Temný snílek Temný snílek komentáře u knih

Šepotání Šepotání A.G. Howard (p)

Do knihy jsem se pustila vlastně jen proto, že jsem na ní četla dost recenzí, které slibovali úžasné počtení, tak jsem na vlastní oči chtěla vidět to něco výjimečného. No, asi jsem slepá, ale kniha mě nikterak nenadchla. Kdyby se autorka více věnovala fantasy linii a co nejvíc ostříhala ten nudný a stereotypní milostný trojúhelník, tak by udělala líp.
Šepotání není špatná kniha, jako lehká oddychovka je obstojný průměr a občas se u ní čtenář pobavíte, ale nic extra to také není.

Nejsem si ani jistá, zda se pustím do druhého dílu, protože mě to k dalšímu čtení příliš neláká. Příběh totiž skončil velkým happyendem, takže kdyby další pokračovaná nebylo, tak mi to vůbec nevadí. To se mnohem raději vrátím do dětských let a přečtu si původní Alenku, protože ta má vážně úžasný příběh plný fantazie.

03.07.2016 2 z 5

Upíři na staré Rusi Upíři na staré Rusi Alexej Konstantinovič Tolstoj

Příběhy o upírech se mohou dnes už zdát dost okoukané, ale tady rozhodně nejde o žádné romance pro náctileté. Kouzlo těchto povídek tkví v detailech, postavách i pozadí děje. Možná se vám mohou v něčem zdát povědomé, ale vezměte v potaz, kdy byly napsány, takže se mohlo stát, že se jimi některý další autor trochu inspiroval.
Povídky v sobě mají cit i hloubku a zapíší se vám svými detaily do paměti. Obzvlášť závěr třetí povídky je něco nezapomenutelného, ale i jiné momenty jsou dosti děsivé.

04.12.2015 5 z 5

Eleanor & Park Eleanor & Park Rainbow Rowell

Je to nezvyklá romance o první lásce, kde je od začátku jasné, že nemůže skončit šťastně. No, když se trochu zamyslíte, tak která první láska končí „a žili spolu šťastně až do konce svých dní“? Jedině v pohádce. A za to autorce děkuji, jelikož se vykašlala na romantické stereotypy a pokusila se vykreslit realistický svět, kde je šikana a nepřátelství, stejně jako podání pomocné ruky a přátelství.

Jistěže nemůžete od knihy očekávat příliš, stále je to pouze romance pro dospívající dívky, ale přesto má své kouzlo, které si mě získalo. Většinou se totiž v romancích hlavní pár hned zamiluje, ale tady k tomu musí dospět, což působí mnohem přirozeněji.

10.09.2015 4 z 5

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

Podivná knihovna není k zahození, ale všem čtenářům nemusí vyhovovat. Svým způsobem je to taková podivná fantasmagorie místy postrádající hlavu i patu, a hlavně závěr je fakt divný. A tak vážně nevím, co bych si o knize měla myslet.
Jistě, šlo by mezi řádky hledat nějaké skryté významy, ale proč se u tak krátkého příběhu namáhat?

29.08.2015 2 z 5

Levandulový pokoj Levandulový pokoj Nina George

Levandulový pokoj je romantická kniha, to nepopírám, ale milým a nevtíravým způsobem. Příběh má hloubku, a nemůžete ho zhltnout. Ne, ne, každá kniha se má dávkovat po těch správných dávkách. Příběh si dokáže získat srdce čtenářek a ty si z něho užijí každičké písmenko. Navíc je tu i humor, při kterém se často usmějete, stejně jako vás kniha určitými okamžiky může dohnat až k slzám. Tohle je kniha, kterou budete prožívat na plno a určitě se k ní nejednou vrátíte.

Pomněnkové matky Pomněnkové matky Lenka Chalupová

Pomněnkové matky jsou psychologický román s prvky detektivky, který upoutá nádhernou obálkou, ale také námětem ztracených dětí, které zmizely beze stopy a jejich matkami. Kniha dokáže chytnout za srdce a donutí čtenáře zamyslet se nad situacemi matek. Tleskám autorce za skvělou knihu a doufám, že „Pomněnkový den“ se dostane více do podvědomí lidí.

Emma Emma Jane Austen

Kniha se četla pomalu, protože děj byl hodně rozvláčněný a občas se objevila hluchá místa, kde se nic nedělo. Přesto bylo čtení nádherným prožitkem a knihu jsem si užila. Celý příběh se točil okolo Emmy, a přiznám se, že jsem ji dlouho nesnášela a nad jejími názory jsem občas nestačila valit oči. Dojde Emma nakonec k rozumu? A bude jí to k něčemu dobré? Mnohem raději jsem měla Jane, přestože v příběhu neměla příliš místa, ta byla od začátku velmi sympatická, i když Emma tvrdila opak.

