TERRORDROME TERRORDROME komentáře u knih

Dračí vejce Dračí vejce Robert L. Forward

Jedna z kníh ktoré si aj napriek časovému odstupu od prečítania pamätám dosť dobre. Sci-fi napísané fyzikom dokáže hneď na začiatku odradiť podrobným technickým popisom udalostí ako výroba stabilného orbitu ( nie žuvačky! ) okolo neutrónovej hviezdy pomocou sústavy meteorov, ale potom dej opustí ľudí a sústredí sa na dobrodružné vyprávanie o Číloch. To sú tvorovia obývajúci neutrónovú hviezdu, kvôli ohromnej gravitácii vyzerajú ako také hrudky ktoré si z tela dokážu podľa potreby formovať rôzne kvázi údy a kvôli extrémnej rýchlej rotácii a času na neutrónke prebehne od samotného vzniku života po vyspelú civilizáciu schopnú lietať do vesmíru len pár pozemských dní. Keďže sledujeme celú históriu Čílov, kniha nemá po celý jedného konkrétneho hrdinu. Zo všetkých postáv má najviac priestoru istá Mrštobijka, ktorá vďaka náhodnej hibernácii pri nejakej katastrofe prežila niekoľko generácii a je popisovaná ako Leonardo da Vinci sveta Čílov. Príbeh končí stretnutím s ľuďmi, kde Čílsky ( nie z Čile ) veľvyslanec musí nevia ako dlho sedieť bez pohnutia aby ho pri jeho extrémne rýchlej existencii mohli vôbec zahliadnuť. Veľmi zaujímavá kniha.

26.11.2017 4 z 5

Zpěv Susannah Zpěv Susannah Stephen King

Po dvoch dlhých stagnujúcich dieloch sa cesta za temnou vežou konečne pohla dopredu a aj vďaka prekvapivo nízkemu počtu strán to prináša potrebné osvieženie. Hrdinovia sa rozprskli po rôznych dimenziách, štvoržena Susannah-Detta-Odetta-Mia rieši svoje halucinačné tehotenstvo a Roland s Eddim sa po prestrelke v bare vydajú navštíviť Stephena Kinga aby mu dali pár rád o čom písať! Zaradenie samého seba do príbehu ako nejakého podvratného boha je určite zaujímavé, ale nakoniec mám pocit že neviem čo z toho. Naopak vyprávanie o pôvode Mie a jej úlohe hodnotím prekvapivo kladne. Hodnotenie je trochu problematické, fajn rýchlo sa to číta a dejové puzzle konečne začína do seba nejako zapadať, na druhej strane je z toho celého príliš cítiť že je to len akási výplň pred finále. Takže nakoniec za tri.

25.11.2017 3 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Vydanie ktoré som čítal sa chválilo že je prvé ktoré nebolo nijako skrátené a zároveň upozorňovalo že tie predošlé boli skrátené z istých dôvodov, ktoré sa ukázali byť Cthulhužiaľ naozaj pádne. Spočiatku je to fajn, Jonathan na Draculovom zámku, príchod vyvraždenej lode, popis Renfieldovho pozoruhodného šialenstva ( ktoré ale nikam neviedlo ), to všetko malo správne goticko-hororovú atmosféru. Neskôr sa to však až nepochopiteľne brutálne rozplizne v mláčku sentimentálnych kecov ktoré neberú konca. Tie príšerne sladkasto-naivistické popisy toho ako niekto bozkáva Míne ruku a so slzami v očiach šepká že je to tak čistá anjelská bytosť boli dosť smiešne a hlavne ničím nevyvážené, lebo finálne zúčtovanie s Drakulom je rovnako nepochopiteľne odfláknuté, ako by si v tej chvíli Stoker zrazu povedal že text by už nezniesol ani písmeno naviac a tak strašného ( ale ako sa začalo ukazovať aj celkom detinsky hlúpeho ) upíra proste dobehli, zapichli a šli na čaj o piatej. Toto stretnutie s legendou pre mňa neskončilo príliš slávne.

