Dívky z Montmartru

Srdceryvný román odehrávající se během zlaté éry v Paříži, inspirovaný jedním tehdejším obecně známým soudním procesem a skutečným příběhem dívky, jež Edgaru Degasovi stála modelem. Paříž roku 1878. Sestrám van Goethemovým obrátí náhlá smrt otce život vzhůru nohama. Bez jeho stálého příjmu jsou odkázané jen na skrovný obnos, který si jejich matka vydělá v prádelně. Ta ho však z větší části utopí v absintu, a tak zdá se, že vystěhování z podnájmu je nemine. Pracovních příležitostí je pomálu, a proto je čtrnáctiletá Marie poslána do pařížské opery. Vrhne se do světa baletu a zanedlouho se stává modelem v ateliéru Edgara Degase, který její podobu navždy zvěční v sošce Malé čtrnáctileté tanečnice. Román Dívky z Montmartru je příběhem pozoruhodných sester, které se řízením osudu stanou téměř bezbrannými vůči temným svodům „civilizované společnosti“....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/206155/divky-z-montmartru-206155.jpg 4.470
Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Práh

The Painted girls (2012)

Kniha Dívky z Montmartru

orinka3

Zola ve svých knihách ani trochu nepřeháněl. Paříž té doby nebyla ke svým chudým nijak přívětivá. Děvčátka bez šťastného dětství s předčasně nabytými zkušenostmi. Smutné čtení o snech, které nikdy dlouho netrvají. Tvrdý boj o místo mezi "krysičkami" na jevišti, Antoinetta i Marie touží po nějakém zázemí, a každá si ho vytváří jinak. V obou případech jde o jejich zneužívání. Závěr knihy nahání husí kůži, moc nadějně to s děvčaty nevypadá. Docela jsem se bála, čeho se ještě dočtu, ale aspoň, že ten konec dovoluje čtenáři oddechnout si.

Zoja706

Kniha byla hezky napsaná, měla kouzelnou obálku a dala mi nahlédnout do staré Francie mezi běžné lidi a poodkrýt jejich těžké životy. Nechyběla ani láska. krásně se četla.

hanka0630

Tuto knihu jsem četla už před rokem, ale připomněla mi ji nedávná návštěva Paříže a Montmartru. Velmi příjemné čtení založené na reálném příběhu a s reálným popisem tehdejšího prostředí. Určitě si ji ráda přečtu znovu.

bookfan

Hezká kniha, i když nezapadá zcela do okruhu knih, které vyhledávám, příjemně překvapila. Dalším překvapením bylo, že hlavní postavy sester mají svůj skutečný předobraz. Jsem ráda, že jsem se tuto skutečnost dozvěděla až na závěr, jinak by mě zřejmě dost rušila, nemám příliš ráda knihy o reálných postavách. Jinak mile a uvěřitelně popsaná sourozenecká náklonnost, autorka se nevyhýbá ani nehezkým nebo mírně nechutným aspektům života. V žádném případě se nejedná o "slaďák", i když konec je v rámci možností dobrý. Knížka inspiruje k tomu, začít se více zajímat o dílo Degase.

pavlinda

Krásná kniha nejen o baletu,Degasovi,ale i o sourozenecké lásce.

niknikita
22.03.2018

Edgar Degas a jeho tvorba...to je srdeční záležitost.Když jsem četla o skutečné dívce, která stála modelem k Malé tanečnici, znovu se vracely dvacet let staré vzpomínky na voskovou sošku ve vitríně muzee d´Orsay.
Děkuji Cathy Marie Buchanan za nádhernou knihu, ve které dala život obyčejným lidem s neobyčejnými životními osudy v tehdejší Paříži.

Kopretina
22.12.2017

I když si nelibuji ani v historických románech, ani v Degasových obrazech či baletu, kniha ve mně zanechává hlubokou stopu. Musela jsem si Degasovy obrazy prohlédnout, a doporučuji je: především baletky, sošku a Fyzignomii zločinců (https://www.edgar-degas.org/the-complete-works.html?pageno=1 ).
Kniha je psaná velmi mile, krásně zde vyznívají sesterské vztahy, jsem ráda, že dopadly dobře!! Klobouk dolů před autorkou!

gigi77
24.09.2017

POCITY mladého člověka ... tak silné, a TAK podceňované !!!
Jiná doba, jiná životní perspektiva a přeci v mnohém stejné se současností.

Myšlenkově a citově hluboké dílo, čtivé a krásné. Je o lásce, jak mezi mužem a ženou, tak sourozenecké. Nehledejte v knize erotiku, jen lehký nádech perverznosti. Příběh, jenž nekončí zcela tragicky, jaká úleva oproti soudobé populární literatuře :-)

Zkrátka krásná "oddechovka".