TerkinKnižnySve TerkinKnižnySve komentáře u knih

Koleje smrti Koleje smrti * antologie

Ďalsia recezna poviedková kniha mi prišla pod ruky.

Tentokrát súbor poviedok či Slovenský autori či český autori.

Poviedky sa týkali vagónov, železničných tratí alebo samotných strojvodcov a dokonca i kolotočovych atrakcií.

Tentokrát neviem presne zhodnotiť, ktoré poviedky boli strašidelnejšie s toho dôvodu, že každá poviedka bola úplne iná, každá poviedka mala iný druh strachu.

Ktoré sa mne najviac páčili a išli z nich zimomriavky?
Katarína Soyka - Rajecká Anča - tým, že Rajec máme za rohom a Rajecku Ancu sem tam aj vidime + tým ako Katka dokázala navodiť totálne psycho horor nočných môr kolotoč - pretože toto bol pre mňa kolotoč nočnej nory - bola výborná táto poviedka
Ivan Kučera - Vozňovisko - Aj keď to išlo hlavne na 'detektivno- psycho " časť veľmi sa mi táto poviedka páčila pretože mala hlavu aj pätu a racionálne vysvetlenie, ktoré má dokonalé zmrazilo.
Leona Štiblarikova - Vagón uprostred lesa - dennikovou formou podaná poviedka a pomalé spoznanie psychicky narušeného jedinca - VÝBORNE!
Mark E. Pocha - Pod povrchom - tak by som to hodnotila, že karma je zdarma môj dráhy a čo si vykonal to sa ti vrchovato vrátilo a uži si to naplno!
Ivana Molnárová Dubová - Zájazd - Táto poviedka sa mi zo všetkých páčila úplne najviac. Dokonalý hororovo-zombie-"antikrestsnskosatanska" neviem ako inak to pomenovat, ale toto bola pre mňa dokonalá hororová poviedka

Ďakujem za možnosť zrecenznovat túto knihu

Dorianova kliatba Dorianova kliatba Michaela Ella Hajduková

Michaela Ella Hajdukova - Dorianova kliatba

Neviem či je to teda tým, že druhá kniha od autorky je o mojej druhej srdcovke Dorianovy alebo je to tým, že autorkyne knihy sú jednoducho úžasné ale toto bol ďalší úžasný nášup.

Zo začiatku spoznávame Doriana v prítomnosti a postupne nas sprevádza svojou minulosťou.

Bellu som si obľúbila ihneď, veľmi inteligentná, kreatívna a krásna žena, ktorá sa hneď nerozpustí z akejkoľvek ponuky a zvlášť nie z nejakého pána Doriana

Koniec bol neskutočne úžasný a krásny a hoci sa autorka veľmi snaží vyhýbať sa originálnu to v týchto dielach jednoducho nejde o to viac jej skláňam poklonu, že tieto veldiela dokáže takto krásne obohatiť, pozmeniť s ukázať zas z iného pohľadu.

Naozaj som si túto knihu užila plnými dúškami a veľmi odporúčam si ju prečítať.

Už teraz sa teším na ďalšie knihy, ktoré sa mi dostanú pod ruku, ešte že ich je dosť

Z Krajiny tieňov Z Krajiny tieňov Naďa Vojteková

Naďa Vojteková- Z krajiny tieňov

v
Veľmi zaujímavá hororová poviedková knižôčka.

Stále uvažujem nad recenziou, pretože táto kniha bola veľmi zaujímavá svojim obsahom, niektoré poviedky boli v skutku desivé ale desivé z toho ľudského hľadiska, iné mi zas pripomínali sci-fi, a niektoré boli naozaj riadna psychická nálož.

Sú poviedky, ktoré sa mne veľmi páčili a to : Netvor, Zberateľ úsmevov, Dievča číslo jedna a Požierač.

Veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Hydra, že mi knihu poskytlo na recenziu, hoci som s ňou mala zo začiatku problém čo sa týka zacitania sa ale v konečnom dôsledku to bola kniha výborná a poputuje dievčatám do štafety

07.11.2023 4 z 5

Draculova žena Draculova žena Michaela Ella Hajduková

Michaela Ella Hajdukova - Draculova žena

Poznám Draculovej príbehy krížom- mrazom či s filmov či z kníh, Dracula je jednoducho moja srdcovka.

