Dies irae

Další příběhy s hrdiny drsné military SF Carpe diem: „Semper fi. To heslo neznamená jen poslušnost vůči federaci, koloniální armádě nebo nejbližšímu nadřízenému. Zahrnuje i závazky k nám samým; hlavně k jednotce a ke kamarádům. A to je pouto mnohem pevnější než cokoliv jinýho.“ --- Porter "Jenže teď přichází Dies irae! Den hněvu! Bude věrnost vůbec stačit pro přežití jednotky?" Dies ira – (lat.) Den hněvu; den Božího hněvu a soudu, onen den, kdy skončí lidský čas a lidské dějiny, kdy nastane konec světa ---(proroctví)" „Zabíjíme. Umíme to. Jsme na to vybavení. Tahle činnost je pro nás obživou, povoláním. Vykonáváme ji tak, abychom uspěli. Kalkulujeme, zvažujeme rizika. Nemícháme do toho city...“ --- poručík Ashworth...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/204193/dies-irae-z5k-204193.jpg 3.5118

Carpe Diem 3.

Romány, Válečné, Sci-fi
Vydáno, Straky na vrbě

Kniha Dies irae

John6900

Dlouho ležela v knihovně a čekala na svoji příležitost. Po recenzích tady, se mi do toho vůbec nechtělo. A jak už je tu několikrát uvedeno: Do první cca poloviny to bylo s odřenýma ušima ještě za 4*. Bohužel druhá polovina...2* Chvílemi asi ani nevím o čem byla, několik večerů mi u ní padla hlava. Četl jsem ji hrozně dlouho a dlouho se těšil až budu na konci. No a těším se že po těch letech snad už další díl ani nevyjde. Znám se. Musel bych si ho koupit a trhnout hrůzou jestli mě to čeká znovu...

ludek.n
03.09.2020

Jsem Fabianem přesycen a utrmácen. Jen tak si vysvětluji, že jsem se s třetím pokračováním vesmírné odysey příslušníků námořní pěchoty družstva Charlie, vedené poručíkem Ashworthem, nudil a při čtení usínal. Příběh Dies irae totiž ztratil jiskru i napětí. Na rozdíl od svých předchůdců je utahaný a bez nápadů. Stále stejné schéma začíná být iritující a ono bodré, verbální pošťuchování mezi mariňáky už posté ztrácí na přitažlivosti. Dějová linka se kroutí jako had, který spolknul myš a hýbat se nad rámec peristaltiky už mu nepřijde potřebné. Fabian bojuje urputně a ze všech sil, ale jako by mu někdo pohnul se zaměřovací optikou, většina střel jde mimo terč. Dokonce i postavy ztrácejí glanc, jako by utekly z omalovánek, kde je zapomněli vybarvit. Asi bych souhlasil s průzkumníkem Murayem, který na straně 454 říká: „Z toho věčnýho čekání mi asi jebne.“ Čekal jsem adrenalinové pokračování solidního Semper Fi a dočkal jsem se vyčpělého prázdna, navíc nedokončeného. Finále je opět na půl žerdi a bez dalšího objemného fasciklu nedojdeme my čtenáři uspokojení. Jenže kde je mu konec…

Spetum
05.11.2019

Líbí se mi, jak se postupně spojují příběhy z Fabiánových knih. Občas už mi ale děj v této knize přišel takový natahovaný. Ale pořád výborně čtivé.

NemmamSlov
01.10.2019

„Nikoho tady nenecháme!“řekl Porter důrazně.
„Cape diem!“připomenul Kristen jistou událost.
„Žijeme jenom jednou!“ navázal Savtchenko.
„Semper fi, vole!“křenil sa Muray jako blázen. „Mír je pro buzny!“
„Vrátíme se!“ přidala se Boltonová. „Na tuty!“
„Si kuř!“ zakřičeli vojáci. „Mariňáci, kurva!“
A pak se rozchechtali.

Hotový úžas. Lepšiu knihu som v tomto roku zatial nečítal. Nerozumiem, prečo má tak nízke hodnotenie. Pre mňa to bol boží zážitok. Knihu som hltal stranu za stranou a prepojenie dvoch príbehov ( Planéta medzi dvěma slunci a Semper Fi) dokonale zapadlo. Sériu Carpe diem som si strašne obľúbil a dúfam na skoré pokračovanie príbehu. Normálne som chcel jednu hviezdu strhnúť, kvôli čakacej dobe medzi časťamy, ale nakoniec som si to rozmyslel. Skvelé humorné hlášky, hlavne Muraya som si v tejto knihe obľúbil, ktorý hral tak trochu rebela, ale verného svojmu tímu.

Eyghon
22.07.2019

Na tomto dílu mi vadilo v podstatě všechno. Po vynikajícím prvním dílu, přišel mírně slabší, ale pořád velmi slušný druhý díl. Třetí díl (Semper Fi) už byl průměrný a jeho zakončení v půlce věty (těsně před akcí) mě vyloženě naštvalo. Ale to jsem ještě nevěděl, co bude následovat. Dies Irae je velmi velmi velmi natahovaný, desítky stran nudných popisů, třetí čtvrtina (cca 100 stran) popisuje let, jeho okolí a myšlenky vojáků, tj. vůbec nic se nestane. Autor má obrovskou fantazii, ale nestravitelnou pro normálního čtenáře. O konci se vůbec nebudu zmiňovat, protože bych musel dát odpad. Bez dalšího dílu (který není) je to zbytečná kniha. Velká škoda takového konce původně výborné série.

Michal360
07.06.2019

Tohle mi dalo hodně zabrat, abych se dobloudil konce. To bych u Fabiána nečekal. Strašně dlouhé, vleklé a spousta uvažování. Jako další mám rozečtenou Hvězdu, zatím asi 120 stran, která je oproti tomuhle neskutečně čtivá.

Shimmy
30.03.2019

Aj na mňa ako fanúšika skôr vesmírnej psychadélie, než military sci fi to už bolo v niektorých častiach až príliš. Niektoré časti boli vynikajúce, mrazivá atmosféra sa striedala s pocitmi hrdosti na mariňákov a ich odvahu či schopnosti, iné časti boli vyslovene nudné. Ešte sa mi nestalo aby som knihu tohto autora čítal dva týždne a dúfam že do budúcna sa to už nestane.

hanzmb
14.03.2019

Když jsem skoro před 20 lety četl Mariňáky, byl jsem z toho na větvi. Takové military scifi bych od Čecha v životě nečekal. Planeta mezi dvěma slunci byl taky pořádný nářez. Semper Fi a Carpe Diem už těch kvalit nedosahovaly, ale pořád to bylo slušné čtení. Vzhledem ke klesající kvalitě jsem se ale dlouho odhodlával k této knize. A oprávněně. Zase něco, co nemuselo být napsáno. Respektive to co za něco stojí by vydalo max na povídku. Na víc s chlapskejma hláškama, popisem bojové techniky a několika v realitě neexistujícími ale přitom fyzicky zasahujícími entitami to nedá. Guláš bez hlavy a paty a bez ukončení, aby se případně mohlo ještě několikrát pár set stránek vydat. Takový konec nekonec si hrdinové z výše jmenovaných knih nezasloužili. Přitom téma spojení 2 linií příběhů by mělo dodat spoustu látky a nových nápadů.