Teron Teron komentáře u knih

Strážci brány Strážci brány Jan Urban

Pokud jde o zápletku, je celkem v pohodě, ovšem nijak objevná. V rámci české akční fantasticky se motiv toho, že se na našem území začne srát něco s emzáky, zombíky nebo starými bohy a jakási tajná organizace tomu má zabránit, už několikrát objevil, takže zde nic nového. Neurazí, nenadchne a zabere si místečko mezi genericky podobnými až stejnými svazky.
Problémem je podání...
Z textu bohužel hrozně řve nucenost hláškování za každou cenu, která se nutně podepisuje na kvalitě. Navazujícím problémem je, že čím více je čtenář obeznámen s fandomy Hry o Trůny, Hvězdné brány, Hvězdných válek či Pána prstenů a dalších, tím více poznává, odkud je jaká hláška či příměr, kolikrát v téměř nezměněné podobě. Množství sexuálních narážek a přetáčení běžných konverzačních obratů v dvojsmysly dost působí stylem přerostlé puberty, která si plní svou nevybouřenost skrze matrixový kabát, hrdinovu nucenou supercoolovost a vystřílené zásobníky. Jako když si zpruzený gymnazista po návratu z mizerného zkoušení uleví u střílečky, jen tady je to vytištěné na papíře.
Podobným průserem jsou jména...technik Hobit, řeholníci Oberon (král Zelaznyho série Amber), vynálezce Bernau (Adam Bernau, jedna z postav čs. scifi seriálu Návštěvníci), Deimos (měsíc planety Mars a také základna z herní série Doom) a určitě by se ještě pár dalších případů našlo.
Prostředí tak působí jako akčně scifistický Eragon, tedy kombinace toho, co jsme v nějaké podobě už určitě někde viděli a četli, možná zavěšené na jinou zápletku, ale pořád je možné dohledat zdrojovou literaturu podobně jako u bakalářské práce.

22.08.2016 2 z 5

Asfalt Asfalt Štěpán Kopřiva

Je to někde mězi 3,5 - 4. Rád bych dál maximum, ale nemůžu. Nemůžu, protože fenomenální průběh, prostředí, postavy a popisy strhává podivný konec. Kniha si zkrátka volá po 4-5 ti stranách, které by ji skutečně uzavřely a takhle vyznivá jako celek hrozně do ztracena. A je to hrozná škoda, protože to, co tomuto závěru předchází, stojí na špičce žánru akční fantastiky.

06.08.2016 4 z 5

Perunova krev I. Perunova krev I. František Kotleta (p)

Ehh...někde v půlce svazku by to vyšlo i na cca 3,5 hvzědičky, ale ve výsledku se musím vrátit k původnímu konstatování, že tyhle svazky jsou jako Seagalovky - přečtete si jeden a četli jste všechny. Napsaný to není zle, jen je to něco jako náhodný generátor dějového řetězu, který za sebou chrlí součástky typu střet, vyjebání/brutální porážka útěk, úspěch, střet, ohrožení, vyjebání, porážka,utěk, zbrojení, ohrožení, střet a tak pořád dokola. Zajímavý je, že v knižní podobě tenhle systém evidentně všichni žerou, ve filmové se drží někde mezi 20 - 50 procenty.
Nápad se slovanskými bohy není rozhodně špatný, ale jako urban fantasy je zpracován zoufale průměrně a v mnohém připomíná Ntý klon Diabla - jen změníte pozadí a přejmenujete hrdiny, ale výsledek je opět jak přes kopírák.
Výhodou ale je, že se takový svazek dá jen proskenovat a člověk s ním neztrácí moc času:-)

05.06.2016 2 z 5

Hladová přání Hladová přání Tereza Matoušková

Je to reálně za 4,5, přičemž tu ubranou půlku má na triku vydávající agentura, která v textu neodsadila začátky odstavců. Je to sice detail, ale pro mě osobně podstatný a kazící lehce dojem z jinak výborného příběhu, který byl mou první výpravou do Podmoří a páč mi tu teď leží čerstvě podepsané Děti vánice, určitě ne poslední.

14.05.2016 4 z 5

Hustej nářez Hustej nářez František Kotleta (p)

Nejdřív mě znechutil hrozně debilní a velice rádoby drsný začátek v prasečáku. Pak se to ale rozjelo do sice dosti nevyvážené, ale celkem dobře napsané oddechové upíří akčňárny. Střídají se velmi dobré pasáže (podzemní kryt, průzkum hrobky, soud apod.) s dosti nezajímavými (většina útěků, skrývání se, zbrojení). Praktickou výhodou je, že dost textu lze projet svižněji. Celkově průměr, který neurazí, nenadchne, hodí se k drapnutí někam na dovču, ale není důvod se k němu vracet.

