TERRORDROME TERRORDROME komentáře u knih

Dies irae Dies irae Robert Fabian

Tak trochu ako na mori, raz hore a raz dole, takže nakoniec ostanem pri neutrálnych, alibistických troch hviezdičkách. Mariňáci vstúpili na planétu medzi dvoma slnkami a aj keď sa mi spôsob tohto prepojenia moc nepáči, tak pokiaľ sa drží schémy drsňáci vs šediváci v nehostinnom prostredí, stojí Fabian na pomerne istej pôde. Nič z čoho by som si nadšene cvrkol, ale pár výrazných momentov tam je, ako trebárs pikantne nechutné roztekávanie sa ( Burkov to dostane vtipne cynicky zožrať za svoje nesmrteľné faux pas v minulom diely ) alebo keď Dobs dostane rapeľ v "liahni". Keď však opäť vlezieme do sfér halucinogénneho metafyzična v sedemmíľovej bubline ktorá nekonečne dlho letí a letí a letí skrz desiatky strán a autor sa nemôže nabažiť rôznych zábleskov nekonečna v zelenej tme, kúdolov hubabuby z počiatkov vekov a nič neznamenajúcich výrazov typu "nesvetlo", tak stále tvrdím že toto mu sakra nejde. Supermocný neexistujúci emzáci vláčia úbohých hrdinov na koniec vesmíru aby ich postavili proti ultimátnemu zlu, proti ktorému sami sotva niečo zmohli, pretože sú to predsa Mariňáci s M veľkým ako Godzillina ľavá noha. Záver so zhmotnelým pažravým satanášom a Owenom vyťahujúcim si z brucha vlastné črevá to ešte celkom solídne nakopne a vzbudí zvedavosť, už len kvôli tomu že chcem vidieť (čítať ) ako z tohto Fabian vykorčuľuje, pretože ak to definitívne nepremení na kvantový sabat sfetovaných existencií z tretej dimenzie, mohlo by to byť aj naozaj zaujímavé.

23.02.2019 3 z 5

Řetězová reakce Řetězová reakce František Kotleta (p)

Kotleta zrejme cítil akýsi pomyslený dlh voči svetu ktorý stvoril v spadovej trilógii a preto servíruje štvrtý diel. Štafetu po plukovníkovi preberá Alice, čo je v podstate Michálek s vagínou a to som dúfal že keď bude hrdinkou žena tak snáď nebude štvrtina celého textu o tom ako si pripaľuje ďalšie a ďalšie cigarety. Dej sa dá opísať jednou vetou ako hrdinovia vs hnusný otrokári a tradične je veľmi svižný, s dostatkom krvavej akcie a tentoraz pre zmenu lesbického sexu. Alice je drsná ako Yettiho zadnica, zavesená uprostred zimy nahá na palube lode nedostane ani sopeľ a v boji sa jej so zbraňou či nožom nevyrovná ani ten superrýchly kvázi arab. Všetko teda fičí v štandardnej Kotletovskej kvalite výživného akčného béčka, popis reálií postapo sveta stále zmáknutý, akurát hviezdička dole za to že celá historka nie je, snáď až na malú pasáž u nadržaných hare krišnov, ničím ozvláštnená. Zároveň autor takmer rezignoval na nejaké typické husté hláškovanie, čo je asi dobre keďže hrdinom už nie je mužský magor a taktiež kvitujem nízku kadenciu citoslovca "prásk". Boj za lepší svet je v závere snáď zase raz až príliš rýchly a šup-šup, ale prináša satisfakciu takže funguje.

