Důvěrnosti

Učitel a později úspěšný spisovatel Pietro je celý život vázán důvěrným poutem ke své bývalé studentce Terese, s níž prožil vášnivý vztah. Kdysi si totiž vzájemně svěřili kompromitující informaci. Vzniklá důvěrnost je jim tmelem, ale i zbraní, kterou se drží v šachu. Co tedy provedli? Je lepší lásku živit milosrdnou lží, nebo nelítostnou pravdou? Podobá se láska lávě z vybuchlé sopky, nebo stojaté vodě v bezpečném přístavu? Zná nás lépe ten, s kým jsme prožili celý život, nebo ten, kdo zná naše tajemství?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/454752/duvernosti-9ff-454752.jpg 426

Citová trilogie 2.

Vydáno, Kniha Zlín

Confidenza, 2019

Kniha Důvěrnosti

dagmar7365

Minulosti člověk neuteče a občas ani hluboce zasunuté a jednou pro vždy uzavřené záležitosti nekončí.
Tkaničky mě zasáhly více, ale i druhá kniha z Citové trilogie stojí za přečtení. Jsem zvědavá na trojku.

hs777

Spolu s Tkaničkami je součástí série nazvané Citové trilogie a je to znát. Neobvyklý příběh celoživotního zvláštního vztahu středoškolského profesora a jeho studentky je stejně intimní, emočně nabitý a pro mne znamenal příjemný čtenářský zážitek.

Sabča92

Důvěrnosti jsou krátká řekla bych novelka o 140 stranách, která spíše než o ději je o pocitech. Kniha je vyprávěna nejprve Pietrem a později také Teresou. Bohužel, ačkoliv byla kniha krátká, moc mě neoslovila až místy mě nudila. Celý nápad sdíleného tajemství mi přišel zajímavý, ale jaksi nedotažený. Autor dal více do květnatého jazyka a popisů pocitů než do samotného děje jako takového. V knize jsem si zamilovala několik citátů.
I přesto, že sama nejsem z knihy nadšená věřím, že si najde své čtenáře. Je to kniha pro náročné čtenáře, které zajímají právě pocitové hloubky a myšlenky.

Eva-K

Od autora jsem četla Tkaničky, které se mi moc líbily, a tak jsem se moc těšila na další jeho knihu. Bohužel pro mě byla první část dost dlouhá a trochu mě zklamalo, že jsem se o oné důvěrnosti nedozvěděla víc, stejně jako o Therese a Nadině pohledu. Nečetlo se to špatně, ale něco mi trochu chybělo.

regulax

Emočně silné čtení. Troufnu si říct, že ne pro každého. Do detailů vylíčené city a prožitky jednoho zdánlivě obyčejného italského soužití.

sgjoli

Od autora jsem četla již jeho předešlou knihu Tkaničky, která se mi líbila. Takže jsem doufala v podobný čtenářský zážitek i u Důvěrností. Ale bohužel se tak nestalo, ač mám pocit, že v hodnocení půjdu asi proti proudu.
Postavy mi nebyly příliš sympatické, nedokázala jsem si k nim vůbec najít cestu. Způsoby jejich chování a uvažování mi příliš k srdci nepřirostly. Ačkoliv myšlenka sdílení tak děsivých tajemství, že se lidé pak drží v šachu, mi přišla zajímavá a potenciálně jako slibný materiál, tak mi nevyhovovalo to zpracování. Většinu času jsem měla pocit, jako by autor planě moralizoval či se zabýval tlacháním o ničem. Možná se vyjadřuji příliš tvrdě, ale takový jsem z této knihy měla bohužel dojem.
Čím víc jsem se blížila ke konci, tím méně mne kniha bavila. A já tak čím dál víc cítila potřebu přeskakovat. Dočetla jsem knihu jen proto, že byla tak krátká. Být delší, asi ji odložím nedočtenou.
Kniha mi svým zpracováním bohužel nesedla a já cítím poněkud trpké zklamání. A hodně mne to mrzí.

hermína14
30.12.2020

Nejvíce o sobě pochybují ti, kteří se snaží poctivě odvést co nejlepší práci. A mohou mít všelijaké důvody. Navíc to vypadá, že soužití je překážkou k upřímnosti a důvěře. V hlavní roli subjektivita, radost z bádání a žárlivost.
"To je ale nápaditá holka, škoda, že ji nedokážu snášet víc než hodinu."
"Školství...je nutno znovu promyslet tak, aby všem, úplně všem, a zejména vyučujícím, poskytlo nástroje, aby snili o vlastní výjimečnosti a ve vhodné chvíli se probudili a šli ji uskutečnit."

Imor
20.12.2020

Po přečtení knihy Tkaničky jsem netrpělivě čekala na další knihu autora Důvěrnosti. Tušila jsem, že to bude zase velká radost z četby a byla. Je napsaná podobně jako první kniha spisovatele, která také obsahovala tři různé pohledy hlavních hrdinů. Opět se v této knize dočkáte krásného vyprávění ve větách bohatých na slova a plné emocí.

italská literatura

Domenico Starnone