A musím povedať, že Draculova žena ma chmatla za srdce s nepustila.

Tak nádherne vymyslený príbeh o Caroline a Ilone, čím si museli prejsť kým sa dostali k Vladovy a poznali ho tak ako nikto iný.

Krásne vykreslená krajina a hoci naozaj neľúbim historické romány toto som jednoducho žrala riadok za riadkom , krok za krokom všetky útrapy všetky straty a neskutočnú nehynúcu lásku.

Veľká poklona autorke a neskutočne ďakujem za knihu v štafete.

Vzácný druh Vzácný druh Erik Hofstatter

musím povedať že hoci milujem Zrnká temnoty od Goldendogu, tieto má troška sklamali.

Samozrejme dej napínavý čakáte čo, kde, ako? Áno svojim spôsobom bol dej veľmi hrozivý ale pre mňa bol zároveň veľmi nechutný a koniec knihy som absolútne nepochopila ale za to môže možno aj farba mojich vlasov

07.11.2023 3 z 5

Šumavský Děs: Paměti okultní Šumavský Děs: Paměti okultní Václav Votruba

Václav Votruba - Šumavsky děs II. Paněti okultní

Súbor šiestich poviedok o rôznych podobách záhrobia , musím povedať, že niektoré ma naozaj dostali, výborne napísaná kniha

kapitola I - veľmi zaujímavý minipribeh, ktory mi vytvoril zimomriavky

kapitola II - začiatok výborný ale musím povedať že koniec ostal u mňa nepochopeny ale ako celok výborný

kapitola III- musím priznať, že toto mi tak doplietlo hlavu, že som ostala ako prikovana na konci

kapitola IV- príbeh zaujimavy, pavuk je fuj ale tak nejak som čakala ukončenie inak

kapitola V - no toto bolo veľmi ťažké psycho, život v pekle (podľa mňa) a teda vedieť že niekde ste a nevedieť kde , brrr hotova nočná mora!!

kapitola VI - dobre počúvaj, kto ti čo hovorí keď máš niečo spraviť lebo dopadnes veľmi, veľmi zle. Brr a fuj bola táto poviedka.

Čepel azylu Čepel azylu Lucie Lukačovičová

Lucie Lukačovičová - Čepel Azylu

Počet strán : 317
vydavateľstvo : epocha
žaner : fantasy

No po prvotnom: " o čom to sakra je? Kde je sever? a kto je kto ?
Nakoniec kniha vypálila pekne a zaujímavo.

Veľmi sa mi páčilo vtipkovanie Pražskeho lovca Benedikta, jeho trefne a sarkastické poznámky boli proste Top.

Čo sa týka monstier, som skôr očakáva trojhlave psy, medúzy na hlave a všelijaké príšerné potvory o to viac sa mi páčilo, že bol príbeh vlastne o duchoch a ich vymietani.

Celkový dej a dojem z knihy bol veľmi dobrý a veľmi napínavý hoci veľa veci by som možno vynechala.

A úplný TOP bola pre mňa tá záhada prečo sa to všetko robí. Úprimne? skoro som si ucikla do gatí

ďakujem nakladateľstvu Epocha za poskytnutie knihy na recenziu, veľmi si to vážim

Oko čarodějnice Oko čarodějnice Nelly Černohorská

Nelly Černohorska - Oko čarodejnice

Počet strán: 124
Vydavateľstvo : @goldendog
Žáner: #horor

V prvom rade ďakujem vydavateľstvu @goldendog za poskytnutie knihy na recenziu, v druhom rade ďakujem, že existuje edícia #zrnkatemnoty , tieto krátke hororové poviedky vo mne vždy vzbudia zimomriavky a strach a to len na pár stranách.

Ďakujem aj autorke, že si vymyslela tento úžasný príbeh plný duchariny a nevysvetliteľných javovov a brr pocitov, sen tam aj grc pocitov a hlavne skvelému štýlu písania, ktorým som si výborne priblížila 18 ročnú Sofiu, ktorá si servítky pred ústa nedáva

Dotkni sa ohňa Dotkni sa ohňa Andrea Rimová

Andrea Rimová - Dotkni sa ohňa

V rukách držíte román o láske, strate a o ohni, ktorý vás zahreje, ale zároveň vám môže spáliť krídla.
------

Veľmi zaujímavý príbeh o vražde, smútku a láske.

