terryaknihy terryaknihy komentáře u knih

Město knih Město knih Akram El-Bahay

Tak vám řeknu, že tato kniha mi zatím letos dala nejvíce zabrat. Četla jsem jí šíleně dlouho, asi skoro 14 dní a šíleně jsem se ke čtení nutila. Z části asi blbá doba, ale z části i to, že mi postavy přišly hrozně ploché. Autor měl velice slibný nápad, ze kterého nevytřískal maximum, přesto mýtické postavy byly dobře uchopeny. ALE! Pevně doufám, že v následujících dílech nám to vynahradí a jsem na to velice zvědavá... :)

13.07.2021 3 z 5

Zachraň mě Zachraň mě Mona Kasten

První díl připravované trilogie a za mě dobrý rozjezd :). Setkáváme se zde s Ruby a Jamesem, ale pozor, tentokrát nás Mona bere na střední školu Maxton Hall. První polovina knihy je zaměřená na to, abychom se seznámili s postavami, druhá půlka už víří emocemi. Díky druhé půlce mi Mona ukázala, že psát umí a zase vyhoupla tu laťku vysoko. Když počítáte s tím, že tu máme YA slowburn příběh, tak budete nadšení! Konec mě teda lehoučce zklamal, ale jsem zvědavá na další díly :)

02.07.2021 4 z 5

Má sestřenka Rachel Má sestřenka Rachel Daphne du Maurier

Hodnocení audioknižní podoby:
I když musím přiznat, že na začátku mě to vůbec nechytlo, jelikož to bylo takové vleklé a nic se nedělo, tak se to od poznání Rachel začalo lehce rozjíždět, až jsem na konci byla úplně v šoku. Naprosto excelentní Matouš Ruml, který dodal svým přednesem celému příběhu ty správné emoce, to byla radost poslouchat.

07.05.2024 4 z 5

Tenhle pokoj se nedá sníst Tenhle pokoj se nedá sníst Nicol Hochholczerová

Tohle není rozhodně kniha pro každého. Já sama jsem z příběhu doteď zmatená a spousta věcí mi určitě unikala. Námět je rozhodně bolestný, ale mně se to surové až někdy poetické vyprávění, prostě nelíbilo. Navíc ty určité metafory byly přitažené za vlasy. Rozhodně je to jiné, neříkám, že špatné, ale tím stylem se mi to hůře četlo.

30.04.2024 2 z 5

Ester Ester Markéta Prášková

Ester je nádherný příběh, který je plný emocí a výborných postav. Hlavní postava Lída je neskutečná bojovnice, milovnice a zároveň velký dříč. Co je člověk schopný obětovat pro přátelství a jak dokáže změnit život válka i na venkově, kde se dosud žilo v poklidu a všichni si pomáhali?
Příběh o Ester a vlastně i Lídě, Marii nebo Tondovi, vám rozhodně doporočuji. Autorka má úžasný cit pro tříštěňí emocí skrze psaná slova. A ikdyž kniha není dělená na kapitoly, díky stylu psaní a nutnou zvědavostí, budete chtít číst dál a dál :).
Kompletní recenzi najdete zde v záložkách recenze :).

20.04.2024 5 z 5

Pět set mil od tebe Pět set mil od tebe Jenny Colgan

Krásná anotace, která nás zavede do venkovského Skotska a nikdy nespícího Londýna. Obě postavy jsou příjemné, ale jestli mě něco jen trochu mrzelo a vlastně i překvapilo, tak to byla velmi jemná romantická linka, která tu ale úplně nehrála první housle. Navíc konec byl potom takový lehce uspěchaný, což byla velká škoda, vzhledem k tomu, jak se tato linka pomalu rozvíjela. Daleko více se autorka věnuje závažnějším tématům jako je třeba posttraumatický syndrom, náročná práce ve zdravotnictví atd. Díky popisům dvou krásných míst má příběh lehký caplinovský nádech, což jsem si při čtení velmi užila. Jedná se o milou jednohubku a jelikož to bylo mé seznámení s autorkou, rozhodně se chystám i na další její příběhy.

