terezarath terezarath komentáře u knih

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Ach bože, to bylo tak bolestivě nádherný. Automaticky jsem se vcítila do situace hlavní hrdinky, přišlo mi, že jí naprosto rozumím. Její půlnoční životy jsem hltala, doufala jsem v nalezení toho "perfektního." Zároven jsem ale trochu doufala, že tenhle perfektní život neexistuje, že se autor nesníží ke sklouznutí ke snadnému konci. Já jsem od knihy dostala vše, co jsem chtěla a možná i něco víc.
Pokud existuje kniha, kterou budu na potkání vnucovat úplně každému, tou knihou je dozajista Půlnoční knihovna.

12.03.2022 5 z 5

Smršť Smršť Jozef Karika

První kniha od autora po které jsem sáhla a nevím, zda to byla dobrá volba. Začátek měl velmi pomalý, trochu otravný rozjezd. Od nějaké padesáté strany se příběh trochu rozběhl. Líbilo se mi, že autor využil myšlenky kolektivního nevědomí. To mi přišlo originální. Jenže pak to šlo pomalu zase všechno do háje. V druhé půlce byla zajímavá jen scéna na benzínce, pak už mě kniha bohužel nudila. Konec mi přišel jako šílená smršť nápadů a nějak to za mě postrádalo smysl.
Hlavní myšlenka knihy byla opravdu zajímavá, velmi originální téma, kterým mě autor skutečně překvapil. Takové pojetí nadpřirozena jsem jinde neviděla. Bylo vidět, že si pan Karika dal velkou práci a s tématem si vyhrál. To opravdu cením. Velký potenciál, velká škoda. Bohužel to zpracování mi nesedlo. Možná mu dám do budoucna ještě šanci, třeba mě jeho jiné knihy ohromí o trochu víc.

22.02.2022 2 z 5

Opravdové zločiny Opravdové zločiny Lucie Bechynková

Jak už bylo řečeno, je to prostě sbírka toho, co už jsme slyšeli v podcastu. Myslím si ale, že není na škodu si do knihovny schovat kratší, přehlednější shrnutí. Nečekejte žádné rozsáhlé detaily, každý případ je ve zkratce shrnut do pár stránek. Styl psaní bohužel nebyl nejzáživnější, bylo to celkem strohé a "přednáškové". Asi jediným přínosem pro zločinožrouty jsou rozhovory na konci knihy. To bylo velmi příjemné doplnění knihy, za to se autorce musí přidat malý plusový bodík.

21.02.2022 4 z 5

Rok čarodějnic Rok čarodějnic Alexis Henderson

Jsem až překvapená, jak moc jsem si knihu užila. Bylo to temné, dobře promyšlené, tématicky velmi pěkně zpracované. Styl psaní čtivý. Hlavní hrdinka byla sympatická, což se o polovině postav říct nedalo. Ale zaslepenost oveček prostě k příběhu patřila, nelze to autorce vyčítat. Myslím že otázka náboženství tu byla zpracována kvalitně a poněkud podorobně. (Já s tím až takový problém neměla, ale umím si představit, že pro někoho by to mohlo být zdlouhavé.) A takovou třešničkou příběhu pro mě byl Ezra. Konečně postava, která si zbytečně nehraje na frajírka, není to hulvát, ale zároveň z něj to "rebelství" přímo vře. Ideální knižní chlap.
Jediná část, která mi tak úplně nesedla byl závěr. Celý konec kolem Proroka mi přišel moc rychlý a nereálný. Přeci jen to bylo kompletní otočení od všeho, co jsme celou dobu v knize četli. To mi trošičku vadilo. Ale kolem a kolem mě kniha moc bavila a vůbec bych se nebránila pokračování.

21.02.2022 5 z 5

Hrob kolibříka Hrob kolibříka Jennifer Skutelsky

Docela zklamání. Anotace slibuje náhled do kultury a tradic, ale kniha je jen slabý popis. Styl psaní nebyl žádný trhák, chtělo se mi přeskakovat všechny popisy, které příběh táhly dolů. Postavy jsou buď naprosto nesympatické nebo radši nijaké. Celá ta zápletka kolem Alberta mi přišla hrozně umělá, nebylo to věrohodné. Konec za mě přehnaně idealizovaný, náhodně uplácaný. Krkem mi taky lezla celá ta posedlot Nitou. Celá vesnice se může zbláznit z jedné baby? Otravné. Jediná snesitelná postava za mě byl doktor. Jeho pasáže jsou ucházející, ačkoliv působí většinu knihy hrozně naivně.
Nerada haním knihy, vždy se snažím najít světlé stránky, ale tohle mě prostě nechyhtlo.
Anotace a obálka jsou sice lákavé, ale hlavně lživé.