10.02.2019 4 z 5

Semper Fi Semper Fi Robert Fabian

Tu už je Fabian na môj vkus dosť mimo, nečakám nutne nonstop drviacu akciu, ale vziať mariňákov na príliš dlhý vesmírny LSD trip nebolo práve terno. Obligátny vojenský začiatok prešiel v stretnutie s apokalyptickou sektou a ich strašidelným Ježišom, čo bola jedna z dvoch najlepších scén v knihe. Následné preskúmavanie záhadného megaobjektu s nekonečnými bludiskami a portálmi začalo byť čochvíľa nudné a neskôr sa kniha definitívne rozplyzla na akúsi lingvistickú súťaž v popisovaní mystických halušiek o vesmíre, nebytí a cukrovej vate. Mariňáci zažívajú vesmírnu extázu, ale ja ako cynický čitateľ vidím iba bandu roztúžene achkajúcich drsňákov ako vajcia namäkko, prechádzajúcich sa po planine posiatej svietiacimi guľami. Nebyť medzi všetkým tým húlením živej hmly aj jednej akčnej scény s neviditeľným rebelujúcim superpredátorom, šiel by som s hodnotením asi ešte nižšie. Na záver autor opäť silno a tuho premýšľal, až vymyslel ako úplne zbytočne prepojiť tento príbeh s úplne iným a zároveň si otvoriť dvierka do ďalšieho dielu. No uvidíme, skôr sa bojím...

06.02.2019 2 z 5

Perunova krev II. Perunova krev II. František Kotleta (p)

Tak teda dám aj tú piatu hviezdičku, nech nežerem. Hrdina by mal byť mŕtvy, ale nie je a aby sa vyhrabal z kanálu musí ošukať hadiu ženu, čo je aj na neho dosť silná malinovka. Dej je v kocke asi o tom že pán Fridrich chodí sem a tam, občas ho aj zabijú, ale on sa furt vráti, kláti a rozširuje zoznam pohanských bohov a sadistických jašterích mutantov ktorým odrezáva hlavy kúzelným žabikláčom. Jeho starý parťáci v druhom diely nedostávajú moc priestoru, čo vynahradzuje nová posila v podobe divožienky čo na tie odrezané hlavy kadí. Top scéna bolo stretnutie s bratom Petrom alias nezvestným Perunom, bavilo ma ako ten prorocký moment Kotleta zábavne sprznil sprostotou a cynizmom. Finálna bitka po tom všetkom možno prekvapivo krátka, ale funkčná. Záverom snáď len dve poznámky. Za prvé, hrdina behom deja toľko fajčí, že ak nie nepriatelia, tak ho mala skoliť rakovina a za druhé, Kotleta opäť hojne využíva svoje najobľúbenejšie citoslovce "prásk".

27.01.2019 5 z 5

Perunova krev I. Perunova krev I. František Kotleta (p)

Tu mi Kotleta asi najviac pripomínal Kulhánka, nahláškovaný magor, alias hrdina je pri kšefte s ukrajinskou mafiou prizabitý bandou nadľudských indivíduí, zdrhá z nemocnice a skúša zistiť čo sa to vlastne sakra stalo. Za parťákov do akcie si vezme militantného vozíčkara, 130 kilovú ryšavú snajperku a extra silu mu dodáva súloženie s bohyňou Chors. Jeho nepriatelia sú totiž celý zbor starých slovanských bohov, víl, démonov a podobnej čvargy, ktorý zároveň idú jeden po druhom v boji o moc. Dej nie je nijako objavný, ide len o to nahustiť tam čo najviac urputnej akcie, idiotských hlášok a čvachtavého sexu, ktorý mal tentoraz dokonca aj zmysel, za čo Františkovi asi zatlieskam. Výsledkom je vysoko zábavný brak čo utečie ako netopier z pekla so strelou v zadnici... ako povedal klasik.

24.01.2019 4 z 5

Třetí měsíc Třetí měsíc Wolfgang Hohlbein

Tak sme došli do "finále". Ľudia odolávajú útokom drsných samovražedných cudzincov a do toho sa ešte odnikiaľ vracia trpaslík Gurk, ktorý podľa svojho nedobrého zvyku nikdy nepovie čo vlastne o tom všetkom vie, za čo by som ho už vážne sám zahlušil. Každopádne okrem zúfalého strieľania hrdinovia začnú odhaľovať odkiaľ vietor fúka a naplánujú podvratnú "mierovú misiu". Posledné dejstvo v akomsi živom šrotovisku v štýle hviezdy smrti a plnom žravých améb, alias drvičov odpadkov, je riadne napínavé a v tom najvypätejšom už-už... okamihu to samozrejme skončí, čo je mimoriadne frustrujúce, lebo ďalšie pokračovanie proste nie je ani po 20 rokoch. Paskuda jedna nemčúrska!

