terezarath

Přečtené 234Šarlatán
? - duben 2021
Šarlatán 2020, Josef Klíma


Vox
31. březen 2021
Vox 2019, Christina Dalcher


Svině
březen 2021 (03.-10.)
Svině 2019, Arpád Soltész

Na tuto knihu jsem četla spoustu negativních komentářů a nevím proč. Uznávám, že rozložení kapitol a přeskakování do pohledů různých postav bylo trochu zmatečné, hlavně ke konci, kdy máte plnou knihu jmen, je snadné se v tom ztratit. Ale příběhově byla kniha skvělá.


Harry Potter a Ohnivý pohár (ilustrované vydání)
únor - březen 2021
Harry Potter a Ohnivý pohár (ilustrované vydání) 2019, J. K. Rowling (pseudonym)


Ti druzí
? - únor 2021
Ti druzí 2020, C. J. Tudor

Ze začátku se děj trochu vlekl, ale po pár stranách se příběh pěkně rozjede a čte se to prakticky samo. Musím říct, že díky častému střídání pohledů a kombinování příběhů mezi postavami byl děj občas trochu chaotický. Tématicky byla kniha naprosto skvělá. Nemyslím si, že bych někdy četla něco podobného. Jediné mínus pro mě byl konec, který mi po tom všem přišel až podezřele přeslazený a nereálný. Nemám nic proti happyendu, ale sem to úplně nezapadalo.


Dáma, která měla ráda čisté záchodky
leden 2021 (08.-12.)
Dáma, která měla ráda čisté záchodky 2003, James Patrick Donleavy

O můj bože!! První stránka a už se ve mně probouzí mé učitelské já. Nejraději bych popadla tužku a začala opravovat. Já to chápu, každému z nás občas ta chybka uteče, to je prostě lidské, ale abych se u každé druhé věty zastavovala a v mysli jela: "tady bude čárka, tady taky, tady taky chybí, pane bože, sem by jí nedal jenom blbej..." Chápeme se? Dělat chyby je v pořádku, ale jestli za tuhle korekturu někdo platil, je mi ho líto. Po delším čtení jsem si začala všímat i jiných chyb, tentokrát spíše stylistických. Přijde to jen mně, nebo tam některé věty prostě nedávají smysl? Musíte se k té větě několikrát vrátit, pročítat jí znovu a znovu a snažíte se najít pointu. Myslím, že tohle té knize dost ubližuje. Co si budeme, příběhově to není žádná perla, styl psaní je trochu únavný a do toho ještě hromada chyb. Je trochu utrpení tuhle knihu číst. Kniha začne být čtivá někde za půlkou, to už si člověk i trochu zvykne na všechny chyby. Co musím knize uznat, byl celkem zajímavý konec. Celý ten koloběh kolem peněz a bohatství hlavní hrdinka uzavře celkem povedenou myšlenkou. Takže ano, bylo to trochu utrpení, mělo to pár světlých stranek, ale znovu bych si jí už teda nepřečetla.


Duchové rodiny Folcroftů
leden 2021 (07.-08.)
Duchové rodiny Folcroftů 2020, Darcy Coates

Četla jsem z téhle série už všechny knihy... A jsem na vážkách, co si myslet. Autorčina literární činnost je jako horská dráha. První díl ušel, druhý byl lepší, další byl sice lepší příběhově a stylisticky, za to hororové prvky zmizely. A u tohohle si nemůžu pomoc, ale přišlo mi to jako pubertální duchařina. Neříkám, nebylo to špatně napsané, jen už začínám mít bordel v tom, jaký je autorčin styl psaní a co je vlastně její cílová skupina.