20.04.2016 3 z 5

Dobrák Dobrák Jiří Kulhánek

Navnazen statusem kultovního svazku jsem se na Dobráka vrhl po Nočním klubu, Divokých a zlých a Vyhlídce na věčnost...a jsem těžce zklamán, respektive nedivím se, že se autor od svazku distancoval jako od nepovedeného, protože tohle je opravdu hrůza.
80% stránkování tvoří popisy nejrůznější vojenské kyber mega super husté techniky a i v tom zbytku se děje zoufale málo. Ano, military nadšenci a další živly budou slintat, ale postavit na tomhle celou knihu je opravdu mizérie. Pokud by si autor nepomohl Tím druhým, byla by zhruba polovina knihy (do setkání s klukem), čistým popisem bez jakékoli přímé řeči, z čehož plyne základ problému - sólovka jednoho hrdiny.

11.04.2016 2 z 5

Umrlčí tanec Umrlčí tanec Daniel Tučka

Hodnotím podle první cca čtvrtiny, protože dál se asi nedostanu. Neznám autorovy povídky a či další předchozí tvorbu, ale tady jsem nebyl ničím stržen, výrazně zaujat a nic mne neoslovilo natolik, abych opravdu chtěl znát pokračování a těšil se na něj.
Jazyk je velmi příjemný a poetický, bohužel autor se poměrně často ztrácí v popisech a přirovnáních, zatímco dialogy jsou celkem stručné a úderné. Je to trochu jako mít v jedné ruce plechovkové pivo, které celkem hltáte, a v druhé sklenku vína, ze které decentně upíjíte. Bytosti ochránci budou asi navrženi zajímavě, ale cítím jistý stereotyp v rozvržení silný hromotluk, sličné víly nebo čarodějky, nějaké to zvíře a tajemný Hodinář v pozadí. A pokud se něco o zápletce začnu opravdu dovídat až někde na 65 stránce, tápu příliš dlouho. Chyběla mi trocha tempa a svižnosti, text se hrozně táhne. Takže tentokrát bez odkazu na recenzi, protože recenzuju jen svazky, které dočtu:-)

11.03.2016 3 z 5

Zelený drak, karmínový lev / Před branou zázraků Zelený drak, karmínový lev / Před branou zázraků Františka Vrbenská

Těšil jsem se, že mi Drak i Lev vydrží trochu déle...ale je napsán tak dobře, že jsem ho měl skoro za víkend.

07.03.2016 5 z 5

Velmi dobré jak odrazový můstek, pokud se chce člověk pustit do studia oblasti finanční gramotnosti a neví, odkud začít. Na druhou stranu se ale autor zaměřuje pouze na peníze, jejich chování, mechanismy a postupy získávání, takže v rámci podnikatelského myšlení vychází kniha dost jednostranně. Stále je ale kvalitním prvním krokem

17.02.2016 4 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Námět dobrý, ale z textu je hrozně cítit snaha o stálou vtipnost za každou cenu, která vede k provoplánovitosti. Humor málokdy graduje do něčeho, čemu se člověk zasměje třeba ještě za několik stran a ty opravdu povedené vtípky jsou většinou ty drobné a napůl neúmyslné. Nedočteno.

25.01.2016 2 z 5

Bubu a generál Bubu a generál Otfried Preussler

Na poměry dětských knih velmi propracovaná pohádka. Kromě toho moc milý a vtipný příběh s krásnými ilustracemi. Poprvé mne dojal někdy v pěti, podruhé teď ve třiceti, kdy jsem si ji vzal jako oblíbenou knihu dětství v rámci Čtenářské výzvy 2016. Kromě toho spolu s Hobitem zdroj několika nejkrásnějších básniček...

16.01.2016 5 z 5

Sbírka ctností Sbírka ctností Petra Lukačovičová

Byl jsem potěšen, když jsem byl požádán o recenzi...ještě víc jsem byl potěšen o těch cca 270 stránek, dál, protože tohle je sakra dobrý:-)

20.12.2015 5 z 5

Emanuela Emanuela Emanuelle Arsan

Značně podceňovaný svazek, který kromě erotiky ve velmi kvalitním jazykovém podání přináší i trochu jiný pohled na vztahy a jejich uspořádání. Nenabízí je jako jedinou schůdnou možnost a neklade si nároky na absolutní pravdu. Ale nastavuje zrcadlo tomu, jak vnímáme sexualitu a partnerství jako Evropané a jednoduše říká, že naše hodnoty nemusí být rozhodně univerzálně platné.

05.12.2015 5 z 5

Eragon Eragon Christopher Paolini

Snadno dostupný příklad toho, jak napsat naprosto průměrnou fantasy, se kterou si odbudete svůj čas slávy a obliby, bude hitem vánočních trhů, bude průměrně zfilmována, pak z ní udělaj nudnou mlátičku na několik herních platforem, ale za pár let po posledním dílu si na ni nikdo nevzpomene.
Nečetl jsem originál, nicméně první díl je psán natolik průměrně jak obsahově, tak i jazykově, že mi v hlavě neutkvělo prakticky nic a nemám potřebu v četbě pokračovat.
O vyprázdněnosti svědčí i to, že místo další tvorby vycházejí maximálně průvodce po jeho světě a de luxe komplety již publikovaných svazků. Je věčná otázka, zda by si autor "škrtl" v případě, kdyby neměl rodiče nakladatele.
Takže tentokrát bez odkazu, protože tohle mi za recenzi nestojí. Jedna hvězdička za přínos vytvoření učebniceového příkladu průměru, druhá proto, že se mi líbí Fragmentová vazba.

