj jeden z prvých marketingových odborníkov. Knihu som sfúkol rovnako ako prvú, po trojke som siahol ešte ten istý deň.

23.08.2023 5 z 5

Platnéř Platnéř František Niedl

Autora sledujem už dlhšie a zatiaľ sa mi páčila väčšina z toho čo vydal a ani v tomto prípade nejde o výnimku. Hlavná postava postupne nadobúda svoje schopnosti podobne ako v počítačových hrách. Kostra príbehu nie je veľmi unikátna, ale práve tie detaily z toho robia nevšedný zážitok. Ako audio zvládnuté za jeden deň. A fakt som si myslel že Platnéř je slovo odvodené od plátna

23.08.2023 5 z 5

The Crown: Podrobná historie The Crown: Podrobná historie Robert Lacey

Nebolo to, čo som čakal. Namiesto plnohodnotného životopisu, alebo románu to bola skôr príručka k seriálu, plná lyrických opisov, a spletitých väzieb kráľovskej rodiny.

15.08.2023 3 z 5

Příběh mladšího bratra Příběh mladšího bratra Ludmila Vaňková

V tomto žánri začína byť pretlak, pre mňa ten mix histórie a romantiky bol trochu moc dejepisný a postavy a ich problémy holčičí. Je to iný pohľad a isto si nájde svojich fanúšikov. Ako audio to rýchlo ubieha, ale bez poznámok sa za chvíľu začnete strácať v tých menách a rodových väzbách.

13.08.2023 3 z 5

Jičínské pole mrtvých Jičínské pole mrtvých Vlastimil Vondruška

Tieto detektívky z prvkami dejepisu majú niečo do seba. Viac ako o napätie v tomto prípade oceňujem edukatívny rozmer. Už som čítal aj strhujúcejšie historické romány, ale na audio podmaz v teplom letnom dni to celkom ujde.

30.07.2023 3 z 5