Svědectví
prosinec 2020 - leden 2021
Svědectví 2020, Margaret Atwood

Kdysi dávno jsem se tu vyjdřovala k prvnímu dílu. A upřímně jsem si ho nemohla vynachválit. Neodolala jsem ani porovnání se seriálovým zpracováním. A to mě přivádí k jedinému mému problému, který jsem s touhle knihou měla. Nedokázala jsem se zbavit pocitu, že autorka se zuby nehty snaží držet právě toho, jak to bylo vysvětleno v seriálu, což je za mě velká škoda. Ale jinak jsem s knihou byla velmi spokojená. Pěkně doplňovala informace o Gileádu i jeho lidech, což v prvním díle trochu chybělo. Příběhové hrdinky sice bylo celkem snadné odhadnout od samého začátku (pokud jste četli první díl), ale to nic neubralo na zajímavosti dějových linek. Takže na závěr. Bylo to lepší než první díl? Ne, to nejspíš ne. Stojí to ale za přečtení? Rozhodně!


Někdo mě má rád
prosinec 2020 (19.-30.)
Někdo mě má rád 2020, Dominik Landsman

Tahle dvojka to prostě umí! Neskutečně povedená satira, velmi vtipné. Humor hloupý, až je prostě geniální. Velmi zdařilé koláže. Za mě prostě pecka, u které jsem se snad nepřestala smát. Důležité zjištění, že za všechno nemůže Kalousek, za všechno může samozřejmě tady pan Ovčáček. Samozřejmě, podle něj, jen v tom nejlepším úmyslu.


Řbitov zviřátek
listopad - prosinec 2020
Řbitov zviřátek 1994, Stephen King

Nevím proč, ale čekala jsem od Kinga trochu víc napětí. Přeci jen mi přišlo celkem jasné, co se stane, jen jsem čekala, které z dětí to vlastně odskáče. Ale uznávám, stylem psaní i čtivostí je to jedna z nejlepších knížek, které se mi od Kinga dostaly pod ruku.


Devátá vlna
listopad 2020 (09.-10.)
Devátá vlna 2002, Viktor Dyk


Milá sedmi loupežníků
06. listopad 2020
Milá sedmi loupežníků 2002, Viktor Dyk


Utrpení knížete Sternenhocha
06. listopad 2020
Utrpení knížete Sternenhocha 2010, Ladislav Klíma

Uf... Jednoznačně uf. Vybrala jsem si to jako jednu z knih ke zkoušce. Nebyl to můj šálek kávy jak stylem psaní, tak ani příběhově ne. Jsem ráda, že si autor odpustil barvité popisy osudu manželky, protože i ten lehký náznak mi tam naprosto stačil. Zvládnu horory, zvládnu vraždy, ale co je moc, to je moc.


Deník Anny Frankové
září - říjen 2020
Deník Anny Frankové 2017, Anne Frank


Zpěvy páteční
? - říjen 2020
Zpěvy páteční 1974, Jan Neruda


Růže od Stalina
září 2020 (15.-29.)
Růže od Stalina 2015, Monika Zgustová

Uf, tak kde bych měla začít. Když se mi kniha dostala do rukou, očekávala jsem příběh ze Světlanina dětství a o jejím vztahu s otcem. A tak se dozvíme cca 5 vět o Stalinovi a ty se během knihy opakují jak kolovrátek. Pak je nám asi 60x oznámeno, že Světlana žije ve stínu svého otce a že jí ruská vláda všechno zakazuje. Nechci nic říkat, ale asi by nám to stačilo říct jednou, pro pomalejší maximálně dvakrát. Tak se dostáváme k xy stranám popisu lásky k Bradžéšovi a následnému odjezdu do Indie. To pro mě byla celkem zbytečná část knihy a pro mě byla dosti iritující. Pak přišel Světlanin útěk do Ameriky, kdy se kniha začala zdát přinejmenším zajímavá... Asi po dobu 20 stran, než se hloupacatě rozhodla vzdát svojí svobody ve prospěch nějakého kultu nebo co ta jejich společnost měla být. Myslela jsem, že už mě nemůže víc naštvat. Omyl! Světlana stihla v druhé půlce knihy udělat tolik debilních rozhodnutí, až mi to přijde nereálné. Taková škoda. Styl psaní byl skvělý. Autorka je očividně nadaná spisovatelka, jen Světlana mi byla celou knihu trnem v patě.