Nevyjasnené smrť Aninho brata, dávno stratená láska, záplata na srdci v podobe manželstva, ktoré sa zdá byť idylické a všetko sa v jednom momente zhruti ako domček s karát.

Musím uznať, že som čakala na thrillerovu čast ako kura na zrno, keďže neobľubuje romantiku typu ja ho ľúbim on ma ľúbi aké obaja sme dementi a neprizname to ale keď už konečne prišlo to na čo som čakala tak som nevedela knihu odložiť, pretože táto časť bola VYBORNA!!

Ďakujem za knihu v štafete a ďakujem autorke, že má nesklamala

07.11.2023 4 z 5

Nočný motýľ Nočný motýľ Nina Protušová

Nina Protušová - Nočný motýľ

Počet strán : 366
vydavateľstvo: @yoli.sk
žáner : detektívka

Nevie, čo je to pokojný spánok. Veď stačilo, aby na chvíľu zabudla na svoj údel, a jej život sa obrátil naruby.

-----

Výborná kniha, ktorú by som skôr radila medzi psycho triller než detektívku.

Dej bol výborný, premyslený - téma namesačnost mi je veľmi blízka, takže pre mňa TOP.

Záhadná smrť spolužiačky na začiatku knihy vás dokonale vyvedie z mieri a vy čakáte na odhalenie ale teda čo bolo vlastne odhalené a prečo no to mi padla sánka, že sa dokáže dej takto strhnúť úplne inak.

Nemám viac, čo dodať snáď, že ďakujem autorke za kúsok strachu a veľkého premýšľania a dúfam, že sa dostanem aj k iným knihám, ktoré napísala a ďakujem za knihu v štafete

Dezilúzia Dezilúzia Adam Kováčik

Adam Kováčik - Deziluzia

počet strán: 249
vydavateľstvo: #motyľ
žáner: YA

Veľmi zmiešané pocity mám z tejto knihy.

Myšlienky v knihe pred každou kapitolou sa mi veľmi páčili, krásne vystihovali všetky pocity.

Dej bol veľmi zaujímavý a hoci ma táto téma neskutočne vytáča (na čo som prišla pri tejto knihe) musím oceniť, že autor vtiahol do deja.

Hlavná postava sa mi aj páčila aj nepáčila, správanie k rodičom - na facku, správanie k priateľom - výborne, správanie k životu? na riadny kopanec do guli !!!

Kniha bola písaná výborne mala som pocit, že som tam s nimi a debatujem s nimi.

Koniec knihy som tusila od jedného okamihu a povedzme si pri obsahu knihy a teme knihy iný záver byť ani nemohol ale to ako sa to stalo, padla mi sánka to som fakt netušila.

Ďakujem za knihu v štafete

Nyxia Nyxia Scott Reintgen

Scott Reintgen - Nyxia

PŮJDE O ŽIVOT
POTEČE KREV
NESMIME PROHRAT

---

Išla som do knihy s troškou strachu predsa len sci-fi , vesmír atď, miestami mi to pripomínalo seriál Prvých 100 , chvíľkami Hry o život chvíľkami zas Divergenciu ale nakoniec môžem povedať, že to bolo veľmi originálne dielo a teším sa na pokračovanie !

ČAST I - Posádka zlomených
V prvej časti knihy sa zoznamujem s 10 mladými ľuďmi, ktorý sú vybraný na cestu do Edenu.
Musím povedať, že táto časť knihy hlavne jej prvá polka nebola pre mňa až tak moc ohromujúca, síce postupne, keď som konečne zistila čo to o hlavných postavách tak už som sa do knihy trošku viac vcitila a začítala a som veľmi zvedavá ako budú pokračovať.

ČAST II - Černé diry
Musím povedať, že táto druhá časť má disk vám vcucla a nepustila ako Nyxia.
Neočakávané prekvapenia, ktoré mi vyrážali dych, nespravodlivosť! ale zas o to viac snaženia sa a riadneho napätia.
Záver knihy má veľmi rozčúlil aj keď som to troška tušila, že v tom čo robili budú pokračovať. Nutne potrebujem druhý diel !!

