Taťka Hraboš Taťka Hraboš komentáře u knih

Křižovatka soumraku Křižovatka soumraku Robert Jordan (p)

Jeden z nejhůře hodnocených dílů série a asi po právu. Jordan si tu počínal jako zahradník na počátku jara – pečlivě si připravoval půdu a zaséval semínka, ale i na můj vkus to dělal až příliš důkladně a pomalu. Kromě toho je to jeden z nejbezútěšnějších dílů – zlo tu má zjevně vždy navrch a hlavní postavy se buď ocitají ve zcela bezvýchodných situacích, nebo alespoň v mrtvém bodě. Věřím však, že o to zajímavější právě proto budou následující díly. Název knihy by byl docela příhodný, ale popravdě řečeno, sám osobně nevidím v některých dějových liniích žádnou cestu, natož aspoň dvě, aby se z nich dala udělat křižovatka. Ale nechme se překvapit.

25.01.2023 4 z 5

Kněžka Kněžka Michael Scott

(SPOILER) Ani závěrečný díl série mě nepřesvědčil. Autorovi se nedá upřít, že jeho vyprávění je plné překvapivých zvratů, vlastně naprosto nepředvídatelné (to platí i o některých postavách), což možná velká část čtenářů vnímá jako pozitivum. Já osobně ale dávám přednost knihám, ve kterých děj nabízí řadu – více či méně pravděpodobných – možností, jak se bude dále vyvíjet, aby si čtenář mohl před pokračováním v četbě pěkně lámat hlavu. Zcela nepředvídatelné psaní tuhle možnost úplně vylučuje a mně osobně aspoň zčásti bere motivaci v četbě pokračovat. V tomhle případě se mi navíc neustále vtírá myšlenka, zda vůbec si autor celou sérii dopředu promyslel, nebo ji i v těch základních bodech domýšlel (bohužel nijak zvlášť pečlivě a logicky) až v průběhu tvorby (třeba vyústění Joshovy linie příběhu jsem prostě nepochopil). A ani to závěrečné sebeobětování téměř všech starobylých bytostí na straně dobra ve prospěch lidstva na mě žádný velký dojem neudělalo.

23.01.2023 3 z 5

Srdce zimy Srdce zimy Robert Jordan (p)

Někde jsem četl, že čtení beletrie je jedním z nejlepších způsobů, jak si cvičit paměť. Asi nikdy jsem nečetl nic, co by mělo na paměť takové nároky jako tahle série – tolik postav, dějových linek, míst … Sám už v tom někdy selhávám. Není možná od věci mít u sebe hned od počátku něco na stručné poznámky – hlavně ohledně postav. Protože pokud dá Jordan některé postavě aspoň trochu prostor, určitě se s ní znovu setkáte, byť třeba o dva tři díly později. Takže čtení to není úplně nenáročné a někoho možná tahle složitost odradí, přesto mě zatím ani na okamžik nenapadlo pochybovat, že to stojí za to. Tenhle díl je navíc korunován výborným závěrem, který si přímo říká o filmové zpracování plné speciálních efektů.

16.01.2023 5 z 5

Cesta nožů Cesta nožů Robert Jordan (p)

Jeden z „přechodových“ dílů. Jen málokterá dějová epizoda tu dojde svého zakončení, o to více (a velmi lákavě) se jich však – hlavně v závěru – rozběhne. Kdyby autor ságu nepojal tak široce, možná by tento díl byl součástí toho následujícího. I tak je to ovšem velmi napínavé čtení – a to bez ohledu na to, kdo zrovna v dané kapitole vystupuje v hlavní roli. V tomhle ohledu je Kolo času pozoruhodně vyvážené, Jordan dokázal všechny své postavy stvořit a přidělit jim role tak, že žádná nenudí (což rozhodně – ani u jinak výborných spisovatelů – není úplně obvyklé).

10.01.2023 5 z 5

Koruna z mečů Koruna z mečů Robert Jordan (p)

Kolo času se točí stále zběsileji, na straně zla se objevují nové tajemné postavy (možná proto, že potenciál těch starých autor už trošku vyčerpal). Pořád výborné čtení, ale přece jen je tenhle díl o kapánek slabší než ty předešlé. Snad i pro ten závěr, který vyvolává pochybnosti, co se vlastně opravdu stalo. A co mě opravdu vytočilo (ale za to autor nemůže), je mystifikace v anotaci. Kdo ji psal, nejspíš knihu vůbec nečetl – splést si Shadar Logoth se Shayol Ghulem.