17.03.2024 4 z 5

Srdcová desítka Srdcová desítka * antologie

U většiny autorek jsem již měla tu čest číst jejich příběhy, ale velmi mě zajímalo setkání s Michaelou Klevisovou, Scarlett Wilkovou a Petrou Klabouchovou. Každá autorka zde nechala jednu povídku a i když jsem s jednou povídkou měla velký osobní problém a jedna mě úplně nechytila za srdce tak, jak měla, byla jsem i velmi překvapená a celkově antalogii hodnotím velmi vysoko.
Určitě bych moc ráda vyzdvihla povídku Michaely Klevisové, která opustila od krimi žánru a napsala hezkou a miloučkou povídku o rodině a důležitosti zázemí. Zároveň milým překvapením pro mě byly povídky od Kláry Mandusové a Zdenky Hamerové. Byly příjemně čtivé, měly určitou hloubku a vyvolaly u mě zajímavou směsici emocí.
Velký boom pro mě byla povídka od Miriam Blahové, jejíž knihy miluju a tentokrát se pustila se svou povídkou do většího dramatu a já byla při čtení napjatá jak kšandy - WOW :).
Absolutním zklamáním a velkým naštváním pro mě byla povídka od Scarlett Wilkové. Rovnou píšu, že se jedná o osobní problém, protože autorka si vybrala jako téma povídky to, že se chlapovy zhnusí žena u porodu a následně se na tom snaží postavit bussiness.
Celkově je to za mě ale velmi povedená krásná kniha, s moc hezkou přebálkou a se spoustou povídek od úžasných autorek. Po každé povídce navíc máte krátký medailonek dané autorky i několik jejich knih. Určitě vím, že knihy od Michaely Klevisové a Petry Klabouchové si musím šoupnout na svém TBR výše :).
Celkově hodnotím 4,5 hvězdiček.

11.03.2024 5 z 5

Vánoce na skotském hradě Vánoce na skotském hradě Donna Ashcroft

Kniha je na pohled díky své obálce velmi lákavá a na přitažlivosti ještě jako třešnička na dortu, je doporučení od milované autorky série Romantické útěky, Julie Caplin. Příběh je moc hezky plynulý, od začátku víme, kam nás bude tak nějak směřovat, ale to u romantiky není nijak překvapující. Romantická linka je zde hezky vystavěná, uvěřitelná a příjemná.
Belle je velmi obětavá a když omylem srazí postarší Edinu a potluče jí kotník, tak jí nabídce pomoc. Edina totiž žije sama na hradě a s nemocným kotníkem se ani nezmůže na zatopení v krbu. Když se však její vnuk Jack dozví, že se k ní nastěhovala cizí žena, vidí v tom špatné záměry a rozhodne se za babičkou vydat.
Všechny tři postavy jsou zde příjemné. Velmi se mi líbilo, jak se Belle a Jack různě podezírají. Belle si myslí, že Jack chce hrad babičce vzít a Jack zase podezírá Bellu, že je podvodnice.
Jelikož Belle plní Edině vánoční přání, kniha má opravdu hezký nádech Vánoc. Velmi mě pak mrzelo, že jsem knihu nestihla číst v prosinci (byla beznadějně vyprodaná), což podle mě zapříčinilo to, že jsem si jí 100% neužila, jak bych mohla. Jedná se však o hezký romantický příběh, jehož romantickou linku budete mít rádi, ale za mě tam ten “Caplinovský nádech byl hodně cítit.

04.03.2024 3 z 5

Sukničkářky Sukničkářky Lucie Šilhová

Pravdou je, že vám asi nedoporučuji číst anotaci. Já si po jejím přečtení představila úplně něco jiného, než kniha ve finále obsahovala. Anotace nás totiž seznámí se Štěpánkou, která si otevře budoár, což byl její sen. Jenže budoár dále není vůbec stěžejní část knihy, takže jeho zmínění a vypíchnutí v anotaci moc nerozumím a za mě bylo zbytečné.
Alenka, Barča, Maruška, Eva, Karla a Petra. To jsou naše postavy, příběhy a velké hrdinky, které se ve svých částech/povídkách potýkají s nejrůznějšími problémy, které mohou potkat každého z nás. Špatné dětství, neopětovaná láska, bolest, stesk, nemoc, domácí násilí.. Pár příběhů, pár žen, necelých 200 stran, které jsou ale naprosto plné emocí.
Některé příběhy byly srdceryvné, poslední byl za mě třeba trochu “až moc, ale za sebe mě nejvíce zasáhl příběh Alenky. Jakožto novopečená maminka jsem si jeho čtení obrečela. Pochopíte, až se do knihy pustíte a já vám jí ráda doporučuji.
Určitě si připisuji na seznam autorčiny předchozí knihy a ráda se k ní v budoucnu zase vrátím. Píše moc hezky a čtivě.
Za knihu k recenzi moc děkuji Albatrosmedia :).