Sochař smrti
srpen - září 2020
Sochař smrti 2014, Chris Carter

Carter nikdy nezklame. Tohle byla zase šílenost! Celý příběh jsem tápala, o co vlastně vrahovi jde. Jinak důvod vraždy i vrah samotný? Naprosto jsem to nečekala! Pecka. Velký plusový bod si u mě získal konec, kdy se podle mě Hunter zachoval naprosto úžasně. Ve výsledku mi bylo i "hlavního záporáka" líto. Sochař je za mě jedna z nejlepších knih od Cartera.


Slzy mrtvé jeptišky
srpen 2020 (27.-28.)
Slzy mrtvé jeptišky 2019, Roxann Hill

Styl psaní byl dobrý a četlo se to rychle. Můj problém byl, že povídání mimo hlavní děj tam byla spousta, ale samotná linka vražd a řešení tam dost zanikala. Měla jsem pocit, že více se tam řeší osobní život hrdinky než vraždy. Příběh měl skvělý potenciál, bohužel to bylo uspěchané a hlavní příběh zabředl do vedlejšího vyprávění. Velká škoda.


Červená, bílá a královsky modrá
srpen 2020 (25.-26.)
Červená, bílá a královsky modrá 2020, Casey McQuiston

Byla jsem hrozně mile překvapená. Čekala jsem přeslazenou romanťárnu, ale bylo v tom mnohem víc. Skvělý humor, náhled do americké politiky a krásně otevřela palčivé téma imigrace a homosexuality. Bylo to mnohem víc než young adult slaďárna. Jedna z nejlepších young adult knížek, co jsem četla.


Můj poslední výdech
srpen 2020 (01.-25.)
Můj poslední výdech 2016, Paul Kalanithi

Tuhle knihu bych rozdělila na dvě části. Pohled a snaha člověka přiblížit se chápání smrti a pak velmi citlivá zpověď umírajícího člověka. Není to tak emočné založené, jako spousta podobných knih. Velká část byla spíše pohled lékaře na nemoce ostatních, než příběh samotného Paula. I tak, kniha ve mě zanechala hodně a ke konci jsem si i poplakala. Smutné a úžasné.


Krycí jméno Verity
červen - červenec 2020
Krycí jméno Verity 2015, Elizabeth Wein

Můj velký problém s tímhle přběhem byla nereálnost. Kurňa, který gestapák by si u výslechu vystačil s povídáním o neskutečném přátelství dvou mladých žen. Jasně, sice druhá půlka knížky vysvětlí, proč je to psané tímhle stylem, ale to nic nemění na faktu, že to jen neskutně nereálné. Působilo to prostě až moc dokonale a vymyšleně. Vývoj hlavní postavy v druhé části už mi přišel věrohodnější. Ve výsledku to prostě byla young adult knížka, která měla působit jako válečná literatura. Nechci říct, že kniha není pěkná. Naopak! Styl autorčina psaní je velmi příjemný a snadno se čte. Jen to není nic pro někoho, koho válečná literatura opravdu zajímá. Takže jako dobrý popis válečné doby? Spíš ne.. Ale jako young adult román? Jasně, pecka!


Přízraky domu Carrowů
červen 2020 (01.-13.)
Přízraky domu Carrowů 2020, Darcy Coates

Tak z téhle knížky mám smíšené pocity. Moc se mi líbilo, že autorka konečně trochu odlišila styl psaní a příběh byl konečně odlišný od jejích předchozích dvou knih. Příběh byl parádní. Mělo to spád, velmi dobře se to četlo a narozdíl od její druhé knihy to opravdu bylo místy i strašidelné. Ale ten konec? Prvotně to byl chaos. Ale co mi opravdu vadilo, bylo "vzkříšení" čtyř postav. Já nejsem fanda toho, že postavy umírají, ale pokud se autorka rozhodne, že čtyři postavy zabije, nemůže lusknutím prstů všechny oživit, aby to nebylo divný. Takže jo... Příběhově je kniha pecka, ale ten konec to prostě sráží o úroveň dolů.