Ďakujem za možnosť prečítať k ihy v štafete

Lovci štěstěny Lovci štěstěny Jan-Erik Fjell

Jan-Erik Fjell - Lovci Štěstěny

Všechny stopy ukazují na to, že v hráčské metropoli v sedmdesátých letech došlo k něčemu, co je třeba utajit za každou cenu. Přestože se zdá, že vrah má na svědomí hned několik životů na obou kontinentech, největší nebezpečí na Antona pravděpodobně číhá u pokerových stolů. Odolá své hluboko zakořeněné hráčské vášni a odhalí, kdo za zločiny stojí?
-------

Tak toto bola jazda s Antonom. Absolútne som netušila kde je sever a kto s čím a s kým je spojený, prepojený, kto je za všetko zodpovedný

Veľmi výborná a pútavá detektívka od začiatku až po samý koniec a teda ten koniec za to stál, ako sa to všetko spojilo, zacvaklo len som pozerala s otvorenými ústami a ten úplný záver posledná strana to bol TOP!!!

Na knihe som sa zasmiala na knihu som priam zúrila, niektoré postavy som si obľúbila iné by som prefackala a pre niektoré postavy som si aj poplakala.

Veľmi mi to pripomínalo Otcovu oběť takže preskakovanie z postavy na postavu som nebrala tak tragicky ako pri hore spomínanej knihe.

Veta, ktorá sa mi najviac páčila v celej knihe

"Co pro mě znamená válka? Je to místo, kde muži bojují a umírají kvůli něčemu,čo je Jim vlastně skrz naskrz úplně buřt." - toto sa veľmi hodí do každej doby

Ďakujem za možnosť recenzovat túto knihu a spolu s prvými dielami pôjde dievčatám do štafety nech si užiju Antona aj oni.

Otcova oběť Otcova oběť Santiago Díaz

Santiago Diaz - Otcova oběť

Dobrý otec syna podporuje.
Dobrý otec že o něj za každou cenu postará.
Dobrý otec pro svého syna spácha trestný čin....

Otcova oběť zahajuje strhující knižní sérii o inspektorce Ramosové.
-------

Ďakujem za túto knihu poskytnutú ako recenzny výtlačok

Toto bola jedna neskutočne krimi-thriller jazda, kde som pátrala a rozmýšľala spolu s inspektorkou Ramosovou a s jej týmom a ani som nedýchala!!!

Pevné verím, že ďalšia časť vyjde čo nevidieť a ja si opäť užijem neskutočný detektívny príbeh !!

1. časť
Hneď zo začiatku mám veľmi zmiešané pocity z knihy, zrejme dve dejové línie, z ktorých som čistý magor Ale je to veľmi dobré čítanie, kniha ma doslova vcucla.
2. časť
V druhej časti sa zoznamuje zo samotným príbehom a s hlavnými postavami. Vyšetrovanie "vraždy manželky" nie je také jednoznačné ako si mysleli!
Som veľmi, veľmi zvedavá ako toto všetko do seba zapadne nakoniec!
3. časť
Tretia časť všetko pomaličky spája, kúsok po kúsku , dostávame sa hlbšie a hlbšie do víru mafie, lásky, hazardu, pomsty, podplácania a vrážd....
4. časť
Štvrtá časť nabrala veľmi rýchly spád, veľmi veľa veci sa objasnilo už to len doklepnut do zdarného konca
5. časť
Piata časť mi doslova vyrazila dych!!!

Azaelov pád Azaelov pád Ivica Ďuricová

Azaelov pád

Takýto projekt na Slovensku ešte nebol! Autorky Vladimíra Šebová, Ivica Ďuricová, Vanda Kys, Michaela Zamari a Baja Dolce sa spojili a striedavo písali tzv. autorskú štafetu. Príbeh nebol vopred naplánovaný, ovplyvňovali ho interaktívne indície od čitateľov.

Rosalie a Sebastian pomyselne stoja na opačných stranách brehu, no ťahá ich k sebe silná príťažlivosť. Ak chcú ochrániť nevinných a svoju rodinu, musia spojiť sily. Môže Rosalie dôverovať neznámemu spojencovi? Smrtiaci Azael rozprestiera krídla. Preteky o čas sa začínajú

---

"Ženy sú ako čajové vrecúška- nikdy neviete, aké sú silné, kým ich nedáte do horúcej vody." - Eleanor Roosveltova

Na úvod musím povedať, že Thriller v podaní slovenských autoriek som ešte nečítala a teda klobúk dole.