12.01.2024 4 z 5

Guru kokos Guru kokos Jarmil Halamíček

Guru kokos je rozhodně kniha, která zaujme svým názvem!
Povídky psal autor sám ze svých cest po Latinské Americe. LA je známá svou krásnou přírodou, ale také je plná nebezpečí a nástrah. Knížka je to útlá, i když se skrze povídky pročteme přes 8 zemí. Povídky jsou psané příjemnou a vtipnou formou, což působí, že se stránky otáčí rychlostí blesku.
Přemýšlela jsem celou dobu, co mi na té knize vadí. Někde vzadu jsem měla takový lehoučký vykřičník. Pak jsem na to přišla! Daleko více bych totiž z pera autora ocenila cestopisný román, jelikož jeho styl byl skvělý, ale moc mě mrzelo, že to bylo takové hrc prc a dle mě se autor mohl daleko více rozepsat. Zážitků měl spoustu a skrze stránky bylo cítit, jak si cestování užívá.
Pevně doufám, že se autor nechá inspirovat a na další cestu vyrazí s velkým blokem a v příští knize nás detailněji provede dalšími zeměmi a hlavně se všemi svými zážitky .

05.12.2023 4 z 5

Má to háček Má to háček Tessa Bailey

Tentokrát se příběh soustředil na sestru Hannah a lovce krabů Foxe.
Už v předchozím díle to mezi těmi postavami lehce jiskřilo, takže jsem ráda, že dostaly i svůj vlastní prostor. Zároveň bylo ale milé se potkat se “starými známými z předchozího dílu.
Fox, lovec krabů, který je známý jako největší holkař široko daleko. Hannah, která má touhu se věnovat hudbě ve filmu, ale nemá odvahu to říct režisérovi (kterého tajně miluje). Hannah využívá své možnosti a natáčení nového filmu se odehraje právě v přístavním městečku, kde žije její sestra.
Líbilo se mi, jak obě postavy byly odlišné, ale našly se ve společném zájmu - hudbě. Posílaly si vždy názvy písní, které přirovnávaly ke své situaci či ke svému prožitému dni. Ani zde nechyběla nějaká ta erotická špetka, kterou autorka umí dobře psát a není to nepříjemné.
Fox byl zastřen svou minulostí, měl sve vrtochy, ale zároveň bylo znát, že pro své lidi je schopen udělat cokoliv - takové postavy mám ráda.
Nicméně oproti prvnímu dílu mi přišlo, že se příběh lehce vlekl a klidně bych ocenila, kdyby se ubralo pár stránek. Obě postavy byly ale fajn, u Foxe se mi líbilo, jak se postupně měnil.
Autorka tady napsala jednoduchý romantický příběh, který se rychle četl (část textu jsou třeba sms zprávy), člověk se u toho místy i zasmál a nakonec to těm postavám i moc přál.

05.12.2023 4 z 5

Dvě prázdná místa Dvě prázdná místa Zuzana Holčíková

Po dočtení knihy Hra na druhou jsem cítila, že tady není všechno v pořádku. Že to není tak, jak má a je třeba přeci trochu rozvést, kam vedly cesty našich hlavních postav
Autorka podle mě vyslyšela moje nářky a napsala toto volné pokračování s názvem Dvě prázdná místa (mimochodem boží název, krásná metafora). Opět se setkáváme s Nelou a jejími syny, kteří vyrazili na hory a nyní Nelu přemlouvají, aby dorazila za nimi. Samo sebou, jakmile se na scéně objeví Ben, příběh nabere jiný nádech a já frkala jednu stranu za druhou abych zjistila, zda jejich příběh dojde k mému vytouženému závěru (to si nechám pro sebe).
Příběh je psán s velkým důrazem na takové filosofické vlně. Zuzka často “koketuje s filosofickými myšlenkami, až to na mě místy působilo bohužel moc...
Ben je však stejně jako v minulém díle moje láska, takže jsem strašně ráda, že můj vztah k téhle postavě zůstal stejný. Nela mi zpočátku přišla taková horda neštěstí s pytlem smůly, ale postupně, jak stránky pokračovaly, jsem jí začala více rozumět. Asi více, než v předešlém díle Stránky, kdy jsou tyto dvě postavy spolu a třeba se poprvé po dlouhé době potkají, tak sice mezi nimi tolik dialogu neprobíhá, ale tam by se dala ta nervozita a zároveň vzrušení, jenom krájet.
Pokud máte chuť na neotřelý román, který se věnuje věkovému rozdílu mezi hlavními postavami, tak vám obě knihy ráda doporučuji. Nicméně lehoučce doufám, že další Zuzky knihy budou mít o krapítko méně filosofických myšlenek. To bych byla spokojená na 100%.

