Dívky z Montmartru

Srdceryvný román odehrávající se během zlaté éry v Paříži, inspirovaný jedním tehdejším obecně známým soudním procesem a skutečným příběhem dívky, jež Edgaru Degasovi stála modelem. Paříž roku 1878. Sestrám van Goethemovým obrátí náhlá smrt otce život vzhůru nohama. Bez jeho stálého příjmu jsou odkázané jen na skrovný obnos, který si jejich matka vydělá v prádelně. Ta ho však z větší části utopí v absintu, a tak zdá se, že vystěhování z podnájmu je nemine. Pracovních příležitostí je pomálu, a proto je čtrnáctiletá Marie poslána do pařížské opery. Vrhne se do světa baletu a zanedlouho se stává modelem v ateliéru Edgara Degase, který její podobu navždy zvěční v sošce Malé čtrnáctileté tanečnice. Román Dívky z Montmartru je příběhem pozoruhodných sester, které se řízením osudu stanou téměř bezbrannými vůči temným svodům „civilizované společnosti“....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/206155/divky-z-montmartru-206155.jpg 4.467

The Painted girls (2012)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Práh

Kniha Dívky z Montmartru

bookfan

Hezká kniha, i když nezapadá zcela do okruhu knih, které vyhledávám, příjemně překvapila. Dalším překvapením bylo, že hlavní postavy sester mají svůj skutečný předobraz. Jsem ráda, že jsem se tuto skutečnost dozvěděla až na závěr, jinak by mě zřejmě dost rušila, nemám příliš ráda knihy o reálných postavách. Jinak mile a uvěřitelně popsaná sourozenecká náklonnost, autorka se nevyhýbá ani nehezkým nebo mírně nechutným aspektům života. V žádném případě se nejedná o "slaďák", i když konec je v rámci možností dobrý. Knížka inspiruje k tomu, začít se více zajímat o dílo Degase.

pavlinda

Krásná kniha nejen o baletu,Degasovi,ale i o sourozenecké lásce.

niknikita
22.03.2018

Edgar Degas a jeho tvorba...to je srdeční záležitost.Když jsem četla o skutečné dívce, která stála modelem k Malé tanečnici, znovu se vracely dvacet let staré vzpomínky na voskovou sošku ve vitríně muzee d´Orsay.
Děkuji Cathy Marie Buchanan za nádhernou knihu, ve které dala život obyčejným lidem s neobyčejnými životními osudy v tehdejší Paříži.

Kopretina
22.12.2017

I když si nelibuji ani v historických románech, ani v Degasových obrazech či baletu, kniha ve mně zanechává hlubokou stopu. Musela jsem si Degasovy obrazy prohlédnout, a doporučuji je: především baletky, sošku a Fyzignomii zločinců (https://www.edgar-degas.org/the-complete-works.html?pageno=1 ).
Kniha je psaná velmi mile, krásně zde vyznívají sesterské vztahy, jsem ráda, že dopadly dobře!! Klobouk dolů před autorkou!

gigi77
24.09.2017

POCITY mladého člověka ... tak silné, a TAK podceňované !!!
Jiná doba, jiná životní perspektiva a přeci v mnohém stejné se současností.

Myšlenkově a citově hluboké dílo, čtivé a krásné. Je o lásce, jak mezi mužem a ženou, tak sourozenecké. Nehledejte v knize erotiku, jen lehký nádech perverznosti. Příběh, jenž nekončí zcela tragicky, jaká úleva oproti soudobé populární literatuře :-)

Zkrátka krásná "oddechovka".

morava
14.08.2017

Na tuto knihu jsem se pripravovala, ze si ji aspon tyden budu uzivat, ale nakonec jsem ji slupla, jako malinu behem dvou veceru. Autorka si pekne vyhrala s charaktery postav, ze stranek na mne dychala chudoba Parize a co jsem si opravdu vychutnavala, tak to byla sesterska laska mezi Antoinettou, Marii a Charlottou. Libilo a moc doporucuji.

SteveP1
21.03.2017

Tak tohle byla NÁDHERA ! Brilantně napsaný historický román z Paříže 80. let 19.století.
Román o zklamané lásce, chudobě, naději, touze po nezávislosti a lepším životě, touze něčeho dosáhnout, a hlavně o sesterské lásce a laskavosti, který částečně vychází ze skutečných dobových reálií a života sester Goethemových, částečně je dílem fikce, oboje mistrně spojeno a propleteno do fascinujícího a působivého celku.
Prostředí Paříže 80.let 19.století je neuvěřitelně věrně a autenticky vykresleno, včetně úžasně zachycené dobové atmosféry, která na vás při čtení doslova dýchá, až se nechce věřit, že toto je dílo současné, moderní autorky. Její styl a jazyk je podmanivý, poutavý, působivý a bohatý, a získá si vás po pár řádcích. Vyprávění je upřímné, dojemné, zajímavé a uvěřitelné. Také prostředí pařížské opery je velmi pěkně, podrobně a poutavě vykresleno, doplněno citlivým, jemným a intimním popisem hodin baletní školy. Intimita prostředí ateliéru mistra Degase, kam chodí nesmělá mladičká Marie často pózovat, coby model tanečnice, je rovněž velmi citlivě a sugestivně zachycena. Tyto mnohdy půvabné a lyrické popisy ostře kontrastují s neméně působivými popisy prostředí bordelu, zaplivaných putyk, věznic a gilotiny. Příběh je vyprávěn z pohledu dvou dospívajících sester, Antoinette a Marie, které vyrůstají v nuzných životních podmínkách a které byť se navzájem milují, každá je tak trochu z jiného těsta a jiných životních zásad. Střídání vypravěče po jednotlivých kapitolách tak dává příběhu tu správnou šťávu, přesvědčivost, barvitost a rozmanitost, a to i díky tomu, že charaktery a psychologie většiny postav, zvláště zmíněné ústřední dvojice sester, jsou precizně vykresleny, jsou to postavy živé a skutečné, oduševnělé, s vlastními životními postoji, názory, pocity a náladami, s vlastním vnitřním světem a žijící vlastním vnitřním životem.
Nádherné čtení.