Myslím, že keby som túto knihu čítala vtedy keď hneď vyšla možno by som ich pokladala za veštice ostatne ako i filmy, ktoré rozprávajú o vypuknutí smrtiacej epidémie.

Kniha bola úžasná od samého začiatku až po úplný koniec kedy som už čítala pomaly s otvorenými ústami a čakala čo teda bude? Zvládnu to? A hlavne prežijú to?

To, že by príbeh písalo 5 autoriek by som ani nezistila, dej krásne nadväzoval ako by si čítali myšlienky alebo boli pri sebe a hovorili jedna druhej : teraz tam daj toto!

Knihu určite odporúčam!

Jeden výtlačok som si zakúpila ja a už je v knižnej stafete za druhý výtlačok ďakujem knižnej výmene a poputuje do štafety tiež a hlavne ďakujem za možnosť zapojiť sa do Slovenského citacieho maratónu, kde táto kniha bola pre mňa jasná voľba!

Pomocnice Pomocnice Freida McFadden

Freida McFadden - Pomocnicka

1. časť
Zo začiatku tu máme zoznámenie sa s hlavnými postavami, bývalou trestankynou Millie , záhradníkom Enzom, podľa mňa totalnou schizofrenickou Ninou a jej manželom Andym a nechutné rozmaznanym frackom Cecile.
Hoci by sa dalo povedať, že sa vlastne nič neudialo až na každodenné nákupy, sen tam nejaký rodinný problém kniha vás pomaličky vťahuje do svojho vnútra a vy ani neviete ako a polku sfuknete na jeden dych, neustále uvažovanie čo a kedy sa to stane?
Poďme teda ja druhú časť pretože tá prvá vo mne vyvolala neuveriteľne veľa otázok ?!

2. časť
Druhá časť? Hotová jednohubka, hltala som stranu za stránku s vyplestenymi očami a krútila hlavou. Je toto možné? Naozaj? Nuž bohužiaľ naozaj :( Nechcem zachádzať do detailov nech nevyzradim dej ale teda toto bola veľmi silná káva a stále dúfam, že všetko bude dobré :( A hlavne nie vždy všetko vyzerá tak ako to naozaj aj je!

3. časť
Koniec knihy bol jedným slovom fantastický, pomoc, úľava, totálne znechutenie na posledných 5 riadkoch a v epilogu smiech. Naozaj som sa schuti zasmiala

Knihu určite odporúčam i po neistom začiatku to bola jedna úžasná jazda, plná prekvapení a vyrážani dychu!!

Zůstanou jen skvrny Zůstanou jen skvrny Ross Jeffery

Ross Jeffery - Zůstanou jen skrvny

Děsivý příběh dvou bratrů, Judea a Kylea, jejichž životy jsou zničeny ve chvíli, kdy umírá jejich matka. Nemají ani čas truchlit, protože za dveřmi už čekají strýcové, kteří s nimi mají vlastní plány. Dětská nevinnost má být navždy ztracena.

-----

Musím povedať, že zo začiatku som si myslela, že kniha bude o niečom inom ale teda toto mi bohato stačilo!

Opäť sa pýtam, akých zverstiev sú ľudia schopný ? Čo to dáva ich chorej myslí? Vnímajú vôbec ako veľmi tým ubližujú?

Veľmi smutný príbeh a za všetko čo Jude urobil som mu držala palce a v myslí som ho nabádala : Len poď, to zvládneš! Musíš to urobiť aby si uľahčil svojej duši a pomstil sa za všetky hriechy svojich bližných!

Veľmi silná kniha!!

Určite však neodporúčam slabým povahám!

Ďakujem za knihu v štafete

----

-Ještě ne, dokud nebude moje povinnost splněná a náprava sjednána, ale doufam, že brzy budu moct z tohto místa odletět, jako fénix povstanu z popela svého života.

----

-Svět je temné misto bez kormidla.

----

-Jsem fénix zrozený z popela svého dřívějšího života. Jsem soud. Jsem posel smrti.

Ocelová princezna Ocelová princezna Rina Kent

Rina Kent - Ocelová princezna (2. časť série Royal Elite)

- Princezna by neměla sesadit krále.