20.11.2017 2 z 5

Vlci z Cally Vlci z Cally Stephen King

Piaty diel Temnej veže mi stále pripadal trochu pribrzdený, ale aspoň nie nudný. Zápletka kopíruje Sedem Statočných plus iné veci, až som si hovoril že King tu nič moc vlastného nevymýšľa a len spája dohromady všetko možné čo mu bleskne hlavou, vrátane nepravdepodobného napojenia na svoje upírske Prekliatie Salemu. Hlavný problém je že sa za ďalšie stovky strán zasa nepohneme z miesta a väčšina deja spočíva v prechádzkach po snoch a vyprávaní príbehov ( plus neustále opakujúce sa otravné verbálne zdvorilosti - "to hovoríš? To hovorím! Hovorím vďaka, to hovorím!" ) s vyvrcholením v podobe 5 minútovej ( ale rozhodne krvavej ) akcie kde hrdinovia v pohode pobijú tajomnú čvargu sužujúcu dedinčanov ( sorry že spojlerujem ). Napriek kritike to však bolo celkom v pohode a viaceré motívy ( satanské tehotenstvo Susannah a jej tretie Ja, trasformácia detí na "šmejdov" ) udržovali pozornosť na uspokojujúcej úrovni. ... a zlá tonka model Harry Potter... he-he, to sadlo. Takže vo finále je to fajn, ale podobne ako pri prvom diely, ani tu mi to nijako neindikuje že by sa malo jednať o Kingovo životné, po prdeli epické megadielo, skôr to pripomína nejakú epizódu seriálu Hviezdna Brána.

20.11.2017 3 z 5

Čaroděj a sklo Čaroděj a sklo Stephen King

Tohto dielu som sa bál, lebo som vedel že má byť zameraný na Rolandovu minulosť, ktorá ma ani trochu nezaujíma. Na začiatok sa samozrejme musí doriešiť problém s vyšinutým vlakom a potom už sa to skutočne vrhá do vyprávania o tragédii mladého Rolanda, ktoré je ešte o niečo horšie než som čakal. Respektíve mi to celé prišlo strašne zbytočné a hlavne tááák naťahovanéééééé, že aj povestná guma v trenírkach by mohla závidieť. Kingov syndróm úmorných popisov čohokoľvek prináša x stranové slohové práce o každom prdnutí a ja som pri nich skoro zdochol. Pre veľa ľudí je to ten najlepší diel kvôli emocionálnej rovine, ale ja by som radšej to postapo dobrodružstvo. Naviac ako je možné že Roland vypráva detailne aj o udalostiach pri ktorých vôbec nebol? Pre mňa strašne ubíjajúca nuda a keď sa v závere konečne dej vráti zo spomienok do "súčasnosti", tak scéna Čarodejník z krajiny Oz bola hlúpa, nezmyselná a v konečnom dôsledku rovnako zbytočná ako to celé predtým. K pozitívam tohto dielu patrí postava odpornej starej zmagorenej čarodejnice a pár akčných sekvencií.

13.11.2017 1 z 5

Pustiny Pustiny Stephen King

Tretí diel temnej veže pokračuje kvalitatívne na úrovni druhého, možno ešte o niečo lepšie. Tento diel je viac techno, dôležitú rolu hrajú trosky civilizácie a Roland začína strácať rozum kvôli existenciálnemu časovo-dimenzionálnemu paradoxu. Strašidelný dom transformer, nakazený medveď cyborg, súlož s neviditeľným démonom a tak vôbec, ale najlepšia je epizóda z "Falloutovského" mesta Lud plného odpadu a krajne pochybných existencií, to bola paráda. A takisto samozrejme stretnutie so šialeným inteligentným vlakom Blainom, ktorého zúfalo potrebujú prešťať. Parádna postapokalyptická jazda ktorá končí v najlepšom a núti pustiť sa do ďalšieho dielu, toto Kingovi vyšlo.

12.11.2017 4 z 5

Tři vyvolení Tři vyvolení Stephen King

Druhý diel je jednoznačne lepší a prináša bizarnú psychedelickú jazdu okorenenú čiernym humorom. Roland na svojej ceste k temnej veži zháňa parťákov a cez kúzelné dvere vstupuje do ich hláv v našom svete. Gangsterský masaker s feťákom Eddiem, trampoty so schizofrenickou beznohou ženskou Dettou/Odettou a aj samovražedné rošambo s Jackom Mortom, to všetko bavilo, plus "sranda" s krabími potvorami na pláži. Miestami vystrkuje rožky tá úmorne Kingovská popisnosť, ale zatiaľ nekazí dojem. Takže tentoraz jednoznačne palec hore.

12.11.2017 4 z 5

Pistolník Pistolník Stephen King

Prvý diel Kingovho životného diela je celkom fajn, ale určite nevzbudzuje nejaké užasnuté reakcie. Pištolník Roland tu prenasleduje muža v čiernom po akomsi postapokalyptickom rozpadajúcom sa svete ktorý sa "pohol" a cestou odbachne pár mamľasov a prežije pár démonických halušiek. Je to prekvapivo celkom krátke, takže to svižne ubieha a King nemá priestor na tie svoje siahodlhé popisy. Na druhej strane ako samostatná kniha moc neobstojí, je to naozaj len úvod kde sa dejú veci ktoré asi budú niečo znamenať, ale to sa dozvieme až nabudúce. Neprepínajte nás...

12.11.2017 3 z 5