20.01.2019 4 z 5

Přepadení Skytownu Přepadení Skytownu Wolfgang Hohlbein

Takže tento diel sa odohráva 8 rokov po "víťazstve" nad galaktickou inváziou Moronov. To prvé čo musím spomenúť je spôsob akým sa autor zbavil ( alebo skôr zabil ) problému s hordami zhúlených vesmírnych hare krišnov Jaredov... proste vraj z neznámeho dôvodu proste zdochli, všetci a naraz! Tlieskam Hohlbeinovi za vynaliezavosť ( a myslím to sakra ironicky ) a hodil by som po ňom aj Nobelovou cenou za literatúru keby bola poriadne masívna a kovová. Odhliadnuc od tejto nepríjemnosti je však tento diel inak vlastne parádny. Po úvodných nepríjemnostiach s plošticami, politikmi a rozpočtom na bezpečnosť, nový tajomný a brutálny nepriatelia s neznámymi úmyslami prepadnú orbitálnu stanicu a Charity, Skudder a Hartmann s nimi zvedú strhujúci stíhačkový vesmírny súboj plný laserov, rakiet a atómových granátov. A Gurk v závere WTF...! Ďalší diel tak opäť nevyhnutný.

13.01.2019 4 z 5

Odvrácená strana Měsíce Odvrácená strana Měsíce Wolfgang Hohlbein

Nakoniec je to za tri, pretože finále protimoronskej lunárnej misie nebolo až na scénu kde to Charity ( trvá 50 strán než sa vôbec ukáže na scéne ) napikuje roztrieskanou loďou do portálu s výkrikom "banzááái", príliš pamätihodné. Veľa otázok, málo priestoru a tak rýchlo pár odpovedí že čo sú v aspoň v hrubom obryse temný páni Moronov a kam to zasa mutuje megaman Kyl. Ale čo presne bol Gurk som asi nepochopil. Nad tým by som mávol rukou, čo mi vadí viac, že zabitie kápo obludy Shaita akože spasí svet, pritom je zem až po okraj plná infekčných mentálov Jaredov s nevyspytateľnými zámermi ( veď zákerne premenili aj Stonea s Arnoldovskou hláškou "klamali sme" ) a táto paranoidná linka ťahajúca sa posledných pár dielov je proste hrubo a nezdvorilo neukončená. Ako béčková akcia to stále funguje, iba som naprdnutý Hohlbeinovou nedbalosťou... a že vraj sú Nemci precízny! každopádne musím ešte spomenúť "postavu" papuľnatého počítača, ten ma bavil.

13.01.2019 3 z 5

Hvězdné inferno Hvězdné inferno Wolfgang Hohlbein

Napriek názvu nie je tento diel nijak epický ani infernálny, skôr akési ticho pred búrkou ktorá snáď vypukne v ďalšom diely. Charity s kolegami letia v starej pixli na mesiac a zažívajú vesmírne bitky ktoré autor popisuje pohľadom cez radar, kde sledujeme rôznofarebné body a čiary predstavujúce lode a vypálené strely, čo nie je dvakrát úžasné. Na mesiaci potom hrdinovia pochodujú chodbami, likvidujú automatické kanóny a to je v podstate všetko. Ono to nie je zas také zlé a možno tomu do istej miery aj krivdím, ale jediné dve zaujímavejšie veci tu boli vtipný ( retrospektívne ) súboj s čistiacim automatom a "stretnutie" Charity s jej blbým exmanželom. Kauza všeobecnej paranoje sa taktiež moc neposunie, takže toho budú musieť v ďalšom diely stihnúť veľa. Tentoraz teda iba za tri.