Emma je zvláštní počtení, které se nemusí všem líbit. Pokud si ovšem dáte tu práci a odhalíte její kouzlo, tak se čtení stane krásným zážitkem. Obdivuji Jane Austen za vykreslení postav, které působily velmi živě a rozvíjely děj knihy.

Kukačka Kukačka Karolina Limrová

Kukačka je velmi povedená romance pro dívky i ženy, které touží se zasnít o lásce a bohatém muži, jenž není tak docela dokonalým. Skvělé odpočinkové počtení, navíc formát knihy se výborně vejde do kabelky, takže se kniha hodí na ukrácení chvil během cestování.

Dívky z Montmartru Dívky z Montmartru Cathy Marie Buchanan

Dívky z Montmartru je srdceryvný historický román, který překvapí svou hloubkou, vykreslením společnosti i postav a historickými odkazy v podobě úryvků z novin a přepisů ze soudního procesu. Zaujme hlavně ženy, ale přečíst si tuto krásnou knihu může kdokoliv a jistě bude okouzlen.
Skvělý literární zážitek, na který dlouho nezapomenete.

Vražedná akademie Vražedná akademie Martin Olczak

Vražedná akademie je spojení severského krimi, thrilleru a klasické detektivky. Vyšetřovatelům totiž k vyřešení případu nestačí jen nosit zbraně a pořádat na vraha honičky, tady musí zapojit logiku, vědomosti z literatury i historie a velkou dávku duchapřítomnosti. O napětí a akci není nouze, zároveň je ještě přiučíte o literatuře. Vynikající kombinace, která vás dostane.

Tess z d’Urbervillů Tess z d’Urbervillů Thomas Hardy

Tess z d´Urbervillů je složitý román, který se musí vychutnávat po částech a s velkou trpělivostí, pokud chcete rychle plynoucí děj, tak se do knihy ani nepouštějte. Procítěný příběh dívky, později ženy, která nemá na růžích ustláno a pro svou lásku je schopna i vraždy, je dojemný a melancholický. Jde o výjimečnou knihu, která stojí za přečtení.

Čelisti slov Čelisti slov Steven Hall

Kniha „Čelisti slov“ není příliš originální, jelikož podobně laděných příběhů bylo ve sci-fi napsáno mnoho, přesto jde o knihu s velkým K, protože má velmi hluboký, propracovaný děj, který stojí za přečtení, stejně jako tako kniha. Dokáže se zapsat do vašich myslí a budete o ní přemýšlet ještě dlouho po dočtení. Rozhodně nejde o žádnou lehkou oddychovku, ale o brilantní literární zážitek.

Pozemšťan! Pozemšťan! Mark Fearing

Komix pro děti od 9 let, které si příběh o stejně starém Budovi jistě užijí a najdou si v něm mnoho paralel s jejich každodenním životem a školou.
Bud se totiž musí vypořádat s novou školou, neznámým prostředím i cizími spolužáky, a to vše musí zvládnout, pokud chce zapadnout. Ve škole jsou hodní i zlí lidé (tedy vlastně mimozemšťané), kteří stojí proti němu a je zde i náznak šikany. Bud však má nové kamarády, kteří ho podpoří a v nouzi vypomohou. Chlapec tak není na všechno sám a dílo se mu daří.

Kniha mě bavila, i když jsem měla trochu strach z komixu, jenž jsem nikdy nerecenzovala a vlastně tomuto žánru nikdy nepřišla tak úplně na chuť.
„Pozemšťan!“ byl však vtipný a četl se skvěle, jen lituji, že mi už není devět let, protože bych si čtení jistě užila ještě více. Malá dítka mohou popustit uzdu fantazii a společně s Budem prožívat jeho dobrodružství.

29.08.2015 4 z 5

Zkažené sémě Zkažené sémě Ondřej S. Nečas (p)

Zkažené sémě je městské fantasy namíchané s detektivní zápletkou, což vytvořilo zajímavé počtení, které nadchne jak příznivce fantasy, tak i detektivek, tedy pokud jim nebude vadit, že se tu nestřílí z pistolí, ale místo toho se lidi masakrují meči.

