teeyinka

Osvětimská knihovniceOsvětimská knihovniceAntonio G. Iturbe

Působivý příběh, který jen ukazuje, že hrdinové nemusejí mít svaly ani čáry, ale stačí, aby byli lidmi.
Kniha, která mě několikrát dojala a o které budu ještě dlouho přemýšlet.

10.04.2018

NaslouchačNaslouchačPetra Stehlíková

Nejsem žádný fanda fantasy, ale tohle mě vtáhlo a jen lituju, že nemám další díl hned po ruce.

26.12.2020

A každé ráno je cesta domů delší a delšíA každé ráno je cesta domů delší a delšíFredrik Backman

Meditace, která je pohlazením po duši, ačkoli se týká velmi smutného tématu. Rozhodně doporučuji - raději za melancholického zimního večera než v létě na pláži.

MedvědínMedvědínFredrik Backman

Silný a dobře sepsaný příběh. Spousta věcí je nevyřčených nebo jen tak trochu naťuknutých, což zanechá ještě větší stopu... Kéž by takové příběhy byly jen fikce.

Krvavé jahodyKrvavé jahodyJ. S. Kupka (pseudonym)

Velmi smutný příběh, ze kterého mě mrazilo. Popravdě nevím, která část je smutnější - zda gulag, nebo aktuální vyústění, kdy je člověk proti úřadům naprosto bezmocný.

04.12.2018

Úzkosti a jejich lidéÚzkosti a jejich lidéFredrik Backman

Neuvěřitelný, místy vtipný příběh, který jde zároveň pod povrch a budí k zamyšlení. Skvěle se to četlo!

Tři kamarádiTři kamarádiErich Maria Remarque

Krásná kniha o lásce, přátelství, ale bohužel také smrti. Věrně zachycuje pocity lidí poválečné doby - žít ze dne na den, nic nemá cenu, na smrt je nazíráno takřka bez emocí.. v dnešní době by takové lidi pomalu zavřeli do blázince...

22.11.2016

40 dní pěšky do Jeruzaléma40 dní pěšky do JeruzalémaLadislav Zibura

Ladislav se s tím nemaže a dělá si srandu ze všeho a všech, včetně sebe. Je to krásná oddychovka, ale zároveň se pod vším tím humorem vynořují krásné myšlenky a inteligentní názory. Děkuji za propagaci poutnictví a také za to, že mi ukázal, jak pohostinní umí lidé být! Je opravdu škoda, že občas zapomínáme, že jsme všichni jeden živočišný druh.. lidé... a tak bychom měli držet při sobě.

08.12.2016

Mechanický pomerančMechanický pomerančAnthony Burgess

Velkou poklonu skláním překladateli! Toto musel být velký oříšek a jeho volba slangu byla skvostná (chválabohu za slovník na konci knihy). Kniha o násilí a zlu, které je v lidech od pradávna a nikdo neví, odkud se bere. O převráceném způsobu jeho nápravy a tenkých hranicích mezi dobrem a zlem. Přečteno se zatajeným dechem.

25.11.2017

Dívka ve vlakuDívka ve vlakuPaula Hawkins

Na Knihu roku 2015 poměrně zklamání. Hlavní hrdinka mi vůbec nesedla (ale uznávám, že osobnost to byla originální a zatím jsem se s podobnou hrdinkou nesetkala) a ačkoli se mi základní myšlenka líbila, čekala jsem na konci nějaké "wau", to se bohužel ale nedostavilo.

09.09.2016

PádPádSimon Mawer

Nečekala bych, že jde spojit survival román s romantickým příběhem a vytvořit čtivou knihu.
Mám jedinou výtku: pasáže o lezení a horách mě lákaly vyrazit taky někam na hory a jen prohloubily mou frustraci z karantény! Ale za to autor nemůže :)

29.03.2020

Stín větruStín větruCarlos Ruiz Zafón

Začátek byl na mě trochu rozvláčný, ale od půlky mě to chytlo a jen s těžkým srdcem jsem knihu zavírala, když jsem musela jít pracovat! Napínavé, s pěknou atmosférou a příběhovou linkou.

27.05.2020

NastereaNastereaPetra Stehlíková

Nestačí mě udivovat neskutečná fantazie autorky a do detailu propracovaný svět. Místy mi sice třetí díl připadal až příliš popisný a zdlouhavý, první třetinu jsem marně vzpomínala, co se to vlastně všechno událo v minulých dílech, ale i tak super počtení, které jsem hltala!

Mnich, který prodal své ferrariMnich, který prodal své ferrariRobin S. Sharma

Kniha nenabízí nic, co bychom dávno nevěděli, spíše nám připomíná věci, na které zapomínáme. Za toto připomenutí autorovi děkuji a za ten příjemný pocit, který ve mně zůstal poté, co jsem knihu dočetla, dávám pět hvězd.

28.08.2016

LežLežC.L. Taylor

Kniha byla pro mě příjemným překvapením. Po delší době opět jedna z těch, u kterých se tají dech a rychle čtete, abyste zjistili, co bude dál.
Doufám, že autorčiny další knihy budou ještě lepší a lepší a že se nevyčerpala touto prvotinou.

17.09.2016

Stařec a mořeStařec a mořeErnest Hemingway

K některým knihám musí člověk zkrátka dozrát a troufám si říct, že tato je jedna z nich.