30.10.2023 4 z 5

Smysl vraždy Smysl vraždy Jane Isaac

Kniha Smysl vraždy nás zavádí do Little Hampstead do dne, kdy se naše hlavní postava Anna vrací z práce domů. Po cestě se ještě zdrží v krámě, kam jela koupit ubrousky na večerní oslavu k rodičům, jelikož to slíbila své matce. Když však dorazí v podvečer domů všimne si, že její dveře jsou otevřené. Asi jako každého z nás by napadlo, pomalu vchází do bytu, zamíří do kuchyně pro kuchyňský nůž a pomalu ve všech místnostech rozsvítí světla. Světlo však ukáže na pobodanou mrtvolu a Anna v šoku volá policii
Za policii případ přebírá šéfinspektorka Helen, pro níž je to úplně první případ v roli šéfinspektorky a bude to sakra záludný oříšek! Helen mi ihned od počátku byla velmi sympatická, je to máma od dvou dětí, která se snaží být dobrou mámou, ale i být dobrou ve své práci, což je často velmi náročné.
Smysl vraždy je velmi povedený první díl s šéfinspektorkou Helen, který nám jako každá ideální detektivka, nabízí čtivost, kvalitní vyšetřování, spletité události, dobře promyšlenou a pomalu odhalující se zápletku. Hlavně taky lehké napětí až do konce - nebudu lhát, já jsem v tipování vrahů vždycky marná, takže ani tady jsem se netrefila správně :).

13.09.2023 5 z 5

Svátky v Kavárně nových začátků Svátky v Kavárně nových začátků Debbie Johnson

Ve druhém díle série Kavárna nových začátků sledujeme příběh sestry naší hlavní hrdinky z předchozího dílu. Becca je úplný opak své sestry Laury, jak už to u sourozenců někdy bývá. Ona byla vždy takovou tok černou ovcí v rodině, ačkoliv její rodina je dle popisu vcelku trpělivá.
Ze začátku mi upřímně vadily dlouhé popisy situací a věcí, co už nám byly známé z předešlého dílu. Vzhledem k tomu, že kniha má 200 stran, tak na tyhle vysvětlivky podle mě moc prostoru nemělo být.
Kavárna nových začátků je stejná, jak si ji pamatujeme, zákazníci v čele s Cherie, jsou pořád úžasně milý a příjezd Becce hodně změní život. Líbilo se mi postupné odhalování její minulosti a zároveň jejích tajemství, které v sobě dusila dlouhé roky. Romantická zápletka byla jasná a na mě až moc rychlá. Mít knížka o 100 stran více, kdy by se autorka věnovala více vztahové rovině a třeba trochu více té mužské postavě, hodnotila bych více :). Takhle je to za mě hezká, něžná a předvídatelná romantika, kterou jsem slupla na posezení.

28.05.2023 3 z 5

Dcera labyrintu Dcera labyrintu František Kalenda

Díky spolupráci s nakladatelstvím Bourdon se mi dostala do rukou tato YA knížka, která má moc hezkou obálku a neskutečně lákavou anotaci. Anotace slibující řecké mýty, labyrint a muže bez tváře… Knížka je hezky čtivá a popravdě jsem i dostala, co jsem očekávala. Řecké mýty jsou tu velmi dobře zpracované a prostředí hezky vykreslené, takže s tím si autor nádherně vyhrál. Co mě trošičku mrzelo byla určitá nevykrášlenost postav, do kterých bych se dokázala vtisknout a více si příběh užít. Občas jsem se v jejich chování lehce ztrácela a ten konec mě celkem překvapil. Zajímalo by mě, zda autor chystá třeba pokračování :).
Doporučuji mladším čtenářům :).

28.11.2022 3 z 5

Historky z Tinderu Historky z Tinderu Lucie Macháčková

Jsem holka, co na seznamkách strávila pár let, takže tahle knížka mě nemohla minout.
Historky z Tinderu a vlastně nejen z něj, možná spíše ze života samotné autorky a jejích přátel byly hezky humorně napsané a příjemně se stránky jen a jen otáčely. Možná někdy byly zážitky psány až moc cynicky, což třeba u mě jako těžké romantičky, způsobilo jeden rozkol. V případě části s Titanicem jsem trochu kroutila hlavou :D.. Ale každý to cítíme a bereme jinak a o tom ten život je :).
Pokud hledáte příjemné oddechové čtení, u kterého se pobavíte, Historky z Tinderu jsou dobrou volbou.

