Dlouhej špacír

Každý poutník si na svých zádech nese celý svůj život. V batohu s rozedranými popruhy vláčí všechny své pestré vzpomínky, bolavé puchýře i svůj jedinečný příběh. Jaké to je, vydat se na pěší túru přes 1700 km dlouhou, vedoucí severskou krajinou hor a nekonečných lesů? Trpět téměř neustále vlčím hladem a muset přitom počítat každý gram zátěže navíc? Promýšlet zásoby na mnoho dní dopředu, probíjet se kamennými poli a bažinami v dešti a navždy si naplnit duši výhledy a krajinami, které oči většiny lidí nikdy nespatří? Prožijte s obyčejnou holkou z Moravy cestu Severem do vlastního nitra. Tento cestopis vám nazuje pohorky a jeho stránky vás ovanou dobrodružstvím....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/454834/big_dlouhej-spacir-7bL-454834.jpg 4.623

Kniha Dlouhej špacír

Chillia
15. listopadu

Putování Zuzky a Honzy sleduji už nějakou dobu. Pak se mi do rukou dostala knížka, i s moc pěkným věnováním, děkuji️. :-)
Tuhle knížku by měl vlastnit každý dobrodruh, milovník přírody a hor. Jeeeee fakt skvělá. Skandinávii, potažmo celý sever miluju. Každý krok jsem prožívala skrze Zuzčino vyprávění s nimi. Miluji to a tolik mi to chybí....nejednou jsem měla slzy na krajíčku, při některých hlubokých zamyšleních, souzním v mnohém se Zuzkou. Celé vyprávění je protkané milým humorem a nejednou jsem musela odložit knížku a smát se, když jsem si díky jejich situacím připomněla ty naše️. :-)
Kdyby Zuzka napsala nějakou další knížku troufám si říct, že by byla jistě tak parádní, možná ještě lepší, jako tahle a u nás v knihovně by rozhodně nechyběla.

Wendella
07. listopadu

Příběhy každodenního pěšího putování (nejen) po severských zemích, kde nechybí humor, napětí ani trochu osobního filozofování, všeho tak akorát, aby se kniha četla skoro sama. I když asi nejsem takový dobrodruh, abych někdy podobnou cestu sama absolvovala, měla jsem pocit, jako bych ji celou prošla spolu s autorkou. Skvělé čtení – pro radost a zábavu, ale i poučení a zamyšlení, od každého trochu. Doufám, že brzy vyjde nějaké volné pokračování a těším se na další cestovatelská dobrodružství, která díky ZuZce můžu prožít i z bezpečí a pohodlí domova.

rumova_kulicka
01. listopadu

Parádní počtení, přesně podle mého gusta :-) Mám ráda deníkový zápis, přidává to na autentičnosti. Velký obdiv všem, co se na takový špacír vydají! Zuzka je dobrodruh, ale s notnou dávkou pokory a smyslem pro humor, i proto se kniha tak dobře čte. Vyprávění z krásné severské krajiny navíc prokládá svými zkušenostmi s prací v různých koutech Evropy a já bych se ráda dozvěděla víc! :-)

redy019

Tak tohle je luxusní kousek, který by vám v knihovničce neměl chybět! A milovníkům Skandinávie už vůbec ne! Hned od začátku mě kniha vtáhla do děje a připadal jsem si, že celou cestu absolvuji společně se Zuzkou a Honzou. Hltal jsem veškerý popis míst i dějů a zároveň jsem se neskutečně pobavil autorčinými úžasně humornými přirovnáními, které musím vážně vyzdvihnout. Celý příběh krásně dotváří autorčina upřímnost a popis skutečných (nikoli hezky pro knihu upravených) myšlenek, tak jak přicházejí. A tím, že autorka je česká, tak jsou pro nás všechny popisy a pocity tak nějak vice uchopitelné. No nic.. zavazuji botky.. vyrážím na trek a těším se na další autorčin počin :-)

pajaroh

"Špatný den na cestě je tisíckrát lepší než dobrý den v práci." Dixie, americká poutnice.

Povedený pěškopis po části zalesněné, hornaté i civilizované Skandinávie. Líbí se mi úpřimnost a přímočarost (ano, opravdu nejsou všechny dny na dlouhých trailech zalité sluncem a pohodou, přijdou slabé chvíle způsobené okolními podmínkami i člověkem samotným), smíření, když "plány nevyjdou podle plánů", a naprosto dokonale je vystižena nátura různých lidí, známých, náhodných spoluvandrujících a pocity ze setkání - příjemné i ty méně. Pěkné jsou i vzpomínky na jiné životní cesty z druhého konce Evropy či kontinentu. A závěrečné kapitoly jsou tak pravdivé a plné nepřekonatelných přirovnání.
Za mě by se autorka klidně mohla více rozepsat o okolí a přírodě, občas bych knihu přejmenovala na Velkej jídelníček, ale jasně, člověk se na toulkách zaměřuje na tyto veledůležité okamžiky (a z každé části putování si pamatuje spíše výtečnou polévku s domácím chlebem ulovenou v turistické chatě u jezera a šílený vítr na planině než tisíce pohodových kroků).
Klimatizace ve švédských vlacích je pověstná (úplně každou dálkovou cestu sever - Stockholm jsem prožila stejně a vždy skončila s "knedlíkem" v krku).

...A mimochodem, kafe ve Švédsku je výborné.

Andrea653

Keď čítate dlouhej špacír mate pocit, že kráčate spolu so Zuzkou a Honzom. Cítite ich bolesť nôh, smrad :D a dokonca aj neustály hlad. Prežívate s nimi radosť ale aj trápenie, ktorú cestu prináša a koniec vás dostane ❤️
Cestopis s krásnou myšlienkou odporúčam všetkým milovníkom hôr a prírody.

onoušek

Krásné čtení. Oceňuji především smysl pro humor a umění popisu svých současných pocitů. Autorka Zuzka jimi svůj cestopis obohacuje a činí z něj tak čtení záživné, oku lahodici :-)

martd

Moc pěkná kniha. Neskutečně inspirující a povzbudivý pohled na život z neobyčejného putování autorky. Myslím, že během čtení snad každý zatouží vypravit se alespoň na krátký vandr, při tom trochu promoknout a vyhladovět, ale těšit se z jedinečných zážitků, které nikdo nevezme.