Snuff
květen 2020 (22.-31.)
Snuff 2009, Chuck Palahniuk


Tajemství sídla Craven Manor
květen 2020 (19.-20.)
Tajemství sídla Craven Manor 2019, Darcy Coates

Již druhá kniha, kterou jsem od autorky četla a musím říct, že v tom vidím jakýsi vzorec. Někdo, kdo je v blbé sictuaci se náhodou nachomítne k starému strašidelnému domu, se kterým je něco špatně. Nemůže chybět ani kočka. Příběhově a po stránce literární to byla dobrá knížka. Autorka má velmi dobré nápady, neotřepané. Problém ale je, že kniha ve výsledku ani tak strašidelná nebyla. Takže ve zkratce: kniha výborná, horor bych tomu ale neříkala.


Pomsta synů
duben - květen 2020
Pomsta synů 2018, Lasse Holm

Historická pecka! Téma severské mytologie a vikingských válečníků? To prostě nezklame. Nebudu první ani poslední, kdo určitě jako první viděl seriál. Ono vám to prostě nedá a budete chtít tyhle dvě zpracování porovnávat. Některé věci jsou si pododné, jiné jsou tak rozdílné, že vás to možná bude trochu štvát. Ale příběhově i zpracováním je tohle bomba!


První láska, poslední pomazání
duben 2020 (10.-14.)
První láska, poslední pomazání 2004, Ian McEwan

Tak já vám teda nevím. První povídka knihy mě nalákala velmi zvláští pointou a konec mě vlastně i pobavil. Vůbec by mi nevadilo, kdyby se v tomto duchu nesla celá kniha. Pak tu byly povídky jako Motýly a Doma je doma. Tak rychlá změna pocitů! Sice svým způsobem drsné povídky, ale rozhodně zajímavé. A pak je tu zbytek knihy, který byl prostě takový nijaký. Tahle sbírka ve mně nechává rozporuplné pocity a já se nemůžu rozhodnout, jestli za přečtení stála a nebo ne.


U Hitlerova stolu
duben 2020 (07.-10.)
U Hitlerova stolu 2019, Rosella Postorino

Z knížky mám trochu smíšené pocity. K hlavnímu tématu práce ochutnávačky tam toho moc nebylo. Spíše to bylo o pocitech a spolupráci žen v těžké době. Ale líbil se mi přístup autorky k řešení težkých témat např. potratu. Čekala jsem od toho něco naprosto jiného, ale i tak jsem ve výsledku spokojená.


Dobrá znamení
březen - duben 2020
Dobrá znamení 1997, Terry Pratchett

Jako první jsem viděla seriálové zpracování a prostě jsem musela porovnávat. Trochu mě u knihy štvaly sáhodlouhé popisy jezdců apokalypsy, hlavně tedy Války. Jinak se mi ale kniha moc líbila. Azirafal a Crowly jsou prostě peckové postavy.


Prostituce v nacistických táborech
březen 2020 (14.-15.)
Prostituce v nacistických táborech 2016, Václav Miko

Pro jednou zase něco nového a zajímavého. U tohoto autora je vždy spoleh, že přijde s "neotřepaným" tématem. Za mě velmi zajímavé doplnění znalostí.


Deník sráče
březen 2020 (06.-14.)
Deník sráče 2016, neznámý, neuveden


Justina
březen 2020 (10.-12.)
Justina 2019, Guido Crepax


Předčítač
únor - březen 2020
Předčítač 2006, Bernhard Schlink

Příběhově úžasná kniha. Ze zvědavosti jsem sáhla po anglickém překladu a byla jsem po přečtení spokojená. Ale nedá mi to, musím uznat, že filmové zpracování mám radši.