06.01.2019 3 z 5

Válka s pavouky Válka s pavouky Wolfgang Hohlbein

Keď exploduje časovaná čierna diera, narušená realita sa krúti ako Trump na háčiku a pokiaľ sa z toho človek nezblázni, tak sa aspoň povracia. Po surrealistickom únikovom nášupe sa rieši čo ďalej s uniknutým Shaitom, výlevkou v časopriestore ktorá hrozí vycucnúť planétu a Hartmann uvidí naživo Danteho peklo aj s duchmi zo Skubiho Dú. Hlavne ale Charity prežíva akútne stavy paranoje keď netuší o čo galaktohipisákom Jaredom vlastne ide a za každým rohom vidí nekalé úmysly. To ma na tom bavilo najviac, takže napriek tomu že tento diel bol vcelku pokľudnejší, udržuje nervózne napätie čo by sa dalo laserom rezať.

03.01.2019 4 z 5

Černá pevnost Černá pevnost Wolfgang Hohlbein

Kratší diel ságy, fungujúci ako taká spojka či výplň priestoru, čo ale nemyslím vôbec v zlom. Dej je rodelený do dvoch rovín, v jednej tomu šéfuje Hartmann chystajúci sa vziať útokom čiernu pevnosť za pomoci konvertovaných hmyzákov/jaredov a v tej druhej sa Charity so svojou bandou špacíruje chodbami a povrchom orbitálnej stanice snažiac sa dostať do úkrytu potomkov astronautov žijúcich od konca civilizácie v lietajúcej rakve. Finálová mela potom končí v tom najfatálnejšom absurdnom okamihu, takže ...

01.01.2019 4 z 5

Peklo z ohně a ledu Peklo z ohně a ledu Wolfgang Hohlbein

Tentoraz to Charity dotiahla až na päť hviezdičiek, lebo Peklo z Ohňa a Ľadu frčí na naozaj výrazných prvkoch. Cesta do New Yorku skrz zónu mrazu na Moronskom megachrobákovi alias chodiacej oceliarni ( páči sa mi ako si autor vymyslí nejakú prehnanú hovadinu a potom si to obháji tým že nechá aj hrdinov krútiť hlavami že ako môže tá emzácka absurdnosť fungovať ), do toho pasáže s podivným týpkom žijúcim v podivnej zakuklenej kolónii na hmyzáckej vesmírnej stanici a ten záverečný multiplikačný schizo masaker to úplne dorazil. Toto už bolo poriadne prepálene husté a tak neváham.

01.01.2019 5 z 5

Spící armáda Spící armáda Wolfgang Hohlbein

Charity aj s perepúťou unikajú z Paríža a sú s takou vervou bombardovaný atómovými granátmi že nikto nechápe čo presne Moronov tak rozpálilo. Autor skromne presúva dej do Nemecka, kde funguje posledná riadne vybavená vojenská základňa s tankami, helikopotvorami a spiacimi zálohami. Okrem toho je tam okolo ešte plno divných vymletých existencií zvaných hovnožrúti alebo Jaredi, starajúcich sa o mravenčiu kráľovnú zahniezdenú v kostole. Je to vlastne ako vždy, hrdinovia okrem zbesilého úteku pred emzákmi, krysami a jednou amorfnou obludou musia taktiež presviedčať ďalších nájdených ľudských "kolegov" o svojich úmysloch, čo už nevyhnutne začína pôsobiť trochu kolovrátkovo, ale našťastie je tu pár zásadných zvratov, takže ani tento diel nie je iba výplň.