15.11.2022 4 z 5

Opouštím ostrov Opouštím ostrov Tomáš Zástěra

Byla jsem v soutěži velký fanoušek Tomáše a je mi i jeho humor velmi blízký. Přečtení knihy mě nemohlo minout!
Jedná se o vtipné, milé a leckdy i dojemné historky z Tomášova života, které hezky zpříjemní pár chvil. Osobně by mi vůbec nevadilo, kdyby se Tomáš i více rozepsal, ráda bych s knihou strávila více času. Co mě na knize zaujalo nejvíce, tak to je naprosto božský autorům bohatý a barvitý popis různých věcí či situací. Dodává to textu hezky humorný nádech.

15.11.2022 4 z 5

Všechno, co jsme měli Všechno, co jsme měli Jennifer Bright (p)

Po delší době z edice RED přišla na řadu kniha, která mě chytla hned na samém začátku. Nenacházíme se totiž ve školních lavicích, ale v útulné kavárně spojené s knihkupectvím. Celé trauma, které zažila Kate bylo až neskutečně dobře popsáno, což dodávalo zajímavý nádech a lehké vstávání chlupů u celého příběhu. Popravdě jsem čekala, že tohle bude Kneidl (Nedotýkej se mě) šlapat na paty, jenže ten konec knihy mě šíleně zklamal. Bylo to až moc sladké a veškeré ty tvrdé rány byly sfouknuté lehce ze stolu. Velká škoda, jelikož ten příběh byl velmi kvalitně nastartován.. Zároveň text obsahuje nespočet chyb a je to řazeno jako YA, což vzhledem k věku postav je podle mě špatně.. Navíc chybí varování ohledně toho, co se děje v knize. Tohle tam má být (třeba Iosifoni to ve svých knihách má:)).

16.10.2022 3 z 5

Její keřík Její keřík Penelope Bloom

Ze začátku jsem byla nadšená, ale nadšení se potom postupně začalo vytrácet. Pravdou je, že to nakonec nebylo tak špatné. Jen v určitém momentu to ztrácelo chvilku šťávu. Celá tahle série neurazí, ale úplně si z ní na zadek nesednete. Přesto je to milé čtení, občas humorné, které vám zkrátí volné chvilky u kafča. Její keřík mě nakonec přesvědčil, že i když se mi hlavní postavy úplně nelíbí, ty vedlejší příběh dokážou utáhnout. Zase jsem úplně prošvihla moment, kdy proběhlo bezhlavé zamilování, což se mi u Bloom stává docela často. Je to hrozný fofr…
Návrat v podobě Williama a Hailey jsem si ale moc užila a díky lehkému čtení to byly příjemné necelé tři hoďky, co jsem s knihou strávila.

08.10.2022 3 z 5

Dr. Máma: Zpověď pediatričky prvorodičky Dr. Máma: Zpověď pediatričky prvorodičky Klára Sekyrová

Chystáte se mít mimčo? Nebo si vzpomínáte, jaké bylo to poprvé? Těhotenství, první pohled na vaše mimčo a následný rok různých radostí i strastí? Přesně tohle popisuje Klára Sekyrová ve své knize Dr. Máma :).
Před pár dny se mi díky spolupráci s @nakladatelstvi_rosier dostala kniha do rukou a já jí potřebovala ihned otevřít. Obálka mě ihned zaujala, jemné tóny a kniha je navenek i uvnitř nádherně graficky zpracovaná. Uvnitř knihy se totiž nachází krásné kresby, takové tím jedním tahem, které krásně podtrhují téma, kterému se kniha věnuje.
Klára je sama pediatričkou a myslela si, že jí studia na vše připravily. Bohužel každý je úplně jiný a nikdy se asi nejde připravit na vše. O to více se mi líbilo, že nám Klára svůj příběh vypráví i s dávkou humoru a čtení je tak velmi příjemné. Kniha se věnuje těhotenství a prvnímu roku života. Hrozně moc oceňuji rady, které Klára v knize doporučuje a je mi jasné, že si knihu rozhodně ještě v budoucnu otevřu, jelikož to bude dobrý průvodce s přípravou. Ať už na tašku do porodnice, cestování, kojení či domluvení si laktační poradkyni. Moc se mi líbily i části, kde jsou zmíněny příběhy z její ordinace :).
Mám ke knize asi jen jedinou výtku - mohla být delší, klidně o 200 stran :D! Dokázala bych si s láskou představit, že s knihou strávím více času :).

29.09.2022 5 z 5