Já jsem smrt
únor 2020 (10.-18.)
Já jsem smrt 2016, Chris Carter


Úvod do studia literatury a interpretace díla
únor 2020 (15.-16.)
Úvod do studia literatury a interpretace díla 1999, Aleš Haman

Upřímně, tahle kniha je chaos... Jednotlivá témata jsou rozházená napříč celou kapitolou, některé věci se opakují pořád dokola, polovinu věcí si musíte přečíst nejméně 2x, aby vám došlo, co tím autor vlastně chtěl říct. Tohle dát jako základ ke zkoušce, to je pěkná podpásovka, to vám povím. Základ tam nějaký asi je, ale pochopit a utřídit si z toho informace do nějakého rozumného celku, to je sranda na pěkně dlouhou dobu.


Spáč
únor 2020 (07.-10.)
Spáč 2018, Mackenzie Cadenhead

Kniha je založena naopravdu skvělém nápadu. Tématicky tomu nemám co vytknout. Na youngadult to nebylo vůbec špatné. Jediná věc, která mě trošku rozčilovala byla dvojatost hlavní postavy. Chvíli ve snech šikanuje své spolužáky, no hned na to je poblázněná, zamilovaná puberťačka. Ale celkově vzato, byla to dobře napsaná oddechovka.


Prokletí
leden - únor 2020
Prokletí 2012, Chuck Palahniuk

Tahle kniha je vážně něco. Jasně, sice se z počátku musíte prokousat tím, že vám třináctiletá holka dokola opakuje, že umřela a všechno je vlastně hrozně nefér, ale po pár desítkách stránek vás příběh tak krásně znechutí a pohltí. A vy vlastně začnete chápat, že ta malá holka na něco kápla, že smrt je pro nás nedostihnutelný faktor, který se nás netýká. Proč by taky měl? Vždyť jsme pořád mladí, platíme si drahé permanentky do fitka, pijeme si svoje "smůtýčka" a každý rok, z dobroty srdce a touhy tím smazat všechno hnusné, co jsme za celý rok udělali, darujeme před Vánoci pár desítek korun na nějakou charitu pro děti třetího světa, které tam někde umírají... Jasně, to je smutný, ale nás se to netýká, nás se smrt vůbec netýká... Do chvíle než nás, se "smůtýčkem" v ruce, srazí autobus při cestě do fitka. "Pokud přijdete do nebe, no bóže. Ale pokud ne... no, zaskočte za mnou. Jediné, kvůli čemu nám země připadá jako peklo, anebo peklo jako peklo, je naše očekávání, že by nám měla připadat jako ráj. Země je země. Smrt je smrt." Na tohle prostě hvězdičky nestačí.


Milostné dopisy slavných mužů 1
leden - únor 2020
Milostné dopisy slavných mužů 1 2016, kolektiv autorů

Dopisy, prostě jen obyčejné dopisy. Já nevím, asi jsem od toho čekala trošku víc. Poezie už o něco lepší, ale upřímně, kniha jako taková, celkem propadák.


Oltář ztraceného ráje
leden 2020 (10.-24.)
Oltář ztraceného ráje 2011, J. Rollins (pseudonym)


Občanský průkaz
leden 2020 (06.-10.)
Občanský průkaz 2006, Petr Šabach

Musím říct, že kniha nezklamala ani trochu. Film už nějaký ten pátek znám a co si budeme, zbožňuju ho. Fajn kombinace povznesení a humoru.


Noční můry z temnot
leden 2020 (05.-06.)
Noční můry z temnot 2019, Alvin Schwartz

Je to kniha cílená na děti, nečekala jsem od toho žádné zázraky. Bylo to takové nenadchne, neurazí. Věřím, že jako dítě bych byla z knihy nadšená. Pobavil mě také fakt, že spousta příběhů se objevila v seriálu Věřte nevěřte. Rychlé čtení na max. dvě hodinky..


1