14.02.2022 3 z 5

Exorcismus mé nejlepší kamarádky Exorcismus mé nejlepší kamarádky Grady Hendrix

Ach jo, taková škoda. Kniha měla skvělý potenciál, jenže autor se rozhodl ho nevyužít. Místo toho zasypal knihu spoustou klišé, vytvořil hromadu nesympatických, hloupacatých postav a celé to zahrabal do hromady nepodstatných informací. Bylo toho prostě moc. Většina knihy s dějem prakticky nemá nic společného, je to jen natahování stránek. Po většinu knihy nemáte nejmenší tušení kdo a kde hrdinku posedl, proč dělá to co dělá, exorcismus se tam objeví na pár stránek, exorcistu snad radši ani nezmiňuji.
Musím uznat, že konec byl opravdu hezký. Když budeme ignorovat všechna ostatní fiaska, zakončení bylo dojemné. Stále ale nemohu dát knize víc než tři hvězdičky. Jednou se to přečíst dá, podruhé už bych se tak netrestala. Věřím, že připravovaná filmová verze bude lépe stravitelná.

06.02.2022 3 z 5

Nečekaná láska Nečekaná láska Julia Quinn

Rozhodně jeden ze slabších dílů. Od začátku vlastně víte, co se stane. Napsáno to bylo jako vždy velmi příjemným způsobem, četlo se to dobře, ale bohužel příběhově to byl slabší díl. Ale dávám plusové body za konec. Krásně a smutně napsaný. Ten se autorce povedl.

06.02.2022 4 z 5

Důvěrnosti Důvěrnosti Domenico Starnone

Moje pocity z knihy by se daly shrnout jednou větou. Na tak krátkou knihu až moc napěchované psaní. Vztah hrdiny s Teresou byl zvláštní, ale čtivý, nakouknutí do hlavních myšlenek školství mi taky nevadilo. Asi jsem jediná, ale vadil mi vztah hlavního hrdiny a jeho ženy. Tohle není láska a už vůbec ne šťastné manželství.
Iritující pro mne bylo i neustálé vyhrožování prozrazením jejich největších tajemství.
Všechny postavy knihy byly neuvěřitelně toxické a nebylo to v literárně chválitelném světle.

31.01.2022 2 z 5

Seznam hostů Seznam hostů Lucy Foley

Nemůžu se úplně rozhodnout, zda mě knížka zklamala či ne. Styl psaní byl dobrý. Bylo to čtivé, celkem svižně psané. Jenže ten příběh byl takový..MEH. Po většinu knihy je to zkrátka popis svatby a událostí kolen ní, do půlky knihy jsem nebyla chopná plně objevit téma knihy. A ty postavy? Naprosto toxické, jeden blbec vedle druhého.
Ke konci knihy jsem měla určité naděje, že se snad děj konečně rozjel, že to konečně začne být napínavé, zajímavé... A pak přišel konec a naděje pohřbil hodně hluboko.

27.01.2022 3 z 5

Upálené Upálené C. J. Tudor

Autorka se s každou knihou posouvá kupředu. Upálené jsou napínavé, děsivé a originální. Příběh se Vás chytne a odmítá se pustit. Za mě nejlepší autorčina kniha.

16.01.2022 5 z 5

Nejděsivější československé zločiny Nejděsivější československé zločiny Jaromír Slušný

Velmi pěkně zpracované nahlédnutí do životů československých zločinců. Na literaturu faktu celkem svižné čtení, velmi příjemný styl psaní.

16.01.2022 4 z 5

Kořist Kořist Darcy Coates

Tohle jsem od Darcy Coates vůbec nečekala. Po celé sérii strašidelných domů jsem očekávala kvalitní psaní, ale nic moc strašidelného. Kořist je geniálně napsaná, s prvky brutality, trocha tajemna také nechybí. Od hororových domů velký skok kupředu.

16.01.2022 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Emocionální kolotoč. Je až neuvěřitelné, jak málo se o tomhle místě ví. Soucítila jsem, ačkoliv si nejspíš nikdo z nás není schopen živě představit, jak těžký život Severní Korea nabízí. Myslela jsem, že nejvíc mě bude štvát Korea z pohledu poslední vypravěčky, která zůstala velkou obdivovatelkou "velkého vůdce", ale ironicky mě vytáčel pan řidič s jeho sexismem a patriarchálním chováním.
Kniha je silným obrazem nepředstavitelného a zaostalého světa, odvážných a těžkých rozhodnutí a velkých ztrát.

