Koleje smrti

Určite ste niekedy využili ten či onen dopravný prostriedok na koľajniciach. Aké pocity ste pri tom mali? Poznáte moment, keď zrazu vozňom hrkne, a vy sa musíte kŕčovito pridŕžať, aby vás neoplieskalo o stenu? Situáciu, keď sa kupé s cudzím chlapom, ktorý má v tvári prázdny výraz, ponorí do tmy tunela? Neprepadla vás voľakedy úzkosť, že sa železný kolos vykoľají a vy skončíte v jeho poskrúcaných horiacich troskách? A čo stavy bezmocnosti v metre? Zmeškali ste posledný spoj a hore už zamkli mreže? Neozval sa náhodou z tmy tichý zvuk? Šuchot cudzích krokov? Myseľ vás presviedčala, že to bol určite len zatúlaný potkan alebo nejaký úbožiak bez strechy nad hlavou... No čo ak tam dolu striehne beštia?Čo ak striehne na vás? Rovnako ako v trinástich poviedkach známych českých a slovenských autorov? Takže pokiaľ ste vzali túto knihu do rúk, radšej si držte klobúky.Lebo vás čaká doslova pekelná jazda!...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/39_/390471/koleje-smrti-kqp-390471.jpg 44
Horory, Povídky, Fantasy
Vydáno:, Hydra

Kniha Koleje smrti

NemmamSlov

Knižka Koleje smrti sa dá prirovnať jazde na horskej dráhe. Raz ste hore a raz zase dole, niekedy si prajete aby jazda konečne skončila a niekedy aby neskončila. To patrí aj pre túto zbierku poviedok od slovenských a českých autorov. Najviac sa mi páčili poviedky Rajecká Anča a Vagón uprostred lesa, ale aj ostatné diela si zaslúžia pozornosť čitatela. U niektorých som postrádal nejakú tu stránku navyše, ale celkové hodnotenie je u mňa pozitívne. Určite sa na niektorých spisovateľov ešte obrátim.

Ivan Kučera
09.10.2018

Kvalitná zbierka železničiarskych a koľajnicových poviedok od 12. slovenských a českých autorov, pričom príbeh každého z nich zostal ponechaný v jeho rodnej reči, čo je zaujímavé. Potešia tiež vnútorné ilustrácie + zaujala ma pôsobivá, výrazná obálka (červené písmo na tmavom podklade zvykne bývať peklo, ale tu je to v pohode a ľahko čitateľné). Nikto určite nebude spokojný so všetkými poviedkami, každý má predsa svoj vlastný vkus. Ale tak už to so zbierkami, antológiami a zborníkmi vždy chodilo, chodí a chodiť bude. Dôležité je preto povedať, že si každý nájde to svoje. Sú tu poviedky, ktoré sú smrteľne vážne, humorné, krvavé i atmosférické. Ja tu mám poviedku Vozňovisko (žánrovo je to buddy cop urban legend, snáď si rozumieme). Najviac sa mi páčili poviedky mojich dlhodobo obľúbených autorov Honzu Vojtíška a Marka E. Pochu, ale za vrchol masívnej (takmer 400-stranovej!) knihy pokladám mrazivý, svižne napísaný, desivý a plný fantázie Vagón uprostred lesa od Lenony Štiblaríkovej.