Tauriel Tauriel komentáře u knih

1984 1984 George Orwell (p)

Kniha která ve mě zanechala hluboký dojem. Poprvé jsem zažila, že mi bylo z knihy doslova fyzicky zle a měla jsem mrazení v zádech, ale přesto jsem se od ní nemohla odtrhnout. Skvěle vykreslený svět totalitního státu, ze kterého není úniku.

24.11.2015 5 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Nádherná kniha s pečlivě vykresleným prostředím i znázorněnou mentalitou čtrnáctého století. Román obsahuje hodně vrstev a tak ho můžeme číst jako obyčejnou detektivku, jako filosofické dílo nebo jako dílo tak trochu teologické. Podle mě perfektní čtení, které sice neosloví každého nebo ho osloví až v určitém věku, kdy k tomuto typu četby dospěje, ale vřele doporučuji všem, aby jí dali šanci.

23.11.2015

Krysař Krysař Viktor Dyk

Ne každému se bude líbit styl jakým Dyk píše (já z toho nejsem nadšená, ale ani mi výrazně nevadí), ale musím uznat, že příběh o Krysaři a městečku Hammeln zpracoval opravdu podařeně. Dýchne u toho na člověka atmosféra a já nemohla jinak a opravdu jsem s Krysařem soucítila a chápala jeho hněv a pomstu.

24.11.2015 4 z 5

Město pod vládou kazatelů Město pod vládou kazatelů Martin Čapský

Bohužel tato kniha mi přišla poněkud nedotažená. Podle názvu jsem očekávala, že bude pojednávat o městech kde působili kazatelé, jak to ta města vnímala či jaké byly osobnosti kazatelů a výsledky jejich kázání. Proto mě zklamalo, že polovina knihy se zabývá takovými obecnými věcmi jako je veřejný prostor (kdo by to byl řekl, že na radnici se bude scházet jiná sorta lidí než ve špatném hostinci před hradbami a tedy i veřejný prostor se bude lišit). No nic, když se prokoušete do druhé poloviny knihy zjistíte, že je více rozpracován příklad Želivského Prahy a Tempelfeldovy Vratislavi, ale o Lehnici či Hradci je jen pár stránek a to se na nich ještě příliš mnoho o kazatelství nedozvíme.
Kniha to není vyloženě špatná, ale zasloužila by si rozhodně lepší rozpracování, kterého se snad v budoucnu dočkáme. Dávám i přes všechnu kritiku 4 hvězdičky, protože se autor věnoval nepříliš zkoumanému tématu a i kdyby se on sám už tématu nevěnoval, rozhodně kniha může posloužit jako odrazový můstek pro další historiky, kteří by toto téma chtěli rozvíjet.

23.11.2015 4 z 5

Husitské revoluční hnutí Husitské revoluční hnutí Josef Macek

U této knihy jsem se hodně nasmála. Vyšla v padesátých letech a je tak poplatná režimu - Macek dokázal skloubit marxismus-leninismus s ideály husitského hnutí 15. století. Kupříkladu větě, že se husité museli bránit křižákům z Wall Streetu se směju ještě teď. Kniha značně pokrucuje fakta o husitství, tak aby byly použitelné pro účely režimu (kupříkladu uvádí jako hlavní cíl husitského hnutí sociální rovnost a mlčí o náboženských motivech, které byly vskutku prvořadější). Jinak ale vtipné čtení na nedělní odpoledne.

23.11.2015 3 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Prostě skvělá humorná četba, u které se vždy od srdce zaměju.

23.11.2015 5 z 5

Tenhle příběh Oldřicha z Chlumu mě hodně zaujal - tajné bratrstvo, několik stejných dvorců a vůbec zvláštní konspirační teorie o sv. Václavovi - radost si to přečíst.

23.11.2015 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Asi moje nejoblíbenější z celé série. Tady je to ještě pohádka, která člověku vykouzlí úsměv na tváři po perném dni. Tenhle díl můžu číst pořád dokola.

23.11.2015

Piktové a mučedníci Piktové a mučedníci Arthur Ransome

Jedna z mnoha knih na kterých jsem vyrostla a nedám na ni dopustit. Jednoduše řečeno je to skvělé čtení pro děti plné dobrodružství.