29.12.2018 4 z 5

V ruinách Paříže V ruinách Paříže Wolfgang Hohlbein

V rámci zmeny prostredia sa dej presúva transmitérom hmoty do Paríža obrasteného mimozemskou burinou. Francúzi sú naštvaný, lebo miesto lahôdkových žiab a slimákov majú teraz akurát zmutované krysy a emzáckych mravcov vegetujúcich v bahne. Charity a spol. si v meste lásky užívajú trocha tradične vražednej romantiky, zatiaľ čo zmätený megaman Kyl objavuje kto vlastne je a zradcovský Guvernér Stone zas ( nie príliš prekvapivo ) odhaľuje že je to s ním trochu komplikovanejšie. Okrem štandardnej akcie a pár nových čriepkov informácií ( ktoré však stále príliš odpovedí neposkytujú ) by som vypichol existenciálny rozhovor Charity s Gurkom, ktorý opäť podčiarkuje vesmírnu bezvýchodnosť celého snaženia. Ale karavána ide ďalej...

29.12.2018 4 z 5

Královna rebelů Královna rebelů Wolfgang Hohlbein

Charity pokračuje v charite a s kolegami hľadajú zalezených rebelov aby spolu zosnovali nejaký plán škodenia mimozemským uzurpátorom. Nanešťastie sú takzvaný rebeli iba prerastené decká v kanále, ale aj tak naša parta plánuje ako vniknúť do Moronskej svätyne kam emzáci nosia ukradnuté deti. To je fajn, najlepšie je však nasadenie super nadupaného megamana Kyla, ktorý má hrdinov zmárovať. To ako postupne po úderoch do hlavy a po tom čo vybuchne aj s motorkou stráca rozum a mení sa na besniacu trosku je vrchol tohoto dielu. Nedostatkom sú snáď miestami jalové dialógy a fakt že autor zrejme nesleduje dosť pozorne to čo napísal ( plus obálka kde Charity vyzerá ako nejaká nacistická fetiš domina ), takže Moronský krutovládci kľudne spriadajú plány ako odhaliť niečo čo už dávno vedia. Každopádne som maximálne zvedavý čo bude ďalej, lebo vylíčenie celkovej nepremožiteľnosti nepriateľa pôsobí naozaj fatálne. Takže do toho...

26.12.2018 4 z 5

Temná je budoucnost Temná je budoucnost Wolfgang Hohlbein

X rokov po konci sveta precitá Charity z mrazáku, spoluzmrazenec je fuč a spustošenou krajinou sa preháňajú imitácie Mad Maxa dotované emzáckymi vládcami planéty. Druhý diel série je celkovo pútavejší vďaka skúmaniu drsného postapokalyptického sveta pod nadvládou hmyzích kruťákov. Taktiež do deja vstupujú zaujímavejšie postavy ako vodca motorkárskeho gangu Skudder, protivná púštiarka Net a groteskný vyčúraný trpaslík Gurk. Ako hovorí názov knihy, budúcnosť pekne smrdí a každá ďalšia informácia je len horšia, ale ľudkovia sa nakoniec vyhecujú k nejakej rebelii a zamordujú pár hnusných votrelcov. Hrdinovia si podajú ruky a hrrr na ďalší diel, odhaliť tajomstvá Moronov! Efektívne svištiace béčko.

24.12.2018 4 z 5

Nejlepší žena Space Force Nejlepší žena Space Force Wolfgang Hohlbein

Jasné nemčúrske béčko o tom ako na zemi pristane obrovská emzácka tľapka, vylezú z nej hmyzácky bastardi a totálne pozemšťanov prevalcujú. Striedanie časových rovín medzi tým čo sa deje "teraz" a čo sa stalo predtým bolo asi zbytočné, ale na ozvláštnenie jednoduchej story vlastne prečo nie, lebo inak to vo svojej zbrklosti pôsobilo vcelku sucho a to je dôvod na trojhviezdičkové hodnotenie oproti pôvodne zamýšľaným štyrom. Je to ako epizóda televízneho seriálu kde sa celý koniec sveta musí zmestiť do časového limitu sitcomu a preto nie je možné jednotlivé prvky viac rozviesť. Na to ostatne dopláca aj hlavná hrdinka, čo je proste nejaká drsná ženština bez nejakých osobitých charakteristík. Taktiež všetci vojenský velitelia sú tu zobrazený iba ako zmätený imbecilovia a hajzli, autor asi nemá zelené mozgy príliš v láske. Tento úvod teda nakopáva sériu pomerne skratkovito a nepríliš elegantne, ale predsa len a ja som rozhodne zvedavý na to čo bude po apokalypse nasledovať a ako sa Charity podarí vyhrabať svet z galaktickej hromady hmyzieho trusu.