Zimní krypta Zimní krypta Anne Michaels

Kniha je napsaná čtivě a bravurně propracovaně, takže všechno zapadá kam má. Jen záleží na čtenáři, zda bude mít trpělivost, aby ocenil nádherný jazyk, který je patrný ve všech slovech. Děj se odkrývá pomalu a často odbočuje do minulosti a vzpomínek, plane pozvolna, ale s vytrvalostí, a tak čtenář bude odměněn za výdrž.

Zimní krypta hořký příběh, který se zabývá historií lidstva z pohledu obyčejného lidu, který ve válkách ztrácí často naprosto všechno, nejen domovy, ale i rodiny a blízké. Kniha jistě zapůsobí na každého, kdo se do ní plně ponoří. Jen je škoda, že podobně krásnou literaturu nečte více mladých lidí.
Dle mého názoru jde o jednu z nejlepších knih, které jsem kdy četla.

Na Sibiř Na Sibiř Per Petterson

Přestože se jedná o útlou knihu, která má necelé dvě stovky stran, tak je tu zachycena hloubka příběhu, která místy až bere dech. Postavy jsou velmi dobře propracované a tím vynikne jejich vývoj v myšlení i pocitech. Z dětí se postupně stávají dospělí lidé, kteří si však ponechávají trochu snů a tužeb.
To čtenáře nutí, aby se ponořil až do útrob příběhu, který ve vás zanechá dojmy i po otočení poslední strany. Jedná se o skvělý literární požitek, který přivál až z chladného severu a díky knize tam můžete i nahlédnout.

Na Sibiř je smutný příběh ženy, plný melancholie, která prostupuje celým jejím životem a dělá jej výjimečným. Na tuto knihu od dánského autora dlouho nezapomenete a rádi se k í budete vracet.

Země prokletých Země prokletých Liliana Lazar

„Země prokletých“ je zajímavý román, který je výjimečný hloubkou příběhu i vykreslením postav, jejich povah i myšlení. Přestože se zabývá různými tématy jako je politika, víra, spáchání zločinu i touha po spáse, tak je čtivý a plně vás pohltí. Je to nádherná kniha, která stojí za přečtení a na čtenáře dolehne její síla. což ve vás zanechá stopu ještě dlouho po otočení posledního listu.

29.08.2015 5 z 5

Démoni apokalypsy Démoni apokalypsy Darren Shan (p)

Šestý díl série Demonata je plný zvratů a odhalení, konečně se protnou příběhy třech hlavních hrdinů, a těmi jsou Grubbs, Pecka a Bec. Hodně věcí najednou dává smysl, ale jiné otázky ještě na své odpovědi čekají.

Můj oblíbenec Lord Lítost konečně dostal dostatek prostoru, aby mohl předvést svou zvrácenost a odpornosti. V minulém díle v závěru dokázal, že umí vstoupit na scénu ve velkém stylu a tentokrát ve svém vystoupení pokrčuje a dočkáme se i bojových scén, kde se zapojí do souboje. On totiž obvykle jen řeční a všechny kolem komanduje, případně zesměšňuje své nepřátele, nebo jim alespoň slibuje pomstu, ale skutek utek. Teď mu však skutečně teče do bot (které nenosí) a musí přiložit ruku k dílu, pokud si to tedy nerozmyslí a nezmění názor na démonní invazi do světa lidí.

Kniha je čtivá a plná nechutných scén, stejně jako v minulých dílech. Démoni trhají lidi na kusy, požírají je či si s nimi jinak pohrávají. Prostě něco pro silnější povahy, protože některé scény byly vážně dost drsné.

Vraždy podle Grimmů Vraždy podle Grimmů Craig Russell

Kniha „Vraždy podle Grimmů“ je napínavý detektivní thriller, který sice měl výborný námět, ale střídáním tempa plynutí děje zpracování dost ublížilo. Kdyby byl knih trochu kratší, tak by to bylo lepší, ale takhle jde jen o lepší průměr.

29.08.2015 3 z 5

Tulák Rover Tulák Rover J. R. R. Tolkien

Příběh to byl opravdu fantasijní a klaním se před Tolkienovou představivostí, protože dát vousatého chlapa na Měsíc, kam za ním létá racek a tvoří se tam sny, tak to mi přijde jako pořádná fantasmagorie. K tomu se v knize objevili hned tři psi jménem Rover, což je trochu podivné a hlavně pro menší děti i matoucí.
Důležité ovšem je to, že se to četlo vcelku lehce, tedy až na popisování téměř každého stébla trávy či kamene.

Kniha Tulák Rover je fantasy pohádka pro děti s velmi jednoduchým dějem, který se dá předvídat, a vy už dopředu tušíte, jak to dopadne. Pro dospělejší čtenáře je to skvělá oddychovka.