18.09.2016

Na Větrné hůrceNa Větrné hůrceEmily Brontë

Člověk si říká, co za lidi kolem sebe Emily musela mít, aby napsala takovou knihu. Ponurost, nešťastné povahy a smutné osudy. Ale nic není jen černé nebo bílé, když se dobře podíváme, každý má i své světlé stránky, ač jsou někdy schované hodně hluboko a vykukují jen maličko (až tedy na Josefa, u kterého jsem zatím vždy našla jen zlo a pokrytectví, a stále uvažuju, do čeho u něj to dobro ukryla).
Jde krásně vidět, jak špatná společnost a výchova ovlivní charakter člověka. Zároveň to však není pevně dané, protože dobrá společnost v něm může probudit dobré vlastnosti.
Zkrátka vše je v pohybu, nic není pevně dané a to se mi líbí.

10.01.2017

Jsou světla, která nevidímeJsou světla, která nevidímeAnthony Doerr

Výjimečný román, který popisuje dopady války na životy obyčejných lidí. Četl se moc dobře, autor mi svým stylem sedl. Ač jsem celou knihu čekala, že přijde úplně jiný konec, jsem nakonec ráda, že klasický happyend nepřišel. Podtrhlo to totiž surovost války a zanechalo tak ve mně ještě hlubší otisk.

02.05.2017

SebevraždaSebevraždaÉdouard Levé

Jak autor píše "tvá poslední vteřina změnila pohled druhých na celý tvůj život" a tím pádem i dílo. A protože nechci chápat dílo ve světle posledního činu, dávám "jen" čtyři.
Dílo je to skličující a zároveň děsivé, protože si uvědomíme, že ne všichni mají své štěstí a svůj život pod kontrolou. A nakonec jim připadá, že nejlepším východiskem je mít pod kontrolou alespoň odchod.

21.01.2018

Popel všechny zarovnáPopel všechny zarovnáDominik Dán

Ze začátku jsem se trochu zamotala do vztahů v podsvětí a chyběl mi spád. Od půlky se ale příběh opravdu rozjel a zvlášť za poslední strany si kniha vysloužila pět hvězdiček. Je děsivé pomyslet, co vše je fakt a co jen fikce. A ještě děsivější je vědět, že se to v bleděmodrém děje pořád...

08.03.2018

Deník Anny FrankovéDeník Anny FrankovéAnne Frank

"Nevěřím, že jen mocní, jen ti, co vládnou, a kapitalisté zavinili válku. Ne, malí lidé mají také svou vinu, jinak by se jí přece neúčastnily národy." A já bych k tomu zároveň dodala, že ti dobří malí lidé mohou hýbat dějinami také. Už jen to, že patnáctiletá dívka zůstane optimistická a silná i poté, co je dva roky zavřená v jednom domě a následně v Bergen-Belsenu, může pohnout dějinami.
Z jejího osudu (a jí podobných osudů) mrazí a myslím, že by si knihu měl přečíst každý, z takových malých osudů totiž pochopí člověk více než z učebnic. A kdekdo se třeba chytne za nos, když si zase bude na něco stěžovat.

25.09.2018

SedmilhářkySedmilhářkyLiane Moriarty

Je to asi trochu ženské čtení, ale jsem žena, tak co :)

Skvělá kniha, od které jsem měla problémy se odtrhnout! Zvlášť se mi líbila struktura knihy, a to hlavně doplnění kapitol o komentáře z výslechu, které skvěle vystihují dámskou komunitu plnou drbů a zášti. Ty mě nejednou pobavily, ačkoli se jedná o drama a tematika domácího násilí k smíchu vůbec není.

04.10.2018

Já, PoutníkJá, PoutníkTerry Hayes

Ne náhodou světový bestseller - několik dějových linií různého rázu, které uspokojí stejně jako degustační menu o několika chodech. Je to znepokojující thriller a já jen doufám, že si z něj žádný fanatik nevezme inspiraci.

28.08.2016

Žítkovské bohyněŽítkovské bohyněKateřina Tučková

Krásná a dobře napsaná kniha prosycená tajemnem. Zvláště v dnešní uspěchané přetechnizované době bylo milé přečíst si o nevysvětlitelných věcech mezi nebem a zemí zahalených v hávu krásného prostředí Karpat.

27.12.2016

Mudrc, surfař a byznysmenkaMudrc, surfař a byznysmenkaRobin S. Sharma

Ano, je to jako instantní polévka - přečtete si to a máte náhražku myšlenek velikánů. Bez vody kolem. Ale právě ta instantní verze mě zkrátka baví. Ono to ani nejsou převratné myšlenky, vlastně jsou všechny úplně jednoduché a všem známé. Jde jen o to, že na spoustu z nich zapomínáme, a proto je fajn si je občas připomenout takovouto knihou.

02.01.2017

NehodaNehodaC.L. Taylor

I když je příběh místy nepravděpodobný a někdy nad chováním hrdinů zůstává rozum stát, je to neskutečně čtivé! Styl autorky se mi zkrátka líbí a těším se na další knihu.

28.01.2017

Barva kouzelBarva kouzelTerry Pratchett

Barvitý jazyk, ještě barvitější fantazie a dechberoucí svět, který autor vytvořil už v roce 1983! Takoví lidé se rodí jednou za sto let.

17.12.2017

Proč bychom se nepotili aneb Jak se chodí po horáchProč bychom se nepotili aneb Jak se chodí po horáchZdeněk Šmíd

Vtipná a výstižná knížka, která potěší srdce každého horáka. Jen škoda, že těch ryzích horáků je méně a méně. Ale dokud jsou stále tací, kteří umí ocenit krásu hor a přírody, svět není ztracen :)

23.12.2017

SaturninSaturninZdeněk Jirotka

Pěkný humor a ještě hezčí čeština! Škoda, že podobných vychází v dnešní době méně a méně.

20.09.2018

Vánoční koledaVánoční koledaCharles Dickens

Nádherný příběh, který nezestárne a který si o každých Vánocích ráda připomenu.
Kéž by bylo na světě co nejméně takových bručounů.

19.12.2018