02.01.2023 5 z 5

Osamělost přespolního běžce Osamělost přespolního běžce Alan Sillitoe

Tahle knížka by mohla sloužit jako slovník obecné češtiny a argotu – klobouk dolů nejen před výkonem autora, ale i před překladatelskými schopnostmi pana Škvoreckého. Je to opravdu slovní koncert, byť poněkud avantgardní a náročný na poslech. Titulní a nejdelší povídka je i nejsilnější a je originální oslavou fyzické aktivity a běhu zvláště – bez ohledu na to, do jaké sociální skupiny člověk patří a jaké hodnoty vyznává. Za přečtení ovšem stojí i všechny ostatní – nejen pro ty literární hodnoty, ale i proto, že se jedná o pohled na tehdejší svět ze strany člověka z té nejníže postavené společenské skupiny – pro většinu zdejších čtenářů pohled velmi neobvyklý.

02.01.2023 4 z 5

Veronika se rozhodla zemřít Veronika se rozhodla zemřít Paulo Coelho

Coelho je čtenářskou veřejností i kritiky uznávaný autor. Za studentských let jsem od něj četl Alchymistu, a pokud si dobře pamatuju, kniha na mě měla určitý vliv. Nicméně s Veronikou jsem si tak dobře neporozuměl. Kniha se věnuje závažným otázkám duševního zdraví a nemocí, ale činí to podle mého soudu trochu zjednodušeně, až naivně. Hlavní myšlenka knihy je bezesporu velmi pěkná a zajímavá, ale především některé myšlenkové pochody pacientů a tím spíše pak doktora Igora mi připadaly nereálné. Kromě toho je to psáno takovým zvláštním, místy klišovitým, jindy až školsky neobratným způsobem (ale to může být problém překladu). Za přečtení ale kniha určitě stojí, přinejmenším donutí člověka trochu se zamyslet, třeba i nad vlastním životem, a některé v ní vyjádřené myšlenky stojí za zapamatování.

15.12.2022 3 z 5

Pán chaosu Pán chaosu Robert Jordan (p)

Četba téhle série vyžaduje čtenáře, který je schopný autorovi občas něco odpustit. Je to tak monumentální a složité dílo, že možná ani nešlo všechno vymyslet dokonale. Takže si čas od času autor dovolí něco prostě nevysvětlit, vynechat, posunout děj dál tak, aby se dostal právě přes ty obtížně vysvětlitelné věci. Na druhé straně se ale zase často ukáže, že to chce na to vysvětlení jen nějakou dobu počkat … Ale konkrétně k tomuhle dílu – jednomu z nejobsáhlejších: Rozjíždí se pomalu, aby zase skončil infarktovým závěrem, který dost naruší – předchozími díly vytvářený - dojem, že je Rand téměř neomylný a že se dokáže se vším sám vypořádat. Což je jen dobře.

12.12.2022 5 z 5

Válečník Válečník Michael Scott

V tomto díle už se rýsuje rozuzlení a musím uznat, že nápad to není úplně špatný. Zasloužil by si ale lepšího spisovatele. I když se Scott určitě snaží, zachytit dobře charaktery svých postav, atmosféru, dokonce ani napětí (kterého by v této knize měla být spousta) prostě neumí. V dobrých knihách daného žánru z mocných postav moc vysloveně sálá a napětí je ve vypjatých scénách téměř hmatatelné – tady mohou i ty nejsilnější postavy dělat, co chtějí, ale žádný takový pocit se nedostavuje. Kromě toho mi Scottův styl vyprávění přijde takový chaotický, postavy jednají místy zbrkle a nelogicky (nebo spíše autor nedokáže dostatečně vysvětlit, proč jednají zrovna tak – možná, že zkrátka sám jejich chování nedokázal dostatečně promyslet). Vlastně celé mi to připadá takové uspěchané a nedomyšlené, a to včetně českého překladu se spoustou pravopisných chyb. No uvidíme, co nám autor předvede na závěr.

28.11.2022 3 z 5

Boje a proměny jedné ženy Boje a proměny jedné ženy Édouard Louis (p)

Při čtení této knihy jsem si vzpomněl na vlastní babičku, která si s dědou zažila něco podobného jako autorova matka se svými partnery (asi i proto ji také přežil o více než 20 let). Je jasné, že ještě donedávna takové osudy nebyly ani u nás nijak výjimečné (a možná někde ještě stále nejsou). Pravda také je, že tento způsob rodinného soužití se velkou měrou podepíše na všech členech domácnosti a do jisté míry se pak propisuje i do dalších generací. Autor tedy neobjevil nic nového, ale pojednal to čtenářsky velmi vděčně.