Adell-ka
03.01.2017

Velmi dobrá kniha, která v sobě spojuje poutavý příběh a náhled do ateliéru významného malíře. Moc se mi líbila, dobře se četla.

Vojslava
12.12.2016

Mám ráda romány, které zčásti fabulují a zčásti reflektují vznik uměleckého díla. Autorka velmi umně a čtivě touto kombinací představila vznik několika známých Degasových děl s tématem baletu, nechala nás nahlédnout do provozu pařížské Opery a umožnila zamyslet se i nad samotnou dobou... Rozhodně zajímavá četba, jak co do popisovaných reálií, tak do osudů hlavních (a skutečně žijících!) hlavních hrdinek.. Doufám, že se časem dočkáme i dalšího titulu.

marrrsch
30.05.2016

Na košaté příběhy moc nejsem, tenhle naštěstí hladce klouzal. Měla jsem sto chutí ho odložit, jak se postupně skládal do průšvihu, nakonec jsem ale byla trochu zklamaná, že to hrdinky nad propastí vybraly. Nedalo se tomu úplně věřit.
Obešla bych se bez historicky ověřitelných faktů, Degas pro mě mohl zůstat bezejmenným malířem, stejně jako mi nepřipadalo nutné, aby se soudní proces s vrahy dal dohledat na internetu - zbytečně to odvádělo mou pozornost.
Krásně se autorce povedlo popsat tu podivnou dvojí morálku mužského světa devatenáctého století. Obávám se, že se jen tak nezbavím představy upjatého pána v obleku s tuhým límcem, který zneužívá chudé dítě, a pak si zhnusení nad vlastním pokleskem a morální zkažeností vybíjí na bezbranné holčičce.

Ranuncul
09.03.2016

Nelíbila se mi.

monte
14.09.2015

Skvěle napsaný historický román

Temný snílek
29.08.2015

Dívky z Montmartru je srdceryvný historický román, který překvapí svou hloubkou, vykreslením společnosti i postav a historickými odkazy v podobě úryvků z novin a přepisů ze soudního procesu. Zaujme hlavně ženy, ale přečíst si tuto krásnou knihu může kdokoliv a jistě bude okouzlen.
Skvělý literární zážitek, na který dlouho nezapomenete.

Barolenka
08.12.2014

Úžasné počtení.... Hluboký příběh odvrácené Paříže.

BUBINA1971
27.11.2014

La Belle Époque -Paříž na sklonku 19.století.Příběh sester van Goethemových, které navštěvovaly taneční školu při pařížské opeře. Nádherný příběh podle skutečných faktů. Jsem naprosto unešena, nádherná kniha.

vaili
18.11.2014

Není to má typická četba, ale líbila se mi ... jak je realisticky psaná místy dalo by se říci nechutná :) člověk ale velmi dobře pochopí jak lidé žili...někdy dost strašně..

RADOST
03.10.2014

Paříž na konci 19. století,těžký způsob obživy pro ženy, svět nuzoty a umění, zločinu i svědomí.Velmi dobře napsané, skvělá kniha!

bookcase
29.09.2014

Zajímavý historický román, snoubí se v něm osudy reálných postav s fiktivním příběhem. Velmi čtivé a francouzské.

NoelHudson
05.09.2014

Mistrovské dílo historických románů... Nic jiného se říct nedá!

ivca7818
30.08.2014

"Baletky i pradleny, modelky i kokety, milenky i oběti...tím vším byly tanečnice ze slavných Degasových obrazů."
Kniha mě uchvátila. Francie druhé poloviny 19. století nám v příběhu nastavuje odvrácenou tvář společnosti - tvář chudoby a bídy, z níž není úniku, a která vypovídá o tom, že je možné tvrdou a poctivou prací vystoupat vzhůru, ale musíme na to mít dost sil. Marie má našlápnuto na dráhu úspěšné baletky, ale následuje tvrdý pád, s nímž se těžko srovnává. Antoinette se zaplete s pochybným Émilem, který je později odsouzen za vraždu. Je pro ni jako droga, která jí stahuje dolů. Nejmladší Charlotte se v celé knize objevuje jen minimálně, leč také s velkými sny o úspěšné dráze baletky, zda se jí její sny splní zde nebudu prozrazovat =o).

Líbilo se mi autorčino propojení se skutečnými historickými událostmi - sestry van Goethemovy jsou reálné postavy a Marie skutečně stála modelem Edgaru Degasovi.. Knihu mohu vřele doporučit, obzvlášť těm, kteří milují příběhy staré Francie.