- Tolik jsem toužila, aby ste mi vrátily vzpomínky. Teď začínam chápat, proč jsem vůbec zapoměla. -

-------

Druhý diel bol tak isto strhujúci a temný ako prvý, neustále ma držal v strehu, kedy sa Else vrátia spomienky, čo sa stane keď sa jej vrátia, kto je ten nový fešák, ktorý prišiel do školy a koľko Aiden vydrží, kým mu jednu nenatiahne?

Táto časť nebola o tom, kto urobí prvý krok ale o tom, kto ustojí a bude zo vztýčenou hlavou a kto prehrá a bude plakať.

-Budeš kráľovná alebo figúrka? -

Celý temný príbeh sa skladá ako čriepky rozbitého skla a keď si ho Elsa nakoniec poskladala bolo to, že

Samozrejme "mladeži neprístupných veci" tam bolo viac než dosť

Záver má úplne dostal ostala som s otvorenými ústami, že ČOŽE?

Teraz už len čakat kedy vyjde tretí diel nech konečne zistíme KTO výhra celú VOJNU a hlavne AKO?

Ďakujen, že som mala možnost dostať knihy ako Recenzni výtisk a putuje dievčatám do štafety

Zvrhlý král Zvrhlý král Rina Kent

Rina Kent - Zvrhlý král (1.cast série Royal Elite)

Všechno na Aidenu Kingovi je černé. Černa mysl. Černé srdce. Černá duše. Měla jeden držet jazyk za zuby a přetrpět čas, ktrerí mi ještě zbíval. Nemlčela idem. Udělala idem neodolateľnou chybu, provokovala jsem krále na jeho trůne.
Ďábla v jeho pekle. A nyní za to zaplatím. -
V Aidenovi hrdinu NENAJDETE. Pokud však toužíte po padouchovi, tak s chutí do toho.

------

Fu, že toto čo bolo?
Musím uznať, že autorka vie safra dobre vtiahnuť do deja a úplne chápem všetky recenzie zo slovami " buď budeš knihu milovať alebo nenávidieť"

Ja sa pridávam k tým, ktorých táto kniha uchvátila od začiatku až po koniec.

Neustále som bola v strehu čo Aiden urobí a ako to urobí a čo bude musieť Elsa urobiť aby to on neurobil.

A veľmi som zvedavá, čo sa odohrá v druhej časti pretože ten temný príbeh čo sa odohráva v pozadí knihy a nakonci vyvrcholí do slov ČO TO MA ZNAMENAŤ bude stáť za to!

Pikantnosti bolo v tejto knihe vrchovato a teda aj keď mi vcelku vadil "drsný štýl písania" tak nejak mi to do tej temnej knihy jednoducho pasuje!

Knihu určite odporúčam tak pre 18+ , možno aj 25+

A posúvam ju do štafety nech sa môžu pohoršiť aj ostatné dievčatá a pridať sa do týmu ÁNO alebo NIE

07.11.2023

Fantóm z internetu Fantóm z internetu Simona Kutišová

Simona Kutišová - Fantóm z internetu

Kniha pre mládež a ich rodičov o tom, že vo virtuálnom svete sa môže skrývať láskavý priateľ ale i nebezpečný predátor!

-Môže sa to stať komukoľvek. Aj tebe. Čo urobíš?-

Veľmi silná kniha o tom ako veľmi sa môže pokaziť nevinne "pismenkovanie" s cudzím človekom.

16-ročna Blanka sa dostáva do veľkých problémov vďaka Fantomovy z internetu. To čo vyzeralo byť ako nevinná zábava sa stáva nebezpečnou vydieračskou hrou a sama nevie ako si poradiť.

Samozrejme ja ako dospelý človek a matka mám na knihu úplný iný pohľad, čo mala robiť ako to mala robiť, komu to mala povedať, nuž 16-rocne dievča sa na veci pozerá zas troška inak.

Knihu určite odporúčam a veľmi dlho budem nad ňou ešte uvažovať, čoho všetkého sú ľudia v dobe internetu schopný a prečo to vôbec robia?
Snáď zvrátený humor, zlý život, zlomyseľnosť?

Ťažko o tom polemizovať ale určite treba deti v pubertálnom veku upozorniť na všetky nástrahy internetu.

Nebolo by zle knihu navrhnúť ako povinné školské čítanie na strednej!

Ďakujem za možnosť prečítania knihy v štafete a ďakujem autorke za to, že túto knihu napísala!