25.11.2022 4 z 5

Nekonečná, téměř průzračná modř Nekonečná, téměř průzračná modř Rjú Murakami

Název knihy (možná úmyslně) evokuje dojem jemného, poeticky laděného dílka; nic však nemůže být dále od pravdy. Vlastně se tu možná náznaky poezie a básnického talentu autora najít dají – v občasných popisech světa kolem hlavního hrdiny, jeho představ a dojmů; tyhle krátké pasáže jsou ale střídány pasážemi, při nichž si vzpomenete na Houellebecqa a Welshe, i když si troufám říct, že Murakami jde co do obscénnosti ještě mnohem dál. Není to četba pro každého, občas se z ní člověku až zvedá žaludek. Není to ale ani ztracený čas – nenechá-li se čtenář znechutit způsobem podání, uvědomí si, že i tenhle Murakami psát dovede a hezky do hloubky (přinejmenším člověku pořádně naruší zažité stereotypy o spořádaných a zdvořilých Japoncích, pro které neexistuje nic jiného než práce).

24.11.2022 4 z 5

Na prahu ráje Na prahu ráje Francis Scott Fitzgerald

F. S. Fitzgeralda mám rád, ale tahle knížka mě zprvu zdaleka tak nechytila jako Gatsby, Něžná je noc nebo jeho povídky. Přitom je psaná pestrým, elegantním, svižným a vtipným stylem, jímž autor prokazuje, že už na počátku své literární kariéry uměl excelentně psát. Kupříkladu jeho schopnost charakterizovat i ty nejzanedbatelnější postavy je obdivuhodná. Snad to bylo hlavním hrdinou, který mi nijak zvlášť nepřirostl k srdci, snad tím velmi vzdáleným prostředím, ve kterém se děj odehrává, či – pro mou generaci i pro mě osobně – bagatelními problémy, které hrdina řešil. Nicméně spolu se zráním hlavního hrdiny a změnami jeho zájmů a hodnot se zvyšovalo i moje zaujetí knihou a nakonec mi bylo líto, že už osudy a myšlenky hlavního hrdiny (a v nich do značné míry i osudy a myšlenky samotného spisovatele) nemůžu sledovat dále.

21.11.2022 4 z 5

Z první ruky Z první ruky Jeffrey Eugenides

Autorův zdánlivě lehký a snadný styl psaní je téměř dokonalý (zřejmě výsledek studia oboru tvůrčí psaní na univerzitě). Stejně jako ve svých větších dílech se ani v povídkách nevěnuje „drobnostem“, ale pouští se do závažných témat – stáří a samota, duchovní růst i s jeho slepými uličkami, snaha o dítě ve vyšším věku, život v dluzích, rozchody a rozvody … A dělá to velmi otevřeně, bez příkras a servítků, snad někdy na můj vkus až příliš naturalisticky (ale to je tak jediná výtka z mé strany).

15.11.2022 4 z 5

Tahle země není pro starý Tahle země není pro starý Cormac McCarthy

Starý dobrý McCarthy a jeho životní témata cesty a absolutního zla v lidské podobě. Typický strohý, jednoduchý styl, střídající popisy děje a dialogy, někdy ponechávající čtenáře na pochybách, kdo je tu vlastně aktérem či mluvčím. Tady ale vložil mezi jednotlivé epizody i úvahy svého alter ega – stárnoucího šerifa – hlavně na téma morální povinnosti a zbabělosti a jejich hranic, čímž kniha doslala novou, obohacující dimenzi. Velmi znepokojivá kniha, která v člověku ještě dlouho po přečtení rezonuje.

07.11.2022 5 z 5

Epos o Gilgamešovi Epos o Gilgamešovi neznámý - neuveden

Poezii jsem bohužel nikdy nepřišel úplně na chuť, a to ani té epické. To se bohužel odráží i v mém hodnocení této knihy, která by si bezpochyby zasloužila plný počet hvězdiček. Je to kniha mnoha vrstev – dá se číst "jen" jako příběh o přátelství a touze po nesmrtelnosti či jako krásná hra se slovy, ale dají se v ní také hledat rozmanité významy a poselství. V tomto ohledu doporučuji knížku Ekonomie dobra a zla Tomáše Sedláčka, která se z tohoto pohledu eposem podrobně zabývá (nejen jím samozřejmě).

03.11.2022 4 z 5

Ready Player One: Hra začíná Ready Player One: Hra začíná Ernest Cline

Kdybych byl fanouškem počítačových her, asi bych dal této knize plný počet bodů. Tento druh zábavy mě ovšem vždycky míjel. Přesto to i pro mě byla četba zajímavá. Autorovi se nedá upřít schopnost poutavého, napínavého vyprávění, a není to ani kniha bez hlubší myšlenky. Docela povedeným způsobem se v ní řeší nejen problematika lidí, kteří virtuální realitě v PC hrách propadli natolik, že ji upřednostňují před skutečným životem, ale třeba i otázka moci nadnárodních společností (tady v oblasti informačních technologií) nebo otázka rasy či odlišné sexuální orientace. Psychologie postav není autorovou nejsilnější stránkou, navíc z hlavního hrdiny udělal (trochu nevěrohodně) v podstatě počítačového a herního supermana, ale pro ty kladné stránky knihy bych mu to odpustil.