23.12.2018 3 z 5

Poslední hrdina Poslední hrdina Terry Pratchett

Barbar Cohen a jeho strieborná horda chcú epicky zakončiť svoje životy a tak pochodujú k sídlu bohov s úmyslom vrátiť im ukradnutý oheň v podobe veľkej bomby. Keďže úspech tejto misie môže spôsobiť koniec sveta, je zostavený úderný tým z Leonarda, Karotku a Mrakoplaša, ktorý majú gerontom dohovoriť, čo obnáša výlet na mesiac a zasa späť v pekelnom lietajúcom stroji poháňanom grgajúcimi drakmi. Krátka úderná story ktorá potenciálne sľubuje orgie absurdnosti, ale tak husté to zasa nie je. Asi až príliš krátke a osekané, takže iba vžum sem-vžum tam, ale hlášky to rozhodne malo a Cohen došiel dôstojného konca keď dal valkýram košom.

23.12.2018 4 z 5

Poslední kontinent Poslední kontinent Terry Pratchett

Mrakoplaš sa po Zaujímavých Časoch nepodareným teleportom ocitol na podivnom vyschnutom mieste ktoré sa úplnou náhodou podobá našej Austrálii. Sú tam klokani, domorodci čierny sťa uhoľ, divný prízvuk, budova opery ako rozbitá fľaška, krokodíl Dundee a aj trpasličí Mad Max v obrnenom dostavníku... a hlavne tam slopú pivo! Mrakoplaš pôsobí oproti Zaujímavým Časom viac svojprávne, aj keď sa musí o priestor deliť na polovicu so skupinou mágov ktorí tak trochu "dovolenkujú" na ostrove kde pôsobí boh evolúcie posadnutý švábmi. Istá surreálnosť a časové paradoxy tomu dávali celkom šmrnc, z humoru sa mi asi najviac páčila scéna so spider-koníkom kráčajúcim po stenách kaňonu. Akurát tá nohatá truhlica opäť nevyužitá a nikoho moc nezmárovala. Celkovo v pohode.

15.12.2018 4 z 5

Zajímavé časy Zajímavé časy Terry Pratchett

Aj keď je Mrakoplaš mág čo nevie čarovať, tak som z neho, respektíve jeho Zaujímavých Časov celkom rozčarovaný. Terry sa síce snaží, ale jeho rýpanie do Číny mi neprišlo moc iskrivé, aj keď malo svoje jasné momenty. Mrakoplaš je kvázi povolaný aby spasil vyvažovací kontinent kde sa schyľuje ku komunistickej revolúcii a po prvý krát mi naozaj pripadal ako postava ktorá sa v celom deji potáca iba tak naverímbuddhu, bez toho aby mala čo povedať, okrem tradičných a nekonečných útekových úmyslov ktoré sa proste nakoniec zunujú a to hovorím ako človek pre ktorého bol Mrakoplaš top maník zo Zemeplochy. Aj samotný príbeh pôsobil dojmom neveľmi sofistikovaného zhluku náhod, vrcholiaci nájdením armády terakotových androidov, čo považujem za jeden z najhorších a najhoršie podaných nápadov. Prostriedok knihy ale celkom fachčí a to hlavne a takmer výlučne zásluhou striebornej hordy diamantozubého Džingis Cohena a jeho hrôzostrašnej barbarskej úderky zoschnutých, smrtiacich a smrdiacich gerontov, tí boli jednoznačne excelentný a mali našťastie toľko priestoru aby predviedli stupídnym nindžom kto je šéf. Takže sorry, Zaujímavé časy neboli z môjho pohľadu až tak zaujímavé, ako skôr náhodné a preto budem jeden z mála čo dajú menej ako štyri hviezdy.

02.12.2018 3 z 5