23.11.2015 2 z 5

Svoboda jménem zlato Svoboda jménem zlato Hans J. Bocker

Velmi srozumitelná a elegantně podaná základní zpráva o tom, jakou úlohu ve společnosti zlato má a mělo a také proč do něj s opakovaným úspěchem investují ty největší investorské mozky.

Milionový email Milionový email David Kirš

Váhal jsem, jestli strhnout jednu hvězdičku za ten lehce odpudivý hurástylový přebal ve stylu amerických prodejních kampaní. Ale pak jsem si uvědomil, že na cenném obsahu to nic nemění.
David Kirš přinesl jako jeden z prvních do našich internetových vod termín infopodnikání, respektive z něj vytvořil samostatnou disciplínu. Protože tu ale máme rádi rutinu, cokoli nového je obvykle proklínáno a s oblibou zatracováno. Tenhle trend krásně shrnul kdysi v pořadu Kotel Radim Uzel, když se ho ptali na klonování: "O klonování všichni diskutují a nikdo tomu nerozumí. Největším odborníkem je samozřejmě biskupská konference."
Podobně to vypadá v podnikání. Ačkoli Ponziho schémata a další "zaručené" metody bohatnutí jsou dávno prokouknuté a známé, Češi se stále trpělivě nechávají nachytat na prodeje zázraků, které slibují osobní finanční nezávislost a jdou od toho pryč v momentě, kdy pochopí, že i tyhle hrozně jednoduché metody vyžadují nějakou námahu a osobní nasazení.
Kirš nenabízí nic jiného než metodu, jak úvést do praxe informační nástroj, který může kdokoli podnikající na internetu (například formou eshopu) aplikovat na svůj produkt. Ale ten produkt musíte mít sami! Ten vám Kirš nenabízí a není to ani účelem této publikace. Milionový mail vám jednoduše říká, jaké formy komunikace volit, aby měly nějaký dopad a účinek, ne o čem máte komunikovat. To je na vás;-)

Mág – Učedník Mág – Učedník Raymond E. Feist

Hodnotím celou první ságu Midkemie, tedy Učedníka, Mistra, Trn a Zlo v Sethanonu...zaujat obálkou opatřil jsem si na střední škole tyto čtyři svazky a postaraly se o mnoho dlouhých, ale kouzelných večerů, kdy jsem střídal různé polohy na křesle, na posteli i na koberci pokoje, protože mě časem vždycky rozbolelo zápěstí od držení těchto svazků.
Nejsem přesně schopen říct, čím mě Feist tak učaroval, ale asi to bude ta obrovská souhra drobných detailů a tvůrčích fines, která z něj dělá tak skvělého vypravěče, u kterého cítíte jak jarní les, tak podzemní kobky, emoce postav a i důstojnost rytířů a mágů.

Draci podzimního soumraku Draci podzimního soumraku Tracy Hickman

Četl jsem pouze klasické Kroniky plus jejich datadisk Draci letního žáru. Z literárního hlediska jde trochu o příručku toho, jak ne úplně psát knihy podle her a jsou hrozně cítit všechny zákonitosti pravidel. Autoři se jich totiž drží za každých okolností, což neznalce zmate (evropské RPG projekty pracují na trochu jiné bázi) a znalci si povzdechnou, protože tohle už četli na jiných místech.
Ale přes to všechno si hrdiny zapamtujete, budete jim fandit, budete s nimi plakat, budete se smát s Tasem Bosonožko a při Raistlinových slovech vám bude běhat mráz po zádech. Neptejte se proč - prostě bude...

23.11.2015 4 z 5

Mysli! Holce přece nemůžeš říkat vole! Mysli! Holce přece nemůžeš říkat vole! Jean-Louis Fournier

Od té chvíle, kdy jsem na tenhle krásný a vtipný svazek narazil kdesi v levných knihách, má v mé knhovně čestné místo. Protože napsat pro náctileté vtipný, přístupný a zároveň informačně hodnotný návod, jak nebýt ve společnosti za totálního blba, to je výzva.
Bonusem je skutečnost, že tenhle etiketový rádce není zaměřen jen na lepší společnost, ale hlavně na běžné situace, protože do těch se dostane každý i tehdy, když nejde zrovna do Rudolfina:-)

Ekonomie v jedné lekci Ekonomie v jedné lekci Henry Hazlitt

Jak okomentovat svazek, jehož informace v čase nestárnou? Jak okomentovat něco napsaného tak srozumitelně, že jakékoli přepracování by bylo zásahem do perfektní argumentační harmonie? Jednoduše - doporučením k přečtení všem, kteří si chtějí rozšířit obzory a pochopit, proč jedna z nejhorších vět, jaké můžete zaslechnout, zní: Dobrý den, já jsem z vlády a chci vám pomoct.

21.11.2015 5 z 5