03.11.2022 4 z 5

Zaříkávač Zaříkávač Michael Scott

Moje malé trápení při večerním čtení potomkům pokračuje. I když se autor snaží děj osvěžit novými postavami a zápletkami, stále to dělá podle stejných principů (a navíc jsou ty postavy i zápletky šité tak trochu horkou jehlou, jako by je autor pro obohacení děje teprve dodatečně vymýšlel). Téměř všechno mi už připadá trochu fádní, stereotypní. Žádný vývoj postav (snad jen Josh, ze kterého ale bohužel dokázal v tomto díle autor udělat naprostého, naivního hlupáka), povrchní psychologie, stále stejné úvahy, dokonce ani v té dominantní – magické – složce knihy zatím autor nic moc nepředvedl – tedy především, pokud jde o starobylé bytosti. Ale znovu musím opakovat – je to jen můj náhled. Starší syn (13 let) tuhle sérii považuje za to nejlepší, co zatím četl nebo slyšel.

24.10.2022 3 z 5

Oheň z nebes 3 Oheň z nebes 3 Robert Jordan (p)

(SPOILER) Tenhle díl se na můj vkus poměrně pomalu rozjížděl, ale nakonec vygradoval do infarktového a překvapivého závěru. Trochu mi chyběl Perrin, ale poté, co v předchozím díle na svých bedrech odnesl skoro největší zátěž, si nějakou tu chvíli klidu a pohody s Faile zasloužil. A ještě poznámka, která je ale trochu spojlerem, takže kdo chce být překvapen úplně, ať dále nečte. Mnoha čtenářům hlavně první díl připomínal Pána prstenu, já si zase nemůžu pomoci, ale myslím, že se tímto cyklem pro změnu hodně inspiroval autor Hry o trůny (ona to nakonec taková hra o trůny je, dokonce víceúrovňová, jen v globálním měřítku o ně nebojují jednotlivé rody, ale mnohem rozmanitější skupiny a jednotlivci). Jeden zásadní (ale pro mě sympatický) rozdíl ve prospěch téhle série tu ale dosud byl – hlavní hrdiny nechával autor nakonec vždy postoupit do dalšího kola. To se ovšem v tomto dílu mění …

21.10.2022 5 z 5

O lidech a životě O lidech a životě František Koukolík

Kniha se tváří trochu jako slovník, trochu jako jakási osobní výběrová encyklopedie, ale je to mnohem více než cokoli z toho. Profesor Koukolík dokázal jednotlivé pojmy vysvětlit, uspořádat a uvést do souvislostí takovým způsobem, že kniha vlastně představuje ucelený výběr a vysvětlení těch nejpodstatnějších informací, které podrobněji rozvádí ve svých tematicky úžeji zaměřených publikacích. Je to čtení místy náročné, ne vždy a pro každého poutavé (záleží hlavně na tom, co čtenáře zajímá), ale nesmírně informačně hodnotné. Některé kapitoly stojí za to číst znovu a znovu – jednak je člověk lépe pochopí, především však obsahují informace, na které je více než vhodné při jakémkoli rozhodování pamatovat. Znovu mi nezbývá, než vyjádřit obdiv k člověku, který ve svém věku dokáže takové dílo vytvořit.

12.10.2022 5 z 5

Stín se šíří 3 Stín se šíří 3 Robert Jordan (p)

Už nepíšu komentář ke každé části příslušného dílu, nemyslím, že by to mělo smysl. Takže až tady konstatuji, že to bylo opět čiré potěšení z výborného fantasy příběhu. Původně jsem dodržoval pravidlo, že mezi každým dílem si přečtu něco jiného, ať se Kolem času nepřesytím, ale tentokrát jsem to nedal, musel jsem hned navázat, abych věděl, jak se budou osudy všech hlavních protagonistů (a z mého pohledu ani jedna větev nemá výraznější slabiny) vyvíjet dál. A nijak zvlášť mi nevadí ani ty některými vytýkané chyby - autorova záliba v popisech, častá opakování některých oblíbených frází nebo třeba (a to je můj osobní postřeh), že si trochu jakoby vyřizuje účty se ženami - i hlavní postavy nechává občas jednat nelogicky a hloupě, až na výjimky s trvalými ambicemi muže kolem sebe nutit tančit podle jejich not. No, možná vychází ze svých osobních životních zkušeností ;-) .

08.10.2022 5 z 5