Město pod vládou kazatelů

Město pod vládou kazatelů https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/248117/bmid_mesto-pod-vladou-kazatelu-N6A-248117.jpg 4 3 1

V knize Město pod vládou kazatelů autor zkoumá mechanismy reprezentace moci ve 14. a 15. století v prostředí politicky aspirujících českých a slezských měst. Komparativním způsobem zkoumá zasahování kazatelů do městské správy, jejich ovlivňování hospodářského a především náboženského života během husitské revoluce, a to jak na straně měst utrakvistických (Praha, Hradec Králové), tak katolických (Plzeň, Vratislav, Lehnice). Kazatelé zde vystupují především v roli manipulátorů, kteří utvářejí většinové společenské smýšlení, jehož prostřednictvím posléze prosazují ryze politické zájmy, mnohdy proti přáním starých radních vrstev i proti městské vrchnosti, panovníkovi či biskupovi.... celý text

Tauriel
23.11.2015 4 z 5

Bohužel tato kniha mi přišla poněkud nedotažená. Podle názvu jsem očekávala, že bude pojednávat o městech kde působili kazatelé, jak to ta města vnímala či jaké byly osobnosti kazatelů a výsledky jejich kázání. Proto mě zklamalo, že polovina knihy se zabývá takovými obecnými věcmi jako je veřejný prostor (kdo by to byl řekl, že na radnici se bude scházet jiná sorta lidí než ve špatném hostinci před hradbami a tedy i veřejný prostor se bude lišit). No nic, když se prokoušete do druhé poloviny knihy zjistíte, že je více rozpracován příklad Želivského Prahy a Tempelfeldovy Vratislavi, ale o Lehnici či Hradci je jen pár stránek a to se na nich ještě příliš mnoho o kazatelství nedozvíme.
Kniha to není vyloženě špatná, ale zasloužila by si rozhodně lepší rozpracování, kterého se snad v budoucnu dočkáme. Dávám i přes všechnu kritiku 4 hvězdičky, protože se autor věnoval nepříliš zkoumanému tématu a i kdyby se on sám už tématu nevěnoval, rozhodně kniha může posloužit jako odrazový můstek pro další historiky, kteří by toto téma chtěli rozvíjet.