02.01.2022 4 z 5

#Murdertrending - Chci vidět popravu v přímém přenosu #Murdertrending - Chci vidět popravu v přímém přenosu Gretchen McNeil

Námět? Na jedničku. Nic podobného jsem dlouho neviděla. Styl psaní? Příběh vám přímo utíká před očima, naprosto čtivá kniha.
Teď k té cílovce. Vraždy byly možná brutální, ale musím uznat, že celkový styl vyprávění a hlavní postavy posouvají knihu spíše směrem k Young adult literatuře. Nemyslím, že to knize zrovna dvakrát ublížilo, ale pravdou je, že bylo trochu zvláštní představit si sériového vraha, který si říká Gucci Oprátka.

17.12.2021 4 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Marika Šoposká

Kniha Vám nedá nic víc, než se může očekávat. Jsou to prostě články o náhodných věcech, náhodně přídávané na blog. Musím říct, že se mi občas líbilo psaní Mariky. Příběhy měly alespoň hlavu a patu a sem tam překvapily i hezkým námětem. Ve zbytku jsem marně hledala slibovaný humor a trochu obtížně se tím vším "nezajímavým bordelem" prokousávala ke konci.

17.12.2021 3 z 5

S láskou, Eloise S láskou, Eloise Julia Quinn

Na příběh z pohledu Eloise jsem se neskutečně těšila. Její seriálové ztvárnění je perfektní, takže jsem se těšila i na knižní verzi. Nezklamala. Možná trochu méně drzá, ale stále sebevědomá. Eloise byla skvělá. To se ale úplně nedá tvrdit o jejím manželovi. Pardon, ale takhle toxického chlapa jsem nečekala. Jeho výmluvy, jeho chování k dětem (může ho omlouvat, jak se mu zachce, pořád to byl otec = parchant). Ale co bylo za mě nejhorší? To, že pokud je on nadšený z toho, že mají jeho děti matku a on má po x letech sex, musí to přeci ke štěstí stačit i jeho ženě. A nezlobte se na mě, ale když se celou knihu choval jako šovinistický parchant, nevyžehlí si to pěti stránkami slušného vychování vůči ženám.

17.12.2021 5 z 5

Čekárna smrt Čekárna smrt Jan Žáček

Tohle bylo něco hroznýho. Dějová linka Josefa byla ještě docela ucházející, ale co celá ta blbost s Bohem a Alexejem? Neskutečná volovina. Celá druhá kniha, celé vyprávění o jednom večeru na nádraží, to bylo něco tak neskutečně nudného. Ke konci už jsem přeskakovala, hledala jsem konec. Velké zklamání.

28.11.2021 1 z 5

Fantom z Blackwoodu Fantom z Blackwoodu Darcy Coates

Zatím asi nejlepší kniha z celé série. Příbeh byl poutavý, námět zajímavý, občas u toho oravdu člověku naběhne husí kůže. Není to sice horor, u kterého se budete klepat strachy celý čas čtení, ale má své mrazivé momenty, Jediné, za co jsem musela strhnout jednu hvězdu dolů, byl přístup hlavní postavy. Hlavně mám na mysli její rychlou změnu názorů. Když si za něčím hlavní hrdina svéhlavě přes půl knihy stojí a pak během půl stránky naprosto obrátí, to se mi moc nezamlouvá.

26.11.2021 4 z 5

Když Lenin přišel o mozek a Churchill obětoval ovci Když Lenin přišel o mozek a Churchill obětoval ovci Giles Milton

Velmi zajímavé příběhy. Za sebe musím říct, že se kniha četla dobře, byla poměrně čtivá. Ve výsledku jsem s ní byla spokojenější, než s prvním dílem.

18.11.2021 4 z 5

Dům fúrií Dům fúrií Madeleine Roux

Trochu jednodušší četba. Asi jsem se "přešlápla" ve věkových kategoriích. Bylo to trochu moc dětské. Hlavní hrdinka mě neskutečně iritovala, všechny vedlejší postavy byly lépe napsané. Konec za mě uspěchaný, trochu moc idylický. Velká škoda, námět knihy měl velký potenciál, bohužel nevyužitý.

18.11.2021 3 z 5