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Nádherná satira poukazující na nacistické Německo, ze začátku jsem se nad knihou i usmívala, ale na posledních stranách mi šel doslova mráz po zádech. Prostě perfektní kniha, která právem patří k tomu nejlepšímu co česká literatura nabízí.

Oldřich z Chlumu Oldřich z Chlumu Vlastimil Vondruška

Pokud čekáte klasický příběh Oldřicha z Chlumu, tak se nedočkáte, ale o to víc mi kniha přišla zajímavější. Myslím si, že mnoho běžných čtenářů nemá nejmenší ponětí jak strašně torzovité jsou dochované prameny z období vlády posledních Přemyslovců a jsem ráda, že zde se jim autor snaží otevřít oči a vysvětlit, jak složité je psaní na historické náměty. Co se týče povídek, tak ty neoslní ani neurazí, ale myslím, že pokud milujete Oldřicha z Chlumu tolik jako já, tak rozhodně zklamaní nebudete.

23.11.2015 5 z 5

Zázrak svaté Winifredy Zázrak svaté Winifredy Ellis Peters (p)

Příjemné nenáročné čtení, které mě vtáhlo do děje a a už nepustilo, dokud jsem nedočetla. Mohu jen doporučit všem kteří mají rádi historické detektivky. Navíc autorka je skutečně znalá poměrů a středověké mentality, takže kniha je více méně i po stránce historických reálií pro čtenáře přínosná.

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Nádherná kniha, žádná červená knihovna jak si myslí lidé, co ji nečetli. Velmi silný příběh, který je lehce depresivní a ponurý, ale jinak příjemné čtení. Jediné co mě mrzelo je to, že mi jeho hlavní hrdinka zrovna moc k srdci nepřirostla.

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Pěkný příběh o lásce na pozadí heydrichiády. S Pavlem jsem opravdu prožívala jeho dilema mezi láskou k Ester a snaze ji chránit a strachu zda jedná správně, protože jejím skrýváním ohrožoval všechny své blízké. S Ester jsem soucítila, když se obávala o Pavla až se nakonec rozhodla pro smutné řešení jejich situace.

24.11.2015 4 z 5

Bílá hora a české dějiny Bílá hora a české dějiny František Kavka

Opravdová klasika mezi knihami zabývajícími se Bílou Horou - přehledně se dozvíte kdo byl na čí straně, jak probíhaly boje i s jakými problémy se obě strany potýkaly. Rozhodně stojí za přečtení.

Záhadné vody Záhadné vody Arthur Ransome

Moje nejoblíbenější kniha od Artura Ransoma. Vyrostla jsem na ní a ještě dnes se k ní ráda vracím.

23.11.2015 5 z 5

Počátky emancipace žen v Čechách: Dívčí vzdělání a ženské spolky v Praze v 19. století Počátky emancipace žen v Čechách: Dívčí vzdělání a ženské spolky v Praze v 19. století Marie Bahenská

Pokud někoho zajímá otázka ženského vzdělávání, v 19. století v Praze, tak doporučuji sáhnout pro začátek po této knize - vše je popsáno přehledně a musím říct že i poměrně čtivě.

Adventní kletba Adventní kletba Vlastimil Vondruška

Adventní čas, zvláštní mystérium blahoslaveného Hroznaty na hradě Krašově, série zvláštních vražd - no co více dodat, prostě příjemné odpočinkové čtení se zajímavou zápletkou.

Opatství Northanger Opatství Northanger Jane Austen

Tuhle knihu hodně příznivců Jane Austen nečte zrovna s nadšením, ale musíme si uvědomit, že je to její úplně první kniha (i když byla vydaná jako poslední) a ona teprve zkoumá jaká by měla být hlavní hrdinka, jak by se měla zachovat v určitých situacích atd. Pokud si toto uvědomíme, tak se pak ta kniha i jinak čte a já osobně mám mladou a naivní Catherine hrozně ráda.

Karibská krize Karibská krize Vladimír Nálevka

Skvělá kniha pro každého, kdo se chce dozvědět více o období, kdy byl svět skutečně na prahu třetí světové války. Informace jsou dobře srovnané a události pečlivě popsané a vysvětlené, tak že se čtenář rozhodně neztratí a naopak si utřídí své znalosti. Pro mě byla kniha velkým přínosem a jednoznačně dávám plný počet hvězdiček